Gönderen Konu: NAMLU HASAR GÖRÜRMÜ ?  (Okunma sayısı 7397 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Talha ZOROĞLU

• *
NAMLU HASAR GÖRÜRMÜ ?
« : 16 Mayıs 2011, 21:06:33 »
konuda bilgisi olan arkadaslar_!
FRANCHİ SARSILMAZ Y. OTAMATİK ÇAP:12
NAMNUSUNDAKİ YAZILARDA ALT SATIRDA
12G.A-- CHAMBERED3''-- CROME--MOLYSTEEL
BU TÜFEKLE TEK KURSUN ATSAM NAMNUSU ZARAR GÖRÜRMÜ_?
BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2011, 20:09:53 Gönderen: Tuncay KANDEMiR »
Talha ZOROĞLU
1984 istanbul

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: NAMNU HASAR GÖRÜRMÜ_?
« Yanıtla #1 : 16 Mayıs 2011, 21:49:00 »
Hoşgeldiniz. Tek kurşun derken misket(bilye) şeklinde kurşun kastediyorsanız şokları kullanmamalısınız. Yani sadece namlu ucundaki vida dişlerini kapatan kapak vida olmalı. Yine de bazı misketler namludan geniş olabileceği için kullanmadan önce namludan yuvarlayıp nereye kadar gittiğine bakmalı. Misketlere bulaşmasınız iyi olur. Veya bunlarda deneyimli birinden bakmasını isteyin. Acemiyseniz önermem.

Yok eğer tek kurşun derken iç kısmı oyuklu veya dışı yivli kurşunları kastediyorsanız rahatlıkla Sarsılmaz tüfeğinizle atabilirsiniz. En uzun şok borusuyla bile atsanız zarar vermez ama en doğrusu yine başta yazdığım şekilde uzatmaları takmadan ateş etmektir. Bu şartlarda namlu hiçbir zarar görmez.

Ateş etmeden önce namluyu tıkayan bir şey olmadığından emin olun.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Talha ZOROĞLU

• *
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2011, 13:54:03 »
açıklamanız için tesekkür ederim.. yeterlioldu.. :)
Talha ZOROĞLU
1984 istanbul

The following users thanked this post: Hakan HAS

Çevrimdışı Muharrem ÇEVİK

• *
« Yanıtla #3 : 05 Temmuz 2011, 09:12:02 »
Hoşgeldiniz. Tek kurşun derken misket(bilye) şeklinde kurşun kastediyorsanız şokları kullanmamalısınız. Yani sadece namlu ucundaki vida dişlerini kapatan kapak vida olmalı. Yine de bazı misketler namludan geniş olabileceği için kullanmadan önce namludan yuvarlayıp nereye kadar gittiğine bakmalı. Misketlere bulaşmasınız iyi olur. Veya bunlarda deneyimli birinden bakmasını isteyin. Acemiyseniz önermem.

Yok eğer tek kurşun derken iç kısmı oyuklu veya dışı yivli kurşunları kastediyorsanız rahatlıkla Sarsılmaz tüfeğinizle atabilirsiniz. En uzun şok borusuyla bile atsanız zarar vermez ama en doğrusu yine başta yazdığım şekilde uzatmaları takmadan ateş etmektir. Bu şartlarda namlu hiçbir zarar görmez.

Ateş etmeden önce namluyu tıkayan bir şey olmadığından emin olun.
Volkan Abi Sarsılmaz Franchi Kullanıyorum. Burada bir arkadaşım sizin dediğinizin tam tersini söyledi. O Zuber yuvarlak tek kurşun atıyor sürekli ben de yivli olanından almıştım dedi senin namlu çizilir. O armsan kullanıyor deneyimlerime göre konuşuyorum dedi. Şimdi ben sizin mesajı da okuyunca arada kaldım. tabi sizin teknik bilginiz daha fazladır, o rkadaşın da haklı olabileceği durumlar varmı? aydınlatırsanız sevinirim.
teşekkürler..
  • Sarsılmaz Concorde S
Muharrem ÇEVİK
1978-Nallıhan/ANKARA
İkamet BOLU

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #4 : 05 Temmuz 2011, 18:57:58 »
Öncelikle kurşunun tüfeğiniz kromlu da olsa kromsuz da olsa çizmeyeceğini söyliyeyim. Kurşun çeliği çizemez. Ben ve bir çok avcı dışı yivli Brenneke, Foster tipi kurşun atıyoruz çizilmiyor. Hiç rastlamadım ve olamaz da.

Namlu çizilmez ama iki şey olabilir:

1. Namluya kurşun ve plastik sıvaşabilir.
2. Nadiren de olsa namlu içi kötü kromlanmış tüfeklerde krom kalkabilir.

Kruşun ve plastik sıvaşması halinde temizlenebilirler. Bazen zahmetli olur ama çıkarılabilir. Yine de namluya atıştan sonra bir bakmanız iyi olabilir. Bazı kurşunlar bazı namlulara fazla sıvaşıyor. Barutun da pisliğinin etkisi oluyor olabilir. Böyle durumda çok fazla kurşun atmak iyi olmayabilir. Yine de bu sebepten namlunun hasar gördüğünü duymadım.

Kromu bozulan tüfek durumunda yapılacak şey fabrikasına göndermektir. Böyle namluyla ateş etmeye devam etmenin nasıl sonuçlanacağını tahmin etmek kolay değil.

Sizdeki tüfek Sarsılmaz olduğuna göre krom konusunda endişe etmeniz yersiz. Kurşun sıvaşması ise olabilir. Dışı yivli, içi boşluklu kurşunlar misket kurşunlardan daha fazla bulaşır. Özellikle foster tipi kurşunlar daha fazla bulaşır. Brenneke tipi kurşun kullanın. Dışı yivli, içi oyuk, arkasındaki kurşun pime plastik takılı kurşunlardır.

Misket kurşun genelde içi oyuklu kurşunlar kadar namluya sıvaşmaz ama daha önemli gizli tehdit içerir. Her namludan çıkmayabilir. Misketlerin içi dolu olduğu için şoklara veya namlu içindeki iki sete çarptığında şekli değişse de risklidir. Özellikle bazı şoklardan geçemeyedebilir. Zira bu misketlerin çapının standardı yok. Misketin çapı standart olsa bile, namlu ve şokların standardı yok. misket namluya uygunsa içi oyukludan daha isabetli ve daha delici de olabilir ama dediğim gibi her misket her namluya uygun olmaz.

Özet olarak, namlunuzla içi oyuklu kurşun atarsanız çizmez ama sıvaşabilir. Başka marka denersiniz. Fakat namlunuza ve size zarar vermez. Misket kullanırsanız belki daha az sıvaşır. Belki daha isabetli ve daha girgin kurşunlarınız olur ama her namluda güvenli ve isabetli olmaz. Karar sizin.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2011, 19:26:00 »
Bir de Zuber yuvarlak tek kurşundan bahsetmişsiniz. Onu kullanmadım. Eğer kılıflı plastik tapa içindeyse güzeldir sanıyorum. Ama kılıfsız tapa üzerine misketi koymuşlarsa riskli bence.

Ülkemizde namlu içi 18,4 mm ve 18,3 mm civarında. Tam şok takılı iken bunlardan 1 mm daha dar çıkışları olur. Yatak-namlu geçiş seti(birleştirme konisi) de ayrı konu. Böyle namlulardan hangisine uygun bu misketler? Eğer çapı ikisinden de darsa namludan geçerken sağa sola çarparak gider. İkisinden de genişse namludan geçebilse de şekli küreselliğini kaybettiğinden namlu dışındaki uçuşu düzgün olmaz.

Oysa içi oyuk kurşunlar her namludan güvenle çıkar. Kimi namlu ve şokta az, kiminde fazla yamulur ama her zaman kurşunun ağırlık merkezi öndedir ve takla atmadan gider. Farzedin ki kuş avındasınız ve şoklu bir namlu var. Fişeklikte ise misketler... Birden domuza falan atmanız gerektiğinde misketlere güvenebilir misiniz? Veya elinizdeki tüfekle daha önce bu misketleri denemediyseniz o anda denemek riskli olmaz mı?

İlle şunu kullanın, şunu kullanmayın demem. Ama her zaman en kötüsünü düşünerek hazırlıklı olmak lazım.
1968