Gönderen Konu: browning phoenix - armsan grupman denemesi.  (Okunma sayısı 10456 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
browning phoenix - armsan grupman denemesi.
« : 08 Ocak 2013, 14:38:01 »
Browning phoenix 66namlu tüfeğimle bir abimizin armsan   71namlu otomatiğini karşılaştırma yaptık hedefte daha fazla toplayacağını idda etti.kendisinin isteği üzerine 65 metre(ölçerek) full şokla 32gr b&p 6 no fişekle  gazete kağıdına atış yaptık sonuç; gazete kağıdını getirip saydık 17 saçma değmiş hedefe armsanla, ben attım 35 saçma değmiş sonuç ortada ona bir daha at mesefe uzak belki denk getirememişsindir dedim bir daha attı bu sefer 22tane isabet etti armsanla.mesafeyi kısaltıp deneyelim dedim gerek yok back bore namlu gerçekten farklı dedi ;)
bu abimizinde envai çeşit tüfeği var.browning a500 ün yanına bir tanede back bore namlulu browning almak istiyor şimdi :)
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2013, 18:51:49 Gönderen: Fatih YAPAR »
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Ersin ORBAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: browning phoenix armsan grupman denemesi.
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2013, 16:45:10 »
Şimdi burada hiçbir firmayı kötülemek istemem ama kalite farkı illaki ortada..Fakat şuda bi gerçekki back bore namlu B&P fişeği sevmiş olabilir..Malum tüfekler sıkı seçebilir..
Ayrıca ben şunu bir kez daha iddia ediyorumki full şok bence gereksiz...Grupmanı çok bozuyor..Armsanla 3 şokla bence daha iyi sonuç alınabilirdi..
Hoş zaten 35-40 mt üzerine ben fişek atmadığım için 3 şok bana fazlasıyla yetiyor..
Selametle..
  • BENELLİ CRİO COMFORT 71
  • YILDIZ SPZ ME 66
  • ÖZKANLAR FX017 66
ERSİN ORBAY-ADANA-HATAY ..SAĞLIKÇI..1978..
GERÇEK AVCI AVA DA ŞANS TANIYANDIR..

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2013, 17:31:06 »
65 metre mi  :o ;D
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2013, 17:44:25 »
ersin kardeşim grupman konusu çok farklı tüfeklerde farklı sonuçlar olabiliyor fakat önemli firmalar arge konusunda doğal olarak çok avantajlılar ve önemli bütçeler ayırıyorlar,zaten ata ve armsanda 18.8 iç çap kullanıyorlar araştırmalarıma göre,armsanın grupmanı kötü değil aslında ama back bore namlu farkını hissettiriyor...
ful şok grupmanı bozabilir belki ama back borede bozmuyor,niye dersen saçma bu namluda strese az giriyor geniş olduğu için fark ortada zaten,ayrıca 5 cm de namlum kısa arkadaşın tüfeğinden ...
ben ilk aldığımda tüfeği hemen kumpasla şoklarını ölçtüm dayımın huğsan otomatiğiyle şoklarıyla ölçülerini karşılaştırdım bütün şokları daha geniş browningin,şokuda invektör plus bilirsin.browningin 3 no şokunun ölçüsü huğlulun 5 no şoku ölçüsünde iç çapı,isteyen ölçüp deneyebilir...
bu fişeği armsan sevmemiş denemez çünkü bu fişekle randıman aldığını söyledi arkadaşım ve her koşulu o belirledi,aslında 65 metrede 22 saçmada az bir saçma değil,ama 35 mükemmel...
ben çok farklı fişeklerle denedim tüfeğimi ilk aldığımda ama 35-40 metre mesafelerde sonuç mükemmeldi,hangi fişekle denesek sonucun değişeceğini sanmıyorum ;)
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2013, 18:53:10 Gönderen: Fatih YAPAR »
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2013, 17:45:14 »
65 metre mi  :o ;D
aynen öyle hakan kardeşim elimize uzun seritmetreyi alıp öyle ölçtük ve destekli şekilde attık ikimizde.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
Ynt: browning phoenix - armsan grupman denemesi.
« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2013, 00:35:03 »
Fatih bey merhaba.Bende Browning Phoenix kullanıyorum.Ördek için hangi fişeğin kaç gramını kullanıyorsunuz?Ben chedite jk6 4no 34 gr.kullanıyorum.Ben tam manası ile birşey anlayamadım,sizin fişek tercihleriniz hangi markalar üzerine oluyor?
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: Selim UYGUN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 16 Ocak 2013, 01:06:43 »
Atakan bey ben ördek avını yapmıyorum ama b&p fişeği sanırım iyi olabilir biz bu mesafede onu denedik ben sterling kullanıyorum.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 16 Ocak 2013, 01:28:08 »
Birde belirtmeyi unutmuşum bqck bore namlu merkezde saçmayı çok topluyor.ben kekligi 3 no şokla avlardım  şimdi bu tüfekle 4 no şokla avlıyorum, vurduklarıma bakıyorum daha fazla saçma almış.ama jk 6fişeğinin eski tadının kalmadığı yorumlarını sıkça duyuyorum...
Bu namlunun peneterasyonunun daha etkili olduğu kesin zira saçma çıkış hızı daha fazla%5...
Tüfek ne kadar kaliteli olursa olsun en sevdiği fişeği bulmak önemli...
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 16 Ocak 2013, 01:51:02 »
Atakan bey aklıma geldikçe yazıyorum size fikir vermesi açısından kusura bakmayın.
Birde bu namlunun iç çapı geniş olduğu için saçmalar daha az strese giriyor o yüzden önceki silahınızla attığınız gramajın daha fazlasını atmaktan korkmayın derim.ama bu söylediklerim örfek avı tecrübem yok,eğer okuyan arkadaşlardan  bu silahla ördek avlayan varsa daha net blgiler verebilir.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 16 Ocak 2013, 09:24:56 »
armsanla browningin şoku birbirine uyumluysa şokları değiştirp deneyin bu sefer büyük ihtimal armsan daha fazla saçma toplar çünkü iş şokta bitiyor
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 16 Ocak 2013, 10:06:35 »
armsanla browningin şoku birbirine uyumluysa şokları değiştirp deneyin bu sefer büyük ihtimal armsan daha fazla saçma toplar çünkü iş şokta bitiyor
uyumlu olacağını sanmıyorum çağrı bey ama iş sadece şoktada bitmiyor,namlu iç çapındada çok iş var..
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Hasan ERKOÇ

• *
« Yanıtla #11 : 31 Ocak 2013, 23:09:52 »
ersin kardeşim grupman konusu çok farklı tüfeklerde farklı sonuçlar olabiliyor fakat önemli firmalar arge konusunda doğal olarak çok avantajlılar ve önemli bütçeler ayırıyorlar,zaten ata ve armsanda 18.8 iç çap kullanıyorlar araştırmalarıma göre,armsanın grupmanı kötü değil aslında ama back bore namlu farkını hissettiriyor...
ful şok grupmanı bozabilir belki ama back borede bozmuyor,niye dersen saçma bu namluda strese az giriyor geniş olduğu için fark ortada zaten,ayrıca 5 cm de namlum kısa arkadaşın tüfeğinden ...
ben ilk aldığımda tüfeği hemen kumpasla şoklarını ölçtüm dayımın huğsan otomatiğiyle şoklarıyla ölçülerini karşılaştırdım bütün şokları daha geniş browningin,şokuda invektör plus bilirsin.browningin 3 no şokunun ölçüsü huğlulun 5 no şoku ölçüsünde iç çapı,isteyen ölçüp deneyebilir...
bu fişeği armsan sevmemiş denemez çünkü bu fişekle randıman aldığını söyledi arkadaşım ve her koşulu o belirledi,aslında 65 metrede 22 saçmada az bir saçma değil,ama 35 mükemmel...
ben çok farklı fişeklerle denedim tüfeğimi ilk aldığımda ama 35-40 metre mesafelerde sonuç mükemmeldi,hangi fişekle denesek sonucun değişeceğini sanmıyorum ;)

SEVGİLİ HEMŞERİM FATİH ANAMURDAN SELAMLAR ÇOK GÜZEL AÇIKLAMALAR YALNIZ BEN YILDIZ SPZ ME NİN RC 6 NO 32 GRAMLA GRUPMANINI GÖRÜNCE İNAM DÜNYAM ŞAŞTI
Hasan ERKOÇ
1976 ANAMUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 01 Şubat 2013, 15:10:15 »
Hemşerim bu grupman konusu çok tartışma götürür,umulmadık silahlar + - umulmadık sonuçlar çıkarır..senin yıldızda güzel grupman yapmış anlaşılan ,detayları paylaşırsan bizde bilgileniriz,saygılarımla.
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 01 Şubat 2013, 16:33:12 »
SEVGİLİ HEMŞERİM FATİH ANAMURDAN SELAMLAR ÇOK GÜZEL AÇIKLAMALAR YALNIZ BEN YILDIZ SPZ ME NİN RC 6 NO 32 GRAMLA GRUPMANINI GÖRÜNCE İNAM DÜNYAM ŞAŞTI
ben bu sitede yıldız firmasının grupmanını gördüm.ve şok oldum. Full şoku extra full şoktan bile fazla silindir şok ise neredeyse yarım şok gibi bişeydi.bu işin dünya standardı ful şokla yüzde yetmiş iken yıldızım standardı  yüzde 90 ın üzerinde idi.bi yerlerde bir yanlışlık var ama nerede.  full şok un grupmanı bozduğuna da çok itibar etmiyorum.34 gr fişek 6  7  8  numara saçmalarda gayet  başarılı  grupman yapıyor.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• *
  • Herkese rastgele
« Yanıtla #14 : 03 Şubat 2013, 00:34:45 »
Grupman çok önemli bir olay ama grupman daha önemli olan etkili mesafe değilmi benim kullandığım en uzun mesafeli tüfek 70 li yıllarda izmirde yapılan esen grup marka tek kırmaydı namlu boyu 77 cm namlu ağzı kesinlikle çok geniş bir tüfekdi.
Özellikle Baretta  , browning ,yeni back bore namlulu tüfeklerde avın canlı düşme çelgin bırakma durumunun daha fazla olduğunu alan arkadaşlardan duydum merak ediyorum bu tüfekleri kullanan arkadaşlarda aynı durumla karşılaşmışlar mı?
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 03 Şubat 2013, 12:32:28 »
Bende yaralı kuş düşürme olayı çok az oldu (back bore)
Kuşun yaralı düşmesi durumu hem grupman hemde fişekle ilgili,krom namlulu silahlar ve çelik saçma lı fişeklerle yakıcılığın pek değişeceğini sanmam markalar arasında...
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Emrah GÜNDEM

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #16 : 13 Ocak 2015, 13:07:01 »
bende sarımaz sp 301 ve özkanların kinetik tüfekleri var. babamda da 78 model özel hafif yapım huglu çifte var. avı tüfek değil fişek yapyor bence. bazı fişekler cıvır cıvır kan çıkarıyor hayvan ölmüyor. bazı fişeklerde elektrik çarpmış gibi koyuyor hayvanı
1987 KONYA

Çevrimdışı Emrah GÜNDEM

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 13 Ocak 2015, 13:09:01 »
bu arada konudan çıkmısım 1 numaralı şoklar da daha fazla sacma görüldü ama grupmanı bozuluyor. 3 nolu sokta hedefte daha az sacma gördüm ama daha düzenli idi. en iyi sacma dağılımını kendınden soklu 78 özel yapıp huglu çifte de gördüm
1987 KONYA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 13 Ocak 2015, 13:23:59 »
fişek çok önemli haklısın emrah kardeşim,fişek tüfek kombinasyonunu yakalamak lazım yalnız
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

Çevrimdışı Emrah GÜNDEM

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #19 : 13 Ocak 2015, 20:45:17 »
ÖZKANLARIN 3+1 KİNETİK TÜFEĞİ VAR. BAŞKADA YOK ZATEN BU TÜFEKTE PEK YARALI KAÇAN AVIM OLMADI. BABAMIN ÇİFTESİNİN SECTİĞİ FİŞEKLERLE GÜZEL AV YAPTIM
1987 KONYA