Gönderen Konu: Yeni başladım tavsiye istiyorum  (Okunma sayısı 4110 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Anıl SARAN

• *
  • Waltter Target / Derya / Torun / Alperen
Yeni başladım tavsiye istiyorum
« : 22 Ağustos 2014, 11:07:58 »
Merhaba Arkadaşlar .

Uçar hedefe atışlara 'Aralık 2013' te Ördek avı ile başladım.Kendime bir tüfek aldım bu sezon içerisinde avlanmaya bayağı meraklı birisiyim.Babamda avcı civarın en iyi avcılarından ama babam hiiç tavsiye vermiyor.Attıgımda vurubiliyorum kimi zaman ama attıktan sonra kuşun neresine nişan aldıgım vs hiiç aklıma gelmiyor.Kendimi nasıl geliştirebilirim ? Arpacık yerine attıgım kuşa bakıyorsam bunu nasıl düzeltebilirim ? tavsiyelerinizi bekliyorum .

Teşekkürler
LÜTFEN DOĞUM YILINIZI VE BULUNDUĞUNUZ YERİ YAZIN

Çevrimdışı Atila KAĞNICI

• *
Ynt: Yeni başladım tavsiye istiyorum
« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2014, 14:08:47 »
babanın peşinden ayrılma
Atila KAĞNICI
1981AFYONKARAHİSAR

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 22 Ağustos 2014, 14:35:42 »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Anıl SARAN

• *
« Yanıtla #3 : 22 Ağustos 2014, 14:39:51 »
Sorduklarımı yanıtlasa bi onun seviyesine erişme yolunda 1 adım atmış olacamda

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 22 Ağustos 2014, 15:03:26 »
Sevgili anıl, yaşını ve memleket kısmınıda doldurursan senin hakkında biraz bilgi edinmiş oluruz'ki buda site kurallarından birisidir.
ava yeni başladığın için daha çok fişek yakman gerekecek, uçar avlarına bol bol git fişek at, ne kadar atış o kadar tecrübe eder.
her avın fişeği ayrı olduğu gibi her ava atışta ayrıdır, bıldırcına attığın gibi ördeğe atamazsın, çünkü farklı hızları vardır önleme gerektirir.
uçar avında bazen pozisyon öyle hızlı alınıp tetik çekilirki, tecrübeli bir beyin nerde tetik çekeceğini bilir ve otomatikman tetik orda çekilir av vurulur. göz gez arpaçığı bilirsin, bu üçlüyü bir araya getirip kaynak yaptığın zaman, dördüncü kaynak av olacak, avı tam görmeyeceksin, yaptığın kaynak avı kapatacak. şayet önleme vermen gerekiyorsa kaynağı bozmadan gereken önlemeyi verip tetik çekmelisin. başarılar dilerim.
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Anıl SARAN

• *
« Yanıtla #5 : 22 Ağustos 2014, 15:07:48 »
teşekkürler Hasan AKSU . sana birşey sorayım atarken kuşa baktıgımızda vuramıyoruz ben eminim sadece kuşa baktıgımdan vuramıyorum bunu nasıl düzeltebilirim kuşa bakmayıp sadece arpacıga bakmayı başarabilirim

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #6 : 22 Ağustos 2014, 15:26:46 »
arpacık yerine attığın kuşa bakman kötü bişey değil.
hatta bence çok güzel bişey geriye sana tam oturan bir
tüfek bulmak kalıyor. yüzüne aldınmı nişana gelecek tüfeğide
buldun mu tamam. bol bol fişek yakacaksın.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 22 Ağustos 2014, 15:51:07 »
Kuşa bakıyorsun çünkü hedeften emin olmak istiyorsun, tam nişan alınca avın bir kısmı görünmüyor buda o anda işine gelmiyor.
bende acemilik dönemlerimde kuşa baktığım atışlarım oldu, biliyordumki bu yüzden vuramıyordum, kendime çok kızıyordum bu defa yapacam diye söyleniyordum :)
bunuda genelde heyecandan yapıyordum, mutlaka sende heyecan ve panikten tüfeği yüzleyip kuşu görür görmez tetik çekiyosun, ve daha tetiği çektiğin anda vuramadığını anlıyorsun. çok panik birisi değilsen kendini geliştirirsin, 20 yıllık avcı tanırım, hala bıldırcın vurmakta zorlanıyor, adam panik aceleci.
mesela bıldırcın avındasın, bi defa heyecanını yenmeyi kendine öğret, heyecanlı yapılan atışlar av vurulsada kusurlu vurulur, ya yaralı düşer ya alt atarsın kuşun arka kısmı vurulur. tüfeğine ve fişeğine güven, kendinden emin bir şekilde birazdan bıldırcın kalkacak ve acele etmeyeceğim bu defa tam kaynak yapıp vuracağım. bıldırcın kalktı, pııırrrr, acele etmeye gerek yok bırak kuş gitsin yol ver, sen hemen  kaynağını yap, bıldırcın gidiyo ama hala mesafe yeterli, tetiğe dokun tamam. acemi bir avcıya bıldırcını vurmak için maximum 4 - 5 saniye yeter, bu süre içinde hiç acele edilirmi. seri atış bol bol pratik ister, bıldırcının kalktığındaki pııırrrr sesini duyduğunda vurursun üç metre önüne düşer. önce heyecanını yen, sonra daha duble yapacaksın :) iki bıldırcın kalkacak, ikisinide vuracaksın, duble vuruş müthiş bi duygu, kendini atıcılığının zirvesinde hissedersin.
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2014, 15:54:37 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Anıl SARAN

• *
« Yanıtla #8 : 22 Ağustos 2014, 15:54:37 »
Sana çok çok teşekkür ediyorum :) Bendede o var işte acele ya kaçarsa uzaklaşırsa saçma gitmezse :) Kendimi şartlıyıcam artık avlarda

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 22 Ağustos 2014, 16:02:58 »
ben teşekkür ederim Anıl, sana kolay gelsin başarılar dilerim.
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Atınç ERGÜREL

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2014, 02:09:33 »
Anıl kardeşim 85 yılından beri ben hala kuşa bakıyorum :)
Sana birkaç tavsiye
1-En rahat yüzlediğin tüfekle avlan.ve  sık sık tüfek değiştirme.
2-Bolca fişek at.(Bulunduğun yeri bilmiyorum ama su yelpeleri senin tüfek yüzleme ve tetik kesme melekeni geliştirir.
3-Eğer tek gözünle gözleyip atıyorsan, Hasan beyin dediği gibi kuşu yarım yamalak görmeden atma,net görüyorsan
arkasından el sallarsın.
4-Yolun başındasın. O yüzden iki gözün açık olarak atmayı öğren.Bu sana müthiş avantajlar sağlayacak.(En önemlisi
mesafe tahmini, bir çok avcının tüfeği yüzleyip sonra atmadığını görürsün.Tüh keşke atsaydım,çok uzak değilmiş der.Çünkü sol gözünü yumunca derinlik algısı kaybolur.180 derecelik bakış açısı ki bunu keklik avında alayın içine girdiğinde anlarsın.Attığın sıkının nereye gittiğini,altmı,geridemisin, anlarsın.)Unutmaki trap ve skeet atıcılarının hepsi iki gözü açık atış yapar.
5-Bol fişek + zaman=tecrübe   
6-Terübe+usta köpek = av

Rastgele...       
  • Stoeger m2000 71 namlu
  • Üzümlü Koop.S.poze 71 namlu
  • Huğlu Koop.S.Poze 104/A 76 namlu
  • deutsche kurzhaar DORA
1973 İZMİR

Çevrimdışı Anıl SARAN

• *
« Yanıtla #11 : 23 Ağustos 2014, 10:23:54 »
Teşekkür Ederim Atınç Saol :)

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 23 Ağustos 2014, 11:06:13 »
Ustalarım zaten güzel bilgiler vermiş ben de bikaç şey yazayım. Evde ya da bahçede boş tüfekle kuru alıştırmayla başlayabilirsin. kendine hedef noktaları belirle. tüfek boşken hızlı şekilde omuzlayıp hedefe nışan almayı dene. veya tüfeği yine hızlıca omuzlayıp belirli bir hat üzerinden savurma yaparak aynı hedefe doğru gel hedefi görünce atış yapar gibi yap bu şekilde çalışmanın ben çok faydasını gördüm zamanında. ondan sonra hedef atışlarına devam et. trap makinan varsa önden yandan üstünden veya karşından geçen trap plaklarını vurmaya çalış. bu çalışmaların avda çok ama çok faydasını görürsün. Hasan bey de demiş zaten parlama avlarında hiç acele etme. bıldırcın kalktı gidiyor, acele etme zaten bu hayvan düz uçar. güzelce hizala atışını yap o düşer. Çulluk bir anda parladı acele edip erken atış yapma. Hangi yöne gidiyorsa namluyla takip et, namlu ucunda yakaladığında 1 boy önüne geç ve namlu savurma hareketini durdurmadan tetiği düşür, hop çulluk cepte. özellikle evde kuru hedef çalışmasının en çok faydasını bunlarda görürsün. zaten atış yaptıkca alıştıkca zamanla öyle bir hale geleceksin ki avı gördüğünde ya da av kuşu aniden parladığında tüfeği kendiliğinden hedefe doğrultacaksın bu bir refleks halini alacak.. diğer hava hedeflerinde ve geçitlerde de zamanla bol bol atış yapa yapa önleme mesafe tayini vs alışkanlık kazanırsın. Kendine uygun tüfeğin olsun yola onunla devam et. tüfeğine uygun iyi fişek seç ve belirli fişekler kullan. sürekli fişek değiştirirsen perfromansın düşer. hem kendine hem de kullandığın tüfeğe ve fişeğe güven. kendinden ve mühimmatından emin ol. bütün bunlar bir araya geldimi işte ozaman başarıya ulaşırsın..

Çevrimdışı Anıl SARAN

• *
« Yanıtla #13 : 23 Ağustos 2014, 11:52:28 »
:) Verdigin taktikler hoşuma gitti emrah saol