Gönderen Konu: kurşun ve çelik saçma dönüşümü  (Okunma sayısı 3847 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan VERAL

• AvlakForum Üye
  • *
  • Şeytan Değil İnsan Doldurur
kurşun ve çelik saçma dönüşümü
« : 05 Temmuz 2014, 14:57:09 »
başlık alakasız gibi oldu ama en iyi bu şekilde ifade edebildim :)

gün geçtikçe fişeklerimizde kurşun dışında maddelerde kullanmaya başladık fakat kullanılan maddeler doğal olarak özdeş değiller
fişeklerimizde en çok kullandığımız kurşun ve çelik maddelerini ele aldığımızda kurşun özgül ağırlığı 11,3gr/cm^3  çelik özgül ağırlığı 7,85gr/cm^3
günümüzde su kıyısı avlarında çelik saçmalı fişek kullanımı artmakta fakat aklıma takılan bir soru var çelik/kurşun dönüşümü yani aynı karabarut ve yeni nesil barutlar gibi dram eşdeğeri gibi bir durum söz konusu mu ?

mesela aşağıdaki tablodan 36gr  1no fişeği örnek alalım kurşun olarak doldurulduğunda 101 ad. 4mm saçma ihtiva eden fişek çelik olarak doldurulduğunda 101 ad.çelik saçma mı yoksa 36gr. tekabül eden sayıda çelik saçma mı olmalı

biraz karışık oldu ama sanıyorum ki çoğu kişinin aklında olan bir soruydu :)
Hakan VERAL
1988 Gelibolu

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
Ynt: kurşun ve çelik saçma dönüşümü
« Yanıtla #1 : 05 Temmuz 2014, 15:34:57 »
Fişrkler gram ile anıldıgından evet saçma miktarı fazla oluyor
Bunun yanında ördek avı haricinde çok işe yararmı diyorsanız namlunun içini çizmekten başka bir şeye yarayacağını sanmıyorum
Çeik sert ve hafif oldugundan tapa neredeyse bir boru şeklinde ve haliyle çok toplu atıyor bunun yanında saçmaların gramajı az olacağından
rüzgar direncide az
Dikkat ederseniz karma fişek yapan firmalar tapanın dip kısmına çelik fişekleri koyuyorlar
  • YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

The following users thanked this post: Alper AKBEY

Çevrimdışı Yaşar KÖKÇEN

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2014, 23:42:33 »
Nikel saçmalarda da bu namlu çizme problemi yaşanıyor mu?
1980-Antalya

Çevrimdışı Elver ENGİN

• AvlakForum Üye
  • *
  • Amaç spor
« Yanıtla #3 : 06 Temmuz 2014, 04:03:27 »
Kaplama oldugu için yapacagını sanmıyorum ama çok sert saçmalar avda pek kabul edilir degil diye biliyorum
Su kuşları avı hariç çelik saçmayı benim bilgimin yettiği kadarı ile önermem
  • YILDIZ SPZ-ME
  • ÖZKANLAR FX17
1976 İZMİR KARŞIYAKA ÖRNEK AVCILAR DERNEĞİ

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 06 Temmuz 2014, 19:07:48 »
Ava tesir açısından denklik için kurşundan ortalama 2 numara büyük çelik saçma gerektiğini yazıyorlar. Fakat sürati de kurşundan fazla olmalı. Grama gelince, doğrusu sayıca kurşundaki kadar adet olması.

Ülkemizde çelik saçma zorunluluğu yok. Çelik daha sıkı dağılım gösterse bile kurşuna göre avcılığı daha zor, tehlikeli. Özel bir nedeni yoksa uzak durulmalı bence.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #5 : 06 Temmuz 2014, 23:03:14 »
şimdi çelik saçma ile kurşun saçma arasında tanecik sabit tutuluyor.
barut azaltılıyor diye biliyorum. gramajdan dolayı.

yani çelik saçma üreten firmalar
mesela 32 gr kurşun saçmada ne kadar tanecik varsa o kadar tanecik koyuyorlar numarasına göre
fişekteki kutu üzerinede mesela 32 gr değil 32 no veya kod 32 gibi birşey yazıyorlar. sen anlıyorsun ki
içinde 32 gr kadar tanecik var yada kod 34 mesela 34 gr normal fişekteki kadar tanecik var.

e tabi çelik bilye taneciğe vurunca kurşundan pahalı firmanın karıda kod 32 mesela 26 gr çelik bilye içiriyorsa ona göre barut koyup oradan
kar yapıyorlar diye biliyorum. bilmiyorum ne kadar doğru ne kadar yanlış.

her tüfek atarmı onuda bilmiyorum. benim armsanın kullanma klavuzunda çelik saçma atışları için diye bir bölüm var.
ama sakada yok atılmazdamı yok yoksa es geçiildiği için mi yok. bilemem. aslında bikaç avda denemek lazım şu anda
özkursanın COM marka fişekleri çelik saçma mesela. hiç denemedim bu sezon ördekte deneyecem.

çelik saçma fişekler hem gramajı az olduğu için hızlı hemuzun mesafelere daha iyi gidiyor sanırsam hemde doğa dostu
ancak iri taneli saçmalar çok sekiyor ağaca neyim çarpınca ya ağaca giriyor yada sekiyor. ezilme zaten yok o yüzden dikkat etmek lazım.

gölde filan bence güzel ama arkasını görmediğin yere atmamakta fayda var.
araba camlarını filan sekip kırdığını biliyorum.
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2014, 23:08:16 Gönderen: Tunç GEÇGİL »
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 07 Temmuz 2014, 00:13:51 »
Kod 32 falan nedir bilmiyorum ama ava vuruş enerjisi denk olması için 2 no daha iri ve daha da süratli olmaları gerekiyor, bunu biliyorum. Süratli derken, bunlar da 2 kategoride;

1. Standart

2. Yüksek Performans

Standart olanların sürati yüksek perfomans grubundakilerden düşük ama çelik saçma testini geçmeyen tüfekler bile bu fişekleri kullanabiliyor. Fakat şartları var. Fişekler çelik saçmalı fişek şartlarına sahip olmalı, tüfeğin namlusunda *** dan daha dar şok olmamalı. Neyse burada kısaca özetlemesi bile zor. Evvelce detaylı yazmıştım ve sabit konulardan biri.

Sert yüzeylerden, su yüzeyinden sekme tehlikesi ciddi. CIP kutuların üzerinde bu uyarının olmasını şart koşuyormuş zaten. Bence bunları kullanacak avcıların oldukça bilinçli, dikkatli, ihtiyatlı, ne kullandığını bilmesi gerek. Sırf toplu atıyor diye zıplamamak lazım. Öncekinde açık yazmadım, daha açık yazayım; bunda toplam ağırlık değil tane ağırlığı(iriliği) ile adet önemli. Kopuk kopuk oldu ama kusura bakmayın; bir de basınç konusna değineyim. Bu fişeklerin tapaları daha kısa, esneklikleri alışılandan epey daha azdır. Böyle olunca, özellikle yüksek performans fişeklerde kullanılacak barut da özel seçilmelidir. Aksi halde çok ani basınç artışları olabilir. Bu yüksek süratli (yük. perf.) fişeklerin barutları çok yavaş yanma oranında seçilir.

Yineliyorum, çok heves edilecek bir tarafları yok. Kullanmak dikkat istiyor. Bilinçli kullanılmalı, bilinçli üretilmeli.

NOT: Detayı şurada; http://avlakforum.com/forum/av-ve-aticilik-fisekleri-hakkinda-bilgiler/c-i-p-kurallari%28celik-sacmalar-konusunda%29/

fakat hala tam çevirmedim. Gerekirse çeviririm veya isteyen buyursun çevirsin.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Zafer YÜKSEL

• AvlakForum Üye
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 07 Temmuz 2014, 19:46:32 »
volkan bey, birde bizmut dan imal edilmiş fişekler var,sanıyorum bir tür alaşım peki bunlarda çelik saçmalarla aynı katagoridemidir ? saygılar
1980
ORDU

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 09 Temmuz 2014, 21:27:11 »
volkan bey, birde bizmut dan imal edilmiş fişekler var,sanıyorum bir tür alaşım peki bunlarda çelik saçmalarla aynı katagoridemidir ? saygılar

Su kuşları avında kurşun olmayan saçma zorunluluğuna uyma bakımından bizmut ve çelik aynı kategoride. Fakat çelik saçma kullanılacak tüfeklerdeki şartlar bizmut için geçerli değil. Yani normal namluyla da atılabiliyormuş. Fakat bu tip saçmaların da pek beğenilmediğini okudum bir iki yerde. Sebep falan araştırmadım.
1968