Gönderen Konu: Ankara'dan Mersin/Tarsus'a yatay geçiş  (Okunma sayısı 11082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Doğu GÜÇLÜ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Ankara'dan Mersin/Tarsus'a yatay geçiş
« Yanıtla #25 : 03 Eylül 2013, 09:57:14 »
Daha pazar günü ovadaydım.Bıldırcın yok.

Üveyik var ama bulmak için çok gezmek lazım.Ama hala her iki kuşun da göçü gelmiş değil.

Yerli bıldırcın var ama pamuk ve soyanın içinde bulmak ve vurmak çok zor.

Ovaya şu anda giderseniz sadece sivrisinek saldırısına uğrarsınız.Şansınızı iç anadoluda deneyin şimdilik.

15 günü daha var bu işin.
1982-Mersin

Çevrimdışı Doğu GÜÇLÜ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #26 : 03 Eylül 2013, 10:01:24 »
Süha Bey, hoşbulduk. Haklısınız benim gibi ömrünü bozkırda geçirmiş birine göre Tarsus'un doğası bir harika, fakat bu muhteşem doğada av olmaması, en güzel keklik meralarının tarım ilaçlarıyla ve gübrelerle zehirlenmiş olması çok acı bir durum. Konunun başlarında birisi, Tarsus'ta 3 kişiden 2'si avcıdır demişti. Evet üç kişiden ikisi 36 kalibre tüfekle incir kuşu avlamakla meşgul. Maalesef keklik tavşan ve ördek avına giden veya daha açık bir tabirle yasal olan avları yapan çok az kişi var.
Bu arada Tarsus'ta av arkadaşı bulamamış olmamdan dolayı henüz ava gidemedim. Fakat görevim gereği ova ve yayla köylerine gidiyorum. Henüz bir tane bile üveyik görmedim meralarda. Belki bana denk gelmemiştir.

Tarık Bey Tarsus'ta hemen herkes yasal avcıdır.Ama daha önce de demiştim her yörenin bir av şekli var.Bozkırdan yeni geldiniz alışmanız zaman alacak.

Ama ondan sonra Ankara'yı belki de sadece keklik için özleyeceksiniz.

Tufan başkanın yanına klübe uğrayın arada bir ,çok iyi insandır.Size yeni grup kurmanızda yardımcı olur,hatta alır kendisi ava götürür.
1982-Mersin

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 03 Eylül 2013, 10:05:35 »
Yeni yeriniz hayırlı olsun rastgele..
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #28 : 03 Eylül 2013, 14:58:39 »
Tarık Bey Tarsus'ta hemen herkes yasal avcıdır.Ama daha önce de demiştim her yörenin bir av şekli var.Bozkırdan yeni geldiniz alışmanız zaman alacak.

Ama ondan sonra Ankara'yı belki de sadece keklik için özleyeceksiniz.

Tufan başkanın yanına klübe uğrayın arada bir ,çok iyi insandır.Size yeni grup kurmanızda yardımcı olur,hatta alır kendisi ava götürür.
Haklısınız Doğu Bey, av kültürü çok farklı burada. Yediden yetmişe herkes incir kuşu avlamakta belli ki geçmişten gelen bir alışkanlık var. İncir kuşu avını kültürel miras olarak kabul edip bölge için özel bir limit konulup yasallaştırılabilir.Her gün orman koruma memurları avcıların elinden aldıkları kuşları getiriyorlar tutanak tutuyoruz. Bugün mesela 6 incir kuşu için iki köylüye toplam 6500 TL ceza kesildi. Belki Tarsus'a yabancı olduğum için bana garip geliyor bu av kültürü.
Avcılar kulübüne henüz vakit bulup üye olamadım. Pulumu izindeyken yine Ankara'daki dernekte yaptırdım. Fakat en kısa zamanda uğrayıp tanışmak lazım.Malum hiç bilmediğim bir yerde yalnız başına avlanmak iğne ile kuyu kazmak olacaktır.
  • Webley&Scott Çifte
  • Huğlu Süperpoze
H.Tarık EŞKİ -1987- Veteriner Hekim
Memleket Ankara
İkamet Konya

Çevrimdışı H.Tarık EŞKİ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 03 Eylül 2013, 15:01:46 »
Yeni yeriniz hayırlı olsun rastgele..
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
  • Webley&Scott Çifte