Gönderen Konu: Bıldırcın ile başladık  (Okunma sayısı 1519 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Bıldırcın ile başladık
« : 29 Ağustos 2019, 10:29:12 »
 Yeni sezonda herkeze bol keyifli avlar diliyorum değerli  dostlar  geçen yıl hiç bıldırcın  görmemiştim  bu sene bol  ve keyifli bir sezon geçiyor  umarım herkez için öyledir  fişek olarak  bugatti  attım gayet güzeldi  tabi yakın atılmadıgi  sürece   :) Herkeze rasgele...

• huğlu kooperatif 12 calibre 76 namlu süperpoze
  • Üzümlü kooperatif 16 calibre 71 namlu çifte
  • Akdaş ah 212 w hybrit 71namlu yarıotomatık
Gerçek avcı doğayı  koruyan nefsini dizginleyebilendir.

1986 sivas

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Suat ÇALIŞKAN, M.Burak METİLLİ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Bıldırcın ile başladık
« Yanıtla #1 : 29 Ağustos 2019, 11:22:48 »
Tebrikler Hüseyin bey.
Bıldırcınlarda 10 numara görünüyor.Rast gele.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Erol SÜMER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 29 Ağustos 2019, 11:39:36 »
Maşallah avınız daim olsun
Erol SÜMER
1974 ANKARA ETİMESGUT

Çevrimdışı Burak BİLGİLİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 29 Ağustos 2019, 12:00:14 »
Yeni sezon yeni hikayeler hayırlı olsun. Sezon güzel olacak gibi burada ki arkadaşlarda çok güzel haberler verdiler kuş durumu gayet iyi sanırım.
  • Luger otomatik
  • Huğlu 20 ca. süperpoze
1987 Iğdır-Hatay

Çevrimdışı Murat TEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 29 Ağustos 2019, 13:56:11 »
Hüseyin bey rastgele, mangal harika görünüyor. Afiyet olsun
KAYSERİ / 1976
Beretta 686 Spz.-12, Franchi Affinity-12
Waffen-16
Akus Spz-20-28-36

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 29 Ağustos 2019, 14:10:00 »
Tebrikler Hüseyin bey.
Bıldırcınlarda 10 numara görünüyor.Rast gele.
Bu sene herşey bol olacak gibi inşallah  arazide ki kuşburnu lar  alıçlar armutlar her ağacın bitkinin  meyvesi bol iyi bir av yılı olacak  allahın izniyle  daha iyileri  size denk gelsin rasgele  Suat abi

1986 sivas

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 29 Ağustos 2019, 14:10:47 »
Maşallah avınız daim olsun
Keyifli bol avlar diliyorum  Rasgele.

1986 sivas

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 29 Ağustos 2019, 14:12:25 »
Yeni sezon yeni hikayeler hayırlı olsun. Sezon güzel olacak gibi burada ki arkadaşlarda çok güzel haberler verdiler kuş durumu gayet iyi sanırım.
Çalgı  çengi  far prejektor  olayı olmayan bol avlı keyifli avlar  dilerim  rastgele

1986 sivas

Çevrimdışı Hüseyin İŞCEN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #8 : 29 Ağustos 2019, 14:16:42 »
Hüseyin bey rastgele, mangal harika görünüyor. Afiyet olsun

Avda arkadaşlarla  vakit geçirmesi  kadar da  mangal başında muhabbeti ve lezzetide güzeldi daha iyileri size rastgele  teşekkürler

1986 sivas

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 29 Ağustos 2019, 14:42:44 »
Bu  ay  10 Ağustos'ta  bıldırcın tellere çarpmış. Ölüsünü bulmuşlar . Benim hanımla çocuk bir hafta önce de akşama yakın     50' li , 20'  li,  5 'li,  3' lü    gruplar halinde  bıldırcın görmüş.
Çocuk  bana   "baba  kuşlar dağın dibine  indiler"  dedi.Hanıma  sordum "kesinlikle  bıldırcın idi... denizden parça parça  gelip dağa doğru  gittiler" dedi.
Bu sene  havalar  biraz serin ve  yağışlı  geçtiği için (15 Temmuz  akşamı  ağaçta  domuz beklerken  kısa kollu  kamuflaj tişört ile 95 kg. olmama rağmen  üşüşlenmiştim) bıldırcın  göç  etmeye erken başlamış.
Hatta  dikkatinizi çekerim  2013  yılı  yaz dönemi  de  oldukça yağışlı geçtiği  için hayvan aynı şekilde  erken göçe başlamıştı.Hatta  31 Temmuz 2013 te  İnebolu'ya  göç bıldırcını  düşmüştü. 
Yaban TV   programcısı DR.ALİ BÜRKEV  Beyin   14 Ağustos  2013  tarihli  yazısını alta ekliyorum. Yazının tarihine  dikkatinizi çekerim    14 Ağustos 2013.

"BILDIRCIN GÖÇÜ ERKEN BAŞLADI
Dr. Ali Bürkev: 2 gündür bıldırcın guruplar halinde göç ediyor.Sabredin ve 17 Ağustostan önce sakın avlamayın...

Dr. Ali Bürkev’den bıldırcın avcılarına duyuru;

YABAN TV Genel Koordinatörü ve Dr.Ali Postası Programının yapımcısı, yılların usta avcısı Dr.Ali Bürkev “Bıldırcın Göçü Başladı” dedi.

Bürkev, güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre bıldırcın göçünün erken başladığını, birçok yerde bıldırcın avlayanların olduğunu ancak tüm avcıların sabırlı olup,17 Ağustos’tan önce kesinlikle avlanmamalarını diledi.

Karadeniz’de avlanan balıkçılar Dr. Ali Bürkev’e, birkaç gündür sabahın erken saatlerinde 5 veya 30'lu bıldırcın guruplarının Türkiye sahillerine doğru uçtuklarını bildirdi.

İzmit’in Akmeşe beldesinden avcı ve balıkçı olan Hüseyin Yıldız, Dr. Ali Bürkev’e telefonla Kandıra ve Karasu mevkiinde balık avlarken aynı bıldırcın göçlerini gördüğünü söyledi.

Bu arada Dr. Al Bürkev’i Bulgaristan’dan arayan Türk avcılardan Erdunay Güneş ve Silistre’de avlanan   Dr. Bürkev'in  İtalyan avcı dostu, bıldırcın göçü ile birlikte ava başladıklarını belirtti.

Konu ile ilgili olarak Dr. Ali Bürkev, Bıldırcın göçünün bu kadar erken başlaması, tamamen iklim değişikliklerine bağlı olduğunu sanıyorum. Çünkü mevsim çok sıcak geçiyor, ekinler erken oldu ve hayvanlar yavrularını yetiştirip göçe başladılar” dedi..."

« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2019, 18:04:15 Gönderen: Rıza BOZOKLU »
1974 İnebolu/KASTAMONU

The following users thanked this post: Burak BİLGİLİ, Hüseyin İŞCEN

Çevrimdışı Burak BİLGİLİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 29 Ağustos 2019, 15:38:59 »
Bu  ay  10 Ağustos'ta  bıldırcın tellere çarpmış. Ölüsünü bulmuşlar . Benim hanımla çocuk bir hafta önce de akşama yakın     50' li , 20'  li,  5 'li,  3' lü    gruplar halinde  bıldırcın görmüş.Çocuk  bana   "baba  kuşlar dağın dibine  indiler"  dedi.Hanıma  sordum" kesinlikle  bıldırcın idi denizden parça parça  gelip dağa doğru  gittiler" dedi.
Bu sene  havalar  biraz serin ve  yağışlı  geçtiği için (15 Temmuz  akşamı  ağaçta  domuz beklerken  kısa kollu  kamuflaj tişört ile 95 kg. olmama rağmen  üşüşlenmiştim) bıldırcın  göç  etmeye erken başlamış.
Hatta  dikkatinizi çekerim  2013  yılı  yaz dönemi  de  oldukça yağışlı geçtiği  için hayvan aynı şekilde  erken göçe başlamıştı.Hatta  31 Temmuz 2013 te  İnebolu'ya  göç bıldırcını  düşmüştü. 
Yaban TV   programcısı DR.ALİ BÜRKEV  Beyin   14 Ağustos  2013  tarihli  yazısını alta ekliyorum. Yazının tarihine  dikkatinizi çekerim    14 Ağustos 2013.

"BILDIRCIN GÖÇÜ ERKEN BAŞLADI
Dr. Ali Bürkev: 2 gündür bıldırcın guruplar halinde göç ediyor.Sabredin ve 17 Ağustostan önce sakın avlamayın...

Dr. Ali Bürkev’den bıldırcın avcılarına duyuru;

YABAN TV Genel Koordinatörü ve Dr.Ali Postası Programının yapımcısı, yılların usta avcısı Dr.Ali Bürkev “Bıldırcın Göçü Başladı” dedi.

Bürkev, güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre bıldırcın göçünün erken başladığını, birçok yerde bıldırcın avlayanların olduğunu ancak tüm avcıların sabırlı olup,17 Ağustos’tan önce kesinlikle avlanmamalarını diledi.

Karadeniz’de avlanan balıkçılar Dr. Ali Bürkev’e, birkaç gündür sabahın erken saatlerinde 5 veya 30'lu bıldırcın guruplarının Türkiye sahillerine doğru uçtuklarını bildirdi.

İzmit’in Akmeşe beldesinden avcı ve balıkçı olan Hüseyin Yıldız, Dr. Ali Bürkev’e telefonla Kandıra ve Karasu mevkiinde balık avlarken aynı bıldırcın göçlerini gördüğünü söyledi.

Bu arada Dr. Al Bürkev’i Bulgaristan’dan arayan Türk avcılardan Erdunay Güneş ve Silistre’de avlanan   Dr. Bürkev'in  İtalyan avcı dostu, bıldırcın göçü ile birlikte ava başladıklarını belirtti.

Konu ile ilgili olarak Dr. Ali Bürkev, Bıldırcın göçünün bu kadar erken başlaması, tamamen iklim değişikliklerine bağlı olduğunu sanıyorum. Çünkü mevsim çok sıcak geçiyor, ekinler erken oldu ve hayvanlar yavrularını yetiştirip göçe başladılar” dedi..."

Bilgiler için teşekkürler size katılıyorum. Doğu Anadolu diğer bölgelere göre hem serin hemde yüksek oluşu nedeniyle (Iğdır için konuşuyorum) hem kuşun yuva yaptığı hemde sınır olması nedeniyle  göçün ilk geldiği illerden  2013 yılında sezon açıldıktan 1 hafta sonra burada göç kuşunu vurmuştuk hatta hayatımın en güzel bıldırcın avlarını o sene yapmıştım. Bu sene ki popülasyona bakarsak bence bu senede  aynı şekilde göç kuşu erken gelecek hatta gelmeye başlamış.
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2019, 15:40:24 Gönderen: Burak BİLGİLİ »
  • Luger otomatik
  • Huğlu 20 ca. süperpoze
1987 Iğdır-Hatay

The following users thanked this post: Rıza BOZOKLU

Çevrimdışı Rıza BOZOKLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 29 Ağustos 2019, 16:50:48 »
Bu sene de  bıldırcın sezon açılmadan gelmeye  başladı. 10 Ağustos'ta  tele  çarpıp  ölen bıldırcını kayın birader yemek için eve almış.
Ben kayın biradere  itiraz ettim. "Yahu  bu  kuş murdar gitmiş  olabilir yenmez" dedim.Ama dinletemedim.
Şuna kesinlikle  emin olun yaz mevsimi ne kadar sıcak  ve kurak geçerse  kuş o kadar  geç göçe  başlıyor. Hatta  Kasım'da  bile  kuş geliyor.
Ama ne  kadar da   serin  ve yağışlı geçerse  kuşta  göç etme dürtüsü   erken  oluşuyor  ve kuş  erken göçe başlıyor.
Sonra   bu sitede  birileri  Eylül sonunda ve Ekim'de   " bıldırcın  nerede kaldı " diye  hayıflanıyor. Ama  bilmiyorlar ki kuş geçmiş gitmiş. Avcı arkadaşlar  göçü kaçırmış farkında  değiller.
Ancak sona  kalanlardan  avlayabiliyorlar  O da   1-2 tane ,  3-5  tane gibi  göç eden  gruplara denk gelebilirse  ....
Bu seneden sonra  benim inancım mevsimlerin  değişmesi nedeniyle   ortalama olarak 20 Ağustos-20 Eylül  arası genel bıldırcın göçü  olacağı şeklindedir.
Dikkatinizi çekerim iklim değişikliği sebebiyle hayvanın göç  zamanı  yavaş yavaş erkene doğru kayıyor. Ben  bunu  30  yıllık tecrübeme  dayanarak söylüyorum.Benim çocukluğumda  Eylül'ün 10 undan önce  bıldırcın pek gelmezdi. Eylül 20-Ekim  30 arasında  uygun havalarda  kuş çok  olurdu.
Ama bu tespit  yaz mevsimin  sıcak ve kurak veya  serin ve  yağışlı geçmesine göre  değişir. Yani  tam  olarak  serin ve bol yağışlı sezonda  kuş  10 Ağustos-10 Eylül arası gibi,  sıcak ve  çok kurak sezonda da  10 Eylül-10 Ekim arası gibi genel bıldırcın göçü olur. Tabii başlardan ve sonlardan  5-10- 20 gibi görece daha  ufak gruplar  geçebilir. Hayvanın doğasını  tam bilemiyoruz.
Ben  2001-2008-2015 yıllarına ait Ukrayna   hava durumlarını   inceledim. Kuşun curnata yaptığı  tarihlerin  hava ve sıcaklık durumlarını  araştırdım.
Kuşun çok  büyük kitleler  halinde  göçe başladığı durumların ani   sıcaklık  düşüşleriyle birlikte  başladığını gördüm. 
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2019, 17:31:04 Gönderen: Rıza BOZOKLU »
1974 İnebolu/KASTAMONU