Gönderen Konu: önleme ile neden vuramıyorum?  (Okunma sayısı 30605 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ramazan YILDIZ 20

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
önleme ile neden vuramıyorum?
« : 12 Ocak 2014, 18:26:51 »
Atış yaparken sezon başında üveyiklerde gayet iyiydim. Sonradan ne olduysa atış tekniklerini kurcaladım çeşitli videolar izledim ve korunan önleme ile yapılan atışların daha seri olduğu ve mesafesindey vuruşlar yapıldığını gördüm. Bende bu tekniği kullanmaya karar verdim yüzlerce fişek attım yine ıska yine ıska. Aklımda ne kadar önleme vereceğim düşüncesiyle önlemeleri verip attım kimi zaman tapayı gördüm bazen kuşun hemen önünden geçti bazen biraz arkasından ki tapanında yanılttığını anladım. Saçmalar çok daha önde gidiyor sanırım. Yazın biraz rahatsız eden tüfeğimin dipçik uzunluğu kışın iyice zorladı zaten stoeger m2000 kullanıyorum dipçik uzunluğu ortak bir sorun bu tüfekte. Süpürme ile bazen refleks olarak atıyorum önleme vermek aklımdan çıktığı zaman ve o vuruşlarda temiz ölümle hayvan cansız düşüyor. Önleme ile attıklarımda ise.genelde yaralı düşüyor. Avcı büyüklerime sormak istediğim süpürme tekniğiyle yapılan atışlar hızlanabilir mi ve bu önleme düşüncesini.nasıl aklımdan çıkarırım. Doğrusu korunan önleme ile atış yapmaksa bu tekniği en güzel nasıl öğrenebilirim. Defalarca atış yaptım ya önlemeyi ayarlayamayıp geride kalıyorum ve vücudumu tüfekle birlikte döndürmek yerine kolumu yöneltiyorum. Bu hastalığı tedavi etmenin yolları nelerdir?
  • Stoeger m2000 2012 model standart combo
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Harun KOCA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: önleme ile neden vuramıyorum?
« Yanıtla #1 : 12 Ocak 2014, 18:43:15 »
Ben bugün 200 e yakin fişek yaktim.
Sanada tavsiye ederim.  :) :D
Sonra atarken atarken hic aklında bisi kalmiyor.
Rahat rahat supuruyorsun. :D :D

Ben askeri personelim. Oradan ornek vereyim.
Anlatarak silahda atıcılıkta oretilmez öğrenilmez

Namlunun arkasına geçeceksiniz .bol bol kuru tetik
Çalışması sonrasinda bol bol paraya kıyıp fişek atacaksınız.
İyi aksamla.
ÖNCE VATAN
1978 ankara

The following users thanked this post: Samet OLUR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2014, 18:52:23 »
öncelikle ilgileriniz için çok teşekkür ederim. Çalışmıyordum bu yüzden iş bulup çalışmayı düşünüyorum. Hayvanlar üzerinde denemek hoşuma gitmiyor sonuçta yaralı gidebilirler, yaralı düşüp bulunmayabilirler en güzeli atış plaklarıyla çalışmayı düşünüyorum. Yorumlarınız benim için gerçekten çok değerli. Tekrar teşekkür ederim.
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 12 Ocak 2014, 18:52:39 »
Bir sorunu çözmek için öncelikle sorunu bulmak ve kabul etmek gerekir ki sen bunu yapmışsın. İlk olarak genellikle gözden kaçırdığımız ilk mesele tüfeklerimizin ölçüleri. Yazın size tam gelen tüfek örneğin ördek avında çok daha uzun kalacaktır. Bu zaten başlı başına vuruş oranını değiştirir. Daha sonra bol bol çalışma gayet iyi olur. Skeet atışlarını denemenizi öneririm. Çözülmeyecek bir şey değil rast gele.
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 12 Ocak 2014, 19:08:47 »
Bol atış yapmak istiyorum ancak en önemli sorun kararsız oluşum ve hangi tekniği kullanacağımı bilmemem. Hangi tekniği kullanacağıma tam olarak karar veremiyorum ve bunun içinde avcı ve atıcı büyüklerimden yardım istiyorum. Izlediğim avlarda hemen hemen hiç süpürme ile atan yoktu. Genelde şu tüfek namlusuna monte edilen ve tüfeğin hedefini gösteren shotkam marka kamera ile yapılan atışları izledim. Hep önleme ile atıyorlardı. Çözemediğim şey süpürme ile yapılan atışlarda ikili üçlü uçan kuşların üçünede atış yapılabilir mi bu teknik o kadar hızlı mı? Acemi bile demek doğru olmaz neredeyse 1 yıllık avcıyım. Ava ilk başlayan biri.olarak sanırım gereksiz düşüncelere sahibim. Bu atış konusunda hesaplamalarda yaptım ancak bir türlü av esnasında avı görüp tüfeği doğrulttuğumda istediğim önlemeyi veremiyorum ve önlemeyi düşünüyorum. Avı takip etmek üzerine ve Harun Koca abinin dediği gibi önce bol bol kuru tetik ve sonrada bol bol atış yapmak gerek.
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Oğuz YÜCE

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 12 Ocak 2014, 20:48:32 »
bende senin gibiydim refleks olarak her attığım kuş düşüyordu nişan alim önleyim gibi hareketler yapınca hep kaçırdım hayvanı ama işi çözdüm olay sadece hedefe bakmakta bitiyor hayvan yan gelsin dik gitsin farketmez 2 göz açık olacak ve sadece hedefe kilitlenecek namlu altına girip kaybolduğu an bas tetiğe sonuç malum daha kaçmadı.
Oğuz YÜCE
1992 istanbul
Sabır kurtuluşun anahtarıdır...

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 12 Ocak 2014, 20:53:51 »
Önlemeyi düşünmeyi ve bunun gibi şeyleri düşünmek yerine ava kilitlenip tek odağımın av olması için kendimi eğitmeliyim
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Oğuz YÜCE

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 12 Ocak 2014, 21:01:26 »
Önlemeyi düşünmeyi ve bunun gibi şeyleri düşünmek yerine ava kilitlenip tek odağımın av olması için kendimi eğitmeliyim

ben sanat okudum diye demiyorum odama çulluk çizdim astım ne bilim sende siyah büyük bir nokta çiz en basiti farklı yüksekliklerde duvarlara yapıştır,
dededen kalma tek kırma duvarımda asılı benim onunla ara sıra çalışa çalışa sistemi oturttum.
Oğuz YÜCE
1992 istanbul
Sabır kurtuluşun anahtarıdır...

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 12 Ocak 2014, 21:14:50 »
O teknik zordur. Süpürme tekniğini çalışın. Harun Bey'e katılıyorum. Kuru tetik, birinin attığı hedefe atış, evde çalışma faydalı olur. Ben bazen evin önünden geçen kuşlara atıyor gibi çalışıyorum. Tabi tül çekili ve tüfeğin bomboş olduğundan emin olmak zorundayız :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 12 Ocak 2014, 21:30:00 »
Ramazan merhaba kardeşim.Önleme atış bek avlarının en temel unusurudur. Oğuz un bahsettiği refleks atışları genelde süpriz durumlarda daha çok iş yapar ve bu teknik fermalı avlarda olmazsa olmazdır.Düşün ki çulluk avında sıkı çalılık bir ormandasın senden veya köpekten parlayan çulluğa şu kadar önleme vereyim diyebileceğin zamanın çok az olacaktır. İki gözün açık refleks atışı yapıcaksın .Genelde uyumlu kundakla iyi sonuçlar verir bu stil.Gelelim önleme konusuna. İstikrar istiyorsan hep aynı fişeği kullanmaya dikkat et .Çünkü  tüm fişeklerin kendine ait bir hızı vardır . Hep aynı fişeği kullanırsan el alışkanlığı kazanmış olursun o fişek hakkında.İkinci bir husus vereceğin önleme atacağın mesafeye göre çok önemlidir. 10 metre önünden travers geçen ördeğe vereceğin önleme örneğin 10cm ise  30 metreden geçen ördeğe vereceğin önleme 50 cm olabilir. İşin özü fişek yakmak icab ediyor bu alışkanlıkları kazanabilmek için. Nacizane bilgi vermeye çalıştım.Kolay gelsin kardeşim
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 12 Ocak 2014, 21:44:06 »
Tüm bilgiler benim için çok değerli. Buradan çıkarılan sonuç ise her iki tekniğide kullanmak doğrusu sanırım. Fermalı ve parlama avlarında süpürme avantaj iken yüksekten geçit yapan bir av için önlemeli atış gerekli. Iki tekniği çalışıp uygulamada birleştirince iş çözülecektir sanırım. Tabii ki bol atış yapmak lazım. Süpürme ile istikrarlı geçit avı yapan ustalar yok mu?
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Emrah DUMAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 12 Ocak 2014, 22:07:46 »
konuyu bende takip etsem iyi olur  :)
1986 DÜZCE/HOLLANDA

Çevrimdışı Enes AHMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 12 Ocak 2014, 23:57:52 »
yav hakikaten bu mesele çok su götürür. Bende bu yaz üveyik avını (ilk defa) yaparken tek bir üveyik bile vuramadım !! Bir tahtalı dışında..
Bu kış yaptığım avlar daha iyidi az buçuk teoriden okuyup anlayarak uyguladık bir faydası oldu ve bu konudan edindiğim bir tecrübeyi size anlatayım. Atış yaparken sağdan atanlar için mutlaka sol el (namlunun altını tutan el) işaret parmağı alttan dümdüz avı işaret edercesine durması lazım. Deneyin göreceksiniz !! Özellikle parlama gibi ani nişan almak gereken avlarda en azından bende %50 hızlanma farkettim ve nişan aldığınızda tüfek işaret parmağınızın gösterdiği istikamete rayına oturan tren gibi oturuyor. Bende çok tecrübeli değilim fakat diğer önleme gibi atışları vs bol bol fişek yakarak ve alıştırmalara yaparak öğrenebileceğimizi düşünüyorum. 15 gün içinde yaklaşık 300 fişek atmışımdır biraz pahalıya patladı ama hiç +sına -sine bakmadan 28 veya 24gr fişek alın ve su dolu pet şişeler veya imkanınız varsa disklerle alıştırma yapın bir arkadaş yardımıyla.. Hem eğlenceli hemde eğitici oluyor :)
1993 Gümülcine
"Hiçbir taklidin şaheser olma şansı yoktur."

resim yüke

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 13 Ocak 2014, 00:21:43 »
Buradan çıkarılan sonuç ise her iki tekniğide kullanmak doğrusu sanırım.

Tabii ki bol atış yapmak lazım. Süpürme ile istikrarlı geçit avı yapan ustalar yok mu?
Yanlış. Her iki teknik birlikte olmaz. Birine çalışın. Tam başarılı olmadan diğerini öğrenmeye çalışmayın. Hangi av veya atış için olursa olsun bir tek teknik uygulanabilir ve uygulanır. Pratik kazandıkça bu iş hızlanır ama başka şey değişmez. Burada bir ilave yapayım. Hem kendim hem gözlediğim avcı ve atıcılar aynı tekniği uyguladığı halde birbirinin tıpkısı uygulamıyor. Ufak farklar oluyor. Bu farklar kişinin deneye deneye özgünleşmesi neticesi. Tabi kesin olan hala kesin. Örneğin süpürme tekniğinde arkadan öne geçirip atıyoruz.

Ben de süpürme tekniğinde başarımın hemen arttığını gördüm. Eskiden sabit önleme verirdim ve şimdiki kadar iyi vuramazdım. Bu tekniğin bence en faydalı yanı, öne atarken tüfeği durdurma alışkanlığını azaltması. Israrla üzerinde çalışıldığında kısa sürede başarı artıyor. Sabit önlemede başarı için daha fazla çalışma gerek. Bu tekniğin de oturması için biraz dikkat ve sabır gerek. Yani ne kadar mesafede nasıl önlemeyle vurulduğunu fark etmek ve unutmamak gerek. Yine de hesap ede ede atmak değil bu. Demek istediğim her mesafeye ve uçuşa körü körüne aynı önlemeyle vurmayız.

Cidden bu süpürmeyi öneririm. En basiti. Diğer sabit önleme ve hele içgüdüsel atış teknikleri süpürmeye göre çok çok zor. Bir de aramızdaki sporcu, atıcı arkadaşlar izah etse daha iyi olur aslında.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Alper KAYAR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 13 Ocak 2014, 00:25:04 »
konuyu bende takip etsem iyi olur  :)

aynen benımde :)
  • Fabarm xlr5
  • Beretta s-55
evdekı huzur zengınlık budur.

1985-SAKARYA

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 13 Ocak 2014, 00:57:04 »
önlemeli atışlar yaparken fark ettiğim şeylerden biri tetik çekerken ya durduruyorum hareketi ya da durduruyorum diye aklıma getripo an hızlandırıp ani bir savurma yapıyorum. Önce basit ve yatkınlığa çabuk gelen teknikle başkayacağım. Ustalaşırsak artık diğer teknikleri kurcalamalı  :)
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #16 : 13 Ocak 2014, 09:11:29 »
O teknik zordur. Süpürme tekniğini çalışın. Harun Bey'e katılıyorum. Kuru tetik, birinin attığı hedefe atış, evde çalışma faydalı olur. Ben bazen evin önünden geçen kuşlara atıyor gibi çalışıyorum. Tabi tül çekili ve tüfeğin bomboş olduğundan emin olmak zorundayız :)

Usta amma olur haaaa camın önünden geçen kuşa ''tavvvv'''
Yengemin işlemeli tül perdeleri kafana namluya dolaşır.
Mutfaktan bir haykırış ''Volkan naptın?"
Tavayla bi dalarmış sana :D

Zamanla ata ata olur.
Öyle mi atsam böyle mi atsam dedin mi yandın.
Kundak ölçüsü sana uygun mu?
Tufege yattığın zaman arpacigi silme mi görüyorsun bantla karışık mı görüyorsun?
Tüfeği avla beraber güttür az önüne geç bas.
Hangi mesafede ne kadar önüne atacağını kendin tecrübe edeceksin.
Hızlı fişekle önleme değişir.
Bol bol at çaresi bu.
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #17 : 13 Ocak 2014, 22:19:45 »
Usta amma olur haaaa camın önünden geçen kuşa ''tavvvv'''
Yengemin işlemeli tül perdeleri kafana namluya dolaşır.
Mutfaktan bir haykırış ''Volkan naptın?"
Tavayla bi dalarmış sana :D

;D
1968

Çevrimdışı Ümit TAŞER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 14 Ocak 2014, 00:40:59 »
Enes Ahmet kardeşimin dediği gibi el kundağı altındaki işaret parmağı çok önemli bir konudur, hatırı sayılır sayıdaki trapçıların duruş ve tutuş tekniklerini incelerseniz görürsünüz. Hatta ele tüfek almadan tüfek tutuyormuş gibi yaptığınızda bile işret parmağınız+ eliniz baktığınız yeri gösterir. Süpürme tekniğinde eller değil vücudunuz hareket halinde olmalı ve belden yukarınız tek parça hareket etmelidir. Önleme atışı tek başına kesin bir vuruş şansı vermek yerine moralinizi daha çok bozacağından ve konsantrasyonunuzu farklı şeylerle meşgul edeceğinden ilk başlarda (bana göre tamamen) çalışılmaması gereksiz yöntemdir. İlerleyen zamanlarda ustalaştıkça hedefin hızı+gidiş yolu+ mermi hızı 3lemesini refleks olarak zaten gelir.  Süpürme tekniği herzaman atışlarda en basit ve en etkili olanı olmuştur. eğer kötü bir alışkanlık olan tek göz kapama ve daha kötüsü tüfek sesinden ürkmeyle çift göz kapama olayınız varsa bunu en kısa zamanda atlatmanızı öneririm. Bunuda hafif gramajlı fişeklerle çözersiniz. Eğer imkan varsa trap plakalarına çalışmak hem atış hem de kötü alışkanlıklarınızdan kurtulma yönünde çok fazla yol katetmenizi sağlar.
  • Akkar altay 61slug, 66 seritsiz, 71 seritli
  • Huglu 104A 76cm super poze

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 14 Ocak 2014, 13:01:57 »
Tüfek ateşlendiği anda gözlerimi kapatma, tek göz atma ve tüfek sesinden ürkme sorunum yok. Daha önceleri tüfeğin yanağıma defalarca vurup bir kaç gün geçmeyen acı çeksemde tüfekten yılmadım. Dahada yanağımı yapıştırdım şimdi haliyle tokatlamıyor. Gerçekten önleme ilk başlarda zor oluyor. Gözlemlediğim hatalar içerisinde kimi zaman kuş ve arpacığa bakarken kuşun gidiş rotasından çıkmış oluyor ve karavana atıyorum. Bir başka sorunda çift göz atıyorum ancak bazende sol gözün düzlemindeki arpacığın görüntüsünü hedefliyorum. Bu son söylediğim problemi de gidersem sadece atış problemim kalacak ki tek sorun tekniği doğru kullanıp hedefi vurmak olarak kaldığında bunun düzeltilmesi daha rahat sağlanır.
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı

Çevrimdışı Enes AHMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 14 Ocak 2014, 15:48:50 »
Atış yaparken arpacığa asla bakmayınız. Tek kurşun dışındaki atışlarda bu tamamen gereksizdir. Atarken herşeyi unutun sadece hedefe odaklanın benim dediğim işaret parmağı meseleside sadece teorik ve.teknik yönünü geçtim tüfeğin adeta vücudunuzun bir uzvunuza dönüşmesini sağlıyor deneyin göreceksiniz. Sanki kolunuzla yumruk atar gibi taş atar gibi nasıl komut veriyorsak tüfeğide öyle hissedin,birleşin ve göreceksinizki kısa sürede çok iyi ilerleme kaydedeceksiniz.
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Adem KOCA

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 14 Ocak 2014, 16:41:50 »
KARDEŞİM OKUYORUM YAZILARI  KATILDIĞIM KADAR KATILMADIĞIM YAZILARDA MEVCUT :
 önclikle kardeşim sorun nerde bunu bulalım. benim gördüğüm sorun sende. çözüm nedir bolca atış yapmak duran hedefe değil ama avdaiken . şimdi önleme yaparken hem önleme hemde alt üst ayarıda yapman gerekli. asla yapılmaması gereken hareket hayvanı gördüğün andan itibaran nişan alır pozisyonda hayvanı takip etmek vede en son atış yapmak . en büyük yanlış burada. uçan hayvanı gölze takip edeceksin en son evet mesafe ye girdi dediğin anda tüfeği omuzlayıp hemen saniye önlemsini verip ateş edeceksin. tüfek omuzda hayvanu takip etme sakın. tüfek kendi ağırlığı yeteri kadar var zaten bşirde hamallık edip tüfel omuzda hayvanı izleme. atış yapacağın anda tüfeği ani heraletle omuzla önleme ve alt üst ayarı saniyede ver ve tetik kes. göreceksinki en iyi atış böyle olacak. nedne bu böyle  tüfek ağırdır sen ne kaar güçlü olursan ol tüfek bi müddet sonra olması gerektiği gibi omuzda durmayacak ağrılı merkezi tüfeği aşağıya doğru çekecektir ve sne bunu anlamayacksın. haliyle ne olacak bu sefer sen nişan almak için  bu sefer duruş poziyonunun dışına çıkıp daha fazla tüfeğin üzerine yatacaksın vede aynı anda tüfeğide iyice sıkacak vede bi yandan kaldırmaya çalışacaksın. sakın yanlış anlama bunlar hep saniyelik olaylar dır.   
        2 . olarakda fişek seçimi. benim en favori fişeklerim hızlı fişeklerdir . böyle fişekler tam anlattığım atış stiline göre yapılmıştır. alırken hızlı fişek almayı tercih et benim tercihim budur .
       3 . olarakda önleme vede atış mesafe tanımı. : ördek keklik çulluk bıldırcın vs  kuşlar hepsi kendki uçuş hzı vede stili vardır. ördek hayvanı 35 metre misal atış yaparken 1 metre önüne atarken  aynı şekilde çulluk hayvanına böyle bir atış yapamzsın.  hepsi kuş katergorisind eolsada uçuş hızları hepsinin farklıdır.
      4. olaradak  av tüfeği. : tüfeğinle bir bütün olacaksın. asla tüfeğini fazla sıkma atış yaparken . nedir: rahat tutuş, doğru duruş, doğru nişan alma . bunlardan sonrada tüfeğini bileceksin. mesela benim tüfeğim ne tür fişekleri sever. hangi dolularda  hangi mesafelerde etkil. bunları bilmen gerekli. bunları hepsini çözdüğün zaman emin ol tamam budur diyeceksin
1981 - Çarşamba/Samsun
 0544 565 37 82

Çevrimdışı Enes AHMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 14 Ocak 2014, 16:52:58 »
KARDEŞİM OKUYORUM YAZILARI  KATILDIĞIM KADAR KATILMADIĞIM YAZILARDA MEVCUT :
 önclikle kardeşim sorun nerde bunu bulalım. benim gördüğüm sorun sende. çözüm nedir bolca atış yapmak duran hedefe değil ama avdaiken . şimdi önleme yaparken hem önleme hemde alt üst ayarıda yapman gerekli. asla yapılmaması gereken hareket hayvanı gördüğün andan itibaran nişan alır pozisyonda hayvanı takip etmek vede en son atış yapmak . en büyük yanlış burada. uçan hayvanı gölze takip edeceksin en son evet mesafe ye girdi dediğin anda tüfeği omuzlayıp hemen saniye önlemsini verip ateş edeceksin. tüfek omuzda hayvanu takip etme sakın. tüfek kendi ağırlığı yeteri kadar var zaten bşirde hamallık edip tüfel omuzda hayvanı izleme. atış yapacağın anda tüfeği ani heraletle omuzla önleme ve alt üst ayarı saniyede ver ve tetik kes. göreceksinki en iyi atış böyle olacak. nedne bu böyle  tüfek ağırdır sen ne kaar güçlü olursan ol tüfek bi müddet sonra olması gerektiği gibi omuzda durmayacak ağrılı merkezi tüfeği aşağıya doğru çekecektir ve sne bunu anlamayacksın. haliyle ne olacak bu sefer sen nişan almak için  bu sefer duruş poziyonunun dışına çıkıp daha fazla tüfeğin üzerine yatacaksın vede aynı anda tüfeğide iyice sıkacak vede bi yandan kaldırmaya çalışacaksın. sakın yanlış anlama bunlar hep saniyelik olaylar dır.   
        2 . olarakda fişek seçimi. benim en favori fişeklerim hızlı fişeklerdir . böyle fişekler tam anlattığım atış stiline göre yapılmıştır. alırken hızlı fişek almayı tercih et benim tercihim budur .
       3 . olarakda önleme vede atış mesafe tanımı. : ördek keklik çulluk bıldırcın vs  kuşlar hepsi kendki uçuş hzı vede stili vardır. ördek hayvanı 35 metre misal atış yaparken 1 metre önüne atarken  aynı şekilde çulluk hayvanına böyle bir atış yapamzsın.  hepsi kuş katergorisind eolsada uçuş hızları hepsinin farklıdır.
      4. olaradak  av tüfeği. : tüfeğinle bir bütün olacaksın. asla tüfeğini fazla sıkma atış yaparken . nedir: rahat tutuş, doğru duruş, doğru nişan alma . bunlardan sonrada tüfeğini bileceksin. mesela benim tüfeğim ne tür fişekleri sever. hangi dolularda  hangi mesafelerde etkil. bunları bilmen gerekli. bunları hepsini çözdüğün zaman emin ol tamam budur diyeceksin
+++ Kesinlikle katiliyorum.
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 14 Ocak 2014, 17:05:51 »
Pratik pratik bol bol atış.evde tüfeği omuzlama kuru tetik çalışması her zamanmümkünse skeet poligonunda yapılan çalışmalar.poligon imkanı yoksa uygun bir yerlerde trap makinaları ile yapılacak amatör kapsamlı atışlar bile fayda sağlayacaktır.tüfeğin ile azami boyutta uyum ve avlanılacak hayvanın uçuş stili (özellikle kekliğin ani parlaması kanat vuruşu sanki çok hızlı gibi gelir atıcıyı acele ve fazla önleme verilen bir atışa zorlayabilir) zamanla gelişecek melekelerdir bunlar
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2014, 17:13:08 Gönderen: Mehmet AKKUŞ »
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 15 Ocak 2014, 23:00:38 »
Bugün 20 kadar fişek atma şansım oldu. ilk başlarda tüfek benden ayrı hareket ediyordu. sonradan daha çok tüfekle birlikte hareket ettim. Net vuruşlarım oldu süpürme ile. Ancak önümden yukarıya doğru havalanan ördeklere nasıl atış yapacağımı bilemedim. Normalde rahatlıkla vurduğum bir pozisyon ancak ördeğin başının üstüne atarak vuruyordum. Hayvanlar bayağı havalanıp uzaklaştılar attım iki tane ama nafile. Buna ek olarakta yakınlarda problem olmuyorda uzaktaki uçarları vuramıyorum
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2014, 23:06:53 Gönderen: Ramazan YILDIZ 20 »
  • sarsılmaz sp-flash 86
  • Huğlu Çifte
  • English Pointer
1990 DENİZLİ
Karavanacı Avcı