Gönderen Konu: Sol el tüfek kullanımı ve Hakim Gözü  (Okunma sayısı 7426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur KOÇ 72

• *
  • KEKLİK AVCISI
Sol el tüfek kullanımı ve Hakim Gözü
« : 04 Aralık 2012, 18:18:30 »
Merhabalar avcı arkadaşalar benim sorum şudur.
Yaklaşık 6 aydır elimizden geldiği kadar ava çıkıyoruz ava ilk başladığımda ve tüfeği ilk kullandığımda tüfeği sol tarafa dayayıp sol el ile ateş etmeyi kendim için daha rahat gördüm.ama sonraki araştırmalarımda hakim gözünüz hangisi ise onun olduğu tarafa tüfeği yaslamanızın daha iyi olcağını duydum .uzun lafın kısası sizler neler düşünüyorsunuz.Sizde değerli usta avcılarında görüşlerini almak istedim. bu arada ben normalde hep sağ elimi kullnırım yazı yazma vb işlerde :) teşekkürler.
Uğur KOÇ
1992 BATMAN / GERÇÜŞ
FRANCHİ AFFİNİTY

resim yüke

Çevrimiçi Osman ÇALIŞÖREN

• *
Ynt: Sol el tüfek kullanımı ve Hakim Gözü
« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2012, 18:31:38 »
ugur kardeşim öncelikle şunu söyleyim kimi insn küçüklügünde sol el kullndıgında aile sag ele alıştırır sol elle yemek yemek su içmek günhtır diye senin basından böyle birşey geçtimi ? zaman la el alısır ama hakim göz degişmez şunuda belirteyim iki gözün aaçık atmıyorsan çokta sıkıntı degil..
Osman ÇALISÖREN
1984 KONYA....

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2012, 20:24:30 »
Öncelikle hoşgeldiniz.

Hakim gözü öğrenmek kolay. Bir elinizi baş parmak yukarı doğru iken ileri doğru uzatın. Başparmağınızın tam üstünden "iki gözünüz açık" olarak nişan alın. Sonra pozisyonu hiç bozmadan sol ve sağ gözlerinizle tek tek bakın. Birinden biri ile baktığınızda, demin iki göz açıkken nişan aldığınız noktayı göreceksiniz. Hangi gözünüzle hem tek göz hem iki gözle aynı noktaya nişan alıyorsanız, o hakim gözünüz denir. Bir deneyin bakalım.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2012, 20:26:19 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Uğur KOÇ 72

• *
  • KEKLİK AVCISI
« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2012, 11:05:00 »
ugur kardeşim öncelikle şunu söyleyim kimi insn küçüklügünde sol el kullndıgında aile sag ele alıştırır sol elle yemek yemek su içmek günhtır diye senin basından böyle birşey geçtimi ? zaman la el alısır ama hakim göz degişmez şunuda belirteyim iki gözün aaçık atmıyorsan çokta sıkıntı degil..

Zaman ayırdığın için öncelikle teşekkürler abi

konuya dönersek ben hep sağ elimi kullanırım normal hayatta bilgisayar kullanırken yemek yerken vb.işlerde

ama tüfeği tutmaya gelince ne hikmetse sol bana daha rahat geliyor

bana mantıken söyle geliyor tüfeğin ağırlığı öne meyilli olduğundan güçlü olan kolumu yani sağ kolu önde kullnıyorum bilmem anlatabikdim mi. teşekkürler
Uğur KOÇ
1992 BATMAN / GERÇÜŞ
FRANCHİ AFFİNİTY

resim yüke

Çevrimdışı Uğur KOÇ 72

• *
  • KEKLİK AVCISI
« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2012, 11:10:10 »
Öncelikle hoşgeldiniz.

Hakim gözü öğrenmek kolay. Bir elinizi baş parmak yukarı doğru iken ileri doğru uzatın. Başparmağınızın tam üstünden "iki gözünüz açık" olarak nişan alın. Sonra pozisyonu hiç bozmadan sol ve sağ gözlerinizle tek tek bakın. Birinden biri ile baktığınızda, demin iki göz açıkken nişan aldığınız noktayı göreceksiniz. Hangi gözünüzle hem tek göz hem iki gözle aynı noktaya nişan alıyorsanız, o hakim gözünüz denir. Bir deneyin bakalım.

Merhabalar Hoşbulduk abicim

Dediğini yaptım abi sol kapalı iken sağ göz görmem gereken yeri görüyor ama sağ kapalı iken sol göz biraz görmem gereken yeri az bişey kaydırıyor

bu durumda sanırsam hakim göz sağ göz oluyor. Teşekkürler
Uğur KOÇ
1992 BATMAN / GERÇÜŞ
FRANCHİ AFFİNİTY

resim yüke

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2012, 11:14:12 »
Standart tüfekler hep sağ avanslı olarak üretilir.sağ gözü hakim bir atıcıda standart tüfekle tabiki daha randımanlı atış yapar.ama bana sol omuzum daha rahat geliyor diye sağ avanslı bir tüfekle sağ göz hakimken sol omuza dayayıp atış yapmak dengesiz olur.
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Uğur KOÇ 72

• *
  • KEKLİK AVCISI
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2012, 11:45:10 »
Standart tüfekler hep sağ avanslı olarak üretilir.sağ gözü hakim bir atıcıda standart tüfekle tabiki daha randımanlı atış yapar.ama bana sol omuzum daha rahat geliyor diye sağ avanslı bir tüfekle sağ göz hakimken sol omuza dayayıp atış yapmak dengesiz olur.

Merhabalar

Benim zaten şu an kullandığın tüfek sola dayadığım için emniyeti açıp kapama çok ters oluyor.ve çoğu zaman mecburen emniyet açık avda dolaşıyorum.

Şimdi abi benim kendimi sağa alıştırmam için ne önerebilirsin fazla değil bi altı aydır tüfek kullanıyorum.
Uğur KOÇ
1992 BATMAN / GERÇÜŞ
FRANCHİ AFFİNİTY

resim yüke

Çevrimdışı Ali EDİZ

• *
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2012, 19:05:23 »
iki gözü açık atıyosan zaten solak kullanman imkansız av vuramazsın gözünü kapatarak nişan alıyosan pek sıkıntı olacağını zannetmiyorum sol kndak bir tüfek al kendini fazla sıkma çünki iş sadece gözlerde bitmiyo tüm vücudun uyum içinde olması gerekiyo sağ atacağım diye seriliğini ve pozisyon alma sıkıntıları yaşayacaksındır buda seni bayağı zorlayacaktır uzun zaman alır benim normalde doğru gözüm sağdı fakat geçirdiğim ufak bi kaza sonucu çok az bir görme kaybı yaşadım sağ gözden sola geçti doğru gözüm. 6 yıldır sol atış yapmaya çalışıyoryum fakat sağla attığım serilikle atamıyorum zararı yok ısrar ederim dersen azmin elinden bişey kurtulmaz ben iki omuzdanda atış yapabiliyorum ama uzun zaman aldı çok av kaçırdım.
Ali EDİZ
1977
 ANKARA

Çevrimdışı Uğur KOÇ 72

• *
  • KEKLİK AVCISI
« Yanıtla #8 : 06 Aralık 2012, 10:26:34 »
iki gözü açık atıyosan zaten solak kullanman imkansız av vuramazsın gözünü kapatarak nişan alıyosan pek sıkıntı olacağını zannetmiyorum sol kndak bir tüfek al kendini fazla sıkma çünki iş sadece gözlerde bitmiyo tüm vücudun uyum içinde olması gerekiyo sağ atacağım diye seriliğini ve pozisyon alma sıkıntıları yaşayacaksındır buda seni bayağı zorlayacaktır uzun zaman alır benim normalde doğru gözüm sağdı fakat geçirdiğim ufak bi kaza sonucu çok az bir görme kaybı yaşadım sağ gözden sola geçti doğru gözüm. 6 yıldır sol atış yapmaya çalışıyoryum fakat sağla attığım serilikle atamıyorum zararı yok ısrar ederim dersen azmin elinden bişey kurtulmaz ben iki omuzdanda atış yapabiliyorum ama uzun zaman aldı çok av kaçırdım.

Merhabalar

Yorum için tşkler Kaza içinde allah inşallah şifa verir.Aslında birazda sağa alışsam hiçte kötü olmaz çünkü bizim buralar sarp ve keskin kayalar olduğu için bazen tüfeği kullandığın omuz pasif oluyor.diğer omuzda da biraz alıştırma yapmak iyi gelir diye düşünüyorum.
Uğur KOÇ
1992 BATMAN / GERÇÜŞ
FRANCHİ AFFİNİTY

resim yüke

TURGAY YILMAZ

• Ziyaretçi

Çevrimdışı Uğur KOÇ 72

• *
  • KEKLİK AVCISI
Uğur KOÇ
1992 BATMAN / GERÇÜŞ
FRANCHİ AFFİNİTY