Gönderen Konu: Bir Köpek Kekliğin Kokusunu En Fazla Kaç Metreden Alır ???  (Okunma sayısı 12130 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• *
Arkadaşlar çok enterasan bir olaya şahit oldum. Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum...
Davut KONUŞ - 1975-Afyon - 0 RH (-) Negatif - 0.507.603 00 39

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• *
Ynt: Bir Köpek Kekliğin Kokusunu En Fazla Kaç Metreden Alır ???
« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2013, 21:45:14 »
yok mu bu konu hakkında bir yorumu olan...

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• *
« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2013, 23:07:08 »
rüzgara göre değişir. rüzgarın geldiği taraftan düz sayılabilcek bir merada kurzhaar köpeğim 100 metrenin üzerindeki kekliklere ferma verdi.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Şenay YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2013, 23:49:29 »
Havanın rüzgarlı  ve meranın lslak ve  kuru olmasına  göre    değişir..... 
  • huğlu kop g601 yoto 71 namlu
  • huğlu kop 104 A 76 mamlu
  • Sarsılmaz Leopard y oto 71 namlu
istanbul  Çatalca 1971                                                                         5354139014l

Çevrimdışı Ahmed DEMİRTAŞ

• *
« Yanıtla #4 : 06 Ekim 2013, 00:03:46 »
KUZAAR 100 METRE :::)),en kısa kokulu köpektir kuzaar o zaman digerleri 1000 veriyor ,böyle boş laflar etmeyelim en şeyin bir standartı var ,en uzun kokulu köpek pointer dır ,şartlara göre 10-15 değişir ,sonra seter ve breton gelir ,onlarda 5-15 arasında değişir
Ahmed DEMİRTAŞ
1975 İSTANBUL

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• *
« Yanıtla #5 : 06 Ekim 2013, 02:03:54 »
İki hafta önce şahit olduğum bir olayı anlatacağım ama kimse inanmaz diye söylemeye çekiniyorum. Bıldırcın avı sırasında arkadaşımın kurzhaar köpeği avlandığımız istikametin sağına döndü ve kokuya girmesiyle kedilemeye başladı. Aynı istikamette kedileyerek yavaş yavaş ha şimdi kalkacak ha birazdan kalkacak diye epey yol gittik. Köpeğin kedilediği yerde bizde bakıyoruz bi yandan acaba kuş yürüyor mu diye ama herhangi bir hareket göremiyoruz. En sonunda köpek fermaladı ama yine birşey göremiyoruz. yaklaşık 30 - 40 metre ileriden 7 - 8 tane çil keklik kalktı. Köpeğin kokuyu alıp kedilemeye başladığı yere şöyle bir baktım en kötü 500 metre dedim. Köpek sahibi arkadaş 400 metre dedi. Google Earth tan mesafeyi ölçtüm. İnanmayacaksınız ama tam 800 metre geldi. Sizlere inanmayacaksınız diyorum ama bende hala inanamıyorum.

Çevrimdışı Ahmed DEMİRTAŞ

• *
« Yanıtla #6 : 06 Ekim 2013, 11:18:01 »
KEKLİK SEKMİŞ SİZDEN ÖNCE KOKU YENİ OLDUGUNDAN KÖPEK YURUMÜŞ BU OLAY BAŞKA BİR ŞEY ,SABİT DURAN BİR HAYVANA KÖPEĞİN FERMA VERMESİ BAŞKA Bİ OLAY ,BU KÖPEK HER AVDA AYNI OLAYI 3-4 SEFER TEKRAR EDİYORSA TEBRİK ETMEK LAZIM ,EGER ÖYLE İSE ONDAN BİZDE Bİ YAVRU EDİNELİM CİDDİYİM VE HE AVCININ SAHİP OLMASI GEREKEN BİR KÖPEKTİR DERİM ,
Ahmed DEMİRTAŞ
1975 İSTANBUL

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• *
« Yanıtla #7 : 06 Ekim 2013, 12:32:56 »
KEKLİK SEKMİŞ SİZDEN ÖNCE KOKU YENİ OLDUGUNDAN KÖPEK YURUMÜŞ BU OLAY BAŞKA BİR ŞEY ,SABİT DURAN BİR HAYVANA KÖPEĞİN FERMA VERMESİ BAŞKA Bİ OLAY ,BU KÖPEK HER AVDA AYNI OLAYI 3-4 SEFER TEKRAR EDİYORSA TEBRİK ETMEK LAZIM ,EGER ÖYLE İSE ONDAN BİZDE Bİ YAVRU EDİNELİM CİDDİYİM VE HE AVCININ SAHİP OLMASI GEREKEN BİR KÖPEKTİR DERİM ,

Bu olayın benzerini bu köpek geçen yılda tavşana yaptı. O avda ben yoktum, arkadaşlar en az 500 metre yataklı tavşana kedileyerek gitti dediler. Açıkcası inanmamıştım. Bu olayı görünce tavşan olayıda doğrudur diye düşünüyorum.

HİKMET KAVLAK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 06 Ekim 2013, 13:32:27 »
Aynen keklikler yürümüş köpekte peşlerine düşmüştür :D

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• *
« Yanıtla #9 : 06 Ekim 2013, 14:29:17 »
Aynen keklikler yürümüş köpekte peşlerine düşmüştür :D

Hikmet usta inan kekliklerde yürüme falan yok. Çünkü köpeğin gittiği istkamet genel olarak çıplak ve seyrek otluydu. Hatta iki üç tane nadaslanmış tarla geçtik köpeğin peşinden. Keklik yürüse mutlaka görürdük.

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #10 : 06 Ekim 2013, 14:41:33 »
800 metre ?

buna kim inanır ..kadir inanır  ?
Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• *
« Yanıtla #11 : 06 Ekim 2013, 14:48:19 »
800 metre ?

buna kim inanır ..kadir inanır  ?

Ramazan usta geçen yıl tavşana 500 metre kediledi dediklerinde agzımı bırakıp başka bi tarafımla gülmüştüm ama iki hafta önce kekliğe bu kadar mesafeden kokuya girmiş olmasına bende hala inanamıyorum ama gerçek bu. Nasip olurda rahatsızlığım dağda yürümeme müsade ederse sırf o köpeğin kedilemesini ve fermasını videoya çekmek için dağa çıkacağım.

Çevrimdışı Ramazan HAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 06 Ekim 2013, 15:02:40 »
ferma başka kokuya kedileme başka ..

koku taze olduğu için köpek kekliklerin yayılım kokusundan kedileyerek keklikleri buluncaya kadar fermalayarak gider ,,bunu benim köpeklerde yapar

bu 100 metrede olur 500 metrede olur ,,bu tür köpekler çelgin kekliğide dağda bırakmaz ,,köpek güzel bir av köpeği bunu her köpek yapmaz ....köpek kokuya ferma veriyor yani,,görsel değil..

ama 500 metre mesafeden ferma veriyor derseniz buna herkes gülerek geçer ,,hepimiz yıllardır yüzlerce köpek gördük bunun en fazlası rüzgara ve neme göre değişir ve eni direk kokuya 50 metre civarı  geçmez ,,

Ramazan HAK  1971  ARH+  Muğla

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• *
« Yanıtla #13 : 06 Ekim 2013, 15:18:22 »
ferma başka kokuya kedileme başka ..

koku taze olduğu için köpek kekliklerin yayılım kokusundan kedileyerek keklikleri buluncaya kadar fermalayarak gider ,,bunu benim köpeklerde yapar

bu 100 metrede olur 500 metrede olur ,,bu tür köpekler çelgin kekliğide dağda bırakmaz ,,köpek güzel bir av köpeği bunu her köpek yapmaz ....köpek kokuya ferma veriyor yani,,görsel değil..

ama 500 metre mesafeden ferma veriyor derseniz buna herkes gülerek geçer ,,hepimiz yıllardır yüzlerce köpek gördük bunun en fazlası rüzgara ve neme göre değişir ve eni direk kokuya 50 metre civarı  geçmez ,,

Ramazan ustam ben zaten 800 metreden ferma verdi demiyorum. Kokuya girip kedilemeye başladığı mesafa bu. Kekliklere 30-40 metre kala net ferma verdi zaten. Ama bu güne kadar bu şekilde kokuya girip çok uzun bir mesafe kedileyen bir köpek görmedim.

Çevrimdışı Mustafa KARDEŞ

• Müdavim Üyemiz
    • www.fencimustafahoca.tr.gg
« Yanıtla #14 : 06 Ekim 2013, 15:46:43 »
köpeğe maşallah, bu köpeğin menşei neredendir, merak ettim.
Cahille Oturup Bal Yiyeceğine, Alimle oturup Kuru Ekmek ye...! [Hz Mevlana]
emekli eğitimci 1957 BURSA-ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Akif ARSLAN

• *
« Yanıtla #15 : 06 Ekim 2013, 16:25:47 »
KUZAAR 100 METRE :::)),en kısa kokulu köpektir kuzaar o zaman digerleri 1000 veriyor ,böyle boş laflar etmeyelim en şeyin bir standartı var ,en uzun kokulu köpek pointer dır ,şartlara göre 10-15 değişir ,sonra seter ve breton gelir ,onlarda 5-15 arasında değişir
[/quoteİ

Durduk yere yalan söyleyesim geldi.Kusura bakmayın Ahmed Bey. Gözlerimle görmedim o ara başka yere bakıyordum.
Akif ARSLAN
1980 KARAMAN

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• *
« Yanıtla #16 : 06 Ekim 2013, 20:48:39 »
köpeğe maşallah, bu köpeğin menşei neredendir, merak ettim.

Mustafa ustam arkadaşım bu köpeği burada görev yapan bi arkadaşımızdan almıştı. Menşeini o arkadaş biliyor bende ona ulaşmaya çalışıyorum. Öğrenince burdan paylaşırım.

Çevrimdışı M.Kemal KESKİN

• *
« Yanıtla #17 : 06 Ekim 2013, 20:58:59 »
Köpeğin kaç metreden koku aldığını öğrenmek kolay. Ufak bir kafese bir bıldırcın koyun. Rüzgarsız bir havada köpeğin alışık olmadığı bir meraya gidin, kafesle birlikte kuşu meranın ortasında bir yere görünmeyecek bir şekilde saklayın. Köpeğinizi bırakın. Direk üzerine giderse, kaç metreden kokuyu aldığını görebilirsiniz. Yok gezer ararsa kokuyu almıyor demektir. Fermayı verdiği yerde kuşla arasındaki mesafeyi ölçün.

Mustafa Kemal KESKİN
1957-İskenderun
0505 4577838

Çevrimdışı Savaş KAYGISIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 06 Ekim 2013, 23:11:56 »
   KÖPEKLERDE UZUN KOKULU BURUNA SAHİP OLMAK ÖNEMLİ. HAVA ŞARTLARI, COĞRAFİK ŞARTLARDA UYGUN OLURSA BU MESAFE UZAYABİLİRDE, KISALABİLİRDE, HATTA HİÇ KOKUDA ALMAYABİLİR. AMA AVDA HEPİMİZ YAŞAMIŞIZDIR FERMA VERİP KALKAN BILDIRCINI VURAN AVCI 20 METRE İLERDE KUŞU KENDİ BULUYORDA, KÖPEK YANINDAN PAS GEÇİP GİDİYOR, YANİ KÖPEK BURNUNU İYİ KULLANIYORSA İSTER FERMADA, İSTER APORTTA BAŞARILI OLUYOR YOKSA AV PISTIMI YA BİZ GEÇİNCE ARKAMIZDAN KALKIYOR YADA TEMELLİ PISIP KALIYOR. KÖPEĞİNİZİN KIYMETİNİ BİLİN, SİZE GÜZEL,BOL AVLAR.SELAM VE SAYGILARIMLA.
1958-Ankara

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• *
« Yanıtla #19 : 07 Ekim 2013, 02:10:24 »
Köpeğin kaç metreden koku aldığını öğrenmek kolay. Ufak bir kafese bir bıldırcın koyun. Rüzgarsız bir havada köpeğin alışık olmadığı bir meraya gidin, kafesle birlikte kuşu meranın ortasında bir yere görünmeyecek bir şekilde saklayın. Köpeğinizi bırakın. Direk üzerine giderse, kaç metreden kokuyu aldığını görebilirsiniz. Yok gezer ararsa kokuyu almıyor demektir. Fermayı verdiği yerde kuşla arasındaki mesafeyi ölçün.

Mantıklı bir yaklaşım. Denemek lazım.

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• *
« Yanıtla #20 : 07 Ekim 2013, 02:13:14 »
   KÖPEKLERDE UZUN KOKULU BURUNA SAHİP OLMAK ÖNEMLİ. HAVA ŞARTLARI, COĞRAFİK ŞARTLARDA UYGUN OLURSA BU MESAFE UZAYABİLİRDE, KISALABİLİRDE, HATTA HİÇ KOKUDA ALMAYABİLİR. AMA AVDA HEPİMİZ YAŞAMIŞIZDIR FERMA VERİP KALKAN BILDIRCINI VURAN AVCI 20 METRE İLERDE KUŞU KENDİ BULUYORDA, KÖPEK YANINDAN PAS GEÇİP GİDİYOR, YANİ KÖPEK BURNUNU İYİ KULLANIYORSA İSTER FERMADA, İSTER APORTTA BAŞARILI OLUYOR YOKSA AV PISTIMI YA BİZ GEÇİNCE ARKAMIZDAN KALKIYOR YADA TEMELLİ PISIP KALIYOR. KÖPEĞİNİZİN KIYMETİNİ BİLİN, SİZE GÜZEL,BOL AVLAR.SELAM VE SAYGILARIMLA.

Çok doğru söylemişsiniz. Bu sezon bıldırcında çoğu köpeğin bulamadığı çelginleri, veya çok sık dikenlik içine düşen kuşların hepsini buldu çıkardı. Saygı bizden ustam.

Çevrimdışı Mehmet YILMAZ

• *
« Yanıtla #21 : 07 Ekim 2013, 15:25:53 »
arkadaşlar bahsiğ geçen köpek yine sitemiz üyelerinden şuan diyarbakırda görev yapan Yüvcel MERT'in köpeğidir köpeği yeücel abimle beraber bizzat ben ve 2 arkadaş daha burdur merkezdi ismini hatırlayamadığım doktor bi üyemiz vardı ondan getirmiştik yücel abi 1 yaşındayken tayini çıkınca satmıştı köpeği bizzt bilirim ama şunu söyleyeyim hiç bir köpek o mesafeye koku yapamaz mutlaka kuş sekmiştir geçen sene erzurumda çil avında bizde bi arkadaşın pointerinin bu şekilde kedilemesi ile 300 metre civarı yürümöüştük peşinden ama kuş kaydığı içindi ve yimne öyledir ve başka bir izahı olamaz diye düşünüyorıum
Mehmet YILMAZ1979 Denizli ikamet Afyon

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #22 : 26 Ekim 2013, 00:40:22 »
bu bahsettiğiniz burdur doktor  AKIN by mi     dr   Akın HIZ
1963 BURDUR-MERKEZ
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2013, 00:45:36 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR

Çevrimdışı Davut KONUŞ

• *
« Yanıtla #23 : 26 Ekim 2013, 01:37:40 »
bu bahsettiğiniz burdur doktor  AKIN by mi     dr   Akın HIZ
1963 BURDUR-MERKEZ

Veli ustam köpeğin menşeini bulmaya çalışıyorum. O dönem ismi geçen arkadaş 2 adet kurzhaar getirmişti. Birisi burdurdan Doktor Akın Hız Bey den. Diğeri de Bulgaristan dan bi arkadaş vasıtasıyla gelmişti. Ama bunlardan hangisi bu köpek onu anlamaya çalışıyoruz. Köpeği getiren arkadaş şuan görevde olduğu için görüşemiyoruz. Yakında net bir bilgi veririm.

Çevrimdışı Veli TOKCAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 26 Ekim 2013, 02:11:27 »
dr akın(kurdzaar) besler daima....... bulgardan gelme galiba mustafa yağız(draftaar) olması lazım...
Çevrimdışı Yağız MUSTAFA
Avlak Üye
*
Profili Görüntüle  Kişisel İleti Gönder (Çevrimdışı)

TILL VOM MLADA MARK - Malesef satmak zorundayım
« : 05 Ekim 2013, 22:06:05 »
Alıntı
Adı               ; TILL VOM MLADA MARK
Yaşı             ;  4
Fiyatı           ; 5500.tl
Cinsi            ; Drahthaar
Cinsiyeti      ; Erkek
Egitimi         ; Full+   Damızlık Sınavlarınıda geçmiş.
Aşıları          ; Tam
Varsa Şecere bilgisi              ; Var aşağıdadır. Export secere ve Kif kaydı mevcuttur . Üretim izinli.
Varsa Chip nosu                   ; Secerede yazılıdır
Kusurları Kötü alışkanlıkları   ; 0 Hata. kesınlikle en kucuk bir sorunu yoktur.
Yaşadığı alan                        ; Tel Kafeste
Avcılık Durumu                      ; Türkiyedeki tüm avlara muayyer.
Kimden alındığı varsa iletişim bilgisi      ; Ugur Camuzcu beyden alınmıştır.
Anne bilgileri (Foto, Şecere, Avcılığı)     ; Secerede yazılıdır.
Baba bilgileri (Foto, Şecere, Avcılığı)     ; Secerede yazılıdır.
Satış nedeniniz               ; Maddi.
Bulundugu şehir              ; Burdur
Sahibinin iletişim bilgileri ; 0 535 302 35 43
Arkadaslar kopegım gercekten 10 numara bir avcıdır. Maddi sıkıntıdan dolayı satıyorum. Alan kesinlikle yanılmaz. fiyatı zaten düsük tuttum. lütfen takas vs. tekliflerde bulunmayın.

Fotoğraflar ;
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2013, 02:14:56 Gönderen: Veli TOKCAN »
1962....BURDUR AVC. KULB                BURDUR