Gönderen Konu: TÜFEK KIYASLARKEN NEYE DİKKAT ETMİLİYİZ???  (Okunma sayısı 14942 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cem UYGUN

• *
TÜFEK KIYASLARKEN NEYE DİKKAT ETMİLİYİZ???
« : 03 Aralık 2011, 17:27:17 »
Herkese selamlar saygılar.Elimden birçok yivsiz av tüfeği geçti o yada bu sebebden ama daha çok memnun kalmadığım için sattım gitti,bunların arasında sadece kullanıpta memnun olduğum halde sattığım iki tüfek oldu ,birincisi Remington 870 diğeri ise Huğlu s.poze.Şimdi ise aklıma dahada önce kullandığım için olsa gerek  otomatik bir tüfek alma fikri yerleşti.Benim için  türkiyede kullanmayı düşüneciğim üç tüfek markası var(Dedimya şahsi fikrim başka markalar kötü demiyorum yanlış anlaşılmasın).Bunlar; Armsan,Hatsan ve Ata.Ne yalan söyleyeyim bu tüfeklerle ilgili forumlar da olsun videolarda olsun araştırmadık şey bırakmadım ama işin garibi araştırdıkça aklım daha çok karıştı :-\.Herkes gibi  benim içinde önemli olan öncelikle tüfeğin farklı gramajlı fişeklerle sıkıntısız çalışması sonrasında ağırlığı,işciliği ve kullanıcısına uyumu.Ama görüyorumki bu üç markayı kullananlar bu saydıklarımdan yana hep mumnunlar ama tam tersini söyleyenler yada hiç fikir belirtmeden yok kardeşim tüfek bu diyenler var.Şimdi sizden ricam fikirlerinizi burda benimle paylaşmanız .Ama burda fikirlerinizi yazarken sebebleriyle de belirtmeniz.Gerçekten tüfek alırken bu fikirlere çok önem vereceğim sonrada kendim görüp son kararı vereceğim.Şimdiden elleriniz dert görmesin.Saygılarımla....
Cem UYGUN
1978 - ORDU

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
Ynt: TÜFEK KIYASLARKEN NEYE DİKKAT ETMİLİYİZ???
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2011, 09:33:11 »
Arkadaşım demekki bu üç marka için gnelde iyi şeyler söylüyorlarsa ve kafan karıştıysa üçüde aşşağı yukarı aynıdır,bencede aynıdır. Kim ne derse desin kafan karışmasın çünkü tüfekler kişilerin fiziki yapılarıyla değişiklik gösterir,en iyisimi sen üçünüde yüzle sonra fazla düşünmeden sana en uygununu al. Bunu aynı safhaladan geçmiş bir arkadaşın olarak söylüyoırum.
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Cem UYGUN

• *
« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2011, 14:57:42 »
Raha bey bende düşüncelerinize sonuna kadar katılıyorum.Doğruyu söylemek gerekirse benim açtığım konu gibi (üç aşağı beş yukarı benzerler)birsürü konu var.Aslında ben  bu konuyu açerken memnun olanlardan ziyade, kullanıpta memnun olmayanları ,daha doğrusu tüfeğin neyinden mumnun kalmadıklarını söylemelerini istemiştim.Hepimizde vardır kullanırız bizi çoğu zaman memnunda ediyorsa tüfeğimiz ufak kusurlarını görmemizlikte geliriz,işte bunun için tüfeğinden kullanıpta memnun kalmayanlar veya tüfeğinde eksiklikler görenler,hatalarını memnuniyetsizliklerini  anlatırlarsa, gerek benim için olsun gerekse yeni almayı düşenenler için (bu markalar için)çok aydınlatıcı olur diye düşünmekteyim. Saygılarımla....
Cem UYGUN
1978 - ORDU

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 05 Aralık 2011, 16:40:54 »
Tüfek önerme işlerinden kaçınmaya çalışırım. Bir şey öneririm, sakatı çıkar, pişman olurum diye. Sizi de anlıyorum, haklısınız. Forumu neti aradınız içinize sinmediyse danışacaksınız elbet. Ama Raha Bey kardeşimin yazdığı gibi, sizin de bildiğiniz gibi bu markalar ekseri üzmeyenlerden. Hatası olunca sahipsiz kalmayanlar. Onun için bence de bu tüfekleri yakından görün, elinize alın, omuzlayın. Size uygun olanı tespit etmeye çalışın ve alırsanız da endişelenmeyin. En azından fiziğinize uyan modeli almış olursunuz ve bu kadar kullanıcı da yanılıyor olamaz, beğeniliyorlar. Hatası olursa da 2 yıl firma garantisi var. Hatalıysa değişebilir, tamir edilebilir, iade edilebilir. Ortada kalmazsınız. Her birinden de şikayeti olana rastladım ama az.

Şu videoyu da izleyin. Demek istediğimi daha iyi anlatıyor :)

1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Necdet METİN

• *
« Yanıtla #4 : 05 Aralık 2011, 17:10:16 »
CEM kardeşim bende ARMSAN var 24 gr. fişekte bile sorunsuz çalışıyor,
diğerlerini bilmiyorum,yalnız ATA NEO kinetik (döner başlıklı) olduğundan gaz kaçağı olmadığı için
daha etkili olduğunu söylüyorlar,sorunsuz çalışıp çalışmadığı hakkında bilgim yok..
Ben armsan dan memnunum....
Necdet METİN
1970 Elmalı-ANTALYA
A Rh +

Çevrimdışı Ramiz TERCAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2011, 23:28:46 »
Slm.Cem kardeşim.Sana ata arms kinetik enerji,neo kamo sazlık 66cm.namlu 2.9kg.yakışır.Rastgele.
Ramiz TERCAN
1967 ORDU

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2011, 23:52:34 »
Fanatik bir Ata kullanıcısı olarak size şöyle özetleyebilirim konuyu.Armsanı hiç kullanan yok yakın çevremde ama elime aldığım zaman en estetik kibar yapılmış yerli otomatik.Ata dan da Hatsan da kibar.Hatsan fabrikası memleketimde.Hatsan avdaki tesir olarak bu iki firmayıda bozar.Ben hatsanın daha güzel öldürmeyen tüfeğini görmedim.Ama teknik sıkıntı yaşarsın. Ata da ise teknik sıkıntı sıfır.Çalışmayacak patlamayacak sıkışacak diye bir şey aklınıza gelmesin.Yerli keleş diyorum ben kendi tüfeğime.Ortalamanın biraz üstünde bir öldürücülüğü var.Gerisi size kalmış.

Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Cem UYGUN

• *
« Yanıtla #7 : 06 Aralık 2011, 11:37:06 »
Volkan bey video için teşekkür ederim :D.Ne demek istediğinizi çok güzel özetlemiş  elleriniz dert görmesin.Saygılarımla...
Cem UYGUN
1978 - ORDU

Çevrimdışı Cem UYGUN

• *
« Yanıtla #8 : 06 Aralık 2011, 12:01:12 »
Necdet bey işin doğrusu ben tüfeklerimi sattığımda aklımdaki tek tüfek ne yalan söyleyeyim Armsan dı,çalışmasını ve görünümünü herkes beyeniyor desem yanlış olmaz galiba.Ben alacağım tüfekte estetiği ikinci hatta üçüncü planda bırakandanlarım, ama çalışması (24 gr hiç atmadım açıkcasıda atmayı düşenmem)tabiki sorunsuz olmalı,fabrikası tüfeğine sahip çıkmalı vs... Armsan firması bu konudada müşterilerilerini memnun ediyor gördüğüm kadarıyla.Ama forumlarda aklım baya karıştı.Özellikle hatsanın suprememax modeli dikkatimi çeken tüfeklerden biri,bir ikincisside Ramiz dostumun önerdiği Ata neo.Ama Hatsan bu üçünün arasında hala üçüncü sırada.İnş güzel bir tüfek almak nasip olur.Elleriniz dert görmesin Saygılarımla.
Cem UYGUN
1978 - ORDU

Çevrimdışı Cem UYGUN

• *
« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2011, 12:06:33 »
Ramiz kardeşim aynı ilde olmamıza rağmen görüşemiyoruz en son uğrayacaktın yanıma ,gidiş o gidiş:)Vallahi Ramiz dediğin tüfek bencede güzel ama hala tam karar veremedim.Orduyu biliyorsun her tüfek markası veya modeli ne yazıkki burda yok.Armsan varsa Ata yok onlar varsa Hatsan yok hepsini görmek elimle tutup gözlemlemek ve ondan sonra bir karar vermek istiyorum dostum.Selamlar saygılar.....Görüşmek dileğiyleee
Cem UYGUN
1978 - ORDU

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #10 : 06 Aralık 2011, 12:17:40 »
Çevre illerden üçünün olduğu bir yere kısa seyahat olmaz mı? Trabzon'da Yazıcılar'da yok mudur? Bayiye sorsanız getirtse alamasanız da elinde kalmaz bence ama kabul eder mi konusu var. Sizin oradan bir arkadaş var forumda Halil Karadeniz. Bir danış istersen. Yardımı olur.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Cem UYGUN

• *
« Yanıtla #11 : 06 Aralık 2011, 14:04:06 »
Vokan bey Halil bey de Ramis bey gibi dostumuzdur.Onunlada detaylı bir şekilde konuşmayı bende kafama koymuştum,ikimizde aynı şeyi düşünmüşüz ::)Yazılarda Hatsan şuan için ellerinde yokmuş onuda sordum.Armsan ve ata burda mevcut sadece model seceneği kısıtlı ama bunada şükür.Samsuna gideciğim iş için ordada arıştıracağım bakalım hayırlısı artık.İlginiz için ayriyetten teşekkür ederim Volkan bey.Saygılarımla.
Cem UYGUN
1978 - ORDU

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 07 Aralık 2011, 09:18:28 »
Memnun olunmayanları ve neyinden memnun olunmadığını sormuşsunuz,ozaman kendi fikrimi söyliyeyeim.Bilinen markalar için diyorum,diğerlerine girmiyorum bile
1-bant yamukluğu,illa o bant yamuk olacak,şöyle tam oturan sağa sola kaymayan bant az.
2-şokun tam oturmaması,tam silindir şeklinde oturmuyo çoğu zaman,sağa sola kayık oluyo.
3-grupman olayı,onuda denemeden bilemezsin.
şokla banta bakabilirsin,diğerleri şansına
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 07 Aralık 2011, 11:48:03 »
Bir şey değil Cem Bey. Buralar yardımlaşmak için değil mi zaten.

Raha Bey, tüfeği iyi seçebilmek için önce kahırlarını çekmiş olmak lazım değil mi :) Ya da tüfek ustası olmalı.

Otomatik seçerken şarjöre basıp çek-bırak boşaltmayı deneyin. Lakin dükkanda evde biraz da riskli malum. Bu kabaca bilgi verir. Raha Bey'in dediklerine bakın. Ya da uzatmayalım; evirin çevirin kusur arayın. Aklınıza takılanı satıcıya sorun. Bir de riski azaltmak için referansı olanlardan seçin. Satıcı isteksiz, baştan savma ilgileniyor, aşırı abartıyor, hikayeler anlatıyorsa başka yere gidin derim. Tüfek karpuz gibi bir şeydir; evde kesip tadına da bakmadan ne seçtiğinizi tam bilemezsiniz.
1968

Çevrimdışı Cem UYGUN

• *
« Yanıtla #14 : 07 Aralık 2011, 15:34:18 »
Raha bey dediğiniz gibi bant yamukluğu ve şokun tam oturmaması en çok karşılaştığımız hatalardan ama tekrardan hatırlatmış olmanız çok iyi oldu.Grupman olayının bire bir tüfekle alakalı olduğuna inananlardan değilim,kullanılan fişeğin enaz tüfek kadar grupmanda etkili olduğunu düşünüyorum ama bu önerinizide mutlaka dikkate alacağım.Bilgilerizi paylaştığınız için ayriyetten teşekkür ederim.Saygılarımla....
Cem UYGUN
1978 - ORDU

Çevrimdışı Cem UYGUN

• *
« Yanıtla #15 : 07 Aralık 2011, 15:47:47 »
Volkan bey dediğiniz gibi burası paylaşım yeri ve bildiğimizi anlatmak paylaşmak gerçekten güzel.Açıkcası bu forum konusunu açerken çekinmiştim çünkü benzer konular ciddi anlamda fazlaydı,doğal olarakta forumdaki dostlarımızın yinemi aynı şeyler demesinden çekinmiştim ama ne mutlu bana böyle olmadı.Av bayilerimiz sağolsunlar ilgi alaka konusunda süperler ama tüfek bilgisi konusunda bunu demem gerçekten imkansız.Dolayısıyla onların dediği hiçbirşey beni aydınlatmıyor, sizinde dediğiniz gibi hatasını kusurunu bulmak bizi düşüyor.İnş istediğim gibi bir tüfek almak nasip olur.Gerçekten otomatik tüfek  zamanında çok başım ağrıttı, hatta yeter artık diyip süper poze ve pompalıya döndüğümdü oldu,ama çalışan bir otomatik bence en zevklisi.Nasip artık.Saygılarımla....
Cem UYGUN
1978 - ORDU

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 07 Aralık 2011, 16:19:31 »
Volkan bey ustalarada güvendik yinede olmuyor:) illa bişey çıkıyor.
Ben artık kararımı verdim alacağım tüfeği fabrikasından kendim alıcam,tabi izin verirlerse olanların içinden seçerim,hiç olmazsa bi kusur çıkarsa ben seçtim derim sineye çekerim:)
Cem bey dediğinizi bende şu sıra deniyorum yani fişek seçimide grupmanı etkiliyor diyorlar,artık deneyip fişeğini bulacaz,oda zevkli oluyor,antreman babında,tüfeğin neler yapabildiğini öğrenmiş oluyorsun. Şöyle hem grupmanı düzgün hem kurşunu düzgün bide bantıda düzgün bir tüfek bulursan yemede yanında yat,olay tamamdır:)
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Hayati ÜNER

• *
« Yanıtla #17 : 07 Aralık 2011, 16:24:17 »
10 paralik tufek 100 paralik kopek - Ne guzel demis eskiler-
Hayati ÜNER
1970 Pamucakkoyu - Kuyucak - Pamukoren AYDIN       Ikamet: Eindhoven HOLLANDA

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 07 Aralık 2011, 16:27:48 »
Madem açıldık iice,markada veerelim,ben mesela hatsan süpremeyi beğeniyorum,daha önce luger modelini bi süre kullanmıştım güzel gelmişti,çok dengeli tüfekti,birde ata neo mp bore modeli kafama yatıyor,kinetikle geniş namlu güzel olur gibime geliyor.
Unutmadan söyliyeyim bende şu an akkar churchiill var ondanda memnunum.işçilik çok güzel,bahsettiğim hatalar bunda yok.grupmanda idare eder,denemeler devam ediyor:)
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #19 : 07 Aralık 2011, 16:40:11 »
Öyle ucuz tüfek alayım hem de tasasız kullanayım keyfime bakayım düz mantıkla bakınca fazla iyimserlik oluyor tabi.Bu anlamda en garanti yol bilindik yabancı markaların ikinci ellerine yönelmek,biraz keseyi sıkarak ve zaman tanıyıp birikim yaparak.Yok yerli alacağım denirse kendim kullanmadım ama okuduğum duyduğum,yabantv de tanıtımını izlediğim kadarıyla kadarıyla hatsan en iyi seçenek gibi(otomatikten konuşuyorsak).
Dünya çapında hem ucuz(ötv yüzünden pahalı bunlar ülkemizde, dışarda nerdeyse bizim yerlilerle aynı fiyata satılıyorlar) hem kaliteli hem estetik olan ve gözü kapalı alınacak iki marka var beretta ve browning,remington versa max ta iyi gibi,estetik önemli değil deniyorsa baikalı da ilave edebiliriz bu listeye.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 07 Aralık 2011, 17:02:18 »
vursan y oto  kullananlar ne derler bu işe acaba merakla cevapları bekliyorum.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 07 Aralık 2011, 17:04:07 »
kamil abi ikinci el güzel bir franchi yada fabarm y otomatikte bu fiyatlara alınabilir.bencede düşünülebilir.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Nazmi ALKAN

• *
« Yanıtla #22 : 07 Aralık 2011, 17:04:47 »
Armsan kullanıcısı olarak şu yorumları rahatlıkla yapabilirim sizlere.Bir kere çalışma sisteminde (hoş 24gr bana hiç lazım olmadı ama) sırf denemek için 2 kutu attım bir kez bile takılmadı şuan kendi av bölgem itibari ile 42gr a kadar denedim.Sorunsuz çalıştığını söyleyebilirim. Tüfek gerçekten çok hafif bu yüzden hiç yormuyor. Grupman olayında bir çok fişek denedim bazı markalar tabiki daha ağır basıyor ama gerçekten başarılı. Bir tek 36gr fişeği sevdiremedim bu silaha. Değişik şoklarla denememe rağmen çarşaf gibi açıyor o yüzden pek verimli olmadı. Tavşan, çulluk, bıldırcın ve ördek avlarını yapıyorum gayette memnunum. Kim ne derse desin vurmayan silah olmaz. Bu gazlı otomatik barut gazının çalışma prensibiyle %8 ila %10 oranında çalıştığı için etki konusunda belki olumsuz yorumlar gelebilir (ki ben bu görüşte değilim) ama ülkemizde ki avları düşünelim kaç metreden av hayvanına atış yapıyoruzki. Kullandığımız fişeklerin etki kapasitileri ve verimleri belli zaten. O yüzden uygun fişeği bulduğunuz sürece başınızı ağrıtacak bir otomatik değil. Karar tabiki sizindir.Saygılar,
1989-Çorlu

Çevrimdışı Necdet METİN

• *
« Yanıtla #23 : 07 Aralık 2011, 17:12:29 »
Armsan kullanıcısı olarak şu yorumları rahatlıkla yapabilirim sizlere.Bir kere çalışma sisteminde (hoş 24gr bana hiç lazım olmadı ama) sırf denemek için 2 kutu attım bir kez bile takılmadı şuan kendi av bölgem itibari ile 42gr a kadar denedim.Sorunsuz çalıştığını söyleyebilirim. Tüfek gerçekten çok hafif bu yüzden hiç yormuyor. Grupman olayında bir çok fişek denedim bazı markalar tabiki daha ağır basıyor ama gerçekten başarılı. Bir tek 36gr fişeği sevdiremedim bu silaha. Değişik şoklarla denememe rağmen çarşaf gibi açıyor o yüzden pek verimli olmadı. Tavşan, çulluk, bıldırcın ve ördek avlarını yapıyorum gayette memnunum. Kim ne derse desin vurmayan silah olmaz. Bu gazlı otomatik barut gazının çalışma prensibiyle %8 ila %10 oranında çalıştığı için etki konusunda belki olumsuz yorumlar gelebilir (ki ben bu görüşte değilim) ama ülkemizde ki avları düşünelim kaç metreden av hayvanına atış yapıyoruzki. Kullandığımız fişeklerin etki kapasitileri ve verimleri belli zaten. O yüzden uygun fişeği bulduğunuz sürece başınızı ağrıtacak bir otomatik değil. Karar tabiki sizindir.Saygılar,
Kardeşim sana katılıyorum bende armsan kullanıcısıyım  tüfek gerçekten sorunsuz çalışıyor..
24 gr 5 kutu fişek sıktım hiç sorun yaratmadı..
34 gr dan fazlasını denemedim.....
Armsanı tavsiye ederim....
Necdet METİN
1970 Elmalı-ANTALYA
A Rh +

Çevrimdışı Cem UYGUN

• *
« Yanıtla #24 : 07 Aralık 2011, 18:02:12 »
Raha bey öyle bir imkanımız olsada gidip görüp beğinip fabrikasından alabilsek vallahi ne güzel olurdu :D
Cem UYGUN
1978 - ORDU