Gönderen Konu: Huğlu 103CE 103DE 103FE 20 cal Poze  (Okunma sayısı 6725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali CENGİZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Huğlu 103CE 103DE 103FE 20 cal Poze
« : 11 Kasım 2013, 22:39:52 »
Saygı değer avcı ustalarım,abilerim ve kardeşlerim bu sezonla beraber 3 yıllık bir avcıyım.

Artık atıcılığımın geliştirdiğime inanıp 20 cal bir süper poze yaptırmak istiyorum. Bu güne kadar huğlu 601 g otomatik kullandım. Almak istediğim pozeyi sadece uçar avlarında kullanmayı düşünüyorum. İlk sormak istediğim 20 cal ile avı vurmak dahamı zordur.  Bir de başlıkta belirtiğim gibi 103 CE , 103 DE , 103 FE bunlar arasındaki ciddi fark nedir. Daha doğrusu arasındaki fiyat farkları vermeye değermi. Bu konuda fikirlerinizi ve düşüncelerinizi benle payşırsanız çok sevinirim.
1986 KONYA

Çevrimdışı Hamza CİVİL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Huğlu 103CE 103DE 103FE 20 cal Poze
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2013, 10:02:35 »
Ali bey merhaba

Öncelilke 12 calibre her zaman daha iyidir,Vuruş ve isabet olarak daha iyi sonuç alırsınız,12 calibreden daha dar calibrede çok aşırı ustalık gerektiren ve 12 calibreye göre daha az saçma ve isabet oranında düşüş gösterir.

Bu 3 adet Huğlu koop.süperpoze tüfeği de birbirinden güzel tüfeklerdir,Sadece fiyar farkı vardır,Oda tüfekteki gravür farkındandır.

103 DE, 103 CE , 103 FE Bu 3 adet pozede benim yazdığım şekilde soldan ağa fiyatı artar ( gravür arta) en Fulü garvür olarak  103 FE dir ( D, C, F nin yanındaki ''E''enjektörlü olduğunu ifade eder)  Bu yazdığınız 3 adet tüfekte de enjektörlü model.( Bende de 2012 yapımı olan 12 calibre 71 Namlu ( beyaz kuşlu) HUĞLU  KOOP 103 F (Enjektörsüz) modeli var çok memnunum.
1983 ANKARA

Çevrimdışı Ali CENGİZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2013, 19:30:54 »
Ali bey merhaba

Öncelilke 12 calibre her zaman daha iyidir,Vuruş ve isabet olarak daha iyi sonuç alırsınız,12 calibreden daha dar calibrede çok aşırı ustalık gerektiren ve 12 calibreye göre daha az saçma ve isabet oranında düşüş gösterir.

Bu 3 adet Huğlu koop.süperpoze tüfeği de birbirinden güzel tüfeklerdir,Sadece fiyar farkı vardır,Oda tüfekteki gravür farkındandır.

103 DE, 103 CE , 103 FE Bu 3 adet pozede benim yazdığım şekilde soldan ağa fiyatı artar ( gravür arta) en Fulü garvür olarak  103 FE dir ( D, C, F nin yanındaki ''E''enjektörlü olduğunu ifade eder)  Bu yazdığınız 3 adet tüfekte de enjektörlü model.( Bende de 2012 yapımı olan 12 calibre 71 Namlu ( beyaz kuşlu) HUĞLU  KOOP 103 F (Enjektörsüz) modeli var çok memnunum.

Hamza bey cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Daha önce 20 cal ile hiç atış yapmadım. Atıcılık derneğine gidip rica edip birisinin tüfeğini kullanmak lazım o zaman aklımdaki bütün sorular cevaplanır.
1986 KONYA

Şahin BİTEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2013, 21:01:53 »
bende 103C alıcaktım ama vazgeçtim..kredi kartı borçlarımı ödedim nakit yok şu anda..ama alırsam 104A alıcam..tek tetik pozelerde tetik boşluğu olduğundan insanı aldatıyor avda..ani atışlarda iyi olmuyor..epeyde var tetik boşluğu..elimdeki 103D den bilirim..karatavuk avına çıkıyorsun kuş bir fırlıyor çalıdan diğer çalıya geçinceye kadar atman lazım..ama olmuyor o anda sadece tetik boşluğunu almış oluyorsun kuşda öteki çalının arkasına geçmiş oluyor..otomatikle daha çok randıman alıyorum..oda tek tetik doğru ama tetik boşluğu yok..kuşu görür görmez tetiği çektin mi olay bitmiştir..çift tetik bir 104A tek tetik S.Pozeden her zaman daha avantajlı..tetik boşluğu yok kuşu gör patlat gitsin..artı kuşun uzak yada yakın gelişine göre hızlı bir şekilde alt namlu yada üst namlu seçme avantajın var..tek tetik bir silahta bunu yapamazsın..bir arkadaşımızın dediği gibi tetik parmağıyla işi bitirmek varken baş parmağıda katıyorsun işin içine zaman kaybı...ben yıllarca tek tetik kullandım gerek sellektör olayından gerekse bu tetik boşluğu yüzünden çok av kaçırdım...emniyet gözle görülemeyecek kadar bile ortaya kaysa av kalktığı zaman kakarsın kakarsın açılmaz..o anda tam sağa yada tam sola almak aklına gelmez emniyeti..ha bire ileri sürücem diye uğraşırsın..kuşda kalkar gider..keklikte çok olur..dağda battalda ,kayalık alanlarda mecburen emniyet kapalı geziyorsun hele 2,3 kişiysen avda..ama çift tetik bir pozede sellektör gibi bir baş belasıylada uğraşmazsın..emniyet sadece ileri geri gider..sağa sola değil..keklik kalktımı sür ileri,çek tetiği...tek tetik özellikle eski sistem sellktörlü tüfek kullanan avcı arkadaşlarımız bana hak vericeklerdir eminim..kısa mesafelerde ani atışlar yapmaya elverişli değildir tek tetik bir süper poze..yarı otomatikler hariç.onların tetiğinde boşluk olmaz..tek tetik kullanıpda çift tetiğe geçmek zor derler evet zor..ama yarı otomatik kullandıysanız inanın bana tek tetik bir süper pozeden randıman alamaz hatta nefret edersiniz sırf o tetik boşluğu yüzünden..104A Çift tetik bir silahtan daha çok verim alırsınız..bi kaç atıştan sonrada alışırsınız..ben 103D yi satıp 104A alıcam.stoegerin tetiğine alıştım kuş kalkar kalmaz basıyorum kalıyor..boşluk moşluk yok..pazar günü birde 103D'yle gideyim ava biraz nostalji olsun dedim.alışmışım stoegerin hassas tetiğine parmağımın ucuyla dokunmam yeterli.ama 103D nin tetiğe dokunuyorum anca tetik boşluğunu alabiliyorum kuş gidiyor asılıncaya kadar tetiği :D Bİ 3,4 cm  asılman gerek tetiği tüfeğin ateşlemesi için..buda Bi nevi Zaman kaybı. :D tüfekte sallanıyor tabi atmadan evvel kuş ya yaralı yada vurulmaz..ilk atışda kesinlikle vurulmuyor zaten. 2'ci gözü ateşlediğinde vurabiliyorsun uçar avlarında..çünkü tetikteki o boşluk hissini anca 2'ci atışda kaybediyorsun.biraz uzun oldu sanırım ama bu saatten sonra tek tetik bir poze almam ben kesinlikle..neden tetik boşluğu yaparlar anlamam..sanki sniper tüfeği.uçar avcısıyız biz..gümede ağaca konan kuşa atmıyoruz ki.
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2013, 21:09:59 Gönderen: Şahin BİTEN »