Gönderen Konu: HUĞLU 103C S.POZE'Yİ NASIL BİLİRSİNİZ?  (Okunma sayısı 5749 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
HUĞLU 103C S.POZE'Yİ NASIL BİLİRSİNİZ?
« : 31 Ekim 2013, 22:05:40 »
Selam arkadaşlar..bugün sürekli takıldığım av bayisinde muhabbet ederken gözüm rafdaki 71namlu 103C'ye takıldı.tek bi tane zaten rafda.mobil şoklu.76 yatak..bi bakayım dedim yüzüme bir aldım aman Allahım tam bir keklik tüfeği.hem enjektörlü modellerine göre briaz daha hafif hemde enjektörsüz olması nedeniyle dipçik kabzesi daha ince ve zarif..öncelikle

mobil şoklu olmasının eksi yönleri olurmu yıkıcılıkda , grupman ve penetrasyonda.. birde avda performansı nasıldır kullanan arkadaşlar değerli yorumlarını eksik etmezlerse çok sevinirim.. ne zamandır böyle bir tüfek vardı hayalimde keklik için..poze dedinmi Huğludan başkasını gözüm görmez..tabi bi browning B25 değil ama avda ondan aşağı kalmaz belkide Huğlu bu pek çok avrupa tüfeğe ve otomatiğe nal toplatıyor avda.çok şahit oldum.

takıldığım nokta mobil şoklumu alsam iyi fix şok mu..2si arasında bariz fark varmıdır..performans açısından? yüze gelişi çok güzel..çok kavisli değil dipçik..çokda dik değil..bendeki 103D'nin üstüne az yatsam arpacık kayboluyor bunda öyle değil..hoşuma gitti her yönüyle.. çift patlatma sorunu yaşarmıyım birde..103D 99 model hiç çift patlatmadı daha..ancak yenilerde sistem değişmiş tetik ve horoz tertibatı vs..çift patlatma olaylarından şikayetlerde duyuyoruz..çift patlatma yaparmı yapsa bile fabrikaya gönderince hallederler mi.
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2013, 22:06:49 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Adem ERKAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: HUĞLU 103C S.POZE'Yİ NASIL BİLİRSİNİZ?
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2013, 22:36:08 »
huğlu 103 D ve 103 C  özellikleri aynı  olan bir tüfek neden böyle bir seçim yaptınız anlamadım...haa belki sizdeki 103 D ile baktığınız 103 C namlu boyları farklı olabilir..ama yeni bir tüfek almaktansa yedek namlu da yaptırabilirdiniz...bu arada huğlu yerli sanayinin en güzel tüfeklerini üretiyor bunu kabul edenler büyük bi coğunlukta....bende 103 D kullanıcısıyım ama sırf bıldırcın-culluk için huğlu çifte 66 namlu düşünüyorum
  • Huğlu 103 D
  • Huğlu 200 AC
1978 BURDUR

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2013, 22:43:56 »
huğlu 103 D ve 103 C  özellikleri aynı  olan bir tüfek neden böyle bir seçim yaptınız anlamadım...haa belki sizdeki 103 D ile baktığınız 103 C namlu boyları farklı olabilir..ama yeni bir tüfek almaktansa yedek namlu da yaptırabilirdiniz...bu arada huğlu yerli sanayinin en güzel tüfeklerini üretiyor bunu kabul edenler büyük bi coğunlukta....bende 103 D kullanıcısıyım ama sırf bıldırcın-culluk için huğlu çifte 66 namlu düşünüyorum

103D'nin namlu ömrü bitti sayılır bendeki..domuz avına çok gittim çok kurşun attım..kromları dökülmeye başladı sanırım artık yaralı bırakıyor eski performansı yok..oda 71 namluydu 1/2 fix şok..yine domuzda kullanırım onu yeni aldığım silahlarla kurşun atmıyacağım asla..namlu ömrünü yarı yarıya düşürüyor.103Cnin kasası,yüze gelimi hoşuma gitti.ölçüleri tam bana göre..birde mobil şok olması dolasıyla her avda randıman alınır diye düşündüm..sonuçda yeni yenidir..103D'nin kasası sağlam yedek namluda yaptırılabilirdi ama bilmiyorum işde ilk görüşde aşk sanırım benimkisi  :D
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2013, 22:51:53 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı Mehmet GÖNEL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 31 Ekim 2013, 23:17:19 »
         Şahin Bey, tüfekler konusunda bende maalesef çok aç gözlüyüm.Şu yaşıma kadar 7-8 tane farklı huğlu marka tüfek kullandım.Huğluda üretilen bütün poze modelleri arasında çok az tasarım farkı var. o kadar.Mobil şok olayına gelirsek, uygun standart ve ölçülerde üretilmiş ise sorun yok.Ama yerli tüfeklerde bu şok üretimi çok sıkıntılı, maalesef özensiz mobil şoklar piyasada çok fazla.Ben 4 nolu mobil şokun 1 nolu mobil şoktan daha yoğun saçma dağılımı yaptığına çok şahit oldum.
          Huğlu tüfekleri ile ilgili edindiğim kanı en sonunda şu oldu.Huğlu bir kooperatif, burada bir çok usta silah yapıyor.Ahmet ustanın yaptığı tüfek çok iyi çıkarken, maalesef Mehmet ustanın yaptığı tüfek av randımanı olarak çok kötü çıkabiliyor.Yani iş şansa kalıyor.Ayrıca huğlu pozelerde 103,104 ,d,c ve ya f modeli olsada aralarında sadece ufak tasarım farkları var.Çok memnun da kalabirsin, nefret de edebilirsin.Artık hayırlısı, seçiminden inşallah memnun kalırsın.
Mehmet GÖNEL
1973 ÇANAKKALE/ LAPSEKİ

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 31 Ekim 2013, 23:52:06 »
         Şahin Bey, tüfekler konusunda bende maalesef çok aç gözlüyüm.Şu yaşıma kadar 7-8 tane farklı huğlu marka tüfek kullandım.Huğluda üretilen bütün poze modelleri arasında çok az tasarım farkı var. o kadar.Mobil şok olayına gelirsek, uygun standart ve ölçülerde üretilmiş ise sorun yok.Ama yerli tüfeklerde bu şok üretimi çok sıkıntılı, maalesef özensiz mobil şoklar piyasada çok fazla.Ben 4 nolu mobil şokun 1 nolu mobil şoktan daha yoğun saçma dağılımı yaptığına çok şahit oldum.
          Huğlu tüfekleri ile ilgili edindiğim kanı en sonunda şu oldu.Huğlu bir kooperatif, burada bir çok usta silah yapıyor.Ahmet ustanın yaptığı tüfek çok iyi çıkarken, maalesef Mehmet ustanın yaptığı tüfek av randımanı olarak çok kötü çıkabiliyor.Yani iş şansa kalıyor.Ayrıca huğlu pozelerde 103,104 ,d,c ve ya f modeli olsada aralarında sadece ufak tasarım farkları var.Çok memnun da kalabirsin, nefret de edebilirsin.Artık hayırlısı, seçiminden inşallah memnun kalırsın.

Teşekkürler Mehmet Bey..evraklarımı hemen bugün hazırlayıp verdim jandarmaya..tasarımı hoşuma gitti benim en çok.şoklar tam merkezinde namlunun..namlu şeridi düzgün oturtulmuş..sıfır hata..üstündeki namludan randıman alamazsamda satmıyacağım o tüfeği..1/3 fix şok namlu yaptırırım yedek(namlu arası kapalı..nedense bu namlular hoşuma gidiyor..ilk çıkan huğlu pozelerdeki gibi)....güzel silah yapmışlar helal olsun..elimde Browning B25 varmış gibi hissettim bugün silaha bakarken..insana güven veriyor doğrusu..her tüfekte hissetmiyorsunuz bunu..silahın avda randıman vermesi birazda o silaha duyduğunuz güvene bağlı gibi geliyor bana bunca yıllık avcılık tecrübelerime göre..namlunun içine fişek koyarken birazda ruhunuzu katmak gerekiyor..silah güven vermiyorsa benelli sbe2 olsa hikaye..
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2013, 23:58:15 Gönderen: Şahin BİTEN »

Çevrimdışı İlhan BULUT

• *
« Yanıtla #5 : 01 Kasım 2013, 00:13:19 »
Teşekkürler Mehmet Bey..evraklarımı hemen bugün hazırlayıp verdim jandarmaya..tasarımı hoşuma gitti benim en çok.şoklar tam merkezinde namlunun..namlu şeridi düzgün oturtulmuş..sıfır hata..üstündeki namludan randıman alamazsamda satmıyacağım o tüfeği..1/3 fix şok namlu yaptırırım yedek(namlu arası kapalı..nedense bu namlular hoşuma gidiyor..ilk çıkan huğlu pozelerdeki gibi)....güzel silah yapmışlar helal olsun..elimde Browning B25 varmış gibi hissettim bugün silaha bakarken..insana güven veriyor doğrusu..her tüfekte hissetmiyorsunuz bunu..silahın avda randıman vermesi birazda o silaha duyduğunuz güvene bağlı gibi geliyor bana bunca yıllık avcılık tecrübelerime göre..namlunun içine fişek koyarken birazda ruhunuzu katmak gerekiyor..silah güven vermiyorsa benelli sbe2 olsa hikaye..

Sahin bey gerçi kararınızı vermişsiniz ama aşağıdaki linke bi bakın derim. Emin bey benim adıma resimleri yayınlamıştı. Sezon başında bende huğlu ile akus arasında çok gidip gelmiştim. İstanbul fuarında elime alınca Akus a karar verdim.

http://avlakforum.com/forum/akus-av-tufekleri/akus-superpozem/

Mobil şoklu ama dışardan bakınca fix şok gibi duruyor.

• Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 01 Kasım 2013, 00:15:22 »
Zaten Huğlu nun en büyük avantajı güven vermesidir.Yurt dışında bile bu özelliği ile bilinir.Onun dışında biraz şans işi bencede.Bu arada bende de 103 CE var.66 cm namlu mobil şok olmasına rağmen şoklar arasında çok bi farklılık yok açıkçası . Ayrıca keklik tavşan ördek falan ağırlıkta yapacaksanız ben 71 namlu yu tavsiye ederim kesinlikle.Hele mobil şok diyorsanız alın 71 cm namlu. 66 cm ve mobil şok olsun her ava gidersin derler ama pekde öle olmuyor sanırım .
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 01 Kasım 2013, 00:26:36 »
Zaten Huğlu nun en büyük avantajı güven vermesidir.Yurt dışında bile bu özelliği ile bilinir.Onun dışında biraz şans işi bencede.Bu arada bende de 103 CE var.66 cm namlu mobil şok olmasına rağmen şoklar arasında çok bi farklılık yok açıkçası . Ayrıca keklik tavşan ördek falan ağırlıkta yapacaksanız ben 71 namlu yu tavsiye ederim kesinlikle.Hele mobil şok diyorsanız alın 71 cm namlu. 66 cm ve mobil şok olsun her ava gidersin derler ama pekde öle olmuyor sanırım .

66 namlu tüfek kullanmam zaten..randıman alacağımıda sanmıyorum..bende biraz uzak atma sevdası var 71 namlu Huğlu 103D den kalma bir alışkanlık..çok uzak vuruşlar yaptım o tüfekle..hepde cansız düşürdü.o yüzden 71 namlu tercih ettim..daha kısa namluların swingi iyi olmuyor..ani omuzlayıncada tüfek hedefe oturmadan sıkıyorsunuz av kaçıyor..71 namlu öyle değil işde..kitap gibi deyim yerindeyse..kısa namlulu bir tüfek oyuncak gibi kalıyor elimde hiçbir tad alamıyorum.

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 01 Kasım 2013, 00:33:50 »
Doğru fakat kısa namlulu tüfeklerin de avantajları çok aslında.Özellikle bıldırcın ve çullukda 61 cm olsun benim olsun :)
Her ava farklı tüfek ile gitmeyen biriyseiz bencede en mantıklı tercihi yapmışsınız . Burda bi arkdaşım bıldırcında bile huğlunun trap tüfeğini kullanıyor.Yanlış hatırlamıyorsam 76 cm namlu ile.Düşük gramaj fişek ve doğru zamanlama ile çokda güzel av yapıyor doğrusu.
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ