Gönderen Konu: Neden vuramıyorum?  (Okunma sayısı 27278 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
Neden vuramıyorum?
« : 23 Ağustos 2010, 09:59:37 »
Herkese merhabalar. Ankara'da av sezonu başlamadan önce ustalara sormak istediğim birkaç soru var. 3 yıldır avlanıyorum ve av sezonunda en 6-7 defa ava gidebiliyorum. Tüfeğim 71 namlu Huğlu süperpoze, mobil şoklu. Sorunum şu; Uçar avlarında ava ateş ettiğimde ya vuramıyorum veya vursam bile düşüremiyorum birkaç tüy dökülüyo fakat av uçmaya devam ediyor. Mesela 25-30 mt. mesafeden geçen 4-5 güvercinli bir gruba attığımda hiç birini düşüremedim(Birkaç defa oldu). Peki sorun aşağıdakilerden hangisi olabilir? Lütfen acemiliğimi mazur görün...
1)İyi önleme yapamıyorum
2) Tüfeğe göre fişek seçimim iyi değil
3) Ava göre tüfeğin şoklarını ayarlayamıyorum
4) Ve en kötüsü; yukarıdaki 3 sebep karışık...
Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
H.Tarık EŞKİ -1987- Veteriner Hekim
Memleket Ankara
İkamet Konya

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
Ynt: Neden vuramıyorum?
« Yanıtla #1 : 23 Ağustos 2010, 10:05:22 »
Bence 4.cü şık ve buna bağlı olarak kendinde vuramamaktan dolayı yarattığın stres,daha sakin ol kuşa değil arpacığa bakmanıda tavsiye ederim.Zamanla düzelecektir rahat ol
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Vet.Hek.Hamit AKSAKAL

• *
  • 532 492 52 01
« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2010, 10:13:11 »
Bence 4.cü şık ve buna bağlı olarak kendinde vuramamaktan dolayı yarattığın stres,daha sakin ol kuşa değil arpacığa bakmanıda tavsiye ederim.Zamanla düzelecektir rahat ol

Özhan abiye katılıyorum,kuşa değil arpacığa bakmalısın vede grubun ortasına değil gruptan gözlediğin tek kuşa odaklan ve ona önlemeni verip atışını yap,düşerse fazlası ziyan etmez :)
Vet. Hek.Hamit AKSAKAL
0532 492 5201
Yenice/ ÇANAKKALE

Uploade

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2010, 10:24:06 »
Özhan abiye katılıyorum,kuşa değil arpacığa bakmalısın vede grubun ortasına değil gruptan gözlediğin tek kuşa odaklan ve ona önlemeni verip atışını yap,düşerse fazlası ziyan etmez :)
Teşekkür ederim cevaplarınız için. Bu arada Hamit abi meslektaşmışız :)
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
Memleket Ankara
İkamet Konya

Çevrimdışı Vet.Hek.Hamit AKSAKAL

• *
  • 532 492 52 01
« Yanıtla #4 : 23 Ağustos 2010, 10:28:50 »
Teşekkür ederim cevaplarınız için. Bu arada Hamit abi meslektaşmışız :)

Ben fark etmemişim Tarık,memnun oldum,okul bittimi ?
Vet. Hek.Hamit AKSAKAL
0532 492 5201
Yenice/ ÇANAKKALE

Uploade

Çevrimdışı M.Aytaç TOK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 23 Ağustos 2010, 10:32:57 »
Öncelikle merhabalar,
Yaşadıkların oldukça normal şeyler. Bunlar yeni başlayan avcıların yaşadığı problemler. Ben tecrübelerini paylaşayım. Öncelikle en önemli şey tüfeğinizle bütünleşebilmek. Dipçik kesinlikle ölçülerinize göre olmalı. Tüfeği yanakladığınızda anında pozisyon alabilmelisin. Fişek tüfeğe göre değil ava göre ve iklime göre değişir. (Örneğin Adanada üveyik başlangıcı 24 gr trap fişeğiyle yapılır. Bu tercihe göre 28 gr av fişeğide olur. ) Önleme olayına gelince. Bu çok dğişkendir. Önleme avladığınız kuşun hızına, kullandığınız fişeğin hızına ( trap fişeklerinde önlemeye gerek yoktur). Hatta Rüzgarın durumuna göre bile değişir. Bütün bunların hepsibir araya geldikten sonra en önemli şey soğukkanlılık olacaktır. Tutarda heyecan yaparsan olmaz. Şimdi bunların hangisinden başlayım dersen. Bence tüfeğe alışma açısından bol atış yapmanı tavsiye ederim. Sonra tüfeğin saçmasını denerim.
saygılarımla
Mustafa Aytaç  TOK
1968 ADANA

Çevrimiçi Mustafa GÖKKAYA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 23 Ağustos 2010, 10:40:26 »
Bizim burda(Bartın) çulluğa meraklı bi abimiz var.Adam her avı başarıyla düşürüyor.İş çulluğa gelince  kabak gibi uçan çulluğu vuramıyor.Çok kolay atış pozisyonlarında bile  hüsran.Sorun tüfektemi fişektemi diye adamın tüfeğiyle başkası avlanıyor ve aynı fişek kullanılıyor.Bu seferki adam her attığını düşürüyor.:)Şimdi bu örnektedende anlaşıldığı üzere adam çulluk vuramıyorum diye stres yapmış.gene vuramayacam diye tüfek atınca haliyle vuramıyor zaten:)Sorun bu bence kardeşim.sakin ol.kaynağını iyi yap.gözün kuşta değil arpacıkta olsun.
www.facebook.com/setterbartin
Setter mi? Tabi ki Setter..!
İyinin düşmanı ,ondan daha iyisidir..!
 MUSTAFA GÖKKAYA-1985/BARTIN-Kozcağız [email protected]

Çevrimdışı Halil ARIK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 23 Ağustos 2010, 11:02:12 »
Valla aynı dertten bende muzdariptim konu açmayı düşünüyordum tam bu başlığı görünce sevindim bende ustaların verdiği bilgilerden yararlanacağım hem konuyu açan arkadaşa hem cevaplayan tüm ustalara çok teşekkürler
halil arık
1984 afyonkarahisar
5464458072
Türk`ü,Türklüğü,Vatanı sevmek faşistlikse, Hitler yanımızda komünist kalır..

Çevrimdışı T.Uğur ÖZCAN

• *
« Yanıtla #8 : 23 Ağustos 2010, 11:02:27 »
Vurduğun halde düşmüyorsa attığın saçma sert olduğu için delip geçiyordur muhtemelen de yüksek gramajlı fişek kullanıyorsun,mümkün olduğunca pozelerde ve çiftelerde düşük gramajlı fişekleri tavsiye ederim sacma seçimi konusunda da her ava göre seçim yapmalısın bu konudada yardım almalısın.Ayrıca 25-30 metre de önleme yapmana pek gerek kalmaz nişan aldığın yere atmalısın bence.Ustaların da dediği gibi tamamen bol bol atış yaparak kendini tecrübe etmelisin.Bir çok insan av sırasında nişan almadan atıyor çünkü atiş anı da refleks haline geliyor.Poligon a gitmeye uygundeğilseniz bile havaya şişe attırmanızı tavsiye ederim,ayrıca vurdukca da daha çok zevk alır hale gelirsiniz...Kolay gelsin

Tevfik Uğur ÖZCAN
1975-Eskişehir

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 23 Ağustos 2010, 11:42:44 »
İlginiz için teşekkür ederim ayrı ayrı...
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
Memleket Ankara
İkamet Konya

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2010, 11:45:32 »
Ben fark etmemişim Tarık,memnun oldum,okul bittimi ?
Bende memnun oldum abi.Okul bitmedi 5. sınıftayım
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
Memleket Ankara
İkamet Konya

Çevrimdışı Eşref YILDIZ

• *
  • POİNTER HERZAMAN :)
« Yanıtla #11 : 23 Ağustos 2010, 12:29:57 »
stresee baglı olsa gerekk ama fısegınde faktoruu buyukk rc kullan bırde olee denee sevgılerle
ESREF YILDIZ SAMSUN CARSAMBA 1987

resim yülke

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 23 Ağustos 2010, 12:54:25 »
Özellikle önünden kalkan uçara atış yaparken, ava bakıyor olabilirsin, buda saçmaların hedefe isabet etmemesine alt atmana sebep olur, bir çok kezde saçmaların sıyırmasına ve avdan tüy atmasına sebep olurki vurdum tüyleri dağıldı düşmedi dersin.
Sürüye atış yaparken kesinlikle sürü içne atma hem av avcı etiğine yanlış bir durumdur hemde vurma ihtimalin çok azdır, vurulanlar bile yaralı gidecektir, bir tanesine kilitlen atışını yap, önünden kalkan sürüyse arkadakine ve dış tarafta gidene atışını yapmaya çalış, derim ben.

Saygılar Sevgiler
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 23 Ağustos 2010, 18:57:27 »
Tüfekle fişeğin uyumunu anlamak kolay. Yanına hedef olarak karton kutu vesaire alıp çıkarsın. Sonra mesela 25 metre gibi mesafeye hedefi koyup farklı fişeklerle ve gerekirse farklı şoklarla atış yaparsın. Avın büyüklüğüne göre saçma aralıkları en güzel kombinasyonu seçersin. Detayını bırakıyorum.

Tüfeğin sana uyup uymadığı başka bir konu. Uysa bile özellikle sezon başında evde mevde omuzlama egzersizi yapmanın faydası olur. Doğru omuzlamayı bildiğini kabul ediyorum. Tüfeğin sana uyup uymadığını bu forumda Alkan Yoksul Bey'in açtığı bir başlıkta bulabilirsiniz. Eğer tüfek size uygunsa arpacıkla ilgilenmenize gerek kalmaz.

Deminki konular hallolmuşsa sırada uçara atış tekniği kalıyor. Ben süpürme tekniğini öneririm. Kuşun uçuş yolunda tüfeği geriden önüne doğru geçirip içinden TAMAM dediğinde tetiği kes :)

Dostum bunların hepsi ayrı birer mesai istiyor. Unutma, gözünü kuştan ayırmayacaksın. Tüfeği omzuna alıp, hesabı sana bağlı bir hızla namlunun kuşun gerisinden yetişip geçmesini sağlayacaksın. Önüne geçtiğinde ne vakit tetik keseceğin senin reflekslerine bağlı. Herkes biraz değişik uygular ama kesin olansa önleme vermek şarttır. Aksi durumda doğa kurallarıa aykırı iş yapıyoruz demektir.

Birden de olmaz. Biraz uğraş.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 23 Ağustos 2010, 20:36:41 »
Tavsiyelerinize dikkat edeceğim. Teşekkürler...
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
Memleket Ankara
İkamet Konya

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 23 Ağustos 2010, 20:42:39 »
kundak ölçüleri size uygun olmayabilir...kısa kundakla çok kuşa manke attım..kendi ölçülerime göre yıldız sp aldım av kaçmaz oldu...

1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Musa KARAOĞLAN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 24 Ağustos 2010, 00:42:38 »
Senin bu dediklerini zamanında usta avcı olan ve yaşlandığından avı bırakan  küçük amcamdan dinlemiştim.
Oda kendisine 2. el tüfek alıp ava gidiyor ama vurduğu hiçbir kuşu düşüremiyor,tüfeği değiştirince sorunuda çözülüyor.

En iyisi kendi silahınızla başka birisini avlandırın,bakalım o zaman ne olacak.
Yoksa o mesafeden kuşa atıp tüyün dökülüp düşmemesi normal değil.
Musa KARAOĞLAN
1975 SAMSUN

Çevrimdışı Mehmet DİKTABAN

• *
« Yanıtla #17 : 24 Ağustos 2010, 10:16:59 »
hasan kardeşim merhabalar öncelikle yaşamış olduğun sıkıntılar adına üzgünüm
fakat bu tür olaylarla karşılaşmamak mümkün değil...
yıllar önce trap atışlarından kazanmış olduğum 71 namlu sarsılmaz ile bu sorunu bende yaşadım ve silahı elimden çıkardım.
96 yılından bu güne 71 namlu vursan 92 a otomatik ile avlanıyorum aynı zamanda trap atışlarınada katılıyorum.
öncelikle silah ile bütünleşmelisin mesela bugün 71 namlu vursan 25 metre mesafede 3 nolu şok ve 3 no saçma ile 90 cm bir daire çiziyor ve yok denecek kadar az boşluk bırakıyor sana tavsiyem sende silahını bir dene..
yaz günü düşük gramaj fişek kullan ben 28 gr 7,5 rc kullanıyorum sonuç mükemmel.
 önlemeye gelince bunca yıl silah atıyorum hiç bir  kuşa önleme vermedim bu bir refleks işi umarım sorunu çözersin saygılarımla...
Mehmet DİKTABAN
1973-Balıkesir

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 24 Ağustos 2010, 10:36:35 »
Delikli demirin vurmayanı olmaz ardına geçip göz uydurmalı insanoğlunun kanmazı olmaz özünü bilip söz uydurmalı.(alıntı Naci Bilen).en önemli detay uyumlu bir kundak sonrada bol bol pratik mümkünse poligonda skeet atışı öyle bir imkan yoksa portatif atış makinalarıyla bol bol atış deneme yanılma ile uygun fişek  ve atış pozisyonları bulunacaktır eminim.atış tamamen bir refleks işidir.iyi bir atıcı olmanın yolu bol atış yapmaktan geçiyor
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2010, 10:39:37 Gönderen: Mehmet AKKUŞ »
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Adnan ÜKE

• *
« Yanıtla #19 : 24 Ağustos 2010, 11:44:45 »
Sevgili Tarık isabetli atış yapmak istiyorsak isabetli atışa etki eden faktörleri incelemek gerekir.

1- Uygun Fişek seçimi
2- Uygun şok
3- Uygun mesafede atış

Bunların hepsi doğru,isabet yine yoksa en önemli neden atış esnasında kuşa bakmak ,bu durumda namlu başka tarafa bakar.Kuşa namlunun ucunda bakmak lazım :) ,birde uçara atışta tetiği çekmede geç kalmamak,Tüfeği uçarla beraber hareket ettirerek ateşlemek lazım.Namlunun ucunda gördüğünde geç kalırsan kuş hareket ettiğinden saçmaların hedefi bulmayacaktır.

Mesela 25-30 mt. mesafeden geçen 4-5 güvercinli bir gruba attığımda hiç birini düşüremedim(Birkaç defa oldu).  demişsin.

Gruba ateş etsen dahi bunlar içinden hedef seçmelisin.En büyük yanılgı nasıl olsa saçma birine isabet eder.Etmesi şanstır.Muhakkak içinden hedef seçmek lazım.

Ne kadar çok atış yaparsak,atışımıza dikkat edersek sonunda meleke kazanır isabetli atışlar yapmaya alışırız.

Sevgiler ...

Adnan ÜKE - 1963 İstanbul
Balıkesir/Gönen
TEL : 0532 245 03 47
Tanrı Türkü Korusun ve Yüceltsin
  www.pointerturkiye.com  [email protected]                                  

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 16 Eylül 2010, 14:26:47 »
Yaklaşık 15 gündür konuya cevap yazmadım ve sorunu kendimce aradım. Tüfeği bir av bayisine götürdüm kendisiyle tanışırız ve trap atışcısıdır. Tüfeğe baktığımızda dipçiğinin bana göre uzun olduğunu söyledi. Yani kolumu "L" şeklinde yapıp parmağımı uzattığımda parmağım ucu ilk tetiğe zor değiyor. İkincisi tüfeği omuzladığımda dipçiğin bana göre düşük olduğunu ve atışlarımda "alt" attığımı söyledi. Sizce dipçiği kısaltmak sorunu çözer mi? Önerebilceğiniz başka bir yöntem var mı?
Tekrar yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar...
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
Memleket Ankara
İkamet Konya

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
« Yanıtla #21 : 16 Eylül 2010, 14:56:42 »
Sevgili kardeşim, Bu sorunun en doğru cevabını sen kendin araştırarak bulabilirsin. Yukarıda belkirttiğin yöntem doğrudur. Aşağıdaki konulara da bir göz atarsan faydası olacaktır.

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,9207.msg122001.html#msg122001

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,69362.msg532969.html#msg532969
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 16 Eylül 2010, 15:31:52 »
Cevaplarınız için teşekkürler. Dipçik için yapılabilecek en iyi şey nedir?
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
Memleket Ankara
İkamet Konya

Çevrimdışı Zafer SOYGÜR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 16 Eylül 2010, 15:42:58 »
AVA ATARKEN KUŞA BAKIYORSUN DA ONDAN VURAMIYORSUN TAM KAPANMIYORSUN TÜFEĞE ODA ALT SAÇMA ATIYOR VE ETEK VURUYORSUN 3-5 TÜY KOPUYO KIUŞDA MUHTARA ŞİKAYETE GİDİYOR

AVA BAKMA NAMLUDA KUŞA KAYBET BAK NASIL VURUYON
Zafer SOYGÜR
1977 Alaşehir MANİSA 0 532 545 61 43
---ALAŞEHİRLİ ZAFER ---
ZAFER'LER GETİREN ATLARIN NALLARI ALTINDANDIR

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 16 Eylül 2010, 17:10:20 »
AVA ATARKEN KUŞA BAKIYORSUN DA ONDAN VURAMIYORSUN TAM KAPANMIYORSUN TÜFEĞE ODA ALT SAÇMA ATIYOR VE ETEK VURUYORSUN 3-5 TÜY KOPUYO KIUŞDA MUHTARA ŞİKAYETE GİDİYOR

AVA BAKMA NAMLUDA KUŞA KAYBET BAK NASIL VURUYON
Zafer abi, bu kuşa bakmama konusunu anlayamadım. Nişan aldığımda namlunun ucunda kuş görünmeyecek mi?
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
Memleket Ankara
İkamet Konya