Gönderen Konu: ata arms ve benelli karşılaştırması biraz adaletsiz bir karşılaştırma olmuş.  (Okunma sayısı 56174 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
Yazma arkadaşım şuraya eski ürünleri,

yaşlı olduğumuz belli olacak zaten geldik 45 e.

Tiger markalı ürünlerde vardı önüz bez Birol.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
DEĞERLİ ARKADAŞLAR marka olabilmek çok farklı bir şey ,, herşeyden önce TÜRK insanı olaralı olarak zihinlerin değişmesi gerekiyor..kötüyü iyiden ayırt edebilecek eğitimli bir toplum olmadıktan sonra kim ne yaparsa yapsın biraz reklam ve görsellikle ürettiği malı çatır çatır satıyor.. arıza yapsada umurunda değil,,namluları ve şok kombinizasyonları uyumsuz olsada umurlarında değil,, dedimya zihniyetler değişmedikten sonra zor bu işler PARAYLA,, PULLA,, ARGE ile ilgili değil .... yoksa o kadar emek harcayarak kurulmuş bir fabrika üretilen görünüş ve zerafet olarak güzel silahlar ama işlevsellikte sıfır çekecek kadar kötü yorumlar almak biz TÜRKLER hariç herkesin harcı değil..
işim gereği üretim sürecinin ne olduğunu iyi bilenlerden birisi olduğum kanaatindeyim ... öyle bir silahı yapabilecek teknolojide bir fabrika kurmuş olan bir firmanın çok fazla paralar harcamadan sadece İNSANA yatırım yaparak işlevsellik boyutundaki bu sorunları çok kısa zamanda aşabileceklerini çok çok iyi biliyorum ama ne yazıkki OLMUYOR..OLMUYOR..OLMUYOR..yerli bir silah alırken iyi bir silaha rastlamak maalesef şansa kalmış bir durum ve bu durum ÜLKEM ADINA BENİ ÇOK ÜZÜYOR.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
25-30 yıl öncede spor ayakkabılar vardı adidas rebook puma aklıma gelenler, adidası başkasının ayaklarında gördük.... her gencin rüyasıydı bu spor ayakkabılar halada varlar....
onlarca yerli spor ayakkabıda vardı,panter ilk aklıma gelen bunlar bize iki ay dayanmazdı limelime olurlardı... adidası olanlar giyerdegiyerlerdi eskimezdi bile.....
sonra birgün esemspor diye bir yerli spor ayakkabı üretildi... gençlerarasında 1 numara oldu...esemin varsa senden kralı yoktu...  öyleki  tüm spor ayakkabılar selpak gibi kot gibi esemspor olarak tanınmaya başlamıştı......
üretmedigin malı satamazsın..... iyi malın reklama ihtiyacı yoktur o herşekilde kendini sattırır....

adult image hosting

BENDE ÇOK GİYMİŞTİM BU ESEM SPOR AYAKkABILARDAN bizdemi yaşlandık nedir..???
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
BEN MEKAP DİYORUM.COCUKLUGUM BUNLA GECTİ.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ne dersek diyelim. Kimlerin nasıl bir ürüne ihtiyacı olduğunu piyasa belirliyor. Piyasayı ise bir sürü şey belirliyor. Kimi vardır, yoğun şekilde atış yapar, noksan hiçbir şey görmek istemez, o da imkanı olduğu kadar iyisini alır. Hoş, aslında hemen hepimiz imkanımız olduğu kadar iyisini almaya çalışıyoruz. En iyi kalitedekini alamayan da bütçesne uygun olanı arıyor. Bu da bir piyasa oluşturuyor. O piyasaya da y.otomatik olarak Benelli en zor girecek olan marka. O sebepten de Stoeger diye bir piyasa ürün sundular. Hatta Benelli ile stoeger arasında bir de A-5 -görüntü kopyası- inertia sistem tüfek çıkardılar. Geri dönen "kambur(yeni A-5)" Benelli'den ucuz. Görüntü eski bir modelin ve sistemi ise aynıyla Benelli.

Malesef dünyada orta gelirli insanların durumu iyiye gitmiyor olmalı ki, üreticiler de kalite ve ücretinin(bedeli) çıtasını düşürmeye çalışıyor. Bu noktada tevazuya gerek yok, ülkemiz tüm Avrupa ile başa çıkar. Yani üretim bolluğu yönünden.

Neyse ben Ata'dan da değilim aslında. Bana kalırsa özellikle ülkemizde "hak etmediği kadar" yüksek fiyata satılıyor. Sırf o da değil. Bugün amerikalı'nın çok beğendiği 303 falan filan oralarda bizim yerli tüfek fiyatına alınıyor. Ülkemizde "bizim de katkımızla" mesela 92A durduk yerde değerlendi. Piyasayı etkileyen karmaşık bir sürü şey var, sürekli çalkalanıyor. Üretici de bunun içinden satacağı kişilere göre kalite ve fiyat sunuyor. Benelli, Browning, Beretta bilmem ne de var, Ata da, Huğlu da, başka da.

Doğru. Bir ürünü kopyalamak demek, klonunu çıkarmaktan farklı olmalı ama bu bizim sorunumuz değil sanki. Üreten düşünsün. İşin aslı, ülkemin bir üretimi üzerinden kötülenmek canımı sıkmıştı ama artık sıkılmıyorum. Kalite olarak nerede olursa olsun, en iyi marka ile bizimkini yanyana koyup ispat işine girmişler. Oranın piyasası da buna ihtiyaç duymuş demek. Boşa yazıyorum aslında.

:) O Esemler hakkaten dayanıklıydı. Daha sonraki Mekap ondan daha iyiydi bence. Avda çok kahrımı çekmişti. En dandik, bana göre Tiger vardı :) Nostalji fırtınası.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
Neyse ben Ata'dan da değilim aslında. Bana kalırsa özellikle ülkemizde "hak etmediği kadar" yüksek fiyata satılıyor.  volkan abi bence konunun en can alıcı yeri burası.birol abiye de gerçekten katılmamak elde  değil. hemen hemen benelli den esinlenmemiş ata yazısı olmasa görünüm tamamen benelli. ayrıca testi kimin yaptığı benim hiç umurumda değil. bu adamların da suçu değil.sen imal ettiğin bir tüfeği test etmessen  gelir elin adamı test eder.yerli firmalar  bu testleri memleketim avcısına yaptırıyordu.bu video dan sonra değişen olurmu.hiç sanmıyorum.aynı tas aynı hamam devam.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
Arkadaşlar videodaki testler çalışır çalışmaz test şartları uygundur taraflıdır bunlar beni entrese etmez.
Genelde işi yorumlamak gerekirse maalesef bizim yerli üreticisinin ve Türk zihniyetini (idare eder abi bişi olmaz) İle üretim yapılmasıdır.
Avrupa ve yerli arasındaki En önemli farkda zaten bu zihniyet farkı.
Arge yapmayıp kopyalıyorsunuz ama sizde üzerine birşeyler koymanız gerek, şeridine kadar taklitçilik yaparsanız her kulvarda olmadık insanlar bizzat sizi böyle testlerle karşılaştırır. bundan kurtulamazsın.
Yerli sanayimizi tabiki kötülemiyorum. Ancak Zihniyet farkı dediğim sistem bizde anca anca gelişiyor.
Nedir bu sistem?
Hammaddenin ilk giriş onayının uygunluğunun yapılmasıdır. uygun değilse hatır için o mal üretime giremez.
Hammaddenin depolanması ve depo şartları
Yapılacak işin önce ayrıntılı projesi ve resimlerinin hazırlanması
Ve hammeddenin Üretime alınması ve en hassas noktada burada başlıyor. Üretilen her parçanın izlenebilirliği ve kayıt altına alınması
(Kalifye işçi kaliteli hashas makinalar ve teknolik takipler)
 üretilen her birimin uygunluğunun test edilmesi.
Daha sonra bunların birleştirilmesi ve birleştirilen malzemelerin uygun birleştirlip birleştirlmediğini testi.
hatta binlerce fişekle atarak bunların çalışırılığının kontrolü.
Arkadaşlar Opel yeni bir model ürettiğinde bunu deniz seviyesinde ve Alp'lerini en yüksek tepelerinde yaklaık 600.000 km yol yaparak test ediyor.
bizim yeni modeller 5-10 fişekte çalışırsa tamam test bitmiştir.
Dolayısıyla sistem Ve kalite kontrolün yapıldığı bir üretimde 1000 tüfek de üretsen hepsi birebir aynıdır ya bin'ide çalışr ya bin'ide çalışmaz. Ama arada idare eder bu parça zihniyeti ile yaparsan bin tüfekten bir kısmı çalışır bir kısmıda takılır.
Çok uzattım ama Avrupa İla yerli arasında ki fark zihniyet, Üretim izlenebilirliği yani sistem ve kalite kontrol. yoksa iki firmaya aynı malzemeleri verirsin birinde 1000 adedi aynı çıkar diğerinde bir kısmı öyle bir kısmı böyle çıkar.
En iyi bir örnekte görüyorsunuz avrupa tüfeklerin yedek namluları satılıyor ve sipariş ediyorsunuz geliyor. Niye Adam seri nosunu verdiğiniz tüfeğin bütün kayıtları elinde. parçanın neresisin kaç toleransla işlediğini biliyor. aynısını yapıp gönderiyor. İsterseniz tüfeği fabrikaya göndermeden birde yerli üretime yedek bir namlu siperişi verin bakalım. en 5 kere geri gider gelir. İş te sistem ve mantalite zihniyet farkı bu dur.
Ben burada yerli üretimi kötülememiyorum farkı göstermeye çalıştım bir çok firma avrupa baskısıyla bu sisitemi kurmaya başladı başarılı olan firmalarda var ama bence daha çok yetersiz. Yerli üreticilerin en iyi tüfeği yapmak için önce en iyi sistemi kurmalarını öneririm.
Zihniyet,sistem ve kalite anlayışı farklı olunca bu zihniyetin sonucu üretilen üründe farklı oluyor ne yazikki
Hepinize RASGELE

« Son Düzenleme: 03 Mart 2012, 10:54:20 Gönderen: Nuri ÖNEL »
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
esemler mekaplar havada uçuşuyor siz yine iyiymişsiniz abi ben onuda görmedim bizimki kara lastikti en iyisi oydu,
hele yeni alındığı zaman çok sevinirdim parlardı ayağına oturur hızlı koştuğunu hissederdin,
çayda derede gezerken içine su girdiği zaman faş fuş sesi çıkardı, dağda arazide zemini iyi tutardı,
tabanı lastik olduğu için çok diken batmıştır ayağıma
temiz ayak kokusu yapardı :) 
şimdiyse ayakkabı beğenmez olduk, deden çarık giyerdi bunları unuttunmi

« Son Düzenleme: 03 Mart 2012, 09:27:13 Gönderen: Hasan AKSU »
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Bir Ata Neo 12 kullanıcısı olarak Videoyu şaşkınlıkla izledim. Zira benim tüfeğim destekli desteksiz 24 gr. la şıkır şıkır çalışıyor.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
Hasan 10 numara bir resim.

Kara lastiği unuttuk.

Avda eskiden çok giyerdik, sosyete olduk artık gore tex giyiyoruz.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Alkan YOKSUL

• Forum Yönetici
  • NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
BEN MEKAP DİYORUM.COCUKLUGUM BUNLA GECTİ.
Bir de FASTAŞ lar vardı. Onlarda oldukça dayanıklıydı.
  • Baikal IZH27EM1C Nikel
  • Stoeger M3000
  • Kurzhaar/Dişi
28.02.1969 EŞME/UŞAK

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
şim dikiler bilmez bu MEKAPLAR VAR YA TAKIM ELBİSENİN ALTINDA SÜPER DURUYORDU.
tam 4 mevsim lıktı.:D:D:D:D:d:d:d:d
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimiçi Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
pkknın giydiği ayakkabı değilmi bu  mekaplar hala satılıyor bendede var geçen sene almıştım
« Son Düzenleme: 03 Mart 2012, 13:40:34 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Lisanımızı bilmeyen biri şu konu içeriğini takip etse ne düşünürdü acep :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

tolgaozhan

• Ziyaretçi
Gelelim işin özüne!!!
Henüz elli yılını doldurmamış bir firma ile dünya silah devlerinden benellinin karşılaştırılması abuk , abuk olduğu kadar da düşündürücü.Bence Ata'yı küçük düşürmez (klon olayını ayrı tutarsak) Benelliyi küçültür.
Ayrıca 24 gr la çalışan çok ata otomatik gördüm. Keşke o iki aklı evvel Baikal ile de kıyaslasaydı da hak yerini bulsaydı. :)
Benellinin aldığı desteği acaba Ata alsaydı ne olurdu??????????
Ata kullanan benelli ile aynı avı yapıyor mu yapmıyor mu?
Gerçi otomatik tüfekten anlamam ama benim çift kırmam o benelliyi aynı kategoride olmasa da yerdi ve bitirirdi :)
Ama ben atacağım. Tamamını izlemedim keşke kurşun da atsaydılar biraz. Makara olurdu :)
1000 TL lik tüfekle 7000 Tl lik tüfeği kıyaslamak da başka bir absürtlük diyelim.
Gelelim en ilginç noktaya ki bu benim açımdan önemli; benim yaptığım sıkıyı benelli atar mıydı? Benelli ile atarlar mıydı? Ata ile çok attı arkadaşlarım oradan biliyorum :)
Uzun sözün kısası; Avcı aynı avı yaptıktan sonra markanın önemi ne?
İnşallah klon olmayan tüfekler üreten ve 500 yıllık markalara taş çıkartan tüfekler de üretiriz. Zira bizim ustalarımız bunu yapacak tecrübeye sahip diye düşünüyorum. Sorun sadece desteklemek ve KAPİTAL- ANAPARA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Saygılar

Çevrimdışı Cengiz AKKIN

• Müdavim Üyemiz
sevgili arkadşlar bu silahın aynısında bende de var inanın çok güzel bir silah.elimde benelli delux te var ikisinin arasında mekanizma olarak namlu olarak  hiç fark yok sadece bir iki yerini farklı yapmışlar.bu yıl üveyikte kullandım güzeldi,bıldırçında kullandım güzeldi keklikte kullandım güzel avlar vurdum ama madolyonun bir de diğer yüzü var.küçük demirli fişeklerde 1inciyi sıkıyor ikincide ağzına alamıyor bu yüzden iki tane çulluğu kaçırdım.zaten bizim oralarda zor bulunan bir kuş onuda kaçırıncada canım sıkıldı.aynı sorun aynı model olan bir abimde de yaşanmış.bir de güverçin avında değişik marka fişşek vardı av yeleğimde onda da  tutaklık yaptı. bu iki ava gelinceye kadar hiç sorun yaşamamıştım.o güverçinleride kaçırmama neden olunca eve getirdiğimde söktüm parçalarını iyicene yağladım ve bir daha ava götürmedim ve tekrar elime benelliyi aldım.demekki yerli ile avrupanın kalite farkı burda belli oluyormuş dedim.bizim silah sanayimizde sorunsuz silah yapsın onları baştacı edelim.bu silahı çoğu arkadaşımada tavsiye ettim ve benim söylememle 3 tane daha arkadaşım aldı.benelliyle hiç farkı yok dediğim için. birde üveyik avında dipçiği gevsedi ve bir av bayisinden anahtar bulup sıkıştırdık.daha sonrada bıldırçın avında dipçikte mekanizmaya bağlı noktada çatlama oldu fabrikaya gönderdik sağolsunlar hemen  yeni bir dipçik takıp gönderdiler.bu tarz sorunlar haricinde harika bir tüfek çantaya kuş girmeyecek diye aklınıza gelmesin yeterki sapını iyi tutun vuruşu çok güzel.

bu geçen yıl ki yazım dı aradan 1 yıl geçti ne mi oldu hiç bir şey bennelliyi arazi alacağım için sattım ve atayla çatır çatır av yaptım.türkiye şartlarında ekonomik gücü olmayıpta benelliye imrenenlere şiddetle tavsiye ederim çünki avdaki vuruş perfermansı ve teneke üzerindeki pentresyon testi mükemmel ne benelliyi arattırır ne de beratta pozeyi ve silahın dipçik uyumu her avcıya uygun şekilde dizayn edilmiş benelli de çok sıkıntı yaşadım.aparatlarını taktım ama yine de dipçik açısında istediğim gibi  sonuç alamadım.ama atayla vurduğum avlar benelliyle vurduğum avlardan daha fazla.şimdi desteksiz atış denemesine gelirsek ben denedim tutaklık yapmadı ama halen kısa demirli ve 65 mm olan fişeklerde ve bazı fişşeklerde ilk sıkıyı sıktığında tırnak fişşeği geri çekemeyince boş fişşek kapçığı namlunun içinde kalıyor en büyük sıkıntım bu zaten.ama bazı fişşeklerde de hiç sıkıntı yaşamadan çalışıyor.ata yapmış çok güzel taklit yapmış ama bu sorunlarıda giderebilseymiş mükemmel olacakmış.şimdi hangisini tercih edersiniz derseniz illaki benelli derim çünki ne kadar av vursamda ata bana mekanik olarak tam güven vermiyor illaki aklımın bir köşesinde av için bu kadar uzun yol tepiyorum acaba ata beni yarı yolda koyarmı korkusunu ve endişesini yaşıyorum onun için sağlamlıkta bennelli diyorum.amaç av vurmaksa öyle yada böyle sapını iyi tuttuktan ve tüfekle sahibi arasında ölçü uyduktan sonra her tüfekle av vurulur,ama kimisi zarif ince hafif silah sever kimisi ağır ve gazlı silah sever kimisi işlemeli kimisi işlemesiz bunlar kişisel tercihtir.  paran varsa al bir benelli yoksa da al bir ata gör işini.bana göre ikisi arasında ki fark benelliyle binlerce fişşek at halen sapa sağlam şıkır şıkır çalışır ama atanın aşırı fişşek sıkan kişlerde fazla dayanabileceğine çabuk yıpranmayacağına inanmak istiyorum ama inanamıyorum nedense.keşke bu testleri yapsalarda bana bu güveni verebilseler.aslında aynı kalitede benelli kalitesinde  atada silah üretir ama maliyeti artınca benelliyle aynı fiyatta olsa o paraları verirmiyiz acaba ?
« Son Düzenleme: 03 Mart 2012, 16:07:59 Gönderen: Cengiz AKKIN »

Cengiz AKKIN
1981-Antalya
 0533 638 7116

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
Hasan AKSU kardeşim ile ben demek'ki çok şanssızmışız sizin çocukluk ta giydiğiniz ayakkabılarınızı görünce bizim kara lastikli ayakkabılarımız (metin marka :) ) solda sıfır dı demekti ;)   (Alkan kardeşim mekaplarında iyiymiş :) )  O günlerden nerelere geldik şimdi avda cabellas marka çizme giyiyorum. Allaha çok şükür.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2012, 12:21:47 Gönderen: N.Yıldız SÜKAN »
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Arkadaşlar Ata Av Tüfeklerindeki dostlarımla bu konuyu görüştüm ve işin gerçek yüzü ortaya çıktı.
Tahmin ettiğimiz gibi o bölgede Beretta'nın satışlarının önünü kesen Ata'ya karşı bir karalama videosudur.Kullanılan tüfeğin sadece adının Ata, diğer kısımlarının değiştirilmiş olduğunu saptamışlar.Anlayacağınız işin içine hile karışmış..
Daha detaylı açıklama en yakın zamanda Bayram bey tarafından burada yapılacaktır..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
 Bizleri  aydınlatan  bu önemli paylaşımın için teşekkürler. Hangi konuda olursa olsun hile, fesat karııştırmak. Ticari rekabet anlayışına terstir. Bunu ister yabancı tüfek firması ister se yerli tüfek firması  yaparsa yapsın yanlıştır
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Bayram YENİGÜRBÜZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Değerli Avlak Forum Üyeleri
Ata Av Tüfekleri Sayın Celal Yollu’ nun kurduğu ve şu an oğullarının işlettiği bir firmadır. Forumunuzdan okuduğum kadarıyla beğendiğiniz Vursan 92A modelinin üreticisi yine Sayın Celal Yollu’ dur. Celal Bey Türkiye’ nin bir çok ilklerine imza atmış ve av tüfeği sektöründe isim yapmış bir öncüdür.
Forumunuzda yer verdiğiniz ve aslında Ukrayna’ da çekilen bu video çok daha önceden bizler tarafından görülmüş ve Ukrayna’ da av tüfeklerimizi satan müşterimiz vasıtasıyla da gerekli girişimler başlatılmıştır.  Çünkü tamamen yanlı ve sattıkları Benelli ve Beretta tüfeklerini övmek için çekilmiş bir videodur. Size bu işin niçin yanlı olduğundan biraz bahsetmek isterim: Son yıllarda Rusya, Ukrayna, Kazakistan gibi onlarca ülkede Ata Av Tüfekleri pazar payını çok ciddi miktarlarda arttırmıştır. Benelli ve Beretta ise çok büyük oranda pazarlarını kaybetmişler ve hatta kaybetmeye devam etmektedirler. Nedeni açıktır, 1- Pahalıdırlar, 2- Söyledikleri kadar da kaliteli değiller. Biz şirket olarak belirli periyotlarda sadece Benelli ve Beretta değil tüm rakiplerimizin tüfeklerini inceliyor ve onlardan daha üstün av tüfekleri üretmeye çabalıyoruz. Bünyemizde bulunan Ar-Ge ve Mühendislik Bölümlerinde çalışan mühendis, tekniker ve teknisyen arkadaşlarımızla ve yıllardır Celal Bey’ le birlikte çalışmış ve ondan bu işi öğrenmiş son derece değerli ustalarımızla, inanıyoruz ve biliyoruz ki tüm rakiplerimizden daha üstün av tüfekleri üretiyoruz. Bunun için çok büyük miktarlarda ar-ge, mühendislik ve kalite harcamaları yapıyoruz. Uzun yıllardır Türkiye’ de bilinen ve aranan bir markayız. Şu an itibariyle dünyada da aranan ve bilinen bir markayız. Çünkü dünya devi diye bilinen bir çok marka, tüfeklerimiz üzerinde basit oynamalarla karşılaştırmalar yaparak ürünlerimizi kötülemeye çalışıyor, kaybettikleri imajlarını ve pazar paylarını geri kazanmak için uğraş veriyorlar. İşte bu bize onların bizi takip ettiğini ve ciddi bir rakip olarak gördüğünü anlatmaktadır. Biz tüm dünyada bu ve buna benzer haksızlıklarla da mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Size bazı örnekler vermek istiyorum: Amerika Birleşik Devletleri’ nde yapılan Shotshow ve Almanya’ da yapılan IWA fuarları gibi fuarlara katılıyoruz. Tabi ki, Benelli ve Beretta’ da bu fuarlara iştirak ediyorlar. İşte bu fuarlarda onların mühendisleri ve satış elemanları gizlice ürünlerimizin fotoğraflarını çekmeye çalışıyor ve müşteri gibi gelip silahlarımızı söküp takıyorlar. Yani anlayacağınız çok ciddi bir takip altındayız. Ama biz de onları takip ediyoruz, ne yapıyorlar, ne düşünüyorlar bilmek ve öğrenmek istiyoruz, ancak böyle rakiplerimizin önüne geçer ve hak ettiğimiz yere ulaşırız.
Biraz da size NEO olarak bilinen bizim kinetik av tüfeğimizden bahsedelim. Bilindiği gibi kinetik sistemin mucidi Benelli firmasıdır ve yivsiz setsiz av tüfeklerinde sadece bu sistemle çalışan ürünler üretmektedirler. Evet onlar bu sistemin mucididirler ama onların 12 Ga inertia sistem av tüfekleri özellikle soğuk ülkelerde 24 gr fişekle ateş edemezler. Zaten silahlarının kitapçıklarında da 28 gr altında tavsiye edilmez diye de yazarlar. Bu eziklikle, özellikle Ukrayna’ da bizim tüfeğimizin 24 gr ile çalışmadığını ifade etmeye çabalamışlar. Oysa Ukrayna bizim çok fazla tüfek sattığımız bir ülke olmakla birlikte bugüne dek hiçbir kullanıcıdan kalite problemi geri dönüşü yaşamadığımız bir yerdir. İşte bütün bunlar bizlere göstermektedir ki, adamların canını çok sıkmışız. Size bir bilgi daha vereyim. Beretta ve Benelli’ nin yıllar önce çok fazla ürün sattığı bir ülkede şu an onlar yok denecek durumdalar. O pazarın tek hakimi şu an itibariyle Ata Av Tüfekleri’ dir. Ülke ismi vermek istemiyorum, ama o ülkede en çok kullanılan fişek gramajı 24 gr’ dır.  Biz o ülkede kendi markamızla yani ATA markasıyla varız ve kendileriyle bu kadar böbürlenenleri pazardan silmiş durumdayız, hem kalitemizle hem de fiyatlarımızla. Aslında Türkiye’ de olduğu gibi dünyada da çok ucuz olduğumuz söylenemez. Ama bilinmelidir ki, kaliteli olmanın bir maliyeti vardır.
Geçen hafta kalite bölümümüz rutin karşılaştırma testlerini tamamladılar. Gördük ki, grupman testinde özellikle dağılımda sizlerin de çok övdüğü markalardan ortalama % 7 ile 12 arasında daha iyiyiz. Bunun yanında şiddet testinde çok meşhur markaların çok ama çok fazla önündeyiz. Ve hatta “acaba saçmaların şiddetini biraz azaltmamız gerekir mi?” diye de bir toplantı yaptık. Yani videoda gösterildiği gibi bizim tüfeğimizin saçma şiddeti onların tüfeğine göre az demek tamamiyle yalandır.
Biraz da kopya olmakla suçlanmamızdan bahsetmek isterim. Tüm dünyada yivsiz setsiz av tüfeklerinin yarı otomatik sistemlerinde 3 değişik çalışma prensibi kullanılır. Bunlar 1- gaz pistonlu geri tepkili, 2- gaz tepkili, 3- inertia (kinetik) sistemlerdir. Bu prensipler bugüne değin değişmedi ve bambaşka bir sistemle çalışan av tüfeği üretmek başka bir iştir, bunun böyle bilinmesi gerekir. Yani tüm dünyada ne kadar üretici varsa tamamı bu çalışma prensiplerinden birini kullanarak üretim yapar. Eğer biz kinetik sistemi kullanarak bir tüfek üretiyorsak silahımızın bir kopya olduğunu söylemek, benzinli otomobil üreten tüm üreticilere bunu “ilk üretenin kopyasını yapıyorsunuz, yapamazsınız” demek olur. Bu ne kadar saçmaysa bize ve Türkiye’ deki her üreticiye bu yaftayı yapıştırmak da o kadar saçmadır. Konumuza bahis olan videodaki iki kişi için değil ama özellikle Türk olup da forumunuzda bize bu saçmalıkla saldıran arkadaşların bunu böyle anlaması gerekir. Biz ve bizim gibi Türk firmalarının üretim kapasiteleri ve kalite standartları her geçen gün artarak devam ederken ve tüm dünyada adımızı duyurmaya başlarken, eski, köhnemiş yapılarının içinde dönüşüme kapalı batılı firmaların taklitleri olduğumuz yakıştırmasını hiç haketmiyoruz. Benliğimizdeki “batılı yaparsa en iyisini yapar” ezikliğini söküp atmamızın zamanı geldi de geçti bile. Artık bir çok alanda onları yakaladık ve hatta geçtik bile… Aslında sizlere bir örnek daha vermek istiyorum: Şu an yivsiz setsiz bir namlu araştırması içindeyiz ve bu konuda çok ciddi bir ar-ge yatırımını yapıyoruz. TÜBİTAK’ dan da destek alıyoruz. Hiçbir av tüfeği üreticisinin (tüm dünyada) bugüne kadar yapmadığı bir namlu ile yep yeni bir tüfek tasarlıyoruz. Atış dağılımını kullanıcının ayarlayabileceği, yani istediği dağılımı belirleyebileceği bir namlu tasarladık ve prototip üretimlerine başladık. Testler öngördüğümüz şekilde sonuçlanırsa tamamen biz Türklerin tasarımı ve üretimi olan yep yeni bir tüfekle piyasaya çıkacağız. Elbetteki bu bir ar-ge projesi, düşünmediğimiz, öngöremediğimiz sonuçlarla da karşılaşabiliriz. Dolayısıyla başarısız da olabiliriz. Ama biz son derece büyük bir cesaretle bu işe kalkıştık ve bu iş için çok büyük miktarlarda paralar harcamaya devam ediyoruz. Adımızı tüm dünyada duyurmak ve hak ettiğimiz yerde olabilmek için elimizden gelen tüm gayreti sarf ediyoruz. Ama kendi vatanımızda, kendi vatandaşımızdan taklitçilik yaftasını hiç hak etmiyoruz. Çünkü bir batılı, Ukraynalı asla kendi ürünü için bunu yapmıyor. Her platformda ülkesinin ürününü “bu en iyidir” diye övüyor. Biz de aynı öyle yapıp av ve müsabakalarda kendi tüfeklerimizi kullanmalıyız ve “bizim ürettiklerimiz en iyileridir” demeliyiz.
Tüm hayatını Türk malı silah üretmeye adamış biri olan Rahmetli Celal Bey’ in kurduğu, uzun yıllar yönettiği ve şimdi evlatları tarafından yönetilen ve her geçen gün dünyada marka olan, adını duyuran bir firmanın ürünlerine, üzerinde oynamalar yapılmış bir karşılaştırmayı baz alarak “taklit” demek çok büyük bir insafsızlıktır.
Bayram YENİGÜRBÜZ
1977 istanbul
ATA AV TÜFEKLERİ

Çevrimiçi Gürkan ZAN

• *
Sn Bayram bey (1- Pahalıdırlar, 2- Söyledikleri kadar da kaliteli değiller.)yazmışsınız çalışma sistemleri ile alakalı polomiğe girmeyeceğim bahsettiğiniz firmalar bir Dünya devi söylediklerinize önce bir inanın hem beretta Ultralight gold s.poze hem benelli Raffaello crio kullanıyorumve satıcı değil Avcıyım tüfeklerinizi yakından incelemiş ve estetik ve çalışmalarını yakınen görmüş biriyim ama lütfen parantezdeki 2. maddeye dikkat!!!! Fiyatına diyecek hiç bir lafım yoktur. oda malesef ülkemizdeki vergi vergi vergi. sorunudur..yaptığınız çalışmalar çok güzel yerinde umarım herşey istediğiniz güzellikte olur. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Gürkan ZAN
GÜRKAN ZAN
1974 SAKARYA
Ey Türk Oğuz Beyleri! Üstten gök çökmedikçe, alttan yer delinmedikçe bil ki Türk ulusu, Türk yurdu, Türk Devleti, Türk töresi bozulmaz. EY ÖLÜMSÜZ TÜRK ULUSU! KENDİNE DÖN! SU GİBİ AKITTIĞIN KANINA, DAĞLAR GİBİ YIĞDIĞIN KEMİKLERİNE LAYIK OL! ''Bilge Kağan''

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
Geçen hafta kalite bölümümüz rutin karşılaştırma testlerini tamamladılar. Gördük ki, grupman testinde özellikle dağılımda sizlerin de çok övdüğü markalardan ortalama % 7 ile 12 arasında daha iyiyiz. Bunun yanında şiddet testinde çok meşhur markaların çok ama çok fazla önündeyiz. Ve hatta “acaba saçmaların şiddetini biraz azaltmamız gerekir mi?” diye de bir toplantı yaptık. Yani videoda gösterildiği gibi bizim tüfeğimizin saçma şiddeti onların tüfeğine göre az demek tamamiyle yalandır.

sayın bayram bey öncelikle teşrif etmenize çok sevindim, yerli firmalarımızda dikkat ettiğim birşeyde budur'ki,
paylaşım sitelerinde göremiyoruz hiç birisini, işlerinizden dolayımı acaba bilmiyorum ama bizlerde çalışıyoruz ve vakit ayırabiliyoruz bu platformlara,
ancak böylesi kritik durumlarda devreye giriyorsunuz, varlığınızı böyle daha yakından hissetmek daha gurur verici oluyor buna dikkat çekmek istiyorum.
yukarıda belirtmiş olduğunuz yorumlarınızı dikkatle okudum kısa bir satır kopyaladım,
yapmış olduğunuz grupman ve şiddet testlerinizi bizimle paylaşırmısınız,
bu platformlarda anlatımdan ziyade görsel olarak ispatlanmış veriler daha çok önemli.
önümüzdeki sezona yarı otomatik bir tüfek almayı düşünüyorum ve elimde bulunan vursan 92a modelinden çok memnun olduğum için
yine stoeger düşünüyordum, stoegerin son çıkardığı m3500 'ü yurt içinde ve yurt dışındaki paylaşım sitelerinde yorumları takip ediyorum,
kinetik sistem kullanıcısıyım ben bir müşteriyim ve şu sıralar ata marka kinetik sistem dikkatimi çekmeye başladı ama hiç araştırmadım onuda araştıracağım
umarım karar vermemde etkili olursunuz.
bayram bey tekrar teşekkür ediyorum
saygılar
1981 / Samsun / Malatya

Çevrimdışı Ş.Burak SEZER

• DUCK HUNTER
  • Avlak Yönetici
Bu güzel açıklama için sitemiz adına teşekkür ederim Bayram abim..

Seninle gerek Samsun'daki görüşmelerimizde gerek Trabzon'daki görüşmelerimizde tartıştığımız konu hep buydu.Avrupa'ya göre nerelerdeyiz ?Tolga kardeşim ile de bu konuyu sık sık tartışıp bilgi alışverişinde bulunuyorduk.Şimdi bu bilgilerin burada da paylaşılması daha güzel olmuş..

Uzun lafın kısası bu işin harcadığınız emeğe ve hep daha iyiyi bulmaya yönelik çabanıza şahit olan birisi olarak daha güzel yerlere geleceğinizden hiç şüphem yok..

Yolunuz açık olsun..
Ş.Burak SEZER 
1988 SAMSUN

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
sistem olarak hiçkimse ataya taklitçi dememiştir.... yalnız görsel olarak üzerindeki süslemeye varana kadar başka bir firmanın modelini yaparsanız sistemi farklı bile olsa aslından daha kaliteli olsada taklitçi damgası yemekten kurtulamazsınız..... ve ben görünüp olarak taklit bir ürünü babam yapsa eleştirenlere kötüleyenlere karşı haksız bile olsalar tek laf söyleyemem..... komple tüfek yapabilen bir firma için sıfırdan kasa namlu dizayn etmek zor olmasa gerek...... çalışmalarınızda başarılar dilerim.......
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
<<Geçen hafta kalite bölümümüz rutin karşılaştırma testlerini tamamladılar. Gördük ki, grupman testinde özellikle dağılımda sizlerin de çok övdüğü markalardan ortalama % 7 ile 12 arasında daha iyiyiz. Bunun yanında şiddet testinde çok meşhur markaların çok ama çok fazla önündeyiz. Ve hatta “acaba saçmaların şiddetini biraz azaltmamız gerekir mi?” diye de bir toplantı yaptık. Yani videoda gösterildiği gibi bizim tüfeğimizin saçma şiddeti onların tüfeğine göre az demek tamamiyle yalandır.>>

BAYRAM BEY ,İN yaptığı BU açıklamaya istinaden yapıldığı söylenen bu test çalışmaları ile ilgili görsellerde paylaşılsa ben dahil pek çok kişinin kafasındaki soru işaretlerine gerekli cevaplar verilmiş olur kanısındayım..SÖZ UÇAR ,,YAZI KALIR MİSALİ İLGİLİ BELGELER (FOTO,,VİDEO) EKLENSE ÇOK DAHA TATMİN EDCİ OLUR... TEŞEKKÜRLER....
« Son Düzenleme: 08 Mart 2012, 17:17:32 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN