Gönderen Konu: Üniversite öğrencisine uygun silah önerisi  (Okunma sayısı 9644 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kadir DEMİRCİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Üniversite öğrencisine uygun silah önerisi
« Yanıtla #25 : 27 Nisan 2016, 00:35:51 »
Kadir hoş geldin kardeşim.
benim haddime olmayarak öncelikle poze çifte yarı otomatik hangisini tercih ediceksin eğer domuz diyosan otamatik alman taraftırıyım ama domuza gitmem dersen poze'den çifte'den şaşma tabi tercih meselesi herkes için

Bence paranı biraz daha zorlayıp seçeneklerini arttırabilirsin Akkar Altay sentetik alırsan fiyat olarak biraz daha ucuz olur.
buna ek olarak kendi ülkemiz bazında en çok tercih edilen ve tutulan ürünler
Yarı Oto Dersen
Ata Neo 12, Venza
Armsan Phenoma,612
Akdaş AK 212, AG 212,AH212(Hybird sistem yeni çıktı araştırmanı tavsiye ederim döner kafa gazlı)
Akkar Altay
Stoeger M3000, M3500

Poze dersen
Akdaş 312
Akkar Churchill
Ata SP Serisi
Yıldız SPZ Serisi
Huğlu 103 Serisi

Bunlar benim gözlemlediğim kadarıyla en çok tutulan tercih edilenler, bu demek değil ki diğerleri kötü onlarda iyidir fakat en çok bunlar rağbet görüyor.
Benden sana tavsiye foruma tüfek alıcam  diye konu açma tüfek aldım görüşleriniz nelerdir diye aç :):):)
yoksa kafan  arap çarşafına döner en azından bende öyle olmuştu

saygılar sevgiler...

Hoşbulduk çok teşekkür ederim buraya başlık açarken hiç bu kadar yorum olacağını tahmin etmiyodum bende çok şaşırdım herkez yardımcı olmaya çalışıyo inşallah bigün nasip olur birlikte av yapmak herkesle

Alacağım ürünün herkes tarafından bilinen yetkili bayisi iyi ve firmanın tüfeğinin arkasında durmasını isterim.Bu şekilde daha çok bilgi ve deneyim elde edip hangi şokla hangi fişek atılır daha rahat öğrenebileceğimi düşünüyorum. Satarkende bilindik bir tüfeğin satılması daha rahat olacağını düşünüyorum.Şimdilik kafamda oluşan düşünce sabır ile biriktirip değecek bir şey almak tabi sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda seçim dahada kolay oluyor 800 den 1000 e çıkınca 1200 de geliyo sonra 1400 ve o şekilde yükseliyor bununda bir sonu olmalı diye düşünüyorum sonuçta bu ilk tüfeğim olacak. Kampanyada kovalayabilirim sabit 3 tüfek seçimi yapmak istiyorum ve bunlar üzerinde iyice yoğunlaşıp tanıdıklar sayesinde omuzlayıp bi kaç fişek yakmayı planlıyorum :D.O şekilde de az çok bana en uygun tüfeği seçebileceğimi düşünüyorum yanlışım varsa affola. Biraz kafam karıştı ama gerçektende bazı şeyler tam yerine oturdu
Teşekkürler
  • Hatsan Ws Hunter
1992 - Kayseri

Çevrimdışı Muhammet DÖNMEZ

• Müdavim Üyemiz
  • "Eğitimin gerçek amacı uyandırmaktır."
« Yanıtla #26 : 27 Nisan 2016, 00:36:32 »
tüfek ile birlikde birde 450 tl  civarı belge vergi ve kurz ücretlerini de hesaba katmanızı tavsiye ederim.
  • Ataneo 12
  • Stoeger m2000
  • Pointer & Drahtaar
Muhammed DÖNMEZ
1986 KÜTAHYA-İZMİR
laboratuvar teknikeri

The following users thanked this post: Kadir DEMİRCİ

Çevrimdışı Eren BURKUCU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 27 Nisan 2016, 00:39:37 »
Buyur. Çerkes değilmi hepsi aynı. Khaşen , çeçen , silah olsun. Varsın , gerisi ne olursa olsun. :) :)   ( Bende Çerkesim Kadir bey. )

Forum ortamlarına bu tür bir soru sorduğunuz vakit , tavsiyede bulunanlar bayii veya silah tamir ustası değil ise , genelde verilecek tavsiye , en iyi bildikleri tüfek olan kendi tüfekleri olacaktır. Kim hangi modeli ne için tavsiye ediyor ? Veya tavsiye edenin tecrübesi tam olarak nedir ? Tavsiye edilen tüfeğin özellikleri nedir ? Bunları anlamadan yapağınız her tercih , Beklentilerinizi karşılayamayabilir.

Bu hobiye yeni başlayan herkesin düştüğü hataya düşüyorsunuz. Tüfeğin havalı ve janjanlı görünmesini öncelikli istiyorsunuz. Yanlız bu iş düşündüğünüz kadar basit değildir.

Her insanın vücut ölçüleri farklı olduğundan dipçik boyu ve tetik çekme mesafesi farklıdır.Üretici genel ortalama alarak , standart türkiye ortalamalarında dipçik üretir. Aldığınız tüfeğin ölçüleri vücudunuza uygun değil ise , ne kadar iyi nişancı olursanız olun , her atışınızda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Size tavsiyem bir silah ustasına veya daha iyisi dipçik yapan bir ustaya dipçik ölçülerinizi ve tetik çekme mesafenizi ölçtürün.Sonra gelen tavsiyelerdeki marka ve modellerin hangilerinin bu ölçüler içinde kaldığına bakın. Aksi takdirde ya çoğu atışınızı kaçıracaksınız ve bu hobiden soğuyacaksınız , ya da özel dipçik masrafı yapmak durumunda kalacaksınız.

Yapmayı düşündüğünüz avda kullanılan fişek kalibresi , gramaj ve saçma numarası , bulunduğunuz bölgede bulanabiliyormu buna bakın. Fişek kargolarında sıkıntı olduğu için internetten satın alma işlemide oldukça sancılı bu aralar. 

Yakınlarınızda yapılan av organizasyonlarına mutlaka satın alma işlemi yapmadan iştirak edin. Tecrübeli avcılarda tüfek tutuşunuzu ve nişan alışınızı değerlendirmelerini rica edin. Tanıdığım çoğu avcı tutum hatası yaptığından hedefini bulamıyor , kabahatide tüfeğe , kullanılan mühimata ve şoklara buluyor. Almayı düşündüğünüz bir tüfeğe denk gelirseniz tüfeğin aksiyon performansına bakın. Nasıl patlıyor ? Boş fişek tahliyesini nasıl yapıyor? Hangi marka fişkelerde daha iyi performans gösteriyor ? Ne kadar sıvama yapıyor ? Kronik arızası varmı ?

Kullanıcısına samimiyetle sorarsanız , samimiyetle cevap alırsınız. Bu organizyonlara katıldığınızda göreceksiniz ki , web sayfalarında veya dükkan vitrinlerinde oldukça şık gözüken tüfekler , sahada hiçte öyle satıcının veya üreticisinin iddia ettiği gibi muhteşem performans vermeyebiliyor.

Sadece silah değil , avda kullanılan tüm kıyafet , çanta vs vs ekipmanı mutlaka , bizzat kullanıcısına danışarak alın ve mutlaka önceden deneyin. Yoksa avlakta perişan olmanız ve gününüzün rezil olması oldukça büyük ihtimal.

Dolasıyla size marka ve model tavsiyesi yapmıyorum. Önce ölçülerinizi ve fiziki limitlerinizi belirleyin , sonra marka model belirlemesini , bizzat görerek yapın.

Not: Çoğu bayi , kendi tavsiye etttiği modelin yanında , ücretsiz olarak , kılıf , askı, harbi ve yağ hediye eder. Buna çokta itibar etmeyin.Zaten verilen hediyelerde , genelde  o kadar ahım şahım ürünler olmaz.
Cömert Bey hakkını vererek gereken cevabı vermiş Kadir Kardeşim. Boyun kilon standart ölçülere göre yapılmış tüfeklere göre bence çok aykırı değil deneyerek kendine uygun ölçüde bi tüfek bulabilirsin kanaatindeyim. Tabi sabredip biraz daha para biriktirip fabrikasinda kendi ölçülerine göre tüfek yaptırırsan senin kendinden bi parça olur o tüfek :)

LG G3 Tapatalk
1991/BOLU

• Armsan a612w
  • Huğlu SP
  • D.Drahthaar / D.Kurzhaar / Pointer
1991 BOLU
Bozkurtlar ulusun,Tanrı TÜRK'ü korusun !

Çevrimdışı Kadir DEMİRCİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #28 : 27 Nisan 2016, 00:39:45 »
tüfek ile birlikde birde 450 tl  civarı belge vergi ve kurz ücretlerini de hesaba katmanızı tavsiye ederim.

Tabi onlarıda katarak hesaplamaya çalışıyorum zaten onlar olmasa üst seviye tüfek seçenekleri ortaya çıkıyo :D
  • Hatsan Ws Hunter
1992 - Kayseri

Çevrimdışı Gürsel KARABAY

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #29 : 27 Nisan 2016, 00:42:37 »
Staj işlerini hallettik teklifin için sağolasın sizin yanınızda tekrarda stajda yaparım :D Zaten incesulu bikaç abimiz var onlarla birlikte aktivitelerimiz olucak köpekleri var muhabbet ederken kulak misafiri olmuştum.İlk başta yanımda deneyimli kişiler olacak onların yardımlarıyla av konusunda bir şeyler kaparsak ne güzel bize.Gençlik gelici geçici ne kadar doldurabilirsen o kadar kar.Bende evlilik, askerlik öncesi bir takım hayalleri gerçekleştirmek istiyorum sonra pişmanlık duymamak için.Tüfek konusunda da cüsseli biri olduğum için tahminen bayilerde kendime göre tüfek bulmam biraz sıkıntılı olabilir fabrika en iyi seçenek olarak gözüküyo bana da
Yok Kadir kardeşim benim yanımda staj olmaz . zaten çokda çekilir biri sayılmam .
Sağlıcakla kal.
  • Ata Neo 12
  • Akdaş 412 L
  • Pointer , 13 adet Setter Della Bassana
1971 istanbul

Çevrimdışı Kadir DEMİRCİ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #30 : 19 Ocak 2017, 22:13:50 »
Biraz zaman geçmiş yazmayı unutmuşum . Değerli büyüklerim kardeşlerim av bayisine gidip kendime en uygun ölçülere sahip tüfeklere bakmaya çalıştım ve kaliteli markaları tercih etme yoluna gittim . Bunların doğrultusunda bana en uygun tüfek sarsılmazın bir tüfeğiydi ama fiyatı yüksek olduğundan dolayı onu elemek zorunda kaldım . Acemi bir silah kullanıcısı olduğumdan dolayı pompalı tüfek tercih etmek istemesem de Hatsan Ws 66 cm namlulu tüfeği sanki benim için yapılmış gibiydi . Bu yüzden Hatsanı tercih ettim . Tüfeği bir kaç kere kullandım ve malzeme işçiliği ve çalışma konusunda herhangi bir problem yaşamadım . Zaten tüfeğin parçaları çok az ve anlaşılır basit bir sistemi var . Kurşun atışları çok iyi ve temizlerken namluda neredeyse kir bile yoktu . Allah hepinizden razı olsun
  • Hatsan Ws Hunter
1992 - Kayseri