Gönderen Konu: Trap,Skeet veya normal atışlar için Avcılık Belgesi  (Okunma sayısı 7999 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tolga KARTIN

• *
Merhaba ;

Tüfeği ruhsatımı alırken özellikle sordular. bu tüfeği ne amaçla kullanmak istiyorsun diye, ve bende özellikle belirtmiştim, ava gitmeyeceğimi sadece keyif amaçlı atışlar yapacağımı.
Şu andada her cumartesi arkadaşlar ile meskun mahal dışında bir yerde manuel trap makinamız ile atışlar yapıyoruz. Silahlarımızın ruhsatı mevcut, herhangi bir canlıya atış yapmıyoruz ama hala Avcılık belgesi olmadan yaptığımız bu hareketin yasal olmadığı yönünde bildirimler alıyoruz.

Bu durumun bir kanun maddesi var mıdır? ( Ateşli silahlar kanununda v.s) Tüfek ile atış yapmak için kesinlikle avcılık belgesi olması gerekmekte midir? bu konuyu belgeleyecek veya ayrıntılı bilgi verecek kişiler için şimdiden teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2010, 19:54:55 Gönderen: Tolga KARTIN »
Ata Arms CY 12cal.
1977 Ankara

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• *
Ynt: Trap,Skeet veya normal atışlar için Avcılık Belgesi
« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2010, 12:52:30 »
dediğiniz herhangi bir yetkili geldiğinde sorun haline gelebilir malum açık alanda av dışında bir atış yapmak kanunen doğru değil.
ruhsatınız olsada poligonda atış yapabileceğinizi söyleyecekler lisansınız olmadığı için poligondada attırmayacaklar bence t.a.f.sitesine girip atıcılık lisansı çıkartırsanız hiç bir sorun kalmayacaktır lakin 10 tl gibi küçük bir paraya maloluyor.
o zaman yakın çevrede poligon yok bizde amatör sporcuyuz derseniz anlayış daha ılımlı olacaktır.yada yakın bölgenizde amatör bi poligon varsa orada ruhsat yada lisans sormazlar.

atıcılığa merakınızı takdirle karşılıyorum ne mutlu size.
bizde çok şanslıyız yakınımızda gelişmiş poligonumuz olduğu için .
kolay gelsin kardeşim trap atıcılıyla ilgili merak ettiğiniz bir konu olursa mutlaka yardımcı olmak isterim.
Erdal ÇİFTÇİ
1969 izmir 0 532 382 32 17

Çevrimdışı Hasan CENK

• *
« Yanıtla #2 : 05 Şubat 2011, 20:16:23 »
Ben İzmirde oturuyorum. Vede atıcılık yapmak istiyorum. Silahımızı aldık diyelim lisansımızıda çıkarttık. Foça taraflarında veya başka bir yerde atış yapamazmıyız ille poligona mı gitmemiz gerekli? Birde cezası nedir?(Yakalandık diyelim silah ruhsatımız vede lisansımız ile.) Başımız belaya girermi? Poligonlarda işleyiş nasıldır? Atış ücretleri bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşşekkürler.
Hasan CENK
1986 İZMİR

Çevrimdışı Bahattin ÖRTÜKOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2011, 12:16:22 »
ERDAL BEY GEREKEN İZAHI YAPMIŞ ARKADAŞLAR
  • BROWNİNG
  • BERATTA
  • BAİKAL
Bahattin ÖRTÜKOĞLU
1970 KASTAMONU
05327153381

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 06 Şubat 2011, 23:02:01 »
başınızı agrıtmak istemiyorsanız lisans çıkartın derim...şikayet vs olmadıgı sürece sorun çıkmaz..ama adli bir durum olursa başınız agrır....
poligonlarda fiyatlar....25 fişek 10-15 tl arasındadır.....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Hasan CENK

• *
« Yanıtla #5 : 07 Şubat 2011, 00:03:53 »
ERDAL BEY GEREKEN İZAHI YAPMIŞ ARKADAŞLAR
Benim sorduğum soruları tam okuyamadınız galiba? Kendisi de İzmirli olduğu için Foça taraflarını sormuştum ve poligon fiyatları önemliydi benim için
başınızı agrıtmak istemiyorsanız lisans çıkartın derim...şikayet vs olmadıgı sürece sorun çıkmaz..ama adli bir durum olursa başınız agrır....
poligonlarda fiyatlar....25 fişek 10-15 tl arasındadır.....
Cevabınız için teşekkür ederim ben poligon denilince fiyatları biraz uçuk düşünmüştüm ama 10-15 tl çok makul geldi. Lisans ile poligon yolu gözüktü bize anlaşılan... Aradada kaçamak atarız bi kaç tane... (tarlalarda)
Hasan CENK
1986 İZMİR

Çevrimdışı Musa KARAOĞLAN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Şubat 2011, 01:32:19 »
Lisans almak isterseniz şimdi tam zamanı.
Zira, lisanslar 01 ocakta başlayıp, 31 aralıkta sona eriyor, her yıl vize yapılması gerekiyor.
Ve çıkartması çok basit, evrakları yolladığınızda 20 gün içerisinde elinizde oluyor, en azından bende öyle oldu.
Musa KARAOĞLAN
1975 SAMSUN

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• *
« Yanıtla #7 : 14 Şubat 2011, 17:54:42 »
hasan cenk kardeşim imza bölümümde tlf numaram mevcut her c.tesi pazar poligonda atış yapıyoruz hem tanışırız hemde atış yaparız lisans çıkrtman kesin şart çokda düşük bedeli var .
şimdi şöyle cebinde lisansın olduğu zaman emniyet mensubu geldiğinde poligon imkanınız olmadığından dolayı mecburiyetten atış yaptığınızı söylersen daha ikna edici olur foçada ikamet ediyorsan bergamada her hafta sonu antreman yapıyor arkadaşlar selamımı söyle antreman yapabilirsin hem diğer poligonlarda olduğu gibi seri fiatı yüksek değil ve jandarma problem yaratmaz
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Ömer BARLAS

• *
« Yanıtla #8 : 31 Mart 2011, 21:22:58 »
Peki kendimize ait arazide atışın durumu nedir acaba? Bir de konunun yeri uygun değil ama Bornova'da oturuyorum ve Yakaköy'deki poligondan faydalanmak istiyorum, Google'larken hareketli avın fiyatının 5 TL olduğunu hasbel kader öğrendim ama trap için kullanım ücretleri nedir hiç bir yerde bulamıyorum. Bir de illa ki lisansa ihtiyacımız var mı, henüz lisans başvurusu yapma şansım olmadı.
Ömer BARLAS
1977, Bornova, İzmir

Çevrimdışı Erdal ÇİFTÇİ

• *
« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2011, 10:43:30 »
ATICILIK LİSANSI ŞART MALUM DEVLETİN POLİGONU .
her c.tesi pazar poligondayız buyrun gelin yardımcı olalım.
bu hafta manisada ödüllü trap skeet yarışma var orada lisans sorunu yok
Erdal ÇİFTÇİ

Çevrimdışı Ali LORTOĞLU

• Müdavim Üyemiz
  • hayat kimseyi kıracak kadar uzun değildir
« Yanıtla #10 : 01 Mayıs 2011, 01:06:38 »
valla bende 2 yaz önce hanımın köyüne giderken (şile/ağva/istanbul)  trap makinemi fişeklerimi ve tüfeğimi alıyım orada oyalanırım demiştim (dağlık köylük yer ohhh) neyse çıktık köyün tepesinde meskun olmayan bi yerde yapıyorken atışımızı (yaklaşık 160-170 fişek atmışım ama hepsini topladım yani doğada bırakmadım ) oradan birileri beni tanımalarına rağmen jandarmaya şikayet etmiş jandarmanın  geldiğini gördüm av sezonuda değil zaten avcılık ta yapmıyorum uzun zamandır uzman çavuş ne yapıyorsun ne ediyorsun derken arabayı falan aradılar (ruhsatsız silah falan aradı herhalde ) neyse hanım falan buralıyız dememize rağmen ağvaya karakola götürüldük 
e tabi biraz fırça yedikten sonra uzmanlar ve astsubaylar zaten niyetimizi bildiklerinden  işte iyi bi insansınız niye böyle yapıyorsunuz gibilerden konuşmalarla işte hııımmmm bi daha olmasın falan diyerek bizi bıraktılaaaaaaaar
döndüğümde  istanbul tophanedeki beretta bayiindeki (komandoav) bekir abiye anlattım durumu  ve o da bana sen yanlişı baştan yapmışsın  oraya gittiğinde atışını yapmadan direkt jandarmaya veya orada ne varsa işte karakol falan neyse gidip onlara şöyle diyecektin (tecrübe işte )
bizim böyle bi durumumuz var tüfeğimizle atış yapmak istiyoruz şu köydeyiz şu  civardayız ruhsatımız belgelerimiz lisansımız (lisansım da vardı yani) isterseniz buyurun birlikte atalım deseydin ve onların bilgisi dahilinde hareket etseydin böyle olmazdı dedi
aslında doğrusu da böyle   çünkü jandarma yada vs. uzaktan yaklaşırken sizin niyetinizi tam olarak anlayamıyor ve kötü davranışa maruz kalabiliyorsunuz derdinizi anlatana kadar  Allahtan ben uyumlu sakin davrandığımdan bi sorun çıkmadı
bir daha böyle bişey yaparsamda bekir abinin dediği gibi önce bi gözükecem  hatta telefonlarıını alıp telefonumu verecem ondan sonra bu şekilde atışımı yapacağım ...birisi şikayet te etse onlar bilir en azından hee burada atış yapacaktı bu şahıs (işin kötüsü o gün bi de bana şüpheli şahış diye kimlik bilgilerimle birlikte bi kağıt imzalatmışlardı) izin vermezlersede atmam ne yapayım  havalıyla oyalanırım ....  neyse sonuçta ateşli silah  dikkatli olmak ve kurallara kanunlara uymak şart uyulmadımı veya azıcık çizgiden çıktımmı böyle olabiliyor    herkese keyifli kazasız belasız atışlar dilerim
Ali LORTOĞLU
1975 istanbul