Gönderen Konu: KİM NE KULLANDI NE KULLANIYOR......ARTILARI EKSİLERİ...  (Okunma sayısı 49750 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kemalettin GÜVEN

• *
Ynt: KİM NE KULLANDI NE KULLANIYOR......ARTILARI EKSİLERİ...
« Yanıtla #25 : 08 Kasım 2011, 23:19:35 »
Su anda kullanmakta oldugum yukardaki tüfeklerim.
1) Merkel 203 tam cakmak
2) Brovning B25  B2G.Av.
3)Brovning B25 trap.
4)Brovning B25 trap.
5) Benelli otomatik.
6)Reminton 3200 sket.

Yivliler:
1) Blaser 222 cal.Müsabaka tüfegi.
2)Blasar  3006 av tüfegi.
3) stayr  3006 av tüfegi.
Herkeze selamlar.
Kemalettin GÜVEN
1945 Almanya/Bielefeld.

• *
« Yanıtla #26 : 28 Kasım 2011, 22:07:57 »
Sayin Volkan Köydemir ve Ferhat Demirci.

Sayin Birol Demirtas beyin actigi sayfa olan (Kim ne kullandi ne kullaniyor) bölümündeki yivli silahlarimin,resimlerinin silinmis oldugunu gördüm.Bir hata yaptigimi düsünmüyorum,eger tarafimdan yapilan bir hata varsa herkesden özür diliyorum.Saygilarimla.
Kemalettin GÜVEN
1945 Almanya/Bielefeld.

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #27 : 29 Kasım 2011, 01:06:25 »
Sayin Volkan Köydemir ve Ferhat Demirci.

Sayin Birol Demirtas beyin actigi sayfa olan (Kim ne kullandi ne kullaniyor) bölümündeki yivli silahlarimin,resimlerinin silinmis oldugunu gördüm.Bir hata yaptigimi düsünmüyorum,eger tarafimdan yapilan bir hata varsa herkesden özür diliyorum.Saygilarimla.

Bizimle ilgili değil. Sizin linkleri kontrol ettim. 2 tane resmin biri görünmüyor. O görünmeyen resmin linki yüklediğiniz sitede de açılmadı. Anladığıma göre imgshack ile ilgili bir hata.

Bir de linkleri foruma eklerken neredeyse diğer resimde de hata olacakmış. Bu dediğim hata sizin için söz konusu değil ama neredeyse olacakmış. Nitekim defalarca yanlış linki düzelttiğimde öyle hata vardı.

Eğer aynı veya başka siteye zahmet olmazsa yüklerseniz seviniriz. Birinci resimdeki tüfekler harika. Saygılarımla
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #28 : 29 Kasım 2011, 09:38:56 »
                Arkadaşlar Merhaba bu güne kadar kullanmadığım tüfek kalmadı desem yalan olmaz hasbel kader azda olsa bir avdada olsa kısmen ülkemizde bulunan hertürlü tüfeği kullanma fırsatım oldu ancak daimi olan önceki yıllarda bir fiil kullandığım tüfekler içinde en çok .Beretta serisi s 55 56 57 686 687 leri kullandım bölgemizde 30 gram ile bıldırcın üveyk avlarında keklik ve tavşan da ise 32 gram federal kullandım yaralı avımın düştüğünü hatırlamam özellikle keklik vede tavşanda havada ayak çeken kendini kısan kuşlar düştüğü yerde hep cansız buldum son zamanlarda ise  Beretta s54 kullanmaktayım 2 tetikli bana göre mükemmel bir tüfek ara bandı orjinal açık olması benim gibi walment namlu severler içinse bulunmaz bir hint kumaşı son derece keyifli bir tüfek 2900 kg gibi deyim yerinde ise saz gibi bir tüfek.

Bu arada nacizane bir tavsiyem olacak 8 yıl gibi bir süre s 56 kullandım tüfekle kundakla mükemmel bir uyum sağlamış son derece randıman almıştım farklı tüfekler kullanma sevdam ve merakım yüzünden her ava ayrı tüfek goturmekten yada bir av günü farlı tüfekler kullanmaktan atışlarım bir ara çok bozulmuştu dicem oki dolabınızda duran tüfeğe sözüm yok ama ava goturdüğünüz tüfeğinizin imkanlar dahilinde tek bir tüfek olmasına özen gösterin ayrıca randıman aldığınız bir tüfeğin kundak ölçülerini iyi bir ustaya ölçtürüp bir kenara not alın  herkese keyifli avlar dilerim Rastgele.

image hosting gif

Marka :Beretta

Model :Süperpoze s 54

Namlu boyu : 71 cm

Namlu çapı : 12 kalibre

Şoklar : 1*3

« Son Düzenleme: 29 Kasım 2011, 09:56:20 Gönderen: Emin VURAL »
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
« Yanıtla #29 : 29 Kasım 2011, 12:36:13 »
Emin bey bir beretta fanı ve kullanıcısı olarak attığınız resime hayran oldum.Kundak çok temiz işçilikle ve ingiliz stiline uygun bir form verilerek yapılmış(düz oluşu haricinde genel form ingiliz tarzı,comb paralele yakın vs).ağacın kalitesine diyecek yok zaten,sanıyorum çok özenli olmak kaydıyla boyası da-sürme mi?- yenilenmiş ve çok güzel olmuş,ustaca ve kaliteli eklemelerin tüfeğe çok şey kattığının bir örneği olmuş,sakıncası yoksa namlu dahil ustasını öğrenmek isterim(maalesef aynı sonucu herhangi birinin alması olamıyor ama asgari bir standartları var gene de iyi ustaların, bu mükemmel olmuş ayrı).Ben Cevdet usta diye tahmin ettim Aydın lı oluşunuzun da biraz etkisiyle.
Güle güle kullanın.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #30 : 30 Kasım 2011, 09:03:00 »
Kamil bey merhaba
Samimi görüşünüze teşekkür ederim.
Sırayla cevap veriyim kundağı kendim tasarlayıp Aptullah KARA ya yaptırdım sağolsun Aptullah abi her türlü kahrımı çeker :)
Namluda Sürme değil kostik boyadır eski kostikler gibi değil tabi bu çok daha kaliteli bir boya Namlu polisajını Mehmet ÇEKİÇ boyasınıda başka bir usta yapmıştır kazanlardan dolayı ismini şu an hatırlıyamadım.genel olarak Hıfzı ARI Hüseyin DERE İbrahim SARI iş yaptırdığım genel ustalardır hepsinide konularında tek geçerim.
Cevdet abiyi tahmin etmeniz normal Cevdet abide çok sevdiğim elit bir ustadır başarılı işlere pek çok kez imza atmıştır

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #31 : 30 Kasım 2011, 09:07:12 »
(düz oluşu haricinde genel form ingiliz tarzı,comb paralele yakın vs)

Kamil bey düz oluşu derken neyi kastettiğinizi anlayamadım.

• Expert Üye
« Yanıtla #32 : 30 Kasım 2011, 12:41:31 »
Kamil bey düz oluşu derken neyi kastettiğinizi anlayamadım.
Emin bey ingiliz kundak bildiğiniz gibi kavranan kısmı düz olur ya(tabanca kabzası kesik olur yani)onu kasdettim,klasik bildiğiniz ingiliz kundak şekli yani.Yalnız bu tip kundağı ingilizler dışında tüm tüfek yapan milletler de uyguluyor haliyle ve adına da bizde olduğu gibi ingiliz kundak veya amerikalılar straight grip(düz kavrama)de derler english grip in yanısıra.Fakat her milletin bu kundak şekline yaklaşımı farklı,mesela bir merkel ingiliz kundağı veya ispanyol veya italyan tüfeğinin ingiliz kundakları veya bizim yerli tüfeklerdeki hepsi görünüm olarak kendine özgüdür.

Sizin kundak ingilizlerin kendi tüfeklerine yaptığı orijinal ingiliz kundağa daha çok benziyor.Bu kundağın(orijinal, ingilizlerin yaptığı) benim için ayırdedici özellikleri genel olarak şöyle(kavranan yerin düz olması hepsinde ortak zaten):kundak üst çizgisi nispeten yere daha paralel gider yani kundak ön düşüklüğü ile arka düşüklüğü arasındaki fark nispeten daha azdır,dolayısı ile kundak yandan bakışta geriye doğru daha geniş bir yelpaze şekli verir,kundak üstten bakınca çok etli görülmez,inceden en arka kalınlığa doğru düzgün bir meyille gider,bilek kısmı nispeten ince ve kesiti kabaca baklava ya benzer, bilek üst çizgisinin kundakla birleştiği yer gayet az oyuktur derin değildir vs.Sizn kundak bu tanıma form olarak daha uygun geldi,tabi kaz göğsü formu var biraz, o tanıma uymuyor ama o da farklı ve güzel bir hava vermiş.Netice olara çok güzel bir dipçik benim anlayışıma göre.

Bir üstteki mesajınızı şimdi gördüm.Teşekkürler sorularımı cevapladığınız için,Abdullah Kara dışındaki isimleri yeni duyuyorum ama belliki çok yetkin kişiler alanlarında çok mükemmel bir iş çıkmış.
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2011, 12:46:49 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #33 : 30 Kasım 2011, 13:58:40 »
Anladım Kamil bey ben Teşekkür ederim
Eğer bir ihtiyacınız doğarsa yönlendirebilirim yardımcı olmaya çalışırım.

Alttaki resimlerden anlaşılacağı gibi
Sağdaki 54 ingiliz dediğiniz gbib hafif kaz göğsü Soldaki Belçika Çifte Düz İngiliz

hosting images
« Son Düzenleme: 30 Kasım 2011, 14:00:03 Gönderen: Emin VURAL »

• Expert Üye
« Yanıtla #34 : 30 Kasım 2011, 14:35:15 »
Yardımcı olma nezaketinize çok teşekkürler Emin bey,ileride bir ihtiyaç hasıl olursa sizden böyle bir yönlendirme talep edebilirim.Bu arada son resimdeki kundaklar gerçekten kusursuz,çok güzeller.

Soldaki kundak benim tarif etmeye çalıştığım ingiliz stili ingiliz kundağa tam uyuyor.Bu tarz kundakların estetik dışında geri tepmeyi daha doğrusal geriye iletme dolayısı ile namlu şahlanmasını azaltma ve algılanan geri tepme enerjisini daha az hissetme ve yanağın daha az darbe alması(üst çizginin düz ve yukardan bakışta geriye doğru olan inceden genişe oluşan kontür nedeniyle)gibi faydaları da var.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Mehmet DEMİRDAĞ

• *
« Yanıtla #35 : 04 Aralık 2011, 22:52:00 »
Merhabalar,
Marka :Huğlu 103 CE
Model : Poze
Namlu boyu : 71 cm, 61 cm
Şoklar : 3-1
Kullanım alanı : keklik, tavşan, bıldırcın
   Ağırlığı ve temizlemenin gecikip paslanmasından başka bir problem yaşamadım.Katologtaki gr la tüfeğin gramı arasında tam 700 gr fark var.Hala kullanıyorum.

Marka :Beretta
Model : s 56
Namlu boyu : 67 cm
Şoklar : 4*2
Kullanım alanı : keklik, tavşan, üveyik
    Klasik bir tüfek gayet memnunum.Hafif 3.050 kgr geliyor.mükemmel işçilik var.Kundak konusunda bana biraz kısa geliyor.Bütün bererttalarda bizim Türkiye deki avcılarda bu yaşanıyor diye duydum.

Marka :Sarsılmaz
Model :conkord otomatik
Namlu boyu : 61
Şoklar : sabit, uzantıları var
    Hala tık yok çalışıyor.birazda benim titizliğimden heralde.Otomatik olduğu aklıma geldikçe  temizlerim.Müsafir avcı arkadaşım gelidiğinde onlara veriyorum.Ben pozelerimden herhangi birini kullanıyorum.

Marka :Vursan
Model :otomatik
Namlu boyu : 61
Şoklar :Mobil şoklu döner  başlıklı

Gayet memnunum.En düşük gr fişeklerde hiç sorunsuz çalışır.Askerde iken Bitlisten 99 yılında almıştım.Dipçikten yaylı.Şimdilerde firmalar bu sisteme geçmek için uğraşıyorlar.Gaz kanlalarının doulup fişek germesine hiç rastlamadım.Çalışma sistemi yüzünden almıştım.

Marka :Üzümlü  Yıldız
Model :otomatik
Namlu boyu : 66
Şoklar : sabit, uzantıları var

95 yılında ilk tüfeğim.O zamanların en iyisiydi.Şimdilerde kurşun namlusu yaptırdım domuz avlarında kullanmayı düşünüyorum.

Son olarakta 4,5 mm çapta havalı tüfeğim var meraktan aldım çocukluktan kalma heves.herhangibir yerde kullanmıyorum.markası gamo dur.hedefe varışı çok iyi birde büyük dürbün aldım taktım havalı oluyor. ^-^ ^-^
      Alabilirsem rubust 222 almayı düşünüyorum Buralarda pek kullanacağimdan değil ama güzel tüfek en azından saçması zehirli modellerdendir.Herkese selamlar.

Mehmet DEMİRDAĞ    1969 Mut/MERSİN
Yolu sevgiden keçenlerle elbet bir gün bir yerde buluşacağız.

Çevrimdışı Hasan ERKOÇ

• *
« Yanıtla #36 : 10 Aralık 2011, 20:58:18 »
1) ÇOCUKLUĞUMDA MKE KIRIKKALE
sadece ben değil babam dedem amcalarım avlandı hala ben avlanıyorum kendi vurduklarım yanında çok avlarını gördüm efsane olmayı hak ediyor yüksek doluları sevmez hemen boşluk yapar ava vurması öldürmesi süper
2)APAÇİ GOLD MAGNUM GİBİ İLGİNÇ Bİ MARKA
66 namluydu ilk otımatiğim ilk  hemen sattım keklikte tavşanda vurdum bana inanılmaz geliyordu o zamanlar
3)SARSILMAZ CONCORDE  71 NAMLU KENDİNDEN ŞOKLU 2++
KÖPEĞİM YOKTUR  taşlamayla keklik avlarım ama bu tüfekle hiç bir kekliğim canlı düşmedi hatta arkadaşlarla dalga geçerdim atışı yapar bir sigara içir sonra kekliği almaya giderdim hala tık yok çalışır canlı düşürmea 2000 model kaynaşlı yapımıdırç. evde duruyor tüfek merakı işte hep ona haksızlık ettiğimi düşünürüm.
4)SARSILMAZ CONCORDE FRANKİ NAMLULU 61 CM NAMLU UZATMA ŞOKLU
uzatma şoklarına gerek yok bu sitede halil den almıştım müthiş dengeli tesirli  ama amcama satmak zorunda kaldım gözüm kalmıştı yine sitemizden halilden sarsılmaz boing franki namlu aldım rahat ettim
5)STOGER 2000 SENTETİK
onla avlandığım zamanlar kendimi amerikada kaz avında hissediyorum tam bir kış tüfeği grupmanı çok süper  prezentasyoınu çok fazla bazen av canlı düşer bizim memleket sıcak 28 30 gramdan fazla atmamam gerektiğini öğrendim sağlam hafif tüfek knetikl sistem ama omzuna iyi dayarsan fişek seçmez öğütür resmen
6) BAİKAL 2006 MODEL
sadece tenekeye deneme atışı yapıldı çok beğenildi tenekeyi aldı götürdü arkadaş aldı vermedi satmak zorunda kalındı
Hasan ERKOÇ
1976 ANAMUR

öcalözel

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : 10 Aralık 2011, 21:15:31 »
1-) grup,16 tek kırma; 13 yaşında vurduğum ilk tavşana karşılık babamın hediyesi (yörük geleneği)
2-) huğlu 104a süperpoze; 98 de aldım,sadece fosforlu arpacık ekledim ,hep memnun kaldım
3-) ata neo 12 yarı otomatik ; muhteşem
bunlar av tüfeklerim hiç birinden vazgeçmem..
4-) dede yadigarı dolma çifte... inşallah bende torunlarıma yadigar bırakacağım.

• *
« Yanıtla #38 : 21 Aralık 2011, 23:08:01 »
Sayin Volkan Köydemir ve Ferhat Demirci,
yukarda silenen yivli av tüfeklerinin resimlerini tekrar bularak diyer resimlerin yanina ekledim.
Hatanin bizim tarafimizdan oldugu tespit edilmistir.
Herkezden özür dilerim.
Saygilarimla.
Kemalettin GÜVEN
1945 Almanya/Bielefeld.

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #39 : 18 Nisan 2014, 01:01:05 »
 ;D SAYARSAM AYIP OLUR.
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2014, 01:42:46 Gönderen: Gökhan KAN »
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Alper BEKRET

• *
« Yanıtla #40 : 18 Nisan 2014, 09:15:53 »
üzümlü tek kırmayla başladım belçika piper wizard arms ve bu sezon sonu bir arkadaştan hediye gelen huğlu101 be trap.bu tüfeği uzak mesafeli avlarda kullandım sonuç mükemmel.şahsi tavsiyem wizard armstan uzak durun allaha yakın size uzak olsun iki sezonda cortladı bende değerinin altında bir fiyata sattım bu ara bir kinetik yarı oto almayı düşünüyorum ama kafamda hiç bi marka yok bizde bu merak oldukça heralde çok tüfek alıp satacaz... saygı ve selametle.....
  • Dörtler tüfek sanayi çifte huğsan otomatik
  • Fortuna Suhl çifte
  • sarsilmaz kilinc 2000mega
  • Kopay__ŞANS___
Alper BEKRET
1989 Çorum.
EDEPLE GELEN HÜRMETLE GİDER.

Çevrimdışı Tuncay KAHRAMAN

• Expert Üye
« Yanıtla #41 : 18 Nisan 2014, 09:19:18 »
Ansiklopedinin bir cildini bana ayırın .:-):-)
Tuncay KAHRAMAN
1976 TAVŞANLI

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #42 : 21 Mayıs 2014, 15:27:16 »
ilk tüfeğim huğlu 104 a idi. 1992 de aldım.
71 cm namnulu kendinden şoklu idi..ağır,  ama hiçbir zaman yaralı düşürmeyen bir tüfekti.
çok teperdi, konforsuzdu ama görevini çok iyi yapardı. 1990larda yerli fişekler çok kötüyüdü. hiçbir zaman yerli fişekle kullanmadım . belki de o yüzden de çok verim almışımdır. 2005 te yeğenime devrettim hala kullanmaktadır.

ikinci tüfeğim vursan 92 a idi. 1994 te aldım.
71 cm namnulu , 7+1 ön tarafı ağır, arka tarafı hafif  çok hantal ve dengesiz , çok tepen, 34 gramın altında tutukluk yapan , 34 gramda ise 16 yılda hiç tutukluk yapmamış bir tüfekti.
16 yılda sadece bir kez yaralı düşürdü o da kargaydı. bu tüfeği de hiçbir zaman yerli fişekle kullanmadım. çok ağır hantal ve 34. gr altında çalışmadığı için  2010 da sattım. hiç pişman değilim. adam karnım aç dese bir de götürüp iskender ısmarlardım.

üçüncü tüfeğim huğlu 601 g idi. 2010 da aldım. 2012 de takas ettim.
61 namnu idi. saçmadan tek kurşuna merak sarma ve geçiş tüfeğim oldu. 24-36 gram arası yerli yabancı ne koyarsam koyayım atan , fazla da tepmeyen hafif dengeli bir tüfekti. aynı zamanda yabancı fişekten yerli fişeğe geçiş tüfeğimdir. 2012 de koleksiyon amaçlı aradığım bir tüfekle takas ettim.

zülfikar kerar. 2012-2013 yıllarında  tamamen modifiye ve koleksiyon amaçlı  4 adet aldım. şarjörlü olduğundan ön tarafı çok ağır ve dengesizdi. sanırım bu yüzden de tepmesi oldukça azdı.  kesinlikle 51 cm den daha uzun namnuyla çekilmez. ilk modifiye ve namnu yaptırma deneyimimi yaşadığım tüfeklerdi. 61 ve 66 namnuluları ne koyarsan atardı. 51 cm namnu yaptırdım 34 gramın altında çalışması için 1 numara şok veya namnu uzatma takmak gerekiyor, modifiye çalışmalarına halan devam ettiğim cihazlardır.

çatüs b 36                       2013 yılında aldım
bunu da modifiye ve koleksiyon amaçlı almıştım 200 . atıştan sonra kilit kırdı. çok kalitesizdi. isabeti çok çok kötüydü, tamir ettirip takas ettim. kimseye önermem.2013 yılında takas ettim.

huğlu 601 g,  2014 yılında aldım.
55 cm içten şokludur. tek kurşun antrenmanı için aldım .

« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2014, 09:12:57 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı Berat KARADEMİR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #43 : 21 Mayıs 2014, 18:09:50 »
Avcılığa çocukluğumda babam ve arkadaşlarının yanında çantacılık yaparak başladım .Daha sonra babamın avcılığı bırakması nedeniyle kullandığı Browning Auto5 ben kullanmaya başladım.Full şok 71cm hareketli namlu bana göre en iyi tüfek  ava gidip hiç atış yapmasam yada hiç av vuramasam dahi bu tüfeği elime alıp dağı taşı gezmek hayatımda en sevdiğim hobi.Bana göre Auto5 kullanmak hem büyük keyif hemde ayrıcalıktır Bin tane tüfekte alsam benim için Auto5 yeri başkadır..
1967-ÇAMLIYAYLA

Çevrimdışı Metin GÖRGÜLÜ

• Müdavim Üyemiz
  • yelkili
« Yanıtla #44 : 22 Mayıs 2014, 11:14:58 »
Arkadaşlar Merhaba bu güne kadar kullanmadığım tüfek kalmadı desem yalan olmaz naçizane azda olsa bir avdada olsa kısmen ülkemizde bulunan her türlü tüfeği görüp kullanma fırsatımda oldu ancak daimi olan  bir fiil kullandığım tüfekler en çok bu tüfekleri kullandım kullanmaktayım.
1) ÇOCUKLUĞUMDA 1962 MOD. MKE KIRIKKALE
 Rahmetli AHMET Dedem çok avlandı   14 yaşımda bana verdi bende çok avlandım kendi vurduklarımla  efsane olmayı hak ediyor bazı doluları hiç sevmez dipçik süper kendisi gülle gibi ağır hemen boşluk yapar av öldürmesi bugün süper olur yarın öldürmez
2= Bir ara çukur bant üzümlü aldım çaktırır kıstırır derken onu hemen sattım.
3=Bir ara yarı otomatik huğlu aldım çaktırır kıstırır derken onuda hemen sattım.

Rahmetli MUSTAFA dedemin  Saintetienne -GEFAR çiftesinin amcamda taş gibi durduğunu görünce kendime onu örnek aldım. Bende  çifte merakı onunla doğmuştur. Çocukluğum onun avlarını yiyerek geçti.

Saintetienne - VERNEY CARRON 12 Cal -71-18/3 - 1/3 Tüfeğimi
 1991 yılında aldım.
 Çok sağlam aynı zamanda zarif vede Hafif 2950 gr.olmakla beraber  Hor kullanım tüfeği değildir.
Bölgemde yaptığım avlarda (Fişeğini bilirim=Deneyip bulurum) bıldırcın ve üveyk  avlarında Çoğunlukla kendi yaptığım doldurma fişeklerle saçması çok etkilidir.  Saçması adeta ava yapışır fitiller ve yakar.   Bölgemizde kış bastırıncaya kadar 28 ve 30 gram federal  ile kış ılımansa 30 ve 32 gr. Kış iyice bastırınca Soğukta 34 ve 36 gram fişeklerle özellikle   keklik ve tavşan da  yaralı avımın düştüğünü hatırlamam.  av ince tüyün içinde kalır kuştan toz çıkarır havada ayak çeken kendini kısan kuşlar düştüğü yerde hep cansız olur. 
Bu arada yılardır  kullandığım bu tüfekle kundakla mükemmel bir uyum sağlamış durumdayım  bana sanki elim kolum gibi gelir son derece randıman alırım.

NOT: Dolabınızda duran tüfeğe lafım yok ama ava gittiğiniz tüfeğinizin imkanlar dahilinde tek bir tüfek olmasına özen gösterin  herkese keyifli avlar dilerim Rastgele.
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2014, 11:18:59 Gönderen: Metin GÖRGÜLÜ »
METİN GÖRGÜLÜ-1969- YELKİ KÖYÜ-İZMİR
TECRÜBE ÖĞRETMEN'LERİN EN İYİSİDİR.
YALNIZ OKUL MASRAFI AĞIRDIR.

resim yükle

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #45 : 23 Mayıs 2014, 13:11:18 »
 içten şoklu sağlam bir poze tam avcı tüfeği.(çifte de olabilir alışkanlık meselesi)
 huğlu, yıldız, sarsılmaz, bazı düzce markaları bu konuda gayet iyi.      ben kırma tüfekte yabancıya hayatta  para vermem.

domuza da gidiliyorsa sağlam bir kısa namnu otomatik gayet yeterli,  10 tane tüfeğe gerek yok. o yabancı olabilir ama ata-armsan-stoeger, sarsılmaz, huğlu, hatsan akkar iş görebilir. daha ucuzuna girmemek lazım.

« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2014, 13:13:03 Gönderen: Savaş KARAUZ »
1978-İZNİK

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #46 : 23 Mayıs 2014, 13:44:16 »
 babadan kalma miras tı ilk elime aldığım ateşli efsane silah,
antakya samandağda süleyman usta nın yaptığı ''dolma tüfek'',
ford un direksiyon borusundan namlusu tornalanmış,
dipçiginde tırnaklı bir kapsül kapak kutusu,
kabze çevresi sedefle süslenmiş arada bir rüyalarıma giren mastır yaptığım tüfekti.

1/ dolma- artıları çok serisi yok olsada ruhsat vermezlerdi şimdi, eksileri büyük kuşa domuza gidilemez.

2/ robust 222 12 cal. çifte, full schoke / modifield schoke 1972 imalatı 71 namlu, azak avlarda uçarda güzel performanslı kullanıcının ağır dolu fişekte parmağını omuzunu döven tüfer derler ben 32 gr dan yüksek atmadım kıyamadım kurşun hiç atmadım beni dövmedi sadece eksileri fişekler baş ağrısı yapıyordu av dönüşü bıldırcında yakında avı parçalıyordu, enson hanımın doğumunda sıkışıp satmak zorunda kalmıştım.

3/ turkuaz hk 11 model 12 cal 65 namlu. 1/2/3/4/5 şoklu. 34 gr. üstüne çıkma her yerli-yabancı fişekle her avı yap namlu mekanizma şuan arıza vermedi 2. yıl daha fişek sıkıştırmadı maşallahı var memnunum. bir otodan daha ne bekleyebilirimki
bu tüfeği edinmemdeki oğuzhan hocam ve ramazan aknarçay ustama teşekkürü borç bilirim.

ama dolmada dolma enson 1990 lı yıllarda bahçe evine giren hırsızın eline geçti ve yitip kaybolup gitti,
istediğin mühimmatı koy uçar kaçar her türlü kuş avını yap ufak ve orta boydaki her kuş avını yapmıştım çocukluk yıllarımda,
av dönüşü tulumba başında kara barutu namludan temizlemede limonu kesip namludan içeri sıkardık resmen köpük küpük kaynardı kara barutun isleri tulumbada bol suyla yıkar güneşe asıp namlu aşağı kuruturduk, on numara singer makine yağıyla metal aksamı yağlar siler kaldırırdık duvardaki yerine, babam gece bekte yeşil baş avına gittiğini o yıllarda çamurlara bata çıka çuvalla eve kuş getirdiğini anlatır durur o tüfekle yaptığı avlarını masal gibi dinlerim hala.
« Son Düzenleme: 23 Mayıs 2014, 14:00:12 Gönderen: M.Ali AKDAĞCIK »
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

The following users thanked this post: Ahmet SÜRER

Çevrimdışı Savaş KARAUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #47 : 23 Mayıs 2014, 15:06:30 »
dolma tüfekle olan anılar gerçekten ilgi çekici.  zevk için hala kullanan var mıdır acaba.
1978-İZNİK

Çevrimdışı M.Ali AKDAĞCIK

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #48 : 23 Mayıs 2014, 18:36:30 »
dolma tüfekle olan anılar gerçekten ilgi çekici.  zevk için hala kullanan var mıdır acaba.

savaş bey,
tarsus ' un ova ve köylerinde ince kuş avlarında hala kullananlar var olduğunu geçen yıllarda duymuştum ama görmedim.
  • TURKUAZ HK 11, OTOMATİK, 4+1, 12 CAL. 65 CM.
  • LAZER TEK KIRMA, 36 CAL. 65 CM.
İnsanlara hoşgörülü tavrım , bildiklerimin yanılgılarıma yetmeyişindendir,..

Murat Ali Akdağcık
1970 MERSİN

Çevrimdışı Mahmut ÇETİN

• Müdavim Üyemiz
  • Böyle Bir Kara Sevda...
« Yanıtla #49 : 23 Mayıs 2014, 19:33:47 »
Ava çoğu avcı gibi kendime ait olmayan tüfeklerle başladım. Tek kırmalar ve çifteler..
1- İlk tüfeğim Üzümlü koop. çifte; Çok dengeli ve iyi bir tüfek olduğunu maalesef yıllar sonra iş işten geçtikten sonra anladım. 71 namlu 12 çap
2- Zümrüt otomatik; Domuz avına fena kapılıp çiftemi satarak bunu aldım. Fena değildi ancak uçar avı yapamıyordum. 61 namlu 12 çap uzatmalı şok
3- Akkar Altay otomatik (sentetik); Uzatmalı şoklu tüfek göze hoş görünmüyor diye tesadüfen aldım. Birden av zevki almaya başladım ama 35 metre mesafe içerisindeki avlarda. Diğer otomatikten sonra müthiş bir bir yıkım ve bana uygun ölçüler ile çok rahat av yapıyordum. Domuzda, uçarda ve kaçarda birden hiç yapmadığım ördek avı derdi çıktı başıma. 61 namlu mobil şok
4- Yıldız süper poze; Otamatik uzak geçişlerde etkisiz kalıyordu, Arkadaşım satmaya karar verince hayrını gör ettik geçtik. elimden düşmez oldu ama bir süre sonra askı kayışını namluya bağlayan parça avda çıkınca artık tüfeği yenilemek lazım dedim, çifte hevesi de dürtmeye başladı. 71 namlu mobil şok
5- Charles Daly (Sarsılmaz) Çifte; Yıldız yetkili satıcısına git gel her seferinde fiyat artışı bir gafletle bayinin birinden aldım geçtim, almaz olaydım. Satmak için buraya ilan koymaya bile utandım. 1 avda ördekte harikalar yaptı 2 kaz 2 ördek aldırdı tamam oymuş bir da av mav zevki yok. 32 gr 2 no saçma 1-2 no şok başka fişekle şokla av yok. çift patlatması, satıcının duyarsızlığı ile 2 yıl evde süs işi gördü. Heveslenip yanıma alıp gittiğim her avda başıma iş çıkarta yazdım. Zirvede uçurum kenarında tek ayak dengeli keklikler kalktı atış yaptım 64 gr neymiş orda öğrendim. Belkide 34- 36 gr fişekten bu tüfek yüzünden çekinir oldum. 71 namlu mobil şok.
6- Fabarm otomatik; Arkadaş dedim hepsini sat al bir avrupa tüfek keyfine bak. Robustlar, Sentetiyen dedikleri çifteler, Franchiler yok arkadaş yok temiz bir tüfek. Robustların sol gözleri hep şişik, otomatikler beni alma diye isyanda.. Derken Fabarm çıktı karşıma uygunda fiyatlı aldım, iyi ki almışım. Çok temiz değil ama her avda rahat ettirdi. Geçen sezon kendi adıma moral sezonum oldu tüfek açısından sayesinde. 61 namlu uzatma şok
7- Yıldız Çifte; İçimdeki çifte aşkı bitmedi, birazda sitedeki abimlerim suçlu bu konu da :) özel yapım çifteymiş, numaralı dipcikmiş, çiftenin avı başkaymış falan. Bende yaptırırım arkadaş dedim çıktım yola Halil beyin yanında aldım soluğu o bile baktı kaldı yüzüme ordan da fabrikaya uçtum. O model çifte de yok uydurun olacak bu malzeme çiftede yok takın arkadaş derken maliyet bana doğru uçtu neyse o olmasın bari bu olmasın bari diye kendimi telkin ederek maddi durumuma uygun bir tüfek yaptırdım (2014) kullanacağız bakalım Allahtan hayırlısı.

1981 Burdur
EY RABBIM
IMAN ILE ÖZÜMÜZÜ, HAYAT ILE YÜZÜMÜZÜ 
EDEP ILE SÖZÜMÜZÜ, KUR'AN ILE ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI EYLE