Gönderen Konu: 20 KALİBRE TÜFEKDE FİŞEK SEÇİMİ  (Okunma sayısı 66657 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emin KOÇAK

• Müdavim Üyemiz
Ynt: 20 KALİBRE TÜFEKDE FİŞEK SEÇİMİ
« Yanıtla #25 : 16 Ocak 2011, 11:58:13 »
Sn. Emin KOÇAK,

"Dolularımın çıkış hızlarını MKE labaratuvarında test ediyorum, dolularımın çıkış hızı 850m/s"

demişsiniz. Acaba 850 fps olabilirmi ? Yoksa öbürü 30.06 nın namlu çıkış hızına eşit olmuş. Resimli paylaşım için teşekkürler.

Tebrikler...

Doğrusu 850 fps. Neden böyle yazdığıma gelince. Bu sitede bazı çok bilmişler için tuzak olarak kasten öyle yazdım. Başka bir forumda da aynı şekilde kasten yazdım ama o çok bilmiş sazan hala atlamadı. ;)

MKE özelleştiği için şu anda test etme imkanım da kalmadı bilginize.

Saygılarımla
Emin KOÇAK
1953 ANKARA
Uyum fikirlerin ortak olduğu yerde geçerlidir,
Uyum yoksa fikirler çatışıyor demektir.

Çevrimdışı Emin KOÇAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 18 Ocak 2011, 01:01:33 »
Birde unuttum kusura bakmayın, saçma dolularımı genelde düşük basınçlı yaptığımdan çıkış hızı 850 fps. ama tek kurşun- Şavrotin cinslerin çıkış hızını yüksek yapıyorum onlarda 1400 fps.
Emin KOÇAK
1953 ANKARA

Çevrimdışı Emin KOÇAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #27 : 20 Ocak 2011, 00:59:44 »
Tüfeğe alışırsanız her av için uygundur...
Emin KOÇAK
1953 ANKARA

Çevrimdışı Murat ÖZDEMİRCİ

• *
« Yanıtla #28 : 21 Ocak 2011, 10:24:55 »
Emin bey yorumlarınız için teşekkürler. Araştırmalarım ve yorumlarınız doğrultusunda 20 kalibre süper poze satın almaya karar verdim. Marka gözetmeksizin 20 kalibre av tüfeği kullanıp pişman olan yok. Aksine 12 kalibreyi unutturacağı konusunda bazı formlarda değişik yorumlar var.  20 kalibre hafif olduğu için tercih sebebim. Bıldırcın ve Çulluk avında kullanmayı planlıyorum . Klasik tüfeklerden daha fazla haz aldığım için  sabit şok ve çift tetik detaylar arasında. Eksik kaldığım nokta namlu boyu ve şok seçimi. 20 kalibre ile Bıldırcın ve Çulluk avında en uygun şok ve namlu uzunluğu nedir? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. TEŞEKKÜRLER..
Murat ÖZDEMİRCİ
1986 KASTAMONU

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #29 : 21 Ocak 2011, 10:41:39 »
Murat bey,5 yıldır 20 cal 66 namlu 4-3 şoklu çifte kullanıyorum.20 cal tüfek ile sadece bıldırcın ve çulluk avı yapacaksanız,mutlaka 60 veya 61 namlu,silindir-silindir(5-5) şoklu bir tüfek alın.Bıldırcınların havada patlamasını istemiyorsanız..)))
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

• *
« Yanıtla #30 : 21 Ocak 2011, 18:50:36 »
Kadir bey yorumunuz için teşekkürler. Kullanmış olduğunuz 20 kalibre çiftenin ağırlığı hakkında bilgi verebilirmisiniz. 66 namlu ve 4 5 şok seçimi ile keçe tapa fişek tercihiyle sizin tabirinizle bıldırcınların havada patlama olasılığı nedir? TEŞEKKÜRLER.. 
Murat ÖZDEMİRCİ
1986 KASTAMONU

The following users thanked this post: Mehmet Ali ACAR

Çevrimdışı Kadri AĞRALI

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #31 : 21 Ocak 2011, 19:00:56 »
Bendeki tüfek huğlu,kendi zevkime göre yaptırmıştım.2800 gr ağırlığı var.Eskiden skb,st etienne ve beretta tüfeklerim oldu.Hepsinden vazgeçtim bu gariban huğludan vazgeçemiyorum.66 namlu 5-4 şoklu 20 cal tüfek bıldırcın ve çulluk için uygun olur.Ancak 20 cal keçe tapa fişek bulman biraz zor.Bunun yerine bior tapa 20 cal kullanabilirsin.Birde unutmadan söylemek isterim,piyasada sabit şokları 5-5 veya 5-4 olan kısa namlu ve 20 cal tüfek bulman imkansız gibi birşey.Ancak özel yaptırman lazım veya ben tercih etmesemde mobil şoklu olabilir.(Mobil şoklar tüfeğin ruhunu öldürüyor,sabit şoklu bir tüfeğin nasıl performans göstereceğini her zaman bilirsin ve ava bilinçli tüfek atarsın.)Saygılar....
Kadri AĞRALI
1974 - Balıkesir

• *
« Yanıtla #32 : 13 Şubat 2011, 14:02:28 »
Kadir Bey ve Değerli ustalarım. 20 kalibredeki karamsarlığım hala devam etmekte.Hala namlu boyu ve şok seçiminde bir karar almış değilim.66 cm 2** ve 4**** şok, 66 cm 4**** ve 5***** şok, 61 cm 4**** ve 5 *****şok, 55 cm 4**** ve 5*****20 şok yaptır diyenler var.Ciddi anlamda kafam karıştı.Tüfek fix şoklu olacak ve Keçe tapa fişekler kullanacağım. 20 kalibre kullanan varsa Bıldırcın ve Çulluk avına en uygun namlu boyu ve şok seçimi nedir.Yardımcı olursanız sevinirim.Yorumlarınız için TEŞEKKÜRLER......
Murat ÖZDEMİRCİ
1986 KASTAMONU

Çevrimdışı İlkay KETEN

• *
« Yanıtla #33 : 14 Şubat 2011, 19:52:24 »
Murat, 65-66 cm. namlu uzunluğu ve 5-4 veya 4-4 fix şok tercih etmeni öneririm. beraber ava gittiğim arkadaşlarımın çoğu yaklaşık 10 yıldır 20 cap kullanıyorlar..en sonunda bende bi tane yaptırdım ve mükemmel sonuçlar aldım. 20 cap gerçekten keyif verici. alacağın tüfeğin 2600 - 2700 gr. aralığında olmasına da dikkat et bence. 2600 gr. mın altı dövüyor, 2700 gr. mın üstünü taşıyacaksan 12 cal.ye devam et zaten :) .. ayrıca rahat swing yapamazsın..60 cm civarı namlular 20 kalibrede grubmanı bozuyor, 71 ise çulluk avcılığına gelmiyor.. 20 cal. tüfekler için Türkiyenin heryerinden değişik marka ve gramajda fişeklerin örneklerini getirtip avda kullandık, aldığımız sonuçlar tüfeğin kesinlikle 65 cm namlu olması gerektiğini gösterdi.. 5-4 şoklu bi tüfekle yapamayacağın kuş avı yok..20 cap ve fişek seçimi bizim sohbetlerimizin ana konularından oldu anlıyacağın.. bizim düşüncelerimiz bu yönde...tüfeklerimizi Düzcede siparişle yaptırdık, bi fırsatını bulursam foto çeker atarım..
İlkay Keten
1979 - Sakarya

Çevrimdışı Zafer YAMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #34 : 15 Şubat 2011, 12:38:26 »
 Kullandığım tüfek 67 namlu 5-4 mobil şoklu rus baikal federal dahil çok fişek denedim ama en güzel gurupmanı yeni çıkan ZÜBER 26 gr da buldum ve avlanması çok zevkli bıldırcına nerde ise boşum yoktu. (züber fişekle)..rastgele
Zafer YAMAN
1963 Kartal İSTANBUL

Çevrimdışı Sabri KESKİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #35 : 23 Mart 2011, 16:13:11 »
Ben 12 senedir 20 cal tüfekle avlanıyorum.Babam ustam ilk tüfegimi hugluda ayptırmıştı, 20 cal geniş şerit 66 namlu,4 de 3 şok sogutmalı kendi dolularımla sarı su cıkarırdı gözünü kapat sık düşmeme olasılıgı yok aradan geçen 4 senenin ardından baretta a391 two gold hediye etti 20 cal.bıldırcında 25 gr fişekler öglene kadar iyi malesef 24 gr fişek seçenegi yok memnun kaldıgım fişekler ise winchester 26 gr 7 no saçma ( 7 den vaz geçmeyin sakın en ideal keklik ve tavşan özellikle)soguk havalarda, kekligin ilk 4 haftası 25 gr iyi geliyor.bu sene federal denedim benim tüfegime sert geldi rc, loxsor bunlarda güzel fişekler gerisi yaramaz.
Sabri KESKİN
keskin nişancı
1979-Kayseri

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #36 : 23 Mart 2011, 16:40:07 »
İhtiyar avcılar gibi şu 20 cal tüfekle keklik ördek avını bırakın arkadaşlar,yakında 36 no ile keklik avına gitmeye başlayacaksınız.Zaten kuşlar uçkun geciyo yılgın kalkıyo.Havaların güzel olduğu zamanlarda ilk bir 2 hafta 20 ile ava gidebilirsiniz ama kuşun kanadına kırağı düştümü havada sertleştimi istersen 20 numara güdümlü at.Bıldırcın avına 20 cal ideal bir tüfek poze kullanıcıları zaten kendileri dolduruyorlar hazır dolu fişekler sert geliyo ama bana 20 cal tüfekleri övmeyin.Keklik avında kimle gitsem ve elinde 20 cal bi tüfek varsa hepside sunu der.Böyle olacagını bilsem 12 mi getirirdim.
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #37 : 23 Mart 2011, 16:45:21 »
vallaha arkadaşlar 20 gündür bir üyemiz bile yorum yazmadımı yoksa yazamadımı bilmem ama demekki pek paylaşımı sevmiyoruz anlaşılan.
Aytaç abicim sen bakma avcı tüfeği 12 cal.Eğer istersen ben sana benim huglu özel yapım 2850 gr 66 namlu  bi tüfeğim var gönderiyim sen kullan seversen sanada aynısından yaptıralım.Hazır dolu fişeklerimde var bıldırcın için,istediğin gramajlardada senin için doldururum.

KAYSERİDEN SELAMLAR....
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

The following users thanked this post: Serkan OKUMUŞ

Çevrimdışı Zerin GÜNEY

• *
« Yanıtla #38 : 25 Kasım 2011, 12:43:37 »
Arkadaşlar 50 li yılarda 20 kalibre kullanılmış 70 li yılarda 16 kalibre ,
80 lerden sonra 12 yaygınlaştı ve sildi diğerlerini .
Şimdi 20 kalibre reklamları başladı daha iyi olsaydı yerini 12 ye kaptırmazdı .
Birde fişeklerin saçma ağırlığına bakın 20 kalibre 28 gram
bunun karşılığı  12 kalibre 45 gram cıvardır (bıldırcın avı için idel gramaj) .
Emin bey 75 metrede grupmanlardan bahsetmiş .
Namlu çıkış hızı 280 m/s olan bir saçma (örnek 7 no ) 75 metrede hızı neolur 100-120
bu hız ne etki yapabilir ava , sıfıra yakın .
Bir kalaşnikov 4 gram brutla 12 gr. çekirdeği 790-830 m/s hızlandırabilmekte
20 kalibre 1,3 gr barutla 30 gram saçmyı nekdar hızlandırır ?
Sonuç yakında kurşun uzakta etkisiz bir atış
Buradaki amaç avcılara birer tüfek daha satmaktır ,
bence uymayın şeytana paranız cebinizde kalsın (tabi herkesin kendi bileceği bir iş param fazla geliyor deyne  :)
Birde 20 no dispersant fişekler üretiliyor bunun amacı nedir çabuk dağıtmak olsa gerek
20 noda amaç nedir insanın kafası karışıyor. ::)

« Son Düzenleme: 25 Kasım 2011, 12:54:28 Gönderen: Zerin GÜNEY »

Zerin GÜNEY
1968 BURSA

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #39 : 25 Kasım 2011, 13:02:36 »
Tam tersi olmasın Zerin bey ;

20 cal tüfek 1900 lü yılların başından beri var. Zaten 12 hep vardı, 1950 yılların başından beri yaygınlaşmadı.
20 cal tüfek hızla artan bir sayıda son 20 yıldan beri hızlı bir artış içine girmekte.
Son 20 yılda fişek çeşidi yok denecek kadar azken bugün nerede ise magnumuna kadar satılmakta.
Vurma vurmama meselesi avcının kendi kapasitesine bağlı.
Malum 20 no tüfek fişek seçmese bile avcı seçiyor.
3 Tane 20 no tüfeğini satan ama pişman olan, ama hala evde 1000 tane 20 no fişeği bulunan avcı yazdı.
Bulursam iyi bir 20 hemen alacağım.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

The following users thanked this post: Tayfur GÜNER

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 25 Kasım 2011, 13:41:07 »
20 numara bir tüfek sadece ağırlık için tercih ediliyorsa  alaşımlı 12 no tüfeklerde var gayet hafif tercih edilebilir.ama ikinci veya alternatif olacaksa o zaman tamam 20 no düşünülebilir.her zaman söylüyorum 12 numara bir tüfek her avda kullanılabilen çok yönlü bir tüfektir.mobil şokluysa da tadından yenmez.20 numara olmaz demiyorum ama ördek kaz ve domuz avlarında zayıf kalır gibime geliyor.kaldıki keklik te bile sıkıntı yaşayanlar var.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 25 Kasım 2011, 15:37:38 »
DEĞERLİ ARKADAŞLAR bir avın vurulacağı max. mesafeler 30-45mt daha ötesi fantazi veya tesadüfi atışlar sonucu ölümcül bölgelere gelen bir iki saçma sonucu oluşan 10 atıştan belki birinde rastgelecek tesadüfi durumlardır o yüzden atış becerisi yeterli olan bir avcının elinde ister 12 no olsun ,, isterse 20 no uygun mesafelerde  aynı sonucu fazlası ile verecektir ,, hatta 20 no bir silah 12 no ya göre daha toplu bir grupman yaptığı için 35mt mesafelere kadar 12 no dan av üzerindeki etki olarak dahada üstündür diyebilirim.....ama 12 noya nazaran %30 daha fazla atış becerisi gerçeğinide unutmamak lazım... HERKESE SELAMLAR.....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Zerin GÜNEY

• *
« Yanıtla #42 : 26 Kasım 2011, 00:35:24 »
Osman bey ne güzel söylemişsiniz 3 tane 20 kalibreyi satan birisi olarak ,
12 kalibreler duruyordur tabi .
Kesinlikle işe yaramaz demiyorum ama  abartıldığı kadarda değil .
Tekerlek keşfedilmiş yeniden keşfetmeye gerek yok.

Zerin GÜNEY
1968 BURSA

Çevrimdışı Y.Emre TOK

• *
« Yanıtla #43 : 14 Aralık 2011, 14:47:21 »
merhaba değerli arkadaşlar 20 çap konusunu uzun zamandır ilgi ile takip etmekteyim pek çok söylemler ve karşıt görüşler mevcut yorum bildiren arkadaşlara çok teşekkürler özellikle Emin KOÇAK beye paylaştığı bilgilerden dolayı tebrik ediyorum.
bütün yazılan,yapılan yorumlara istinaden 20 çap'a olan zaafımdan dolayı bende huğlu 5/4 sabit şoklu tek tetik yüksek bant çifteme sahip oldum (her ne kadar çukurbant çift tetik sevsemde )tüfek böyle denk geldi şimdi bu tüfeği kendi ölçülerime ve zevkime göre uyarlamak kaldı resimleri daha sonra paylaşacağım. bayağı hor ve hırpalanmış durumda idi ahşap kısımlarında derin ezik çatlak ve kopuk parçalar mevcuttu namlu dış kromu gitmiş kubuz bağlantıları çok kötü durumda idi.
fakat tüfek ile uğraşmayı sevdiğimden dolayı öncesi ve sonrası olarak sizler ile paylaşacağım fişek dolumu konusunda Emin KOÇAK beyin tavsiyeleri doğrultusunda dolum işlemlerini gerçekleştireceğim ve çıtayı biraz daha yükseltip keklik ve domuz avlarıma bu tüfekle gitmeyi planlıyorum tabiki tüfek bittikten sonra test atışlarını gerçekleştirip sonuçları paylaştıktan sonra sevgi ve saygılarımla  Yunus Emre TOK

Çevrimdışı İmren SAZAK

• *
« Yanıtla #44 : 15 Aralık 2011, 11:47:24 »
merhabalar, 12 numara tüfeğin fazla ses cıkarması ve tepmesinden dolayı 20 no 71 namlu(mke celiğiymiş) sabit şoklu üzümlü koop. çifte aldım.son 2 yıldır keklik,tavşan ve bıldırcın avı yapıyorum. kendimi acemi atıcı olarak görüyorum hiç bir zamanda şöyle attım böyle vurdum demem arkadaş cevreme ve av arkadaşlarıma. cevremde tek 20 no tüfek bende :) hafifliği beni çok cazip ediyor sabahdan akşama kadar fazla bir yorgunluk vermiyor, kullananlarda bilirki hafifliğinden ava namluyu kaldırıp izlemesi güzel. 12 numara tüfek  kullanan arkdaşlarım bununla av vurulurmu diyorlar benimle ava gelenler ise şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar :)) ya bende bişey var yada tüfeğimde (ısrarla 20 ile bunu yaptıktan sonra 12 ile daha iyi vurursun değiştir diyorlar ama artık bağımlısı olmuşum seneye belki diyorum :))

keklik ve tavşan avında B&P 6 numara 26gr.
bıldırcında yaf 9-10 bio tapa
Mersin/Mut

Çevrimdışı Emin KOÇAK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #45 : 23 Aralık 2011, 21:59:26 »
20 Cal. Tüfekle vurulan bazı avlarımdan örnekler.Bunlar gibi daha onlarca fotoğraf gösterebilirim. Sanırım bundan sonrada daha söylenecek söz olmasa gerek.

Emin KOÇAK
1953 ANKARA

Çevrimdışı Hayati ÜNER

• *
« Yanıtla #46 : 23 Aralık 2011, 22:37:50 »
Emin ABi>>>LAFIN BITTIGI YER.
Tebrikler
Hayati ÜNER
1970 Pamucakkoyu - Kuyucak - Pamukoren AYDIN       Ikamet: Eindhoven HOLLANDA

Çevrimdışı Mehmet PİLGİR

• Expert Üye
« Yanıtla #47 : 23 Aralık 2011, 23:04:45 »
yaklaşık 10 yıldır 20 cal. kullanıyorum.12 cal. kullanmayıda bırakmış değilim.20 cal. ile avlanmanın tek avantajı daha hafif olmasıdır.onun dışında 12 cal.ile avladığınız her şeyi 20 cal ile de avlayabilme olanağınız var (kaldıki 20 cal.magnum fişeklerin gramajları 36gr. kadar çıkmaktadır).
KALİBRE YANİ ÇAP DÜŞTÜKÇE SÜRAT VE DOLAYISIYLA MENZİL DÜŞER.büyük harfle yazmamın sebebi bazı insanların namlu daraldıkça menzilin artacağı hurafesine inanmasındandır.ne kadar menzil düşerse düşsün dünyanın kabul ettiği max. sıkı çalımı olan 35m.-40m. de 20 cal. ile doğru fişek seçimi yaptıysanız kesinlikle randıman alırsınız.

keklik,ördek,tahtalı ve tavşanda RC nin 28gr. fişeğini kullanıyorum ve sonuç mükemmel.

üveyik ve bıldırcın için RC 25gr.kullanıyorum.

çulluk için BORNAGHİ 30GR. KEÇE TAPA veya B&P DİSPERSANTE.

magnum kullanmamı gerektirecek bir durum olmadı.

• 12 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre 2 patlar klasik çifte
  • 20 kalibre 2 patlar superpose
  • 12 kalibre çok patlar
  • setter ve pointer
Mehmet PİLGİR
1966-İstanbul  ( ASLEN İZMİR KARŞIYAKA)

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• *
« Yanıtla #48 : 23 Aralık 2011, 23:15:28 »
mehmet abı menzıl duser demişsinizde namlu daraldıkca sacma dagılımı azalmakta daha gec dagılmak da bu da daha uzakdaki avı vurmaya etki etmıyormu  grupman dar oldugundan dolayı daha uzakdakı ava daha cok sacma ısabet edıyor ve  ölduruyor.

bendede 20 cal yıldız cıfte var 12 cal 76 namlu cıftemde var  çeşitli mesafelerde deneme atısı yaptım 40 50 m gıbı 20 cal 12 den daha ıyı grupman yaptı yanı 12 nın o mesafede öldüremeyecegı avı 20 öldürür bence halıyle menzılı demıyelımde etkili menzılı artmış olmuyormu  16 cal cıftem vardı oda aynı 12 den daha ıyıydı
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık

Çevrimdışı Engin OZAN

• Müdavim Üyemiz
  • *Keklik,avların kralı kralların avı..*
« Yanıtla #49 : 23 Aralık 2011, 23:29:55 »
en son okudugum bir yazıda 20 cal de basıncın fazla olacağı bu durumun grupmanı dağıtabileceğinden bahsediyodu... menzilin 20 cal. de çokda farketmeyeceğini söylüyodu.. yani yanlış anlamadıysam 20 cal toplu atar uzaga atar demiyodu bilakis basınc fazlasının geniş grupmandan ötürü mankeye sebep olabilecegi gibi bir durumdan bahsediyodu...

keklikte rc 28gr 6 numara
kum kekliğinde rc 25 gr 7.5 yada 8 numara güzel sonuç verdi:)
  • Browning B25 B1 (Game Gun)
  • Benelli Rafaello Special Lusso
engin ozan  1985  ankara