Gönderen Konu: Kendi Saçmamı Kendim Dökebilirmiyim ???  (Okunma sayısı 35029 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Kendi Saçmamı Kendim Dökebilirmiyim ???
« : 07 Eylül 2015, 15:39:16 »
Arkadaşlar kendisi saçma döken yada deneyen oldumu acaba. daha önce forumda bir video izlemiştim. biraz amatörceydi ama aynı düzeneği kurmayı düşünüyorum ancak videoyu bulamadım
Lpg tüpünü kesip alt kısmını sıvıyla doldurmuşlar 3 ayaklı metal bir bardağa delik açıp kurşunu şalamayla eritip bu sıvıya damlatarak kurşun döküyorladı.

ben burda akü işiyle uğraşan arkadaşa anlattım bu sıvı sumudur diye, olmaz dedi kurşun suya değdiğinde patlar dedi. bu konuda bilgisi olan varsa yardım ederse çok sevinirim veya videoyu bulabilen varsa paylaşırsa çok iyi olur.

eskilerin kurşun kesdiğini çok duydum ancak kurşun yuvarlak olmazsa uzak avlarda sekebiliyormuş ve tehlikeli oluyormuş diye okudum ama yinede bu yöntemide öğrenmekde fayda var bilen tecrübelerini paylaşırsa çok güzel olur.

Fişek yaparken maliyeti en çok etkileyen faktör saçma. bulmakda çok sıkıntı 1 kilo saçma 13.5 tl olmuş  ;D saygılarımla.
topdan alma şansımız yok ancak maliyeti bu şekilde düşürebilirim
 O0
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Ergin ŞİMŞEK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Kendi Saçmamı Kendim Dökebilirmiyim ???
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2015, 17:35:13 »
şükrü bey çok dikkatli olun dediğiniz iş basit bir iş deil işi bilen kişilerden net bilgi alın  kulakdan dolma bilgiler adamı götürür
1984 SAMSUN/BAFRA  *****HAYALİN KADAR YAŞAR CESARETİN KADAR BÜYÜR ADAMLIĞIN KADAR ANILIRSIN*****

Çevrimdışı Murat BOZOK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2015, 18:03:40 »
Şükrü bey selamlar;

Ben bayağı uğraştım ama tam yuvarlak elde edilemiyor. Sonra anladım ki içine başka bir madde daha katıyorlarmış tam ismi şuan aklıma gelmedi %1 yada %10 oranında katılması gerekiyor bu hem kurşunu sertleştiriyor hem de suya düştüğünde işte o tam yuvarlak olmasını sağlayan madde. Ben o zaman araştırdım bulamamıştım. Birde suyun içine katılan bir yağ var su üstünde kalan o da iş yapıyormuş. Aslında yapardım ama işlerim çok yoğun uğraşamadım.
Ek bilgi daha vereyim shotmaker adı altında satılan aparatlar var yurtdışında onuda bir araştırın derim. Olayın püf noktası 0.06 mm ile delik açılması.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=826561900708852&id=164713170227065
Benelli Süper Nova Pompalı
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2015, 18:49:08 »
murat bey senden allah razı olsun aradığım video buydu
bahsettiğin eklenmesi gereken ANTİMON. bu madde aküden çıkartılan kurşunlarda varmış zaten. antimon nekadar fazla olursa saçma o kadar kaliteli olurmuş.
0.06 mm baya inceymiş bu ek bilgi içinde ayrıca teşekkür ederim.

Ergin kardeşim uyarıların için teşekkür ederim. kesinlikle emin olmadan bu işe kalkışmam. bu videoyu mühendis arkadaşlara ve düzeneği kuracak demir doğramacı arkadaşlara inceleticem. eğer yapılabilir ve tehlikesiz olduğuna kanaat getirirsek düzeneği kurup güvenli bir yerde deneme yapıcaz. muhtemelen şehirden uzak dağ başında bir merada yapıcaz.

hepinize çok teşekkür ederim başarabilirsem paylaşıcam arkadaşlar  :D
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimiçi Evren ATLI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2015, 19:29:41 »
Bende kendi dolumu yapıyım istedim yaklaşık 0.30₺ denk geliyor jet marka fişeğin saçmasının yumuşak olduğunu farkettim hem uğraşmıyorum hem yarı maliyetine
1982-Antalya

Çevrimdışı Murat BOZOK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 07 Eylül 2015, 20:04:03 »
Allah sizden de razı olsun :), yalnız okumuştum biryerde fazlasının (antimon) iyi olmadığını biliyorum değerinde kullanılırsa güzel saçma elde edilebilir diye düşünüyorum.
Ben aldım matkap uçlarından ama matkap ağızları en dar 1.5mm yi kapadığı için bendeki 0.6 mm ler kırıldı beceremedim yapsaydım zaten paylaşırdım. Eğer  arkadaşlarınızla yapabilirseniz bende ilk müşteriniz olurum. Evde 50 kg kurşunum var :)
Saygılar.
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Ergin ŞİMŞEK

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 07 Eylül 2015, 20:14:59 »
inşallah abi bozuk aküleri yollarım
1984 SAMSUN/BAFRA  *****HAYALİN KADAR YAŞAR CESARETİN KADAR BÜYÜR ADAMLIĞIN KADAR ANILIRSIN*****

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 07 Eylül 2015, 21:01:16 »
0.6 milim oldukça zor bir incelikde. yarın tornacı arkadaşlarlada görüşücem bu meseleyi  ;D bir iki haftaya çözerim bu işi inşallah. çözersem tamamdır.
Antimon zehirliymişde galiba o yüzden saf kullanılmıyomuş. akülerde antimonlu kullanılıyormuş ve bu arkadaşım akü yapımında çalıştıkları için kendilerindede antimon bulunuyormuş. ancak pahalı bir maddeymiş  ;D
%2 lik antimon oranı saçmanın kalitesi için yeterliymiş. ben şimdilik antimonlu kurşunlardan döküm yapıcam. dökmeyi başarırsam ve avda da randımanlı olursa ne ala olmazsa satın almaya devam  ;D
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 07 Eylül 2015, 21:25:11 »
Bunu ben de biraz araştırmıştım. Küreciklerin yusyuvarlak olması antimon değil, düzeneğin gerektiği gibi olmasıyla ilgili. Epey ayrıntı var. Eritilen kurşun saf olmazsa saçma oluşturan delikler sık sık tıkanır ve o delilkler bazen birkaç uca, emeğe, zamana malolabilir. Matkap ucu HSS türde olmalı ve evet o 1 mm den ufaklar kolay bulunmuyor ama bir iki kaliteli marka vardı. Biri Würtz gibi bir şeydi, diğeri hatırımda değil. Delik el matkabıyla değil tezgah matkabıyla açılmalı ama çok süratli  döndürülmemeli. Kurşun eritilecek kabın sıcaklığı ve onun devamlılığı önemli. Damlacıkların düştüğü sıvının (aslında su değil tabi) sıcaklığı ve onun devridaim edilerek sabit tutulmaya çalışılması gibi ayrıntıları var.

Yine de iş başlamaktan geçiyor ama en mühimi saf kurşun kullanın ve kurşun sıçramasına önlem alın(gözlük, önlük vs). Başarabilirseniz süper olmasa da oldukça güzel bir şey yaparsınız ve açlışırsa sattığınızda da para eder bence. Çünkü maliyeti çok azaltabilir. Kolay gelsin.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 07 Eylül 2015, 22:52:19 »
Kurşun Saçma

Saçmalar küçük,yuvarlak,ana maddesi kurşun olan ,nesnelerdir,yivsiz tüfeklerle atış için kullanılır, kurşun,antimon, ve arsenik, karışımından oluşur .
Sade kurşundan oluşan saçmalar, tam yuvarlak olmayıp yumuşak olurlar, bundan dolayı, tam yuvarlak olabilmeleri için, bu karışımda 1%-1.5% kadar arsenik katılır,
arsenik, kurşuna nem aldırmaz, dış yüzeyini sağlamlaştırır ve dökümünü, yani damla oluşumunu kolaylaştırır, aynı zamanda saçmaları sertleştirir.
Saçmanın sertleşmesi için, bu karışıma antimon da katılır 2%- 3% kadar, bu yüzde çok nadiren daha fazla olabilir, çünkü antimon katkısı çoğaldıkça saçma da sert olur ve döküm sırasında tam yuvarlak olmayıp, saçma hafifler, yani hafif olur, bundan dolayı saçmanın çıkış hızı daha az (yani, düşük) olur.
Antimon katkılı saçmaları sert kabul ederiz, bundan dolyı antimon saçmalarla daha etkili atışlar yapılabilir, saçmalar daha sağlam olur ve dağılımı daha iyidir.

Büyüklüğü 4 mm.ye kadar olan saçmaların imalatı genelde (klasik yolla) döküm işlemiyle yapılır.
Bu işlem sırasında eritilmiş kurşun karışımı 50m. den 100m.ye kadar yüksek kulelerden metal elekler içine dökülür, bu elekler su havzaların üstüne konulmuştur,
bu uzun düşüş sırasında, kurşun damlacıkları, arsenik’in yardımıyla yuvarlak şekiller halinde, suya düşerler ve orada soğup kalırlar.
Bu işlem sonrası saçmaların çapları metal eleğin delikleri aynı olmasına rağmen biri birine çok yakın olup ayni olmazlar bunun için ayırılrlar,
yuvarlak olmayanlar atılır, düzgün olanlar alınır ve içinde grafit olan bir davlumbaza atılır ve davlumbaz çevirilir, bu da işlemin son aşamasıdır, böylelikle saçmalar asitlenmekten korunur,
namluda daha az sürtünmesi sağlanır, daha düzgün dış görünüme kavuşurlar.

Bunun yanısıra, daha gelişmiş metotlar da var.

Saçma çapları 4 mm den daha büyük olanlar için kurşun çekilerek tel haline getirilir ve yarım ay şeklinde bıçaklarla kesilir bunun neticesinde, çok düzgün saçmalar meydana geliyor, ondan sonra onlar da grafitlenir. Bazı ülkelerde saçmalar nikel’le, kaplanır, en kaliteli ve iyi dağılımlı bunlardır, genelde yarışmalarda kullanılırlar.
Saçmaların düzgün ve yuvarlak olmaları dağılımı için önemlidir ,mesela oval ,armut biçiminde bir saçma namludan çıktığında, dönerek gittiğinden, diğer saçmaları dağıtacaktır ve saçma dağılımı bozulacaktır .

Saçmalar değişik ülkelerde değişik numaralarla ve işaretlerle üretilir.

http://www.mncaku.com.tr/urun&id=211
sitesinden alıntıdır
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2015, 22:54:46 Gönderen: Şükrü TEKELİ »
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Murat BOZOK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 04 Ekim 2015, 14:18:17 »
Sukru bey selamlar.
Naptiniz bir sonuca ulasabildinizmi

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 04 Ekim 2015, 20:00:10 »
murat bey hem benim bayram ve okulların açılmasında dolayı yoğunluğum oldu. hemde bazı malzemeleri henüz ayarlayamadım. en son çelik bardak ve matkap ucunu ayarlamıştıkki son yağmurlardada kaynak işlerini yapan arkadaşın dükkanı su bastı. ama mutlaka deneyip videosunu çekip paylaşıcam inşallah
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Murat BOZOK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #12 : 04 Ekim 2015, 20:19:53 »

Matkap ucunu nasıl ayarladınız? Eğer temin eebileceğim yer varsa bende almak isterim. Ben almıştım fakat en ufak zorlamada kırıldı. Delemedim. Çelik bir vidaya delme işlemi yapmaya çalışmıştım olmadı. Eğer güzel bir matkap ucu bulursam bende aliminyumda yapmaya çalışacağım.Evde kullandığım bir sutun matkabım var. Kolay gelsin şimdiden...
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 04 Ekim 2015, 22:32:33 »
daha önce Volkan bey HSS konusunda uyarmıştı. bende bu matkap uçlarından 1 mm olanından buldum. ama henüz deneme şansımız olmadı. eğer 1 mm de başarı elde edersek 0.6 mm e kadar denicem bakalım.
HSS matkap uçları internette çok çeşitli, bayada pahalı. ben şimdilik bizim nalburdan 3 tl ye bulup aldım
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

The following users thanked this post: Murat BOZOK

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 05 Ekim 2015, 09:27:49 »
en hesaplısı fabrikadan toptan alabilmek..eskişehirde fabrika olması lazım..toplanım alalım..para tutan nakliyesi birazda..ben şahsım adına 50-100 kg alırım..araştıralım.. :)
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2015, 15:34:03 Gönderen: Polat OLUR »
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #16 : 05 Ekim 2015, 16:13:36 »
Bir ara bende yapmayı düşünmüştüm hazırı çok pahalı olan bir makine....
<a href="https://www.youtube.com/v/pd05l-mQ3pM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/pd05l-mQ3pM</a>

Makinanın benzerini yapabilirsiniz ama alttaki kalıplar şart...
Şunları deneyebilirsiniz..

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=littleon+shpotmaker&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xlittleton+shotmake.TRS0&_nkw=littleton+shotmaker&_sacat=0

• Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Murat BOZOK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 05 Ekim 2015, 21:47:12 »
Ben videodaki kalıbı demircide yaptırdım. Yalnız vidayı birtürlü yapamadım ortası delik bulamadım sonra onuda kendim yaptım :) Son olarak saçmaların akacağı küçük yeri bir türlü delemedim aşağı yukarı 10 kadar matkap ucunu kırınca vazgeçtim daha doğrusu kalitelisini almak lazım sanırım. Aslında olmayacak şey değil. Şükrü bey bu konuyu açınca yeniden heveslenmedim değil. Sanırım bu işi hallettikten sonra o suya karıştırılan bir madde daha var o da yapılınca çok güzel olacaktır.
Bir ara bende yapmayı düşünmüştüm hazırı çok pahalı olan bir makine....
<a href="https://www.youtube.com/v/pd05l-mQ3pM" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/pd05l-mQ3pM</a>

Makinanın benzerini yapabilirsiniz ama alttaki kalıplar şart...
Şunları deneyebilirsiniz..

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=littleon+shpotmaker&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xlittleton+shotmake.TRS0&_nkw=littleton+shotmaker&_sacat=0
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Murat BOZOK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #18 : 05 Ekim 2015, 21:49:21 »
en hesaplısı fabrikadan toptan alabilmek..eskişehirde fabrika olması lazım..toplanım alalım..para tutan nakliyesi birazda..ben şahsım adına 50-100 kg alırım..araştıralım.. :)
Polat bey eğer böyle bir toptan alım işi olursa bende 50-100 kg alırım...
Selamlar.
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #19 : 05 Ekim 2015, 22:26:42 »
Anladığım ve şu an hatırlayabildiğim kadarıyla sçmaların döküldüğü sıvının sıcaklığı da rastgele olmamalı. Tam şu sıcaklık diye değilse bile ılık bir şey olmalı ve saçmalar döküldükçe sıvıyı ısıtacağını da hesaba katarak, sıvının sıcaklığının fazla değişmemesi için bir yandan sıvının serinletilmesine de gayret etmek gerekiyor. Onun için hem sıvıda antifiriz gibi bir şey, hem de sıvının devridaim ettirilmesi sözkonusu. Aslında yukarıda da yazmıştım zaten. Yukarıdaki gibi makinelerde Arsenik kullanıldığını okuduğumu sanmıyorum. Neticede çok süper sonuçlar olmuyor ama diğer detaylara özen gösterilince ve bir de saçmalar çok iri değilken oldukça güzel oluyormuş.

Ben de bu aleti ilk gördüğümde o eritme zımbırtısı işimi görür diye düşünmüştüm. Gittim vidayı, matkap ucunu falan aradım, ön araştırma yaptım. Bunu yapsam nerede çalıştıracağım, o soğutucu sistemi nereye koyacağımı bilemedim, caydım.

Eğer saçma fiyatları şimdiki (13 TL falan) gibi veya yükselmeye devam edecekse ve çok sarf edilecekse bu aletle iş görür trap ve skeet saçmaları çok ucuza maledilebilir. Ama iri saçma dökeyim, az kullanırım, bir deniyeyim diyen fazla yorulur.

Kaliteli matkap ucu İzmir Gıda Çarşısı'nda vardı. Hemen her ebadı vardı ve kalitelisiydi. Alman malı ama Würtz mü neydi, 6-7 ay evvelinden bahsediyorum. Yine de delme işini işin erbabı olan ve profesyonel tezgahta yapılması geriyor olabilir. Çok ince uçlar onlar.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #20 : 06 Ekim 2015, 08:56:20 »
Murat hocam videonun altında ortası delik vidaların ebay linkleri vardı, isterseniz bir bakın.. Alta tekrar atıyorum...

Littleton Shotmaker Drippers

• Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

The following users thanked this post: Murat BOZOK

Çevrimdışı Murat BOZOK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #21 : 06 Ekim 2015, 13:21:42 »
Cüneyt bey selamlar;

Yok ben aşağı yukarı 1 yıldan beri araştırıyorum hatta tüm setle birlikte almayı düşünüyordum videodaki ürünü hatta şirketiyle mailleştim  kargo ve gümrük ve vergisinden dolayı vazgeçtim ürün kadar vergi çıkıyordu.
Sizin tekrar alt da belirttiğiniz ürünün de kargosu 60 dolar? o yüzden almaktan vazgeçtim sonuçta amatörce yapabilir miyimin peşindeyim birazda hobi diyeyim. Saygılar.
Murat hocam videonun altında ortası delik vidaların ebay linkleri vardı, isterseniz bir bakın.. Alta tekrar atıyorum...

Littleton Shotmaker Drippers
Huğlu 104 A

1973-İSTANBUL

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #22 : 06 Ekim 2015, 17:56:47 »
Cüneyt bey selamlar;

Yok ben aşağı yukarı 1 yıldan beri araştırıyorum hatta tüm setle birlikte almayı düşünüyordum videodaki ürünü hatta şirketiyle mailleştim  kargo ve gümrük ve vergisinden dolayı vazgeçtim ürün kadar vergi çıkıyordu.
Sizin tekrar alt da belirttiğiniz ürünün de kargosu 60 dolar? o yüzden almaktan vazgeçtim sonuçta amatörce yapabilir miyimin peşindeyim birazda hobi diyeyim. Saygılar.

Haklısınız, Bende Mec 600jr sattıktan sonra 9000 serisini araştırmaktayım ama tuzlu geliyor açıkçası, paraya kıymadan da düdükte çalınmıyor maalesef...
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Şükrü TEKELİ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #23 : 06 Ekim 2015, 20:16:03 »

resim gönder

çoklu resim upload

benim için zor olan kısımı şimdilik tamamladım  ;D yola çıktık bakalım
  • Yıldız spz m
  • Armsan phenoma
  • Fias 16 cal.
1977 - Burdur - Kocaeli

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 06 Ekim 2015, 21:57:14 »
bence o kadar buyutulecek bir yani yok bu isin herkes kendi imkanlariyla yapabilir malzeme illa celik olacak diye bisey de yok isleyebildiginiz malzemeyi kullanin...ben bi ara kardesimin metal kumbarasini civi ucuyla ince ince deldim elek gibi oldu tavada erittigim kursunu kumbaraya doktum altinda da su vardi damlalar halinde kursun indi fakat sacmalar kuyrukluydu, eskilere sordum bizde bu ve buna benzer yontemler kullanirdik ama kuyruk sorununu cozmek icin sacmalari bir ahsabin ustune serper ustune de ahsap bindirip cevirirdik (degirmen mantigina benzer) dediler..benim aklima yatmadi tahta felan daha modern bir cozum bulmak icin damlattigim yuksekligi degistirip durdum iyilesmeler olsada standart yakalayamadim ve biraktim..simdi yazdiklariniza bakinca ve videolari izleyince bir iki hata farkettim tavayla dokulmese kumbaranin dibine tabancayla alev versem sicakligin devamliligi saglansa ve delikler 3-5 tane olsa belkide kuyruk sorunu cozulurdu haftasonu koye gidince daha oturakli bir duzenek kurup deneyecem heveslendim yine sonuclari sizinle paylasirim saygilar.. :)
1992 HATAY