Gönderen Konu: AK 212 Grupman Testi  (Okunma sayısı 17161 defa)

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
  • Yeminli Mütercim Tercüman AKDAŞ SİLAH
    • Akdaş Silah
AK 212 Grupman Testi
« : 14 Mart 2013, 18:07:00 »
Herkese merhaba,

13.03.2013 tarihinde gerçekleştirdiğimiz grupman testini sizlerle paylaşmak istiyorum.
Bu sayfada AK 212 modelinin testini ele alalım. Hava durumu, çok şiddetli olmasa da rüzgârlı ve 13 derece. Bütün şoklar ile 36,6 metreden atış yapıldı. Bunlara ek olarak en geniş şok (silindir) ile 25 metreden ve en dar şok (tam) ile 60 metreden atış gerçekleştirildi. Son olarak da POI (point of impact) - etki noktası - hesaplandı.

Atış videosu için:
https://www.facebook.com/photo.php?v=10151507710699074&set=vb.114333218641611&type=3&theater

1) Tam Şok (F) / 36,6 m / 32 Gr No. 6 yaklaşık 280 saçma / Hedef grupman verimliliği %70
Toplam isabet  = 199
51 cm dairede = 116
76 cm dairede = 83
Grupman verimliliği = %71

2) Üç Çeyrek Şok (IM) / 36,6 m / 32 Gr No. 6 yaklaşık 280 saçma
Toplam isabet  = 188
51 cm dairede = 109
76 cm dairede = 79
Grupman verimliliği = %67

3) Yarım Şok (M) / 36,6 m / 32 Gr No. 6 yaklaşık 280 saçma  / Hedef grupman verimliliği %60
Toplam isabet  = 167
51 cm dairede = 89
76 cm dairede = 78
Grupman verimliliği = %60

4) Düzeltilmiş Silindir Şok (IC) / 36,6 m / 32 Gr No. 6 yaklaşık 280 saçma  / Hedef grupman verimliliği %50
Toplam isabet  = 135
51 cm dairede = 70
76 cm dairede = 65
Grupman verimliliği = %48

5) Silindir Şok (CL) / 36,6 m / 32 Gr No. 6 yaklaşık 280 saçma
Toplam isabet  = 70
51 cm dairede = 42
76 cm dairede = 28
Grupman verimliliği = %25

6) Silindir Şok (CL) / 25 m / 24 Gr No. 7 yaklaşık 240 saçma
Toplam isabet  = 151
51 cm dairede = 74
76 cm dairede = 77
Grupman verimliliği = %63

7) Tam Şok (F) / 60 m / 34 Gr No. 5 / Yaklaşık 215 saçma
Toplam isabet  = 56
51 cm dairede = 25
76 cm dairede = 31
Grupman verimliliği = %26
Bu atış su kuşu avcılarına gelsin.

POI – Etki Noktası / Tam Şok (F) / Genel oran %50 üst %50 alt
%52 üst, %48 alt olarak hesaplandı.

POI için hedef alma şekli:

(Resim alıntıdır)

Bu değerler yeni testlerde lehte veya aleyhte değişiklik arz edebilir, zira hedefe gözetlerken minik kaymalar olabilir, hava şartları bazen etkili olabilir… Az çok fikir vermesi açısından ve merak eden arkadaşların talebi doğrultusunda paylaşımın yerinde olduğunu düşünüyorum. Rüzgâr, birçok avda bizlerle olacağı, bizi yalnız yalnız bırakmayacağı için kendisi yokmuş gibi davrandık ve testi tamamladık.

Selamlar,
Saygılar

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

AK 212-S

Sistem                                             : Döner Başlıklı Kinetik Sistem
Kalibre                                             : 12
Fişek Yatağı                                      : 76 mm
Fişek kapasitesi                                 :  4+1
Namlu boyu                                      : 61, 66, 71, 76 cm
Gövde                                              : 7075-T6 Alaşımlı Alüminyum Dolu Malzemeden İşleme
Gövde Kaplaması                               : Siyah Eloksal
Namlu                                             : AISI 4140 Çelik Dolu Malzemeden İşleme
Üst Bant                                           : 7 veya 8 mm Havalandırmalı Gümüş Kaynaklı, Yüksek Bant (Opsiyonel)
Arpacık                                            : Pirinç, Fiber Optik
Namlu Kaplaması                               : İçi Beyaz Sert, Dışı Siyah Krom Kaplama
Mekanizma Parçaları                           : AISI 4140 Çelik Dolu Malzemeden İşleme
Emniyet                                             : Manuel
Kundaklar                                          : Kompozit
Kundak Ön Düşüklüğü                         : 37 mm
Kundak Arka Düşüklüğü                      : 57 mm
Tetik Çekme Mesafesi                          : 370 mm
Şoklar                                                : Mobil Şok (F*, IM**, M***, IC****, C*****)
Ağırlık                                                : 2,7 - 3,1 -  kg

« Son Düzenleme: 06 Eylül 2013, 18:02:16 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
Ynt: AK 212 Grupman Testi
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2013, 19:05:18 »
Elinize sağlık Ömer bey,güzel bir çalışma olmuş.Teşekkürler selamlar.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2013, 19:33:53 »
 O0 O0 7) Tam Şok (F) / 60 m / 34 Gr No. 5 / Yaklaşık 215 saçma
Toplam isabet  = 56
51 cm dairede = 25
76 cm dairede = 31
Grupman verimliliği = %26
Bu atış su kuşu avcılarına gelsin.
 O0 O0 O0 kıymetli ömer akdaş usta , öncelikle sizi böyle bir test yaptığınız ve paylaştığınız için kutlarım . birinci elden ve yetkili kişilerce yapılmış bir grupman testi .. bu testin keşke 30 , 40 ve 50 metre olanlarınıda yapsaydınız ..çünkü su kuşu avcılarının ne kadar metreye atacağı belli olmuyor ..   bizim değerlendirme yapmamız anlamsız olur ustaların yanında .  keşke her tüfek üreticileride böyle grupman testi yapsa ve yayınlasa , müşterilerini bilinçlendirse .. önem verip zaman ayırdığınız için bir kez daha kutlarım  .. saygılar...  O0 O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2013, 20:06:06 »
şunu itiraf etmeliyim harika sonuçlar çıkmış.1  2  3   nolu şokların grupman verimliliği cuk diye oturmuş.tam dünya standartlarında. dağılım ona keza gayet güzel.elinize emeğinize sağlık.su kuşu avcıları için yapmış olduğunuz testi asla baz almıyorum.keza  magnum fişekler için  bile uzak sayılabilecek bir mesafe.bu mesafede  grupman adına pek bişey beklemek doğru olmaz.yerli tüfeklerde  bu derece güzel grupman a rastlamamıştım.tebrikler böyle standartları tutturan  firmalarımızı gördükçe seviniyorum.tebrik eder  başarılarınızın devamını  dilerim.bu arada namlu iç çapınızın 18,4  civarı olduğunu düşünüyorum.bu konuda  da bizi aydınlatırsanız sevinirim.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 14 Mart 2013, 20:15:22 »
güzel grupmanlar dağılım çok homojen olmuş
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Semih ÖKSÜZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 14 Mart 2013, 20:55:04 »
Merhabalar paylasımlarınız icin tsk ediyorum. Benim sorum bu grupman testlerinde basarılı sonuc almak icin tufeklerde hangi parcaların (namlu, mekanizmamı vs.) iyi olması gerekiyor? Pek fazla bilgim olmadıgı icin aydınlatırsanız sevinirim. Bu arada Aktyaş firmasını bu kadar seffaf olması gercekten guven vermektedir.  Hepinize tsk ederim
Semih ÖKSÜZ
1981 İstanbul / GİRESUN

barışgökduman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 14 Mart 2013, 21:15:09 »
Sadık usta'ya ve emeği geçenlere teşekkür ederim.
Allah yolunuzu açık etsin. O0
Selam ve saygılar

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 14 Mart 2013, 21:34:47 »
 O0 O0 O0
Merhabalar paylasımlarınız icin tsk ediyorum. Benim sorum bu grupman testlerinde basarılı sonuc almak icin tufeklerde hangi parcaların (namlu, mekanizmamı vs.) iyi olması gerekiyor? Pek fazla bilgim olmadıgı icin aydınlatırsanız sevinirim. Bu arada Aktyaş firmasını bu kadar seffaf olması gercekten guven vermektedir.  Hepinize tsk ederim
O0 semih bey , grupman , namlu iç çapı , namlu ucu şokları ,  fişeklerin gramajları  , saçma nosu ve atıcının yetenekleri  ile ilgilidir .. kısaca özetlersek , namlu ,  fişek ve atıcının uyumudur ..  O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 14 Mart 2013, 21:44:40 »
tabi inşallah üretilen bütün silahların grupmanı böyledir. malum bizim memlekette 1 aldığınız diğerine uymuyor. birde delicilikle alakalı test yaparsanız çok daha güzel olacak. elinize ve emeğinize sağlık.
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Semih ÖKSÜZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 14 Mart 2013, 21:55:25 »
O0 O0 O0 O0 semih bey , grupman , namlu iç çapı , namlu ucu şokları ,  fişeklerin gramajları  , saçma nosu ve atıcının yetenekleri  ile ilgilidir .. kısaca özetlersek , namlu ,  fişek ve atıcının uyumudur ..  O0 O0

Tsk ederim Yusuf bey
Semih ÖKSÜZ
1981 İstanbul / GİRESUN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 14 Mart 2013, 22:02:14 »
hedef kağıtlarının üzerindeki saçma sayıları,, benim gözlemlerime göre yanlış sayılmış,, tekrar sayılırsa daha doğru sonuçlar elde ederiz...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #11 : 14 Mart 2013, 22:57:39 »
şunu itiraf etmeliyim harika sonuçlar çıkmış.1  2  3   nolu şokların grupman verimliliği cuk diye oturmuş.tam dünya standartlarında. dağılım ona keza gayet güzel.elinize emeğinize sağlık.su kuşu avcıları için yapmış olduğunuz testi asla baz almıyorum.keza  magnum fişekler için  bile uzak sayılabilecek bir mesafe.bu mesafede  grupman adına pek bişey beklemek doğru olmaz.yerli tüfeklerde  bu derece güzel grupman a rastlamamıştım.tebrikler böyle standartları tutturan  firmalarımızı gördükçe seviniyorum.tebrik eder  başarılarınızın devamını  dilerim.bu arada namlu iç çapınızın 18,4  civarı olduğunu düşünüyorum.bu konuda  da bizi aydınlatırsanız sevinirim.

Teşekkür ederim Suat Bey.
Namlu iç çaplarımız aynen söylediğiniz gibidir.

Selamlar

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #12 : 14 Mart 2013, 23:00:55 »
tabi inşallah üretilen bütün silahların grupmanı böyledir. malum bizim memlekette 1 aldığınız diğerine uymuyor. birde delicilikle alakalı test yaparsanız çok daha güzel olacak. elinize ve emeğinize sağlık.

Hakan Bey alakanıza teşekkür ederim. Testin adil olması için 312-SE ve AK 212 modellerini depodan rasgele seçtik. 512-TR ara ara satılan bir model olduğu ve dolayısı ile depoda bulunmadığı için vitrindekini kullandık. Yine aynı şekilde depodan herhangi bir şok seti ile atış yaptık. Yarı otomatik ve süperpozelerde aynı şokları kullandık.
« Son Düzenleme: 15 Mart 2013, 07:38:30 Gönderen: Ömer AKDAŞ »

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #13 : 14 Mart 2013, 23:04:00 »
hedef kağıtlarının üzerindeki saçma sayıları,, benim gözlemlerime göre yanlış sayılmış,, tekrar sayılırsa daha doğru sonuçlar elde ederiz...

Hakan Bey maalesef size katılmıyorum. Test atışı tamamlandıktan sonra bizzat kendim saydım. Hata olmasın ve fotoğraflarda net görünsün diye keçeli kalemle işaretleyerek saydım. Tabii ki gözden kaçanlar olabilir, yanılgılar olabilir; ancak bu miktar bana kalırsa artı/eksi 10 saçmayı asla geçmez.

Selamlar

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 14 Mart 2013, 23:14:04 »
Hakan Bey maalesef size katılmıyorum. Test atışı tamamlandıktan sonra bizzat kendim saydım. Hata olmasın ve fotoğraflarda net görünsün diye keçeli kalemle işaretleyerek saydım. Tabii ki gözden kaçanlar olabilir, yanılgılar olabilir; ancak bu miktar bana kalırsa artı/eksi 10 saçmayı asla geçmez.

Selamlar
SN.AKDAŞ
hiç bir hedef kağıdında + bir fazlalık olmadığı gibi,,nerede ise tamamında  8-10 adet eksik saçma sayısı mevcut,, buda % sel olarak oranları eksi olarak bayağı bir etkiliyor...
daha doğru % sel saçma oranlarına ulaşabilmek için tekrar dikkatlice bir sayım yapılsa daha doğru olur düşüncesi ile uyarıda bulunmuştum ..
tabiki bu tespitime katılıp katılmamak sizin bileceğiniz bir durum ancak ilgili çalışmanın objektifliği tartışılr o zaman....
« Son Düzenleme: 14 Mart 2013, 23:15:46 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 14 Mart 2013, 23:15:02 »
Ömer Bey elinize sağlık. Vuruş noktası tespitinde nişan resmi nasıldı? Yani;

- bantı görmeden kasanın üzerinden arpacığı görerek mi?
- kasa ile arpacık arasında bantın birazını görerek mi?
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #16 : 14 Mart 2013, 23:30:37 »
SN.AKDAŞ
hiç bir hedef kağıdında + bir fazlalık olmadığı gibi,,nerede ise tamamında  8-10 adet eksik saçma sayısı mevcut,, buda % sel olarak oranları eksi olarak bayağı bir etkiliyor...
daha doğru % sel saçma oranlarına ulaşabilmek için tekrar dikkatlice bir sayım yapılsa daha doğru olur düşüncesi ile uyarıda bulunmuştum ..
tabiki bu tespitime katılıp katılmamak sizin bileceğiniz bir durum ancak ilgili çalışmanın objektifliği tartışılr o zaman....

Hakan Bey uyarınız için teşekkür ederim. Ancak neredeyse tamamını iki kez saymış bulunuyorum. Artı eksiden kastım şu: insanlık hali bir iki deliği görmeden atlayabilirim. Ya da sayım esnasında iki kez sayabilirim. Ki bunu önlemek için boyaya boyaya saydım. Bazı delikler tek de olsa 2 adet saçma geçtiği belli olduğu için 2 kez sayıldı. Fotoğraflardan bu anlaşılmaz tabii ki. Tamamında 8 -10 eksik olduğunu nasıl tespit ettiğinizi merak ettim doğrusu. Umarım Akdaş kullanıcıları zamanla benzer testler uygular. Objektifliğini tartışmak sizin takdirinizde.

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #17 : 14 Mart 2013, 23:33:30 »
Ömer Bey elinize sağlık. Vuruş noktası tespitinde nişan resmi nasıldı? Yani;

- bantı görmeden kasanın üzerinden arpacığı görerek mi?
- kasa ile arpacık arasında bantın birazını görerek mi?

Volkan Bey teşekkür ederim.

POI testini daha önce sormuştunuz, aklıma geldi ve teste dahil ettik.
Browning'in sitesindeki bilgiler dahilinde bandı görmeden yapmamız gerektiğini anladım.
Ustama da bunu aktardım.

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 15 Mart 2013, 09:19:33 »
Hakan Bey alakanıza teşekkür ederim. Testin adil olması için 312-SE ve AK 212 modellerini depodan rasgele seçtik. 512-TR ara ara satılan bir model olduğu ve dolayısı ile depoda bulunmadığı için vitrindekini kullandık. Yine aynı şekilde depodan herhangi bir şok seti ile atış yaptık. Yarı otomatik ve süperpozelerde aynı şokları kullandık.
teşekkürler. samimiyetinize güveniyorum. en kısa zamanda test edeceğim. başarılarınızın devamını dilerim
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 15 Mart 2013, 09:30:46 »
teşekkürler önem verip zaman ayırdığınız için  kutlarım 
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #20 : 15 Mart 2013, 20:00:05 »
Emeğinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. + ve - ler olabilir çünkü doğada yapılmış bir deney daha kesin neticeler için labaratuar çalışması gerekir ozamanda avda değişik performanslar yaşarız. tekrar elinşze sağlık..
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Samet BİRİCİK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #21 : 15 Mart 2013, 20:17:34 »
hocam facedeki videoları daha profesyonelce çekseydiniz keşke iyi bir tanırım olurdu biraz amatör olmuş gibi
  • Kırklareli
  • İstanbul
  • https://www.facebook.com/motorlumuhre/
1986-istanbul

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #22 : 15 Mart 2013, 22:06:31 »
Volkan Bey teşekkür ederim.

POI testini daha önce sormuştunuz, aklıma geldi ve teste dahil ettik.
Browning'in sitesindeki bilgiler dahilinde bandı görmeden yapmamız gerektiğini anladım.
Ustama da bunu aktardım.
Tekrar teşekkürler Ömer Bey. Yazmaya gerek yok aslında, zaten görünüyor da, bu tüfeklerle güzel av yapılır. Normalde bu testler kapalı ortamda yapılsa daha güzel görüntüler de görebilirdik. Azıcık rüzgarın bile bilhassa küçük saçmaları epey sürüklediğini denemelerimden biliyorum. Yüzdeler güzel, bant ayarı da av için(50/50) güzel. Ustama saygılar..
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #23 : 18 Mart 2013, 15:56:29 »
Tekrar teşekkürler Ömer Bey. Yazmaya gerek yok aslında, zaten görünüyor da, bu tüfeklerle güzel av yapılır. Normalde bu testler kapalı ortamda yapılsa daha güzel görüntüler de görebilirdik. Azıcık rüzgarın bile bilhassa küçük saçmaları epey sürüklediğini denemelerimden biliyorum. Yüzdeler güzel, bant ayarı da av için(50/50) güzel. Ustama saygılar..

Takdiriniz için sağolun Volkan Bey. Ustama iletirim...

Çevrimdışı Ömer AKDAŞ

• Free Üye
  • *
    • Akdaş Silah
« Yanıtla #24 : 19 Mart 2013, 20:22:58 »
Mobil Şokların Mesafeye Göre Olması Gereken İsabet Yüzdesi (Yard)

Şok                                                       15       20    25 (22,9m)    30 (27,4m)        35    40 (36,6m)        45     50    55     60
Full (Tam)                                                100     100   100                   96                    82    70                     58     48    39     32     
Modified (Yarım)                                        100     100   96                     83                    71    60                     49     39    32     26
IC (Düzeltilmiş Silindir)                                100      96    83                     71                    60    50                     41     32    26     21 
True Cylinder (Silindir)                                98        83    71                     59                    49    40                     33     26    21     17

Konuyla ilgili Internet sayfalarında bahsettiği üzere bir mobil şokun belli bir mesafeden isabet ettirmesi gereken bir yüzdesi mevcut.

Örneğin ideal ve doğru olan Tam şokun 36,6 m mesafede %70 oranında isabet vermesi. Oran buna yakınsa sorun yok; doğru sonuca yakın zira. İyi ya da kötü olarak değerlendirilebilir. Ancak, tam şok %70 yerine örneğin %85 veya %60 isabet vermişse, o şokun ölçülerinde bir standart dışı olma durumu var demektir. Bu durum kullanıcının hoşuna gidebilir, orası kendisine kalmış tabii ki.
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2013, 07:58:54 Gönderen: Ömer AKDAŞ »