Gönderen Konu: Girsan MC 312  (Okunma sayısı 115184 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı S.Emre ÇALIK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Girsan MC 312
« Yanıtla #150 : 07 Mayıs 2014, 13:13:06 »
Ben kimsenin testine güvenmem bizim site yöneticilerine göndersinler bizimkiler test etsin puan versin.
1982 osmaniye

Çevrimdışı Enes Sadık BALI

• *
  • yaradılanı hoşgör Yaradandan ötürü
« Yanıtla #151 : 09 Temmuz 2014, 15:56:18 »
Veysel bey sonunda kaçtı galiba  :( Ama iyi dayandı helal olsun. Başkası olsa bu kadar ilgilenmez
En büyük kavga , insanların haketmediği saygıyı istemesinden çıkar.

1993 Orhaneli / BURSA

Çevrimdışı Yunus OFLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: girsan knetik....
« Yanıtla #152 : 12 Temmuz 2014, 13:52:45 »
Arkadaşlar,bir poze ya da çifteye göre otomatik bir tüfeğin kundak ölçülerini ayarlamak son derece kolaydır. Muhtemelen başka markalara ait ayar pulları küçük bir tadilatla uygun hale gelecektir.Kundak(ahşap) düz bir yüzeyle kubuzla birleştiği için ihtiyaca göre kundağın metalle birleştiği yüzeyin altından, üstünden, sağından, solundan yapılacak zımparalama işlemi ile rahatlıkla kundağın eğimi ve avansları ayarlanabilir.Tetik mesafesi ile ilgili kundakta yapılacak kısaltma usta bir marangoz tarafından yapılabilir.Ancak açıların bozulma riski vardır ve kundak pedinin yeniden alıştırılması gerekir.Plastik kundaklarda zorluklar daha da büyür.
Türk silah sanayinin üretiminin önemli bir bölümünün ihraç ediliyor olması nedeniyle tüfeklerin ağırlıkları ve tetik çekme mesafeleri yurt avcısının taleplerine göre şekillenmemektedir. Ülkemizde magnum fişek kullanma oranı oldukça düşüktür.Dolayısıyla tüfek ağırlıklarının 3 kg civarı olması yeterlidir.37 cm tetik mesafesi 1.80 m.boyu olan avcılar içindir.Ortalama boyun 1.70 m.olduğunu kabul ettiğimizde 35-36 cm ideal ölçüdür.Kundak düşüklüğü ise  bir uçar avcısı için ideal ölçü 58 mm olarak kabul edilebilir.Ancak şişman ve büyük yanakları olan bir avcı için 6 cm hatta 6.5 cm ideal olabilir.Bir parça yüksek bir kundak hedefi rahatça izleyerek atış yapabilmeyi,birinci atışın isabetsiz olması durumunda ikinci atışı başını kaldırmadan süratle yapabilmeyi sağlar.Alt atmaktansa bir parça üst atmak daha avantajlıdır.Saçmalar yerçekiminin etkisiyle aşağıya doğru eğilimlidirler.
Bütün bu ölçüler konfeksiyon üretimler için standart ölçülerdir.İdeal olan bir kundak ustasına ölçü vermek ve o ölçülere göre üretim yapılmasıdır.Daha önce kullandığım için firma isimlerini veriyorum Yıldız ve Ata firmaları kendilerini bu konularda uyarmış olmamıza rağmen 37 cm.tetik boylu ve son derece yapışkan pedli tüfekler üretmeye devam ediyorlar.Tüfeği omuzlamak ciddi sıkıntı yaratıyor.Bu konularda artık oldukça bilgili hale gelen ülkemiz avcısının taleplerini karşılama konusunda üreticilerin çaba göstermesi gerekir.Bunları yapabildikleri ölçüde de rağbet göreceklerdir.
Selamlar,saygılar...

Abi iyi günler anlaşılan dipçik işinden anlıyorsunuz boyum 193 cm kilom 89
dipçik uzunluğu ve dipçik düşüklüğü ne kadar olmalıdır
1994 OF

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• *
« Yanıtla #153 : 12 Temmuz 2014, 17:06:12 »

Yunus kardeşim yukarıda linkini verdiğim video sana fikir verecektir.Selamlar...
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Veysel ÖZDEMİR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #154 : 29 Eylül 2014, 16:38:24 »
MERHABA ARKADAŞLAR KUSURA BAKMAYIN UZUN SÜREDİR İLGİLENEMEDİM.

KAÇMAK FALAN DEĞİL ARKADAŞLAR YOĞUNLUK NEDENİYLE BÖYLE ŞEYLER OLMAK DURUMUNDA.

HER TÜRLÜ SORUNUZU YAZABİLİRSİNİZ. BEN VAKTİM OLDUKÇA CEVAPLAYACAĞIM.

SAYGILARIMLA.

1987 giresun

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #155 : 29 Eylül 2014, 16:43:42 »
Tüfeği mercandaki bir bayide inceledim hoşuma gitti almayı düşündüm bayide yoktu 55 namlusu,Girsan firmayı defalarca aradım doğru dürüst ne ilgilendiler nede yanıt verdiler.Firma güvenilir gelmedi bana vaz geçtim almakta.
Avcı için firma çok önemli diye düşünüyom,güven vermeli.

SAYIN HAMZA İNCE

FİRMAMIZ SİLAH SEKTÖRÜNDE ÖNCÜ VE GÜVENİLİRLİĞİ KANITLANMIŞ BİR FİRMADIR.

DESTEK KONUSUNDA BEN SİZE YARDIMCI OLAYIM.

TÜM SORULARINIZI SORABİLİRSİNİZ BURADAN.

SAYGILARIMLA

1987 giresun

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #156 : 29 Eylül 2014, 16:54:45 »
Veysel bey tüfeğe modelyazisi baski idi sonrada beyaz yazi ile yazmis ve de amblem koymussunuz tam siyah modeli üretiyor musunuz yoksa yurdisina farklimi yapiyorsunuz .

MERHABA HÜSEYİN BEY,

DEĞİŞİK FİRMALAR BİZDEN TÜFEKLERİ ÇEŞİTLİ DEĞİŞİKLİKLERLE İSTEYEBİLİYORLAR

ÖRNEĞİN ALTTAKİ RESMİ İNCELERSENİZ GÖVDEDEKİ YAZI YERİ ŞEKLİ FARKLIDIR.

SAYGILARIMLA
1987 giresun

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #157 : 01 Ekim 2014, 21:05:53 »
On the Girsan MC 312:
It is the first shotgun from Girsan, as the A5 is the first inertia offering from Browning. It is made in Turkey, which can be a bad thing in the case of several previously tested models (Stoeger, Huglo), or a good thing as was the case with the Weatherby SA-08.

In the case of the Girsan, it was a pleasant surprise, with build quality and machining done quite well, right at the Benelli Montefeltro level. At approximately $600 less than the A5 or Vinci, it is hard not to call it both an impressive value and a very pleasant surprise. Available through Bud's Gun Shop.
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #158 : 01 Ekim 2014, 21:07:31 »
On the Girsan MC 312:
It is the first shotgun from Girsan, as the A5 is the first inertia offering from Browning. It is made in Turkey, which can be a bad thing in the case of several previously tested models (Stoeger, Huglo), or a good thing as was the case with the Weatherby SA-08.

In the case of the Girsan, it was a pleasant surprise, with build quality and machining done quite well, right at the Benelli Montefeltro level. At approximately $600 less than the A5 or Vinci, it is hard not to call it both an impressive value and a very pleasant surprise. Available through Bud's Gun Shop.

Girsanı beğenmişler. browning a5 , benelli vinci ile kıyaslamışlar. Korkmuşlar türk tüfeklerinde bazı  markalar gibimi die ama girsan sınıfı geçmiş...
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2014, 21:10:20 Gönderen: Mustafa GÜRHAN »
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #159 : 02 Ekim 2014, 22:31:21 »
On the Girsan MC 312:

Girsanı beğenmişler. browning a5 , benelli vinci ile kıyaslamışlar. Korkmuşlar türk tüfeklerinde bazı  markalar gibimi die ama girsan sınıfı geçmiş...

inşallah daha iyilerinide yaparlar,da avrupa özentisinden kurtulur bu millet.... araba alır gibi 7-8 binlira tüfege para veriliyor.....
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Hamza ÖZDİŞÇİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #160 : 24 Aralık 2014, 17:51:09 »
mrb arkadaşlar bu siteye yeni katıldım şu anda 7 sayfalık girsan hakkındaki bütün yazıları okudum neden derseniz 21.12.2014 itibariyle bir adet girsan mc 312 sentetik tüfeğim elime geçti ben hiç araştırmadım öncelikle boyum 178 kilom 89 24.12.2014 günü içimdeki o tüfeği deneme merakıyla boş bir araziye gittim tüfeğin ucunda gelişinde 3 no şok var zaten sürekli kullandığım şok ta buydu vaktim kısıtlı olduğu için öğle arası mesainin kısa olmasından hemen gidip denedim jet marka 32 gram 7 no saçma  36 metre 18 lik zeytin yağı tenekesine atışı yaptım yaklaşık tenekeyi 10 cm geri itti vuruş gücü ve darbe çok güzeldi aynı hedefe bundan bir hafta önce aynı marka fişek aynı şok başka bir marka tüfekle atış yaptım sadece teneke yerinde sallandı buda bana GİRSAN ın vuruş gücünün daha etkili olduğunu bilmeme yetti yine aynı mesafe boş bir bira şişesinde  denedim çünki öbür tüfeği de denemiştim öbür tüfek sadece bira şişesine vuruyor ama kırmıyordu GİRSAN nerdeyse şişeyi yok etti desem yalan olmaz saçma vuruş gücü çok yüksek ben bunu belki çok pahalı bir tüfek değil ama kralın escord diye bir modeli çıkmıştı o kadar sert saçma çıkarıyordu ki vurduğum keklikleri halaç pamuğu gibi atıyordu ama bazı sebeplerden dolayı satmak zorunda kaldım onun için eğer girsan almaya niyeti olan arkadaşlar varsa 1:işçilik çok güzel baştan savma değil(çünki ben çok incelerim ve mutlaka yerli silahlarda hata bulurum bunda demir akşam bölümünde bulamadım2:saçma vuruş gücü çok güzel etkili bizzat denedim3:bir elimle havaya hedef atıp çok rahat vurabiliyorum buda artık önümden keklik kaçmayacak demektir ;D SAYGILARIMLA
20/03/1967
MANİSA/Alaşehir

Çevrimdışı Hamza ÖZDİŞÇİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #161 : 29 Aralık 2014, 11:30:25 »
veysel bey mrb girsan marka tüfeğim elime geçti ben iççapı geniş olan tüfekleri sevmiyorum sizde tüfeklerin namlu içç apı 18,3 yazmışsınız ama ben birşey denedim 18,4 namlu iç çapı olan bir tüfeğin içinden geçiremediğim tapayı 13-2023 seri nolu tüfeğimin içinden çok rahat bir şekilde geçti hatta 18,4 olna namludan bu tapa yarısından sonra gitmedi bile sizce acaba iççap hakkında bir yanılmamı var SAYGILARIMLA
20/03/1967
MANİSA/Alaşehir

Çevrimdışı Murat CAN 05

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #162 : 29 Aralık 2014, 20:16:24 »
Hamza bey öncelikle tüfeğiniz hayırlı olsun.
Tüfeğiniz nasıl memnun kaldınız mı? Bu tüfek hakkında çok ayrıntılı ve fazla bir bilgiye ulaşamadım, tercih mi edilmiyor, alan mı yok veya alan çok mu memnun bilemiyorum tüfeği alan arkadaşlar tecrübelerini bizlerle paylaşırsa memnun oluruz.
Bir de sorunuzla ilgili olarak başka bir tüfek üreticisinden; standart olarak iç çapı bildirsek bile üretim sonrası işçiliğe yapılan bazı müdahaleler nedeni ile  bazen namlu iç çapında bildirilenden 0.3 mm ye varan farkların oluştuğunu okumuştum.
1973-Amasya

Çevrimdışı Hamza ÖZDİŞÇİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #163 : 30 Aralık 2014, 09:49:44 »
mrb Murat bey dileğiniz için çok teşekkür ederim tüfeğimi daha avda kullanmak nasip olmadı ama yukarıda ilk mesajımda bazı şeyler yazdım tüfek hakkında bu tüfek 2013 yılında ismi duyuldu yada ben yeni duydum Türk piyasasında daha öncelikli ve yoğun olarak amerika ya gönderiliyormuş belki o yüzden ülkemizde pek tanıtımı yok ama tüfek malzeme işçilik tutum hedefe gelme çalışma konusunda 1 numara o konuda hiç şüphen olmasın ama bundan önceki sattığım tüfek işte böyle iççapı geniş yani (18,5)veya onun üstü ondan fazlada olabilir gurupmanı çok güzel ama uzak canlı hedefe atışlarda etkisi azdı yada bana öyle geliyor ama mesafe uzadımı çok canlı avım kalıyordu birde ince saçmayla hiç sonuç alamadım onun için zaten veysel beye bir mesajım oldu belki bazı işlemlerden dolayı 18,30 olan bir iççap 18,35/36 tolerans olabilir ama yukarıda yazdım 18,4 namlu iççapı olan bir tüfeğin içinden geçmeyen tapa bu yeni aldığım tüfeğin içinden çok rahat geçti buda bana tüfeğin namlu iççapının 18,4 den fazla olduğunu gösterir ben kesinlikle şu avrupalıların geniş namlu çapı olarak tabir ettikleri namluları hiç sevmiyorum bakalım veysel beyden cevap bekliyorum bu konuda saygılarımla eğer telefonla bir şey sormak isterseniz 05367264232 saygılarımla
20/03/1967
MANİSA/Alaşehir

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #164 : 30 Aralık 2014, 10:21:59 »
mrb Murat bey dileğiniz için çok teşekkür ederim tüfeğimi daha avda kullanmak nasip olmadı ama yukarıda ilk mesajımda bazı şeyler yazdım tüfek hakkında bu tüfek 2013 yılında ismi duyuldu yada ben yeni duydum Türk piyasasında daha öncelikli ve yoğun olarak amerika ya gönderiliyormuş belki o yüzden ülkemizde pek tanıtımı yok ama tüfek malzeme işçilik tutum hedefe gelme çalışma konusunda 1 numara o konuda hiç şüphen olmasın ama bundan önceki sattığım tüfek işte böyle iççapı geniş yani (18,5)veya onun üstü ondan fazlada olabilir gurupmanı çok güzel ama uzak canlı hedefe atışlarda etkisi azdı yada bana öyle geliyor ama mesafe uzadımı çok canlı avım kalıyordu birde ince saçmayla hiç sonuç alamadım onun için zaten veysel beye bir mesajım oldu belki bazı işlemlerden dolayı 18,30 olan bir iççap 18,35/36 tolerans olabilir ama yukarıda yazdım 18,4 namlu iççapı olan bir tüfeğin içinden geçmeyen tapa bu yeni aldığım tüfeğin içinden çok rahat geçti buda bana tüfeğin namlu iççapının 18,4 den fazla olduğunu gösterir ben kesinlikle şu avrupalıların geniş namlu çapı olarak tabir ettikleri namluları hiç sevmiyorum bakalım veysel beyden cevap bekliyorum bu konuda saygılarımla eğer telefonla bir şey sormak isterseniz 05367264232 saygılarımla

Tapa hangi marka fişeğe ait? Üzerinde 18.40 yazan silahları ölçünce 18.2 de gördük aynı durumda 18.7 de gördük.
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Cüneyt ÖZDEMİR 06

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #165 : 30 Aralık 2014, 10:43:49 »
Benelli Montefeltro seviyesinde bir tüfekmiş diyorlar anladığım kadarıyla
  • Breda süper poze
  • Wizard otomatik
  • Deutsch drahthaar Darko
Cüneyt ÖZDEMİR
1985 AFYON-ANKARA

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #166 : 30 Aralık 2014, 13:05:52 »
Benelli Montefeltro seviyesinde bir tüfekmiş diyorlar anladığım kadarıyla

Aynen. Benelli sevipte alamayan için alternatif gösteriyorlar
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Hamza ÖZDİŞÇİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #167 : 30 Aralık 2014, 14:22:09 »
Mustafa bey ben öncelikle şunu belirteyim ben tüfeği kötüleme amacıyla bunları yazmadım sadece daha önce iç çapı geniş olan tüfeklerle uzun mesafede randıman alamadığım için böyle bir deneme yaptım çünki bizim arazi biraz hatta fazlasıyla açık bir arazi uygulamayı yaptığım tüfekte Fransız sentetien marka  vursan 92 a hadi vursanların iççapı 18,3 diye biliyorum ama sentetinenin bilirsiniz Avrupa tüfeklerde mutlaka yazar iç çaplarını kaç olduğunu ama adamlar yanlış yazmıştır onu bilmem ve siz kesin eminsiniz galiba girsanların namlu çapının 18,3 olduğuna saygılarımla
20/03/1967
MANİSA/Alaşehir

Çevrimdışı Hamza ÖZDİŞÇİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #168 : 30 Aralık 2014, 14:24:37 »
fişekte rc s4 33 gram 6 no saçma fişeğin tapası birde pellagri 34 gram fişeğin tapası
20/03/1967
MANİSA/Alaşehir

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #169 : 30 Aralık 2014, 20:35:43 »
Mustafa bey ben öncelikle şunu belirteyim ben tüfeği kötüleme amacıyla bunları yazmadım sadece daha önce iç çapı geniş olan tüfeklerle uzun mesafede randıman alamadığım için böyle bir deneme yaptım çünki bizim arazi biraz hatta fazlasıyla açık bir arazi uygulamayı yaptığım tüfekte Fransız sentetien marka  vursan 92 a hadi vursanların iççapı 18,3 diye biliyorum ama sentetinenin bilirsiniz Avrupa tüfeklerde mutlaka yazar iç çaplarını kaç olduğunu ama adamlar yanlış yazmıştır onu bilmem ve siz kesin eminsiniz galiba girsanların namlu çapının 18,3 olduğuna saygılarımla

Kötülemediğiniz ortada. Samimi açıklamalar yapıyorsunuz. Ben sadece ölçüm olayında çok şaşırtıcı sonuçlar aldığım için uyarmak istedim. Girsan iç çapı nı ölçmedim sadece 18.3 dediler ama ölçmek lazım. Menzil ve delicilik tamamen mühimmat ile ayarlanabiliyor, denedik gördük. Tabi seçim kişiye kalır...
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2014, 20:39:53 Gönderen: Mustafa GÜRHAN »
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Murat CAN 05

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #170 : 30 Aralık 2014, 22:07:55 »

Hamza bey cevabınız için teşekkür ederim. Avda kullandıktan sonra görüşlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum. saygılar.
1973-Amasya

Çevrimdışı Hamza ÖZDİŞÇİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #171 : 31 Aralık 2014, 08:55:48 »
 ben teşekkür ederim Murat bey daha avda kullanmadım ama inşallah biraz olsun tüfek hakkında size yardımcı olabilimişimdir evet Mustafa bey kesinlikle bir kötüleme değil zaten tüfeğide aldım ve kalite ve şekil tutum olarak çokta beğeniyorum silahımı dediğiniz gibi sadece bende Veysel beyin tüfeklerimizin iççapı 18,3 dediği için bir deneme yapmıştım neyse size bir şey danışayım o zaman anladığım kadarıyla vuruş ve delicilik gücünü fişekle ayarlanabilir demişsiniz çok da doğru bundan önceki tüfeğimdeki yani şu iççapı back bord mudur tribore mi dir nedir vurduğum her kuş eğer yanımdaki arkaşım görürse yada köpeğim tesadüf bulursa kekliği öyle alabiliyordum ve enterasan bir şey belki inanmazsınınz hayvanda en az 3/4 saçma oluyordu birkeresinde hayvandan öyle bir tüy çıktı ki sanki kuş sipritiz yapmış gibi ama 30/35 metre ileride onuda arkadaşım gördü düştüğünü söyledi öyle aldık avı çoğu avcı saçma deler geçer diyor ama ben buna pek inanmıyorum sizce burda benim fişeklerim sert olduğu için mi böyle oluyor çok kişiye sordum birde sizin fikrinizi alayım çok teşekkür ederim şimdiden 
20/03/1967
MANİSA/Alaşehir

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #172 : 01 Ocak 2015, 12:34:59 »
ben teşekkür ederim Murat bey daha avda kullanmadım ama inşallah biraz olsun tüfek hakkında size yardımcı olabilimişimdir evet Mustafa bey kesinlikle bir kötüleme değil zaten tüfeğide aldım ve kalite ve şekil tutum olarak çokta beğeniyorum silahımı dediğiniz gibi sadece bende Veysel beyin tüfeklerimizin iççapı 18,3 dediği için bir deneme yapmıştım neyse size bir şey danışayım o zaman anladığım kadarıyla vuruş ve delicilik gücünü fişekle ayarlanabilir demişsiniz çok da doğru bundan önceki tüfeğimdeki yani şu iççapı back bord mudur tribore mi dir nedir vurduğum her kuş eğer yanımdaki arkaşım görürse yada köpeğim tesadüf bulursa kekliği öyle alabiliyordum ve enterasan bir şey belki inanmazsınınz hayvanda en az 3/4 saçma oluyordu birkeresinde hayvandan öyle bir tüy çıktı ki sanki kuş sipritiz yapmış gibi ama 30/35 metre ileride onuda arkadaşım gördü düştüğünü söyledi öyle aldık avı çoğu avcı saçma deler geçer diyor ama ben buna pek inanmıyorum sizce burda benim fişeklerim sert olduğu için mi böyle oluyor çok kişiye sordum birde sizin fikrinizi alayım çok teşekkür ederim şimdiden 

Merhaba Hamza bey

Yaş olarak benden büyüksünüz, kendinizce mutlaka tecrübeleriniz vardır. Ben araştırmayı, denemeyi ve test etmeyi seven bir insanım. Dolayısı ile sabit fikirli veya marka/sistem fanatiği olmadığımı belirtmek isterim.
 Birçok mit i deneyerek görme imkanım oldu. Çok nakit ve vakit harcadım, tabi daha yolumuz var.

Sorunuza fikir olarak ;

Zararlı hayvan mücadelesinde kullandığım mühimmatlarda dikkatimi çeken şey şu oldu. Sert saçma ile vurulan hayvan 30 metre sonra düşerken, yumuşak saçma ile vurulan hayvan olduğu yere düştü.

Birde 5 numara ile takla atıp el sallayan ördek izleyip, 3 numarayla kanat kapattıran arkadaşlarım oldu.

Tenekeyi süzgeç yapan fişek avda saç baş yoldurduğuda oldu.

Derisi kalın hayvana ( ördek / kaz gibi ) soğukta sert iri saçma , derisi ince olana yumuşak saçma ile verim aldık.

namlu çapından düşük tapalı fişekte delicilik düşüp namlu çapının aynı ölçüsünde tapada delciliğin tavan yaptığını gördük.

Ama genel olarak toparlarsak, avın ele geçmesinde ölümcül organlara yeterli saçmanın tutması ve namlu ile uyumlu fişek kullanımı + avına göre sert yada yumuşak saçma ile sonuç alıyorum.

Üzerinde durduğum ve çalışmakta olduğum diğer nokta ise av yıkımı için hız dengesi. Sizde bilirsiniz sıcaklık arttıkça basınç artar. Dağdaki basınç ile denizdeki aynı değildir. Soğuktada basınç düşer ve o yüzden 435m/s lik fişekler -5 / - 10 larda 400 m/s seviyelerine düşer. Yurd dışı birçok sitede sürekli basınç dengesi için aktif valflerden veya power drive system lerden bahsediyor. Yüksek basınçta valf dengelemeye geçiyor v.s. diyorlar. Katır gibi tepen dar çapın soğukta iş yapmasının sebebi gösteriliyor :)) sıcağı ayrı düşünün :))

Ben  360-400m/sn fişeklerde çok verim alıyorum. Yani olay doğru havada doğru mühimmat / namlu uyumu.

Denenmiş fişek sonuçlarıyla ilgili paylaşım bölümümüz var, paylaşım ve okuma çok faydalı görünüyor.

Yerli veya yabancı sizi yanıltmasın; iç çap hiçbirinde 1/1 tutmuyor. Görüntü ve malzeme işçiliği yabancıda fazla ve teknolojiyi iyi kullanıyorlar.

Uzattıysan yada sürçü lisan ettiysem affola, saygılar selamlar...
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

The following users thanked this post: Salih KATLANIR

Çevrimdışı Hamza ÖZDİŞÇİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #173 : 02 Ocak 2015, 14:44:59 »
Mustafa kardeşim bana zaman ayırıp cevap verdiğin için çok teşekkür ederim o kadar aydınlatıcı bir yazı olmuşki şunu birkere çok iyi anladım tüfeklerin iççapının çok önemli olmadığı avına ve cinsine göre zaman ve hava şartına göre mühimmat seçmenin bu işin gerçek kuralı olduğunu senin sayende  çok iyi anladım çok teşekkür ederim evet sizin bu yazmış olduklarından zaten bu işin üzerine düştüğünüz belli gerçekten de çok emek isteyen bir uğraş  helal olsun size şahsen ben veya benim gibiler biraz hazırcı insanlarız bu konularda sizin gibi insanlara ihtiyacımız var mevzuyu gayette güzel açıklamışsınız daha sizden öğreneceğim çok şey var zaman zaman yine size danışırım kendinize iyibakın sağlıcakla kalın saygılarımla ^-^
20/03/1967
MANİSA/Alaşehir

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #174 : 02 Ocak 2015, 18:17:40 »
Ben teşekkür ederim Hamza bey paylaşım benim için keyiftir. Hepimizin birbirimizden öğreneceği

birşeyler mutlaka vardır bence. Az da olsa fikir verebidiysem ne mutlu bana, saygılar selamlar...

Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir