Gönderen Konu: Armsan phenoma öldürme problemi yardım  (Okunma sayısı 51833 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Resul YASAK

• *
Ynt: Armsan phenoma öldürme problemi yardım
« Yanıtla #75 : 18 Şubat 2015, 15:56:16 »
.
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Ceyhun MİRİLİ

• *
« Yanıtla #76 : 01 Eylül 2015, 21:46:40 »
Bu gün İpsaladan döndük komşumla,bende Akdaş onda da Phenoma var..ördeğimizi vurduk çok şükür..komşumun phenoma beni de şaşırttı,çok düzgün vuruşlar yaptı..Lambro 34 gr 5 no fişek kullandık her ikimizde..

Phenoma nın namlu boyu neydi hatırlıyor musunuz,
Ceyhun MİRİLİ
1985 TEKİRDAĞ

Çevrimdışı Adem ÇOBAN

• *
  • Ava gelmez kuş olmaz, başa gelmez iş olmaz ;)
« Yanıtla #77 : 02 Eylül 2015, 17:19:54 »
Sonuç olarak armsan dan uzak durmamız mı gerekiyor?
Tokat Merkez Akıllı Olsun Herkez : ))))
1992 Doğumlu Grafiker / Webmaster / Programcı / Müzisyen / Bilgisayar Teknikeri / Reklam Tanıtım Hizmetleri
Ne ararsan var bizde.

Çevrimdışı Çağan ARSLAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #78 : 04 Eylül 2015, 12:32:11 »
ölduruyor alla alla ılk deva duyuyorum 2 senedır armsan kullanıyorum dunya kaz ordek vurdum tahtalıda bılmıyorum saskınım bence sız vuramıyosunuz atıcılık yok gozler kesmıyor
 :D
1983-Çanakkale

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #79 : 04 Eylül 2015, 16:39:37 »
ölduruyor alla alla ılk deva duyuyorum 2 senedır armsan kullanıyorum dunya kaz ordek vurdum tahtalıda bılmıyorum saskınım bence sız vuramıyosunuz atıcılık yok gozler kesmıyor
 :D
Çağan bey kazlari nerde buluyorsunuz merak ettim bizim buralarda kaz gelmez pek hele küçükkuyu tarafi çukurda kaliyor sicak yer deniz boyu biz görmüyoruz kaz baska biyeremi gidiyorsunuz. Bide sizin armsani cok merak ettim dogrusu ben iki adet 612 kullandim bir adet phenoma var ardasimda yarali kalma problemi var die bana verdi deniver bul şunun fisegini die bir hafta denedim cok fisek seciyor yüksek grami sevmiyor biraz problemli bu armsanlar bu kadar farkli olan şey nedir acaba sizinkinde. Keske herkes bögle memnun olsa silahlarindan
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Ergin KORKUT

• *
  • VATAN SEVDALISI
« Yanıtla #80 : 04 Eylül 2015, 17:20:29 »
Çağan bey kazlari nerde buluyorsunuz merak ettim bizim buralarda kaz gelmez pek hele küçükkuyu tarafi çukurda kaliyor sicak yer deniz boyu biz görmüyoruz kaz baska biyeremi gidiyorsunuz. Bide sizin armsani cok merak ettim dogrusu ben iki adet 612 kullandim bir adet phenoma var ardasimda yarali kalma problemi var die bana verdi deniver bul şunun fisegini die bir hafta denedim cok fisek seciyor yüksek grami sevmiyor biraz problemli bu armsanlar bu kadar farkli olan şey nedir acaba sizinkinde. Keske herkes bögle memnun olsa silahlarindan
Özgür sizin orda Bigada gümecilik yapan çok akrabam var ve kazın bu yıllarda sayıca arttığını trakyada ipsaladan hemen fazla sudan dolayi ege bölgesine geçiyor ordan iç anadolu o bölgelerde bigada kazı bulabilirsin
1953 Kırklareli Lüleburgaz

The following users thanked this post: Özgür UYAR

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #81 : 05 Eylül 2015, 00:30:10 »
Iyi vurus olu kus. 2 no sok . 6 7 no sacma. 32 gr. Dene. Phenomadaki pattern cok cook iyi. Penetrasyon keza ayni.
Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Ergin KORKUT

• *
  • VATAN SEVDALISI
« Yanıtla #82 : 05 Eylül 2015, 00:36:57 »
Benim birkaç yıldır içimde kalan bir şey vardı armsan ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum ;
Daha once hep ata arms veya armsan kullanmak istesemde stogerı görünce ördek Sevdam ile onu aldım ancak şunu söylemek isterim gerçekçi olmak lazım ;
1-)Phenoma gerçekte güzel bir tüfek ördek avına gidip boş dönmeyen çok arkadaşım var öldürücülüğü gazlı sistem olduğu için yüksek gramaj kullanın yeterki iyi nişanlanan avcı vurur
2-)Paragon serinin en sağlam tüfekleri olduğunu düşünüyorum alicak olanlara öneriyorum çok kullanan çevreden arkadaşım var öldürmesi çok iyi
3-)İyi ve kaliteli tüfekler yapıyorlar
Her zaman gerçekleri söylemek lazım saygilarimla kötü yanlarını yazmama gerek olmadığını düşünüyorum bunları kullanan arkadaşlar söyler
1953 Kırklareli Lüleburgaz

The following users thanked this post: Mehmet CANTÜRK, Ahmet ÖZTÜRK, Burak BAYGENÇ

Çevrimdışı Burak TANRIKULU

• *
  • Ördek Avcısı
    • https://www.facebook.com/groups/266505830034073/?fref=ts
« Yanıtla #83 : 05 Eylül 2015, 10:28:13 »
bir çok usalaramın abilerim güzelyorumları olmuş hepside kısmen haklılar. benimde bir tavsiyemö olucak  Lambro marka fişek var mavi ve kahve rengi olan birde onu kullan  benim 1 tüfeğim de de buna benzer sorun oluşmuşdu fakat lambro hayatımda gördüğüm en iyi fişek. bi denemeni tavsiye edebılırm
Burak TANRIKULU
1990 SAMSUN Ördek Avcısı

Çevrimdışı Çağan ARSLAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #84 : 05 Eylül 2015, 20:46:46 »
valla ozgur bey bınıcen arabana gıdıcen uzaklara bızım burlarda nerde ordek kaz olucak..ha tahtalı bol ben bulurum ordek kazı sıkıntı yok
1983-Çanakkale

Çevrimdışı Çağan ARSLAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #85 : 05 Eylül 2015, 20:57:07 »
valla kardes nebıleyım bız memnunuz guzel tufek hıc bı sıkıntı yasamadım cok ta guzel av yapıyo cok ta guzel avlar yaptık nebıleyım anlamadım bu mıllet nası tufek arar
1983-Çanakkale

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #86 : 05 Eylül 2015, 21:24:09 »
Değerli Arkadaşlar

Bir avın ölü ele geçmemesi için bir çok neden var. Her şey tamam olsa bile kimse 10 numara atış yapamıyor.Heleki  hareketli hedeflere karşı.

Nacizane bende avcılık yapıyorum.Vakit buldukça da bol bol denemeler yapıyorum.Kanaatim şu ki her avcının hemen hemen her sezon başına bu tür olaylar çokça geliyor.

Genel olarak tüfek ve fişek bahane ediliyor. Bu sene bende bu tarz olaylara şahit oldum.Dikkatimi çeken kuşların kimisi paçavra gibi olurkek  yarısıda kanat kırığı.

Aynı tüfek aynı fişek farklı sonuçlar. Mesafeyi çok iyi tahmin ettiğimi düşünüyorum.Oluşan  bu farkın Önleme nişan hattı ve mekaniki zaman dilimi (tetik çekme ve fişeğin ateşlenme zamanı) gibi çok kısa zaman  farklarından oluştuğunu düşünüyorum.

Çoğu kez 37 mt ye sabit atışlar yaptığım halde bile 10 fişekten belkide 4 tane net vuruş olmazken, haraketli hedeflerde bu rakam  belkide 1 -2 gibi olacaktır.

Kısacası ne kadar farklı iç çap ve  farklı şok değerlerine sahip olsada çifte, y oto,  gazlı ,kinetik gibi değişken sistemlerde kaale alınacak  kadar çok farklar olmadığı gözlemledim.

Son olarak öldürmeyen Allah öldürmeyince elinizdeki tüfek dünyanın en iyisi olsa ne fayda.Her sorunun cevabını bilimsellikte aramaya gerek yok.İlim de malesef bir yere kadar sonrası elimizde değil.

Selamlarımla.............RASGELE.....

« Son Düzenleme: 05 Eylül 2015, 21:26:18 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Özgür UYAR, Berkay TOPUZ

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #87 : 05 Eylül 2015, 22:05:23 »
Özgür sizin orda Bigada gümecilik yapan çok akrabam var ve kazın bu yıllarda sayıca arttığını trakyada ipsaladan hemen fazla sudan dolayi ege bölgesine geçiyor ordan iç anadolu o bölgelerde bigada kazı bulabilirsin
Eyvallah Ergin abim dediğin yeri biliyorum ama gitmedim oralardan geçtim o zaman dediler meşhur yer burası diye gerçekten iyi ördek kaz geliyormuş bakalım bu sene birgün nasip olursa gidicez
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #88 : 05 Eylül 2015, 22:36:49 »
Eyvallah Ergin abim dediğin yeri biliyorum ama gitmedim oralardan geçtim o zaman dediler meşhur yer burası diye gerçekten iyi ördek kaz geliyormuş bakalım bu sene birgün nasip olursa gidicez
Sen gel beni bul gerisi kolay.KAZ için bişey diyemem.Gel deyince gelebilirsen ördek her daim garanti.Hele geçen yıl başındaki gibi bir hava olursa 10 seneye değer kuşta görürsün  avda vurursun.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Özgür UYAR

Çevrimdışı Gökmen TAŞAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #89 : 06 Eylül 2015, 03:15:31 »
Tesekkurler usta. Olay budur. Iyi vurus ölü kus.

Değerli Arkadaşlar

Bir avın ölü ele geçmemesi için bir çok neden var. Her şey tamam olsa bile kimse 10 numara atış yapamıyor.Heleki  hareketli hedeflere karşı.

Nacizane bende avcılık yapıyorum.Vakit buldukça da bol bol denemeler yapıyorum.Kanaatim şu ki her avcının hemen hemen her sezon başına bu tür olaylar çokça geliyor.

Genel olarak tüfek ve fişek bahane ediliyor. Bu sene bende bu tarz olaylara şahit oldum.Dikkatimi çeken kuşların kimisi paçavra gibi olurkek  yarısıda kanat kırığı.

Aynı tüfek aynı fişek farklı sonuçlar. Mesafeyi çok iyi tahmin ettiğimi düşünüyorum.Oluşan  bu farkın Önleme nişan hattı ve mekaniki zaman dilimi (tetik çekme ve fişeğin ateşlenme zamanı) gibi çok kısa zaman  farklarından oluştuğunu düşünüyorum.

Çoğu kez 37 mt ye sabit atışlar yaptığım halde bile 10 fişekten belkide 4 tane net vuruş olmazken, haraketli hedeflerde bu rakam  belkide 1 -2 gibi olacaktır.

Kısacası ne kadar farklı iç çap ve  farklı şok değerlerine sahip olsada çifte, y oto,  gazlı ,kinetik gibi değişken sistemlerde kaale alınacak  kadar çok farklar olmadığı gözlemledim.

Son olarak öldürmeyen Allah öldürmeyince elinizdeki tüfek dünyanın en iyisi olsa ne fayda.Her sorunun cevabını bilimsellikte aramaya gerek yok.İlim de malesef bir yere kadar sonrası elimizde değil.

Gökmen TAŞAR-1979
Korkuteli-Kumluca-Finike
Antalya

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #90 : 06 Eylül 2015, 05:29:01 »
.
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2015, 05:35:25 Gönderen: Özgür UYAR »
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #91 : 06 Eylül 2015, 05:33:15 »
Sen gel beni bul gerisi kolay.KAZ için bişey diyemem.Gel deyince gelebilirsen ördek her daim garanti.Hele geçen yıl başındaki gibi bir hava olursa 10 seneye değer kuşta görürsün  avda vurursun.
Eyvallah Suat abi teşekkür ederim tamam sezon açılsın nasip olursa birgün geleyim büyük ihtimal her zaman gelirim geçen seneki kuşuda duydum :) Eren Poyraz diye Çanakkale'de tanıştigimiz bi arkadaş oldu o anlatti ismini yanlis hatirlamiyorsam eger. Biz gece Bigaya kafa esip silah almaya geldik Suat abi :) sen ördek var de yeterki. Hatta o silahta armsandi :) :) ben aldim 612 modelini zevk ticaret Süleyman abiden :)
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2015, 05:41:49 Gönderen: Özgür UYAR »
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Ercan ERCAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #92 : 15 Eylül 2015, 23:36:44 »
Merhaba,
Adana'da bir av bayi sahibinde,66 namlu Phenoma ve browning new a5 var ama surekli phenomayla(ördek avcısı) avlanıyor ve çok memnun.
Sansını sorunsuz bir modeli gelmiş olabilir.
Fakat dipcik ayarıda çok önemli,tüfek dipçiği size uygun değilse avınıza etek saçma değer ve buda yaralı kalmasına etkendir.

Çevrimdışı Fatih GÜL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #93 : 16 Ocak 2016, 23:43:40 »
Uzunca bir aradan sonra merhabalar arkadaşlar
yaz tatilinin başında tüfeği fabrikaya gönderdim ve namlu ölcümündeki değer 18.20 olduğundan saçmanın namludan çıkış hızı çok olduğu için canlı düşme gitme problemi yaşıyormuşum.(ben armsanın yalancısıyım) namluyu standart ölçü olan 18.40 iç çaplı namlu ile değiştirip tüfeği bana gönderdiler.3 tane büyük ördek nasip oldu şu ana kadar malum kıtlık var bu yıl, canlı düşen olmadı. ölü düşen ördekleri Kafa ve boyun ağırlıklı saçma aldıkları için değerlendirrme dışı tutuyorum ama
sizlerle bu seneki başka bi otopsi raporunu paylaşmak istiyorum
hava sıcaklığı -3 derece. rakım 300metre civarı. fişek bp f2classıc 34gr 5 numara.30metre civarından çamurcun ördegini yan tarafımdan gecerken vurdum ördeğin sağ tarafından 13 delik, solda gene 13 delik, iki tarafın delik desenleri de aynı :). isabet eden saçmaların hepsi karşıdan çıkmış gitmiş. tüfek meşhur phenoma carbo 71cm namlu 3nolu şok takılı
otopsi sonucu şaşırıp kaldım beklentim 2 veya 3 saçmayı karşıdan çıkmamış haliyle görmekti.

sezon sonunda otopsiler sonucu tüfekle ilgili son kararımı siz değerli avlak üyeleri ile paylaşacağım
1980 samsun

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #94 : 17 Ocak 2016, 00:13:14 »
Değerli Arkadaşlar

Cok iyi özetlemişin abi,deyim yerindeyse bu sözlerin altına imzamı atarım :)
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Atıf BAŞARAN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #95 : 17 Ocak 2016, 01:38:04 »
Cok guzel yorumlar okudum bence stoegeri al kurtul benim lazerdede ayni sorun vardi cogu zaman avlarim canli dusuyordu bir cok kisiden akil aldim tufek yakarmi yakmazmi, fisekdenmi tufekdenmi diye. iyi avci abilerim hep dalga gecerdi kundagin arkasini ayarlamak lazim diye:) cok fisek denedim hep ayni sorun yasadim en sonunda bir abiden muzelik bir silah hediye geldi ordek avina bu silahla gitmeye basladim oda ne her attigimda ordek nefes almadan dusuyor:)

Derlerya tetige basmana gerek yok ava dogrult man yeter av kendi duser:) isde oyle bir sey

Simdi bu silaha kiyamadigimdan dolayi bir arkadasa stoeger almisdik ordek avinda uzun mesafelerde kinetik sisdem oldugundan cok guzel avlar yapdigina sahit oldum ve gecen hafta bir stoegerde ben aldim

simdi fisek secimimi yoksa namlumu bilmem ama yakmayan tufek yakmiyor bunu yasamayanda bilmiyor gunumuzde hala kinetikmi gazlimi derken tum tumya av silahi olarak kinetik kullanmakda en cok gazli tufek ulkemizde satilmakdaymis gecenlerde forumda okumusdum
4140 namlu celigi tum tufeklerde yazmakda cok arasdirdim cogu 4140 bile degildir belki ama olsa dahi celigin dinlenmesinden tutta delim asamasina kadar herseyin etken oldugunu ogrendim tabiki ustatlar daha iyisini bilirler
Padisahda olsan Er kisi niyetine...

The following users thanked this post: Yusuf SAĞLAM

Çevrimdışı Cevdet TAŞDEMİR

• *
« Yanıtla #96 : 18 Ocak 2016, 23:08:03 »
armsan  w12 aldım  aynı sorun ondada vardı   randuman alamadım satım.
Cevdet TAŞDEMİR 
AB Rh + 1967  Ahlat BİTLİS PATNOSTA ESNAFIM

Çevrimdışı Mustafa AKŞİT

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #97 : 04 Şubat 2016, 21:44:13 »
Pazar günü bendede oldu bi boz ördek kalktı cat çat derken vurdum ama ölmedi
Sorun
1 - 5 nolu şok vardı
2 - lekoşe avına gitmistim normalde fişek disparsenta idi
3 -yemin billah 45-50m vardı

Ördek olayı rastgele haa mekeleri ve cibilleri indirdi
1982-Afyon

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #98 : 04 Şubat 2016, 22:08:18 »
Cok guzel yorumlar okudum bence stoegeri al kurtul benim lazerdede ayni sorun vardi cogu zaman avlarim canli dusuyordu bir cok kisiden akil aldim tufek yakarmi yakmazmi, fisekdenmi tufekdenmi diye. iyi avci abilerim hep dalga gecerdi kundagin arkasini ayarlamak lazim diye:) cok fisek denedim hep ayni sorun yasadim en sonunda bir abiden muzelik bir silah hediye geldi ordek avina bu silahla gitmeye basladim oda ne her attigimda ordek nefes almadan dusuyor:)

Derlerya tetige basmana gerek yok ava dogrult man yeter av kendi duser:) isde oyle bir sey

Simdi bu silaha kiyamadigimdan dolayi bir arkadasa stoeger almisdik ordek avinda uzun mesafelerde kinetik sisdem oldugundan cok guzel avlar yapdigina sahit oldum ve gecen hafta bir stoegerde ben aldim

simdi fisek secimimi yoksa namlumu bilmem ama yakmayan tufek yakmiyor bunu yasamayanda bilmiyor gunumuzde hala kinetikmi gazlimi derken tum tumya av silahi olarak kinetik kullanmakda en cok gazli tufek ulkemizde satilmakdaymis gecenlerde forumda okumusdum
4140 namlu celigi tum tufeklerde yazmakda cok arasdirdim cogu 4140 bile degildir belki ama olsa dahi celigin dinlenmesinden tutta delim asamasina kadar herseyin etken oldugunu ogrendim tabiki ustatlar daha iyisini bilirler

Resmini paylaştığınız tüfeğin markası nedir atıf bey . Sanırsam kromsuz namlu . Bence değerini iyi bilin . Günümüzde tüfek diye satılan delikli demirlere hiç benzemez .

Tüfegin vurmayanı , vurupta öldürmeyeni illaki var . Bunları zamanla anlıyor insan .   namlu , bahsedilen olayda çok önemli . Siz zaten açıklamayı yapmışsınız .
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2016, 22:09:53 Gönderen: Yusuf SAĞLAM »
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #99 : 04 Şubat 2016, 22:38:33 »
Merhaba,
Adana'da bir av bayi sahibinde,66 namlu Phenoma ve browning new a5 var ama surekli phenomayla(ördek avcısı) avlanıyor ve çok memnun.
Sansını sorunsuz bir modeli gelmiş olabilir.
Fakat dipcik ayarıda çok önemli,tüfek dipçiği size uygun değilse avınıza etek saçma değer ve buda yaralı kalmasına etkendir.
Ercan bey Raşit abiye selamlar  ;) ;) bu gidişle benide phenomalı yapacak zaten ;) ;)
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..