Gönderen Konu: ÖZKURSAN TRAP FİŞEĞİ  (Okunma sayısı 13516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: ÖZKURSAN TRAP FİŞEĞİ
« Yanıtla #25 : 07 Haziran 2014, 22:52:57 »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 07 Haziran 2014, 23:16:18 »
Merhabalar ustalarım cemal bey özkursanın av fişeklerini bugüne kadar tüfeklerimde hiç kullanmadım kullanmayıda düşünmüyorum   bazı model  fişeklerinizin performansı çok yüksek olabilir ancak özkursan bu güne kadar sorduğumuz sorulara net bir açıklık getiremedi özelliklede çelik ve demir şaçma konusu bunu hep sorduk neden çelik şaçma özkursan kullanıyor maliyeti düşürmek içinmi yoksa av tüfeklerine zarar vermek içinmi bizler çoğunlukla yerli tüfek kullanıyoruz tüfeklerimiz brownig wincester yada remigton değilki namluları çelik şaçmalara dayanıklı olsun geçen sene kama tek kursunu atan birisi tüfeğinin namlusunu parçaladı  şunuda belirtmek isterim özkursanı tümüyle eleştrmiyorum iyi işlerde yapmıyor değil  yeni çıkardığınız 12 cal ses fişeğini çok beğendim fazlasından kulakları sağır edecek kadar tatminkar bir sesi var bence özkursan ses mermilerinde iyi iş çıkarıyor fakat av fişeği konusunda aynı şeyleri söyleyemeyeceğim meca ve zuber gibi kalite saf kursun kullanan firmalar varken özkursan bu konuda onların yanına bile yaklaşamaz özkursan bu piyasada çok görünüyorsa bunun sebebi kalitesi değil yaptığı sponsorlu başarılı reklamları sayesindededir  . saygılar..
1985
BURSA

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• *
« Yanıtla #27 : 07 Haziran 2014, 23:18:04 »
olsun eskiyi hatırlarız attıkça,çok doldurdum eskiden kara barutlu fişek birgün ördeğe çok yaklaşmışım 5 metreden attım kara barutun alevi nerdeyse hayvanı yakıyodu dumanı dağılınca ancak buldum ördeği.trapta çok duman yapar diye 1 ci nevimi koydular acaba.kara barutlarda nevi olarak farklı yanlış hatırlamıyorsam. ;D ;D ;D
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #28 : 08 Haziran 2014, 00:03:47 »
barut neydi ya ?
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #29 : 08 Haziran 2014, 02:34:16 »
abi ben özkursan kullanmıyorum ama

özkursan fişeklerde çelik saçma yok diye biliyorum
özkursan çelik saçmalı fişeklerini COM diye bir marka altında üretiyor.

illa özkursan kullanmak istiyorsanız üzerinde özkursan yazan kutlardan alın
özkursan - COM yazanlardan almayın
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 09 Haziran 2014, 21:25:06 »
Arkadaş NSI  yani nobelsport barut demiş...kesinmi biliyor...ondan sordum..özkursan barutumuz özel demişti sorduğumda..trap fişeklerindeki barut kesimi nobelde var ama renk olarak tutmuyor...arkadaşlar barut üretimi avrupada sırbistanda romanyada bile var..fişeklerin fiyat farkının olmasının tüm esprisi barut fiyatıdır...birde saçma maliyetidir...yerli sanayi avrupa fişek ile aynı üretimi yapmaya kalksa aradaki tek fark saçma olacaktır..ancak biraz daha maliyet düşürmek istediği zaman daha düşük maliyetli barut bulmak zorundadır..Ben Özkursanı artık kendimce yok hükmünde sayıyorum hiç bir üretimini alıp kullanmam...bir çok fişeğini denemek için aldım tabiki..kestim bir kaç attım ama fark yaratacak com serisi dışında bir üretimi yok...barut ise nobel olduğunu sanmıyorum ancak nobel çok ilginç bir firma cheddite çatısı altında ve fransa italyada üretimleri var eskiden nobel glasgow diye ingilterede bile nobel adında barutlar vardı ve bilmediğimiz bir üretimi olabilir ancak ben özkursanın farklı pek aşina olmadığımız barut markalarınıda kullandığını düşünüyorum.yanılıyor olabilirm dediğim gibi ilgimi, çekmiyor ..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : 09 Haziran 2014, 22:03:09 »
Arkadaş NSI  yani nobelsport barut demiş...kesinmi biliyor...ondan sordum..
kesin olarak bilmiyorum. görünüş olarak tahmin ettim yazdım. Nsi olmayabilir de.. piyasada en az 50 çeşit barut vardır hepsini birebir tanıma şansım yok :) ayrıca özkursan benim de ilgimi çekmiyor. şahsen av için alıp kullanmam..

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #32 : 09 Haziran 2014, 23:05:09 »
Belki 1 sene kadar önce tv de Özkursan'ın sahibiyle bir röportaj izlemiştim. Bizim barutlarımız özel falan gibi bir şey demişti. Bunu o zamanlar da bir konuya yazmıştım, daha net yazmış olabilirim. Hatırladığıma göre fişeği kesince ne olduğu belli olmasın diye her barutu aynı renk mi yaptırmışlar, ona benzer bir şey söylemişti. Neyse, daha sonra bu firmanın nette bir videosunu izledim. Yine tanıtım falan filan... Orada üretim bandını da ara ara gösteriyorlar. Dikkatimi çekti, bir barut fıçısı üzerinde Nobel Sport yazıyordu. Bir diğerindeki farklıydı ama okuyamadım. Barut ne var ülkemizde? Chedditte (Yaf), Maxam (Me-ca, YFS, Jet vs), Nobelsport (Sterling, Zuber vs). Bunlardan başka getirten yok diye biliyorum. Nobelsport dediğimizde yeşil disk şeklinde 3-5 çeşit var. Maxam ve Cheddite daha kolay ayırt ediliyor ama... Neyse kısacası bu 3 firmanın barutlarından biridir derim.

Özkursan farklı ve belki biraz da hesaplı alternatifler üretmeye çalışıyor. Şikayetlere göre değişiklikler de yapıyorlar. Açıklamalar da ekliyorlar, pazarlamaya uygun ambalajlar vs de dinamik çalıştıklarını gösteriyor. Açıkcası alıp denemedim. Kullananlar çok şiddetli patlıyor, tepiyor falan deyince beğendiğim alternatifler varken denemek istemedim. Beğeneni de var. Çelik saçmaları yalnız COM yazan kutulara kullanıyorlar. Tapaları değiştirmişler, alta çelik, üste yumuşak kurşun koymuşlar. Bunlar doğruysa silaha zarar vermez. Tabi basıncı, sürati av için, dağılım için uygun mu bunu ben bilmiyorum. Ne bileyim, günahlarını almıyayım. Ben patlama seslerinden bıktım. Sürat de fazlasını aramıyorum. Daha açığı ne aradığımı biliyorum ve bana uymaz diye almıyorum. Yerlerinde olsam bunca tanıtımın arasına fişekleri hakkında daha teknik detaylar ekleseler ve anlasam, anlasak daha iyi olur. Fakat o kadar sert fişeği gene de ben almam. Özkursan değil, kimin olursa olsun almam.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #33 : 10 Haziran 2014, 21:55:44 »
fark yaratmak istiyorlar ancak bana göre pazarlama ve tanıtımda başarılı değiller...avrupa fişeklerin klonunu yapıyorlar...bıldırcın özel ile yaşadıkları fiyasko güvenirlilik açısından bana göre etkilemiştir markayı..
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 10 Haziran 2014, 22:20:47 »
Arkadaşlar merhaba

Bence klişeye girmeden tercihi diğer  arkadaşlara bırakalım derim. Benim izlenimimce bu fişekler biraz geniş namlulu tüfeklerde verim sağlar gibi geldi. Yani  backbored tarzı yada mp bore dedikleri silahlarda kullanabilirler diyorum teknik olarak ölçüler bu boyutta. Ama dar namlulu silahlarda olay rahatsız edici boyutta olacaktır. Seçim kişiye kalıyor. Ayrıca COM seri dışındaki fişeklerde çelik saçma yok diye açıklama yaptılar bilginize...
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
    • izmirchoketube
« Yanıtla #35 : 10 Haziran 2014, 22:23:01 »
Birde malum kama kurşunları var ..
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : 10 Haziran 2014, 22:35:40 »
Birde malum kama kurşunları var ..

bu videoda bir anormallik var. adamların vaziyeti bana sarmadı. o namlularda ya full şok takılı ya da namlular tıkalı. aksi halde öyle sonuç çıkmaz kolay kolay. dikkat ettiyseniz geriye doğru fişek yatağından yardırıyor namluyu.. çünkü ben de kullandım bu kurşunu. 71 namlu 5 şokla atış yaptım. 50 cm silindir namlu ile atışlar yaptım herhangi bir sorun çıkarmadı. özkursan kama kurşunu savunduğumdan değil ama burada bir hinlik olduğu kesin...

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 10 Haziran 2014, 22:58:12 »
Videodaki tüfek fix şoklu ve 66-71 arası namlu gibi görünüyor. Fix şokları 1 yada 3 yaparlar genelde ama tabi kesin bilgi yok. Tüfek ne onuda bilmiyoruz ( 300 liralık 1040 çeliğimi ? ) ama bu kurşuna dikkat etmekte fayda var.
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
    • izmirchoketube
« Yanıtla #38 : 10 Haziran 2014, 22:59:16 »
İlkini attı ikincide yaptı . Bilemeyiz adamların ne olduğunu haklısınız ...
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Cihan TURGAY

• *
« Yanıtla #39 : 10 Haziran 2014, 23:20:18 »
bakın daha öncede yazdım kama bizim italyan fabarm pompalının namluyu şişirdi,kasasını açtı özkursan kurşun tehlikeli dikkat edin kullanırken.
Cihan TURGAY
1973 balıkesir

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 12 Haziran 2014, 21:18:09 »
merhaba bu kama videosunu defalarca seyrettim namlu yarıldığı andaki şaşkınlığı yasayan atıcıyı seyrettikçe gülerim hep tabi sizlerinde yazdıklarınıza katılıyorum o tüfekte kaç no sok takılı bilemiyoruz 3 no soktan aşağısı takılı ise sayet kaza zaeten geliyorum demiş birde videoya dikkat ederseniz kullandığı tüfek baya eski buda namlunun yarılmasına etken olabilir özkursan kama kursunu hiç kullanmadım ama bakılınca çok sert ve başınçlı patlayan bir kursuna benziyor üstelik tipide çok değişik ne foster ne palla nede brennekeye benziyor
1985
BURSA