Gönderen Konu: Av hayvanlarının azalması hakkında bilimsel çalışma varmı?  (Okunma sayısı 257 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muzaffer KUZU

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Avcı arkadaşlar ben av hayvanlarının avcılar tarafından zamansız, limitsiz avlanma gibi nedenlerden yani kişisel, insana bağlı nedenlerle azaldığı bahanesini kabul etmiyorum. Ben spil dağın eteğinde Kemalpaşya bakan tarafında doğdum, büyüdüm. Benim çocukluğumda bol keklik olan dağ eteklerinde şuan keklik göremiyorum, bırakın görmeyi sesini dahi duymuyorum. Sözünü ettiğim yerler yerleşime ve tarıma elverişli olmayan taşlık, kayalık çalılık yerler. Bizde avcı deyince Zaar ile yapılan Tavşan avı akla gelir. Eskiden sabahları Keklik sesler ile çınlayan yerlerde şuan keklik kalmadı. Bunun temel sebebi ne olabilir. Basma kalıp düşüncelerle değil bilimsel olarak bunun nedenleri nasıl ifade edilebilir. Bilğisi olan arkadaşlardan bu konudaki bilğilerinden yararlanmak, bilği sahibi olmak istiyorum. Bu arada Keklik avına karşı olan ve her Keklik şu kadar kene avlıyor, avlanan her Keklik sonucu şu hastalıklar ortaya çıkıyor. Sebebi avcılar diyenler yazmasın.
  • Huğlu Süperpoze 12 Skeet Özel yapım 71 namlu
  • Huğlu Çifte 12 Çukurbant 71 namlu 1-2 şok
  • Marocchı 12 Süper Poze 71 namlu 2-4 şok
  • Üzümlü Çifte 12 jetli yüksek bant 71 namlu 1-3 şok
İZMİR 1957   0Rh+     05344463032
Branş Kodu:2036

The following users thanked this post: Abdullah GÜLTEPE, Bahri TUĞRULTEKİN

Çevrimiçi Bahri TUĞRULTEKİN

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Muzaffer bey her yere sontaj yaptılar. Yeraltı su seviyesi düştü dağlardaki su gözleri kurudu. Bu en başta keklik popülasyonunu etkiledi. Tarım için kullanılan ilaçlar vesair bunları bir kenara atalım. Su en büyük problem. Zaten dikkat ettiyseniz susuzluğa dayanıklı tavşan popülasyonu gece far avcılarına ve 12 ay dağa kopayları salanlara rağmen ısrarla kendini koruyor.
Tabi ben en önemli faktöre değindim. Kuraklık dışında bir sürü etken var. Mesela milli parklar bilmem kaç bin keklik saldık diye bunu başarı kabul ediyor ancak o kekliklerin salındıkları yerlerde yabani keklikte kalmadı. Eğer bilimsel çalışma olsaydı en azından bu hastalıklı doğada yaşamayı bilmeyen ölmek için salınmış hayvanları doğaya bırakmazlardı. Çünkü yanlış ve doğaya zarar veren bir uygulama olduğu apacık ortada ve hala yanlıştan geri dönülmüyor. Velhasıl uzatmayayım gerçeklerden uzak bir sistem mevcutken azalan av hayvanları için bilimsel çalışma beklemek ne yazıkki yersiz olacaktır.
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2024, 22:19:19 Gönderen: Bahri TUĞRULTEKİN »
1983 Malazgirt/Muş