Gönderen Konu: Baykal Tüfeklerin Klasik Sorunu Boya (Pas)konusuna çözüm önerileriniz?  (Okunma sayısı 5530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bülent KOCA

• Müdavim Üyemiz
Değerli arkadaşlarım Baykal silahlarım var,etkisinden-menzilinden-v.s boya sorunu hariç çok memnunum.Ancak boya konusunda hiç de memnun değilim,en ufak bir nemde;Örneğin soğuk havada ev içersine girdiğinizde gözlük buhar yapar ya,aynı şekilde metalin yüzü de böyle nemlenir bu da Baykal'ın paslanması için yeter de artar bile!
Bu konuda çözüm önerisi olan;tüfeğin orjinalliğini bozmadan veya boya önemli, orjinalliği konusunda pek sıkıntı yaratmaz diyen çözüm öneren arkadaşların görüşlerini bekliyorum.Ya da takma kafana kullan eskirse yenisini de alabilirsin de diyebilirsiniz ben bu konuda bilgi istiyorum.
Bülent KOCA-1970  Çal   505 8281132 Alaşehir

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Baikal yada hangisi olursa olsun ama özellikle kostik, sürme boya gibi kromsuz yüzeyli tüfeklerde sık sık(en az ayda bir) çıkarıp kontrol etmek iyi olur. Tüfeğin plastik çantası varsa, çanta içi köpük korumalıysa orada saklanmaması iyi olur. Havayla ve nemle temasını kesecek bir torba gibi bir şeyin içinde tutulabilir mesela. KOnulduğu yerde nemçeker denen silikat jel gibi şeylerden konulması faydalıdır. Yine rutubeti buharlaştırması için rafta duruyorsa düşük enerji tüketimli lamba kullanan da varmış. Namlu yüzeyini katılaşmayan koruyucu güzel bir yağlı bezle silmek iyi olur. Bazıları ava giderken yanlarında koruyucu özelliği de olan yağ sprey götürüyormuş ama ben ihtiyaç duymadım. Aklıma gelen bunlar. Ha, güzel bir pas koruyucu yağ var ama ancak dışarıdan getirtebilirseniz mümkün. Eezox mu ne öyle bir şey. Şurada bir test var:

http://www.6mmbr.com/corrosiontest.html

incleyin, etkisini görün.

1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Fatih ÖZALANYALI

• Müdavim Üyemiz
  • Edincikli_Avcı
 mp 153 kullanıyorum paslanmayı sever fakat temizlik konusunda titiz davranırsanız asla paslanmaz benim tüfeğimde hiç pas oluşmadı her hava kosulunda kullandım göle bile düştüm tüfekle ama komple söküp temizledim piyasadaki 5tl lik sprey lerden kullanıyorum sıkıntı yok baikal tüfeği iyidir paslansada sorun olmaz namlu içine iyi bakın yeter konyada hangi ustaya yollasanız namlu dısına  gayet kaliteli boya atar saygılar
  • SARSILMAZ Magıc 61-71cm
  • Setter
Fatih ÖZALANYALI
1980 Edincik/BALIKESİR

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
bende her av dönüşü mutlaka temizlerim.sorunsuz  kullanıyorum...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Bülent KOCA

• Müdavim Üyemiz
Yorumlarınıza teşekkür ederim başta da belirttiğim gibi tüfeğimden memnunum ancak bu paslanma önemsiz olsa da görsellik açısından ve biraz da diğer tüfeklere gösterdiğim özeni göstermeme rağmen niye bu denli hassas(sanki tüfeğe hiç bakılmıyormuş gibi;temizleme-yağlama)düşüncesi ile bu konuyu açmıştım.
Anladığım kadarı ile bu konuyu dert etmemem gerekirse de orjinal boyası kostik(yanılıyorsam düzeltin)yaptırmam gerekiyor.
Bülent KOCA-1970  Çal   505 8281132 Alaşehir

Çevrimdışı Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
bende paslanma konusunda sıkıntılıyım baikallar paslanmaya meyilli aynı şekilde stoeger p350 pompalıda her av sonrası yağla yıkamak gerekiyo ve nemsiz tede saklamak lazım baikalı yağladım ve otomatik olduğu iiçin temizlenmeside zor poşete koydum kaldırdım rafa birazda bu tüfeğin gözümdeki kıymetinden onun paslanmasını istemiyorum stoğeri sorunlu falan kullanmaya çalışıyorum.
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
satılık ussr ij 58  ij54  ij26  çifte aranıyor saygılar 05332315690 veli tokcan
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı İbrahim ÖNGÜN

• *
Yorumlarınıza teşekkür ederim başta da belirttiğim gibi tüfeğimden memnunum ancak bu paslanma önemsiz olsa da görsellik açısından ve biraz da diğer tüfeklere gösterdiğim özeni göstermeme rağmen niye bu denli hassas(sanki tüfeğe hiç bakılmıyormuş gibi;temizleme-yağlama)düşüncesi ile bu konuyu açmıştım.
Anladığım kadarı ile bu konuyu dert etmemem gerekirse de orjinal boyası kostik(yanılıyorsam düzeltin)yaptırmam gerekiyor.
Sevgili Bülent bey,bende de ejektörlü çiftesi var bu Rus uzun menzilli füzesinin ;D.
Sizin gibi ben de pas olayından bayağı muzdarip olmuştum :-[.Sonuçta çareyi(Şimdi bazı arkadaşlar ''Orijinalliğini niye bozdurdun''falan diyecekler ama...) Konya Üzümlüdeki Ramazan AKNARÇAY ustaya gönderip namlu dışına krom kaplama yaptırmakta buldum.Sezon boyunca ördek ve tahtalı avlarında hiç elimden düşmedi(Biri 20 calibre olmak üzere geride daha birkaç tane tüfeğim olmasına rağmen).Allah'a şükür en ufak pas lekesi dahi oluşmadı.Yani ben memnunum ^-^.
Tavsiye eder misin?Evet ederim ;).
Saygılar.
  • Baikal izh 43m 1c 12 ga çifte
  • Torun 307 light 12 ga sp
  • Zirve-Serdar 20 ga sp.
  • Sarsılmaz Kılınç 2000 standart
  • Huylu GX 812 66 namlu y.otomatik.
İbrahim ÖNGÜN
1967 Saray/TEKİRDAĞ 05364627469