Gönderen Konu: İdeal grain ?  (Okunma sayısı 761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
İdeal grain ?
« : 04 Ekim 2019, 19:38:31 »
Arkadaşlar daha mke den .308 win istihkakı almadım.Arkadaşta geçmiş dönemlerden kalan bir miktar 165 grain federal .308 win fişek var,ihtiyacın varsa vereyim diyor.Mke de ise 180 grain Sellior&bellot var.Bazı yivli kullanıcısı arkadaşlar 180 grain fişeğin durduruculuğu tartışmasız üstün gelir derken,bazı kullanıcılar 165 grain fişeğin daha ideal olduğunu,hatta 147 grain Sterling .308 in bile tartışmasız çok etkili olduğunu söylüyor.
Bu çekirdek ağırlığındaki fişekler ile Domuz avı yapan arkadaşların fikirleri nedir?
İdeal çekirdek ağırlığı ne olmalıdır?
“Tüfeğim 308 win,sadece bu kalibre için soruyorum”
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: İdeal grain ?
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2019, 20:15:01 »
Atagan bence çekirdeğin ağırlığından çok yapısı önemli.Bir dönem kullandığım Remington Core lokt 180 Grs 300 win mag ile vurduğum neredeyse hiçbir domuzu olduğu yere düşmedi. Sanki kurusıkı atıyorum. Hatta bir keresinde bir sürüye çok yakından 4 fişek attım . İlk üçü düşmedi ama vurduğumdan emindim. Onlar düşmeyince sonuncunun kafasına attım tabi olduğu yerde kaldı. Giden 3 domuza ilerideki arkadaşlar av tüfeği ile atıp düşürdüler. Ben de gidip baktım hepsinde benim kurşunum vardı. Ancak örneğin geçen sene 150 grs Federal ile vurduğum domuzların hepsi olduğu yerde kaldı. Dolayısıyla 150 180 değil de çekirdek yapısı daha önemli. Senin 308 üzerinden düşünürsek bana sorarsan kesinlikle ve kesinlikle askeri mühimmat veya full metal jacket fişekler ile vurduğun hayvanların çok büyük çoğunluğu gidecektir. Ayrıca bu fişeklerin hepsi ön görülemez şekilde sekme eğilimindedir. Tetiği çekip hedefi vursan bile sonrasında nereye gideceğini bilemezsin dolayısıyla çok tehlikelidir. 300 win için olan S&B 180 grs spce (Soft Point cutting edge) kodlu fişek muhteşem  ama 308 win fişekler Sp kodlu fişekleri 3006 da kullananların çok beğenmediğini duydum. Sonuç olarak çekirdeğin boyu değil işlevi önemlidir :D Bence 1 kutu Federali alıp av üstünde dener memnun kalırsan gerisini alırsın. Bu arada federalin kutusu  varsa ona göre de fikir sahibi olabiliriz. Aynı şekilde S&B 308 i de denemeye çalış veya kullanıcısını bulabilirsen doğrudan bilgi alabilirsin.
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2019, 21:13:03 »
Atagan bence çekirdeğin ağırlığından çok yapısı önemli.Bir dönem kullandığım Remington Core lokt 180 Grs 300 win mag ile vurduğum neredeyse hiçbir domuzu olduğu yere düşmedi. Sanki kurusıkı atıyorum. Hatta bir keresinde bir sürüye çok yakından 4 fişek attım . İlk üçü düşmedi ama vurduğumdan emindim. Onlar düşmeyince sonuncunun kafasına attım tabi olduğu yerde kaldı. Giden 3 domuza ilerideki arkadaşlar av tüfeği ile atıp düşürdüler. Ben de gidip baktım hepsinde benim kurşunum vardı. Ancak örneğin geçen sene 150 grs Federal ile vurduğum domuzların hepsi olduğu yerde kaldı. Dolayısıyla 150 180 değil de çekirdek yapısı daha önemli. Senin 308 üzerinden düşünürsek bana sorarsan kesinlikle ve kesinlikle askeri mühimmat veya full metal jacket fişekler ile vurduğun hayvanların çok büyük çoğunluğu gidecektir. Ayrıca bu fişeklerin hepsi ön görülemez şekilde sekme eğilimindedir. Tetiği çekip hedefi vursan bile sonrasında nereye gideceğini bilemezsin dolayısıyla çok tehlikelidir. 300 win için olan S&B 180 grs spce (Soft Point cutting edge) kodlu fişek muhteşem  ama 308 win fişekler Sp kodlu fişekleri 3006 da kullananların çok beğenmediğini duydum. Sonuç olarak çekirdeğin boyu değil işlevi önemlidir :D Bence 1 kutu Federali alıp av üstünde dener memnun kalırsan gerisini alırsın. Bu arada federalin kutusu  varsa ona göre de fikir sahibi olabiliriz. Aynı şekilde S&B 308 i de denemeye çalış veya kullanıcısını bulabilirsen doğrudan bilgi alabilirsin.
@Fehmi TAŞKIN abi çok teşekkür ederim,sizinde dediğiniz gibi en iyisi bulabildiğim markalardan 1 kutu alıp av üzerinde denemek.Abi zaten av hayvanına fmj 7.62x51 nato mühimmatı atmayı düşünmüyorum.Fmj mühimmatın delip geçtiği önceki konularda bahşedilmişti.En sıkıntılı zamanlarda bile fişek bulunamaması göz önünde bulunduğunda .308 win benim için en mantıklı tercihti.Her ne kadar .300 win / .30 06 / 8x57 çaplar domuz için çok daha iyi olsada bu sebepledir ki tartışmasız .308 win Türkiye’nin en iyi çapı bence.
Geçenlerde Ankara mke yi aradım,sterling fişekleri satıştan çekmiş,daha doğrusu gelmiyor diyor yetkili kişi.
En kötüsünde alternatif olur diyorduk ama yine mke ne getirirse ona mahkumuz şimdilik.
Saygılar.
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

The following users thanked this post: Fehmi TAŞKIN

Çevrimdışı Fehmi TAŞKIN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2019, 22:55:57 »
Kardeşim çok haklısın. Bu ülkede maalesef yivli veya tabanca kullanıyorsan mke ye mahkumsun. Onlar ne derse o oluyor. Ancak şunu söylemeliyim ki bu memlekette daha önce 308 veya 3006 nın da yıllarca gelmediği oldu. Sonuç olarak hiçbir fişeğin garantisi yok. Benim bunca yıldır naçizane öğrendiğim fişek bulunca alabildiğin kadar almak en mantıklısı. Sonuç olarak dursa da atsan da satsan da bir değer. O yüzden sana tavsiyem ne yap et işine yarayan fişekten bulursan alabildiğin kadar al.
  • MAUSER M03 300 Win. Mag.
  • Beretta A400 Xtreme Plus 76
  • Akus Custom Deluxe 71-76
  • Glock 19 Gen 5
  • Sig Sauer P 229 ALSO 9mm
  • Smith Wesson 686 4'' 357 Mag.
1977-İZMİR

The following users thanked this post: Atagan YILDIZ