Gönderen Konu: Maverick 88  (Okunma sayısı 4075 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Enes AHMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Maverick 88
« : 27 Haziran 2013, 02:52:44 »
Selamlar abiler. Edinmeyi dusundugum bu tufek hakkinda genel izlenimlerim iyi oldu arkadasimda var cok kez atis yaptim ama aklimi kurcalayan birkac soru var. Bana s.poze almami onerdiler fakat bu tufekten daha cok hoslandim amacim av olacagindan sizce bir sorun olurmu atislarda ve nisan alma konusunda? Av olarak culluk,bildircin,tavsan ve uveyik gibi avlarda kullanmayi dusunuyorum.Bu tufegi kullanmis veya bir yakini kullanmis olan veyaa herhangi bi bilgisi olan biri lutfen yardimci olsun  :D

bahsi gecen tufek:
Maverick 88 mod 31025
Namlu: 61cm
Sok: Silindir namlu
http://cdn2.cheaperthandirt.com/blog/wp-content/uploads/2012/11/Maverick_88.jpg
1993 Gümülcine
"Hiçbir taklidin şaheser olma şansı yoktur."

resim yüke

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Maverick 88
« Yanıtla #1 : 27 Haziran 2013, 22:21:52 »
Bende vidalı şok, 71cm namlulu ahşap tip olandan var. Avcılığı zevk olarak görüyorsanız, o tüfek de zevkinize en çok uyansa alın. Fakat bana göre bazı gerçekleri yazayım da, belki faydası olur; seri şekilde ikinci veya üçüncüyü atabilmen için epey çalışma yapman gerek. Ondaki sabit şok "silindir" yani ucu daralmasız olduğu için 30 m ve üzeri atışlarda ava yeterli saçma değdirmen zor olur. Namlu uzunluğu da biraz az ama idare eder. Ayrıca o model savunma amaçlı üretilmiştir, av değil.

Yerinde olsam çifte veya poze alırdım. 1 tane eksik fişeği dışında her yönden fazlası olur, eksiği olmaz. Yine de hevesinden vazgeçirmek istemeyiz. Hevesin de yeri başka ;)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Enes AHMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2013, 04:28:10 »
Oncelikle yorumun ve ilgin icin cok tesekkur ederim abim.. Elbette bende dusundum bunu cunku genelde dunya capinda kabul gormus en iyi namlu boyu (yani genel olarak her ava uygun) 66cm'dir. Bunun senin dedigin turden 71cm soklu olan modelide mevcut ama 71'i tercih etmememin tek nedeni bu 61cm olani bile elime oldukca agir gelmisti yururken insani biraz yoruyor 71i dusundum cok daha agir olur diye... Senin tufeginin agirligi ne kadar tam olarak mesela ?
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Enes AHMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2013, 04:32:10 »
ayrica eklemek istedim bunuda :D Bu 61cm olani arkadasimin babasinda var sezonu hatirliyorum ki 25'ten asagi tavsanla sonlandirmiyordu ordekten tutun her turlu uzak atislar yapilan avlardada kullandi ve oldukca basarili olduguna sahit olmustum. Soksuz olmasini konustugumuzdaysa onu fisekle ayarlamalisin dedi yani ilk fisegi bizim burda diasporas dedigimiz cabuk dagilan fisek koyup 2inci fisegi daha toplu olandan koydugunu soylemisti
1993 Gümülcine

resim yüke

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 28 Haziran 2013, 22:57:38 »
Bendeki 3,1 kg. Çok hafif ve 60 cm ile 70 cm arasında 100 gram fark olabilir. Önemliyse bile o kadar işte. Av için alacaksan bence 65-70 cm ve sabit şoksa yarım olmasını öneririm. Vidalı şok mümkünse daha iyi olur. Maverick güzel tüfektir. Yine de alırsan her tarafını iyice gözden geçir. Kusurları olabileceğini unutma.

Uzak mesafede ava isabeti artırmak için ağır gramaj kullanılabilir, o doğru. Fakat gramaj arttıkça tepmesi de belirgin artar. Ağır tüfek taşımıyayım derken, tepen tüfeğin hışmına uğrarız. Oysa uygun darlıkta bir şok ile aynı fişeğin daha uzakta daha toplu vurması mümkün. Tavşan, kendi gördüklerime göre söylüyorum, 15 ila 25 metre arasında vurulabilirler. Yani avcıdan ürküp kaçan tavşan bu menzilde rahat rahat avlanır. Tabi erkenden tabana binmiş uzaklaşmış tavşan 1/2 şokla anca avlanır. Tabi fişeğe de bağlı.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Enes AHMET

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 29 Haziran 2013, 00:20:49 »
Hmm.. Galiba haklisin abi bu dedigin 71cm'den bi tanidikta vardi onunkini inceleyecegim. Elbette zevk falan dedik ama körlemesiye gidipte almayalim bilmedigimiz seyi sonra ne zevki kalir ne birsey :D o yuzden sizlere soruyorumya.. Ilgilendigin icin cok tesekkur ederim abi
1993 Gümülcine

resim yüke