Gönderen Konu: Çulluk avında Beeper mı Zil mi ?  (Okunma sayısı 24352 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
Ynt: Çulluk avında Beeper mı Zil mi ?
« Yanıtla #25 : 29 Mart 2012, 08:11:38 »
Bana göre beeper muhteşem bir cihaz.Öyle kuşu huylandırıp kaldırdığıda yok.Kuşun kalkma nedenleri çok farklı;
a) Fermadaki köpeğe genelde koşarak yerimizi alıyoruz, koşma esnasında bastığımız dalların çıkarttığı sesler kuş için tehdit oluşturuyor.Daha sessiz ve sakin yaklaşıldığında kalkmıyor.
b) Hava şartları,kuş lodosta farklı poyrazda farklı davranıyor.
c) En fazla 2 köpekle ava gidilirse daha randımanlı olur,2 den fazla köpek ve beeperlardan ortalık düğün alayı gibi olur ormanın bakir sessizliği bozulursa haliyle kuş huylu olur ve beklemeden kalkar gider,köpek taze koku bulur soy yapar ama kuş çokdan yer değiştirmiştir,o zaman da boş ferma yapıyor diye köpeğe kabahat bulunur veya beepera bilet kesilir.
Bundan 20 sene kadar önce zillerle avlanırdık zil sesi kesildiğinde bul köpeği bulabilirsen beeper büyük rahatlık yeterki düzgün kullanabilelim
« Son Düzenleme: 29 Mart 2012, 08:13:10 Gönderen: Özhan KELEŞ »
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Vet.Hek.Hamit AKSAKAL

• *
  • 532 492 52 01
« Yanıtla #26 : 29 Mart 2012, 09:03:56 »
Bana göre beeper muhteşem bir cihaz.Öyle kuşu huylandırıp kaldırdığıda yok.Kuşun kalkma nedenleri çok farklı;
a) Fermadaki köpeğe genelde koşarak yerimizi alıyoruz, koşma esnasında bastığımız dalların çıkarttığı sesler kuş için tehdit oluşturuyor.Daha sessiz ve sakin yaklaşıldığında kalkmıyor.
c) En fazla 2 köpekle ava gidilirse daha randımanlı olur,2 den fazla köpek ve beeperlardan ortalık düğün alayı gibi olur ormanın bakir sessizliği bozulursa haliyle kuş huylu olur ve beklemeden kalkar gider,köpek taze koku bulur soy yapar ama kuş çokdan yer değiştirmiştir,o zaman da boş ferma yapıyor diye köpeğe kabahat bulunur veya beepera bilet kesilir.
Bundan 20 sene kadar önce zillerle avlanırdık zil sesi kesildiğinde bul köpeği bulabilirsen beeper büyük rahatlık yeterki düzgün kullanabilelim

Özhan abi gayet güzel açıklamışsın olayı,

Ben her ikisini birden kullananlardanım,beeper sadece ferma moduna ayarlı,çan ise büyük koyun-keçi çanı,eğer merada koyun-keçi geziyorsa kuş bu çana alışkın olduğundan sorun yaşanmıyor,
Kısacası çan susuyor,beeper ötmeye başlıyor! İşte o an heyecan basıyor adamı!
Vet. Hek.Hamit AKSAKAL
0532 492 5201
Yenice/ ÇANAKKALE

Uploade

Çevrimdışı Hüseyin ÖZEN 35

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 29 Mart 2012, 14:52:22 »
beeper beeper beeper :)
Hüseyin ÖZEN
1983 İZMİR KEMALPAŞA
0 rh +

Çevrimdışı Olcay AYTAÇER

• *
« Yanıtla #28 : 29 Mart 2012, 21:24:34 »
bizim kız beeper seviyor onu takınca daha hevesli oluyor bu yuzden beeper:}}}}}
Olcay AYTAÇER
1983 İZMİR    KENA--OLCAY MUHTEŞEM İKİLİ

gif image hosting

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #29 : 29 Mart 2012, 21:49:00 »
Doğru özellikle beeper çulluk avında şart. Bir çulluk avcısı olarak beeperin önemini biliyorum. Ancak her köpek beepera alışamıyor. Benim köpeğimde onlardan biri. Boynundaki zil sesi kesildimi, yakınında değilsem yandım. Ara ki bulasın :(
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Serdar BURAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #30 : 03 Nisan 2012, 17:09:32 »
Uzun yıllardır çulluk avcılığı yapmaktayım.Kesinlikle pipeer
Serdar BURAK
1979 Çan ÇANAKKALE 05326570506 Çan Erenler Avcılık ve Atıcılık Derneği Başkanı

Çevrimdışı Mustafa AYDIN 54

• Müdavim Üyemiz
  • avcılık özgürlüktür.
« Yanıtla #31 : 12 Nisan 2012, 13:09:12 »

Ben beeper la hiç avlanmadım pek sevmiyorum, zili tercih ediyordum, ama artık bir pointer la avlanacağım için şart oldu.
Özhan abinin görüşleri mantıklı geldi, bide sadece ferma anında çalıyor olması iyiymiş.
  • Franchi Affinity y.oto. 71
  • carizma y.oto. 61-71
  • D. D. Panda
Mustafa AYDIN  1973 SAKARYA

Çevrimdışı Ufuk ÖLMEZ

• *
« Yanıtla #32 : 07 Haziran 2012, 18:51:32 »
en güzeli ikisini aynı anda kullanmak sanırım :):)
Ufuk ÖLMEZ
1983 SAKARYA

Çevrimdışı Soner KEÇECİ

• *
« Yanıtla #33 : 08 Haziran 2012, 15:36:49 »
bende arkadaşa katılıyorum çulluk lodoslu havada birde yeni göç yaptığında bulunduğu mıntıkaya alışıncaya kadar ürkek oluyor ondan sonra beeper zil hikaye mehteran takımı ile sokulsan kaçmıyor birde köpeği delirtmeside cabası zararlı olsa avrupa kullanmaz benim şahsi kanaatimde budur
Soner KEÇECİ
1970 DÜZCE - 0 532 204 10 77

Çevrimdışı Bilal PAZVANT

• *
« Yanıtla #34 : 08 Haziran 2012, 15:58:59 »
İstanbul da fuarda standında zil ve beeper  satan seterci bir abimizin söyledikleri bana çok anlamlı gelmişti.Belki ben ufak tefek şeylerden çok pay çıkarıyordum kendimce ama sonuç olarak yapılması gerekenin ne olduğunu özetler nitelikteydi benim için.
Beeper ların fiyatını sormamla başladı muhabbet.Sonrasında eskilere döndü kendisi.Eskiden beeper falan yoktu ,çan takardık dedi ve elindeki çanlardan birtanesi sallamaya başladı.Sanki ahenkle çalan bir müzik aletini dinlermişçesine bir tebessüm belirdi suratında.Köpek fermaya durdumu diye devam etti sonra...Fermaya durdumu nerde acaba diye köpeği aramaya başlardık.Hiç unutamadığım dakikalar o zaman başlardı işte.Çanın sesi kesildi mi kalbim başlardı atmaya dedi.Bazen dakikalarca sürerdi köpeği bulmamız ama avın da en zevkli anlarını yaşardık o süre zarfında diye bitirdi sözlerini.
Sonra kendime niye avlanıyorum diye sordum?Cevabı belliydi.

O zaman niye daha uzun olmasın ki dedim...

Çevrimdışı Murat ÇAKAN

• Müdavim Üyemiz
  • CMAS**MONITEUR INSTR. FLIGHT ENGİNEER INSTR.
« Yanıtla #35 : 06 Ekim 2012, 14:58:32 »
Zil daha başarılı olsaydı beepr icaat olurmuydu ?
Murat ÇAKAN 1980 BALIKESİR/HAVRAN-KOCADAĞ KÖYÜ 0543 405 1771

"KOCADAĞLI ÇAKAN TEAM_10''
                                                    ''SETTER''

Çevrimdışı Ahmet GÜÇLÜ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #36 : 11 Kasım 2012, 20:20:40 »
kuzularda kullanılan ağzı açık çan kullaniyorum(siklikta) köpegim cok acilmiyor yakin ariyor onun icin can benim icin yeterli.Rasgele.....
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2012, 23:52:52 Gönderen: Ahmet GÜÇLÜ »
Ahmet GÜCLÜ
1980 DENIZLI
[email protected]

Çevrimdışı Ersin TETİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #37 : 11 Kasım 2012, 21:31:10 »
kuzularda kullanılan ağzı açık çan kullaniyorum köpegim cok acilmiyor yakin ariyor onun icin can benim icin yeterli.Rasgele.....
Aslında kuzudan ziyade aşşağıdaki keçi çanından olacak ki  Doingg doinggg  diye gezer walla ormanın içinde.Köpek fermaya  dursa bile çınlaması adama beeper gibi gelir :) Keçi çanı sesini özledim walla ya :)
Aslında aradığım davar çanı bu değildi ama herşeyi bulduğun internette davar çanı konusunda sıkıntı var demekki :D
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2012, 21:37:31 Gönderen: Ersin TETİK »
  • Duetsch Drahthaar
Ersin
1982 KOCAELİ

Çevrimdışı Halil ÖZKAN

• *
  • Avcı köpeğiyle nam yapar
« Yanıtla #38 : 11 Kasım 2012, 22:36:37 »
yakın arayan köpekle açıklık merada avlananlar için çana bile gerek yok çünkü köpek zaten önündedir. bizim köpekler meraya girer girmez en az 100 metre sağa 100 metre sola yay atıyor.hele şimdiki yapraklıkta iyi bir beeper olmazsa hiç bir çan iş görmez.
Halil ÖZKAN
1976-Çanakkale-İKAMET İSTANBUL

Çevrimdışı Mesut AYAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 13 Kasım 2012, 02:28:35 »
bepeer ;)
mesut ayan düzce 26

Çevrimdışı Hakan KARATAŞ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #40 : 23 Eylül 2013, 14:35:24 »
eskiden zille çok avladım bazen köpek fermada oldugu zaman  köpegi çok arıyordum şindi beepersiz bir av düşünemiyorum
1975 İZMİR

Çevrimdışı Murat DALLI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #41 : 16 Ekim 2013, 16:23:17 »
BİPIRI İCAD EDENDEN ALLAH RAZI OLSUN
1971 İZMİR

Çevrimdışı Ali GÜMÜŞ

• *
  • BUCA AVCILAR DERNEĞİ BŞK.YRD.
« Yanıtla #42 : 19 Ekim 2013, 11:03:16 »
Herkese selamlar,

Tüm yorumları okudum,evet herkezin kendine göre avlanma teknikleri ve taktikleri var kimi avcı zil,tıngırdak,gümbürdek,çan tercih eder kimisi beeper,

Bende hava şartları ve meranın şekline göre her ikisini de kullanıyorum.

Ama olaya şuradan bakıyorum; Keşke eski avlar olsada biz yine zille avlansak.

Saygılar.
  • Beretta AL 391 Urika 2
  • Bereta AL 391 Urika Gold
  • Beretta S686 Essential
  • Pointer Lusi
Ali GÜMÜŞ
1981 İZMİR(BUCA)

Çevrimdışı Vedat DURAN

• Müdavim Üyemiz
  • Epagneul Breton:Minimum ebatta Maksimum Performans
« Yanıtla #43 : 19 Ekim 2013, 13:27:02 »
kopeğin ferması saglamsa beper yoksa çok ararsın çalıda çırpıda ferma verince ,
zil ve beperi aynı anda kullanıyorum ,beper ile kopeğin ferma anını ,
çan ile  köpeğin gidiş istikametini tkip ediyorum, bazan zil kesilip beper sesini heyecanla beklediğim oluyor.
Beper yürüyüş modunda da ötünce çok itici geliyor ,ormanın doganın sessizliğini hançerliyor.
Çan ,zil daha doğal ama beperin de kullanım kolaylıgı ve bir adım avantaj saglayışı var,Beper+çan Breton Çullukta kesin sonuç:)))
  • Epagneul Breton, Winchester Select Lıght Gold
  • Epagneul Breton, Beretta 391 Light
  • Epagneul Breton, Fabarm L4S
  • Epagneul Breton, Zabala Side Look Çifte
  • Epagneul Breton , Akus Çifte
  • Epagneul Breton Benelli Vinci
Vedat DURAN
1974 Çan ÇANAKKALE
0 543 831 32 24
Mininum Ebat Maksimum Performans

Çevrimdışı Berk AKYÜZ

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 12 Kasım 2013, 18:24:18 »
her ikisinide kullanıyorum.beeperı sadece fermaya ayarlıyorum ama köpeğin fermasıda iyi olması lazım.çok sık ormanlarda kullanılması şart.

Çevrimdışı Mükerrem ELİDOĞRU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #45 : 12 Mayıs 2014, 18:55:51 »
bende hem ikisini birden kullananlardanım. avagittiğim merada  köpeğime çok dikat ediyrum sürekli kokuda kalıyor vede kuşu bulamıyorsam  muhemelen önümden uçtuğu için beeper ı kapatıyorum.karadenizin çok güzel bir yerindeyim .muhtemel göç yoluna tekabül ediyor. ister istemez  her durumu yaşıyorum ve hangisi gerekliyse o an o devreye giriyor.
1981 ORDU/FATSA

Çevrimdışı Ziya ÇOBANOĞULLARI

• Müdavim Üyemiz
  • Avın başı rasgele sonu nasiptir.
« Yanıtla #46 : 12 Mayıs 2014, 19:11:13 »
bende hem ikisini birden kullananlardanım. avagittiğim merada  köpeğime çok dikat ediyrum sürekli kokuda kalıyor vede kuşu bulamıyorsam  muhemelen önümden uçtuğu için beeper ı kapatıyorum.karadenizin çok güzel bir yerindeyim .muhtemel göç yoluna tekabül ediyor. ister istemez  her durumu yaşıyorum ve hangisi gerekliyse o an o devreye giriyor.

ben dıngırdak gullaneyom   ;D
  • Belçika Piper Çakmaklı Çifte(Constantinople-Lazaro Gabay)
  • Çifsan Çsp 555 Süperpoze
  • Sarsılmaz Concorde Yarı otomatik
  • Luigi Franchi Black Magic Yarı otomatik
  • Pietro Beretta S56E
  • Savaşcı Pointer's Altar
Ziya ÇOBANOĞULLARI      A rh +
02.06.1972 Bergama/İZMİR
İkamet : Çandarlı

Çevrimdışı Soner KEÇECİ

• *
« Yanıtla #47 : 13 Haziran 2014, 18:26:31 »
öyle köpek vardır önünde gezer tak zili öyle köpek vardır 100-150 de arar orman sıktır çoğunluk çulluğun sığındığı alanlardır tak beeper işini gör zaten çulluklar olmuş sülün gibi yürüyor uzaktan uçup gidiyor şansına kalmış sabırlı çulluk için dua edelim köpekler zaten sabırlı :D
Soner KEÇECİ
1970 DÜZCE - 0 532 204 10 77

Çevrimdışı İsmail CEYLAN 16

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 14 Haziran 2014, 00:23:15 »
köpeğin aramasına ve huyuna suyuna bağlı açık ararsa beeper he yakın arıyorsa yelve avında  bilhassa çünkü ürküp çok kalkan oluyor bende köpek şu an yok ama kulupteki arkadaşlarda köpeklerinde beeper olduğundada zil olduğundada avlandık dediğim gibi gözlemlemem köpek huyuna bağlı benim şahsidüşüncem tabiki bizden 10 gömlek usta avcı abilerimiz var hepsine saygılar onların fikirleri daha cok etkili olur
  • Akdas 712 elit superpoze 66cm
  • Huglu 103 c 71cm
  • Genc huglu cne203 66cm
  • Sarsilmaz concorde x 68 cm
İsmail CEYLAN
1988/BURSA

Emrah CANDAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : 15 Haziran 2014, 00:09:22 »
öyle köpek vardır önünde gezer tak zili öyle köpek vardır 100-150 de arar orman sıktır çoğunluk çulluğun sığındığı alanlardır tak beeper işini gör zaten çulluklar olmuş sülün gibi yürüyor uzaktan uçup gidiyor şansına kalmış sabırlı çulluk için dua edelim köpekler zaten sabırlı :D
Soner bey çok güzel tespit yapmış. beeper ya da zil kullanma konusunda köpeğin huyu ve av yapma şekli de çok önemli. ben av arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla biliyorum bunları, çünkü bende köpek yok dolayısıyla köpeğe ne taksam acaba gibi bir derdim de yok :D
ava yalnız gideceksem lodosta çıkmıyorum, genelde karayel ve poyraz gözetliyorum, çulluğun kalkableceği yerleri %90 tahmini buluyorum, çulluğun dibine kadar sokuluyorum, öyle daha heyecanlı oluyor, 3-5 metre önünde çulluk olduğunu biliyosun ama göremiyosun, o her an kalkabilir heyecanı adamı bitiriyor zaten :) kendimi hiç zorlamadan oluruna bırakarak ortalama 35-40 çullukla sezonu kapatıyorum :) öyle öbür türlü 3 tane avcı 2 tane köpek, çulluğun etrafını sar, hayvanın kaçacak yeri yok, hiç adil değil, şartlar eşit olmalı, erkeksen teke tek :D
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2014, 00:10:24 Gönderen: Emrah CANDAN »