Gönderen Konu: SİZCE KOPAY IRKLARI HAK ETTİĞİ DEGERİ GÖRÜYORMU?  (Okunma sayısı 24542 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erhan GÜÇLÜ

• *
Arkadaşlar yurt dışında yetiştirilen bazı kopay ırklarına ait fotoları sizlerle paylaşmak istedim ve şu konuyuda tartışalım bizde niye böyle saf ırklar yok niye kopay ırklarıda kuş köpekleri kadar deger görmüyor?

Erhan GÜÇLÜ
1981 Akşehir/ KONYA

Çevrimdışı Halil HALİLOV

• *
Ynt: SİZCE KOPAY IRKLARI HAK ETTİĞİ DEGERİ GÖRÜYORMU?
« Yanıtla #1 : 18 Ocak 2011, 16:15:51 »
Bencede ilginc bir soru,Internette goruyoruz normal kirma kopoy yavrularini cok yuksek fiyatlara satiyolar orneyin aksam gordum bir kactane 300-500tl (safkan fiyatina satiyolar)istiyolar 60-90 gunluk yavruya ve hic bir garantisi yok nasi aileden oldugu secere ve vesaire olmadigi icin. iste birkactane irk benden.
Bulgar kopoyu:

Bulgar Baraki:

Bunlarda 3 ayri irk Sibr kopoyu

« Son Düzenleme: 18 Ocak 2011, 16:32:35 Gönderen: Halil HALİLOV »
ORMANDA YERE BIR INE DUSSE KARTAL GORUR,GEYIK SESINI DUYAR,AYI ISE KOKUSUNU ALIR.
Halil Halilov
1991 bulgaristan

Çevrimdışı Halil HALİLOV

• *
« Yanıtla #2 : 18 Ocak 2011, 16:21:31 »
Rus Pegaq

Hannover Kopoyu

Petit Basset Griffon
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2011, 16:30:33 Gönderen: Halil HALİLOV »
ORMANDA YERE BIR INE DUSSE KARTAL GORUR,GEYIK SESINI DUYAR,AYI ISE KOKUSUNU ALIR.
Halil Halilov
1991 bulgaristan

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2011, 18:08:29 »
Sevgili Dostlar güzel bir konu,tüm kopoycu dostları yakınen de ilgilendirmektedir.Ancak konu güzel olmasına rağmen kopoycu dostlarımız halan daha yorum yapmamakta direniyorlar.
Sorunun asıl cevabı burda yatıyor.Her şeyde oladuğu gibi biz kopoycularda neme lazımcıyız.Hal böyle oluncada  kopoylarımızın durumu içler acısı.
El alem en doğrusunu,en güzelini yapmaya çalışırken,bizler rasgele yapıyoruz.Asılını astarını aramadan,sormadan soruşturmadan aklımıza geldiğince hareket ettiğimizden kopoylarımızı hep kırdık,yozlaştırdık.
Fakat şu son yıllarda,bizdede bu konu önem arz etmesi nedeniyle üzerinde çalışma yapan,ırkları saflaştırma gayretinde olan değerli dostlarımız var.İnşallah bu dostlarımızın çabalarıyla kopoylarımız hak ettkleri değeri bulacaklarını ümit ediyor,bu tür çalışmalara tüm kopoycu dostlarımızında katkı sağlamasını temenni ediyorum.

Kopoylarımıza biz kopoycular değer verdikce onların değerleride o nisbette artacaktır.
Avına avcısına ve de doğasına sahip çıkan dostlara selam olsun.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Hasan CAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 18 Ocak 2011, 19:23:03 »
SAYGI DEYER DEYERLİ KOPAYCILAR  BEN DAHA ÖNCE BU KONU HAKKIDA BİR KONU AÇMIŞTIM AMA KİMSE DUYARLI OLMADI AMA BEN BİR KOPAYCI OLARAK BU KOPAY IRKINI YAŞADIĞIM MÜDDETCE CANIM SAĞ OLDUĞU  KADAR BU IRKI YAŞATMAYA ÇALIŞACAĞIM BU GÜNDE SAYGI DEYER BİR DOSTUMUZUN SAYESİNDE YENİ TAZE BİR KAN GETİRTİK BULGARİSTANDAN  BEN KOPAYCILAR ADINA ÜZERİME DÜŞEN HER  ŞEYE HAZIRIM FAZLI ABİNİN TÜM GÖRÜŞ VE FİKİRLERİNE KATILIYORUM  TÜM KOPAYCILARA ŞUNU SÖYLÜYORUM BİZLER SAFKAN IRKLARA SAHİP OLMAMIZ İÇİN ÖNCE BİRBİRİMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM GERİSİ GELİR ZATEN TÜM KOPAYCI DOSLARA SAYGILAR SEVGİLER SUNARIM
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2011, 09:04:37 Gönderen: Hasan CAN »

Hasan CAN
1962 ANKARA

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 18 Ocak 2011, 19:38:24 »
Sevgili Hasan Bey elbette görev sizlerin,gelecek nesillere daha iyi kopoy ırkı bırakmak hepimizin görevi olmalı.Duyarlı dostlara teşekkürler.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Aykut ALGÜNEY

• *
« Yanıtla #6 : 18 Ocak 2011, 20:00:36 »
Güzel ülkemizde kendine has kovucu ırklarımız vardır.Eğer elimizdeki köpeklerin bir ırk olduğu iddiası içindeysek, önce bu köpekleri ırk olarak tescil ettirmeliyiz.( Bir yada birden fazla olabilir ) Bu konuda Federasyonun bir çalışması vardı. Hatta geçen sene toplantı yapıldı ÇORLU'da diye hatırlıyorum. Bu köpeklere gerçekten değer veriyorsanız önce dernekleşin, bu konuda federasyonla temas ettiğinizde  meşakkatli yol haritası önünüze konacaktır. Eğer güç birliği eder ve yola çıkarsanız bu köpekleri uluslararası düzeyde ırk olduğunu kabul ettirir, Türkiye adına da tescil ettirirsiniz.
Aykut ALGÜNEY
1972-İzmir

Çevrimdışı Hasan CAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #7 : 18 Ocak 2011, 20:32:50 »
 AYKUT BEY GÖRÜŞLERİNİZE KATILIYORUM BU KONUDA ÇABALARIM VAR DEYERLİ  K.I.F BAŞKANIMIZ HASANCAN SEVER BEY SAYIN ÜMİT ÖZKANAL HOCAM SIRP HAKEM URSOVİÇ  GELİP KOPAYLARIMA BAKTILAR SAFKAN BİR IRK OLDUĞUNU SÖYLEDİLER BU KOPAYLARI K.I.F TARAFINDAN BİR GÜN KAYIT ALTINA ALINIP ÜLKEMİZ ADINA  TESCİLLENECEKTİR İNŞALLAH
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2011, 09:08:27 Gönderen: Hasan CAN »

Hasan CAN
1962 ANKARA

Çevrimdışı Hasan CAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 18 Ocak 2011, 20:45:24 »
SERKAN BEY ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ BEN BİR ŞEYE SAHİP OLACASAM YA İYİSİ OLSUN YA HİÇ OLMASIN  SİZLERİNDE POİNTER KONUSUNDA ÇOK AZİMLİ VE ÇOK HIRSLI OLDUĞUNU DUYUYORUM ALLAH GÖNLÜNÜZE GÖRE VERİR  İNŞALLAH YOLUNUZU AÇIK  ETSİN AZMİN ÖNÜNE BİR ŞEY GEÇEMEZ İZMİRE TÜM AVCI DOSLARA SAYGILAR SELAMLAR

Hasan CAN
1962 ANKARA

Çevrimdışı Serhat SERİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 18 Ocak 2011, 21:32:36 »
Valla bu konu hakkında ne desem bilemiyorum..Ama şu apaçık ortada Kopoy ırkları ülkemizde genel olarak gereken değeri görmüyor..Bu konuda Berk ve Hasan Beye başarılar diliyorum ve Buradan da yapabileceğim birşey varmı bunuda bilmiyorum.. Berk biraz destek derken neyi kastediyorsun bunu biraz açsan iyi olur..İnşallah bu yılın sonunda Temmuzda Ankara'da göreve başlarım..Orada tanışıp bir kopoycu olarak ve en önemlisi AvCı olarak bu konuda gerekeni hep birlikte yapmak isterim..Buradan bütün Kopoyculara selam olsun..             
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2013, 18:56:17 Gönderen: Serhat SERİN »
doğum yılı ve yaşadığınız ili profilinize yazınız
http://avlakforum.com/forum/profile/?area=forumprofile;u=23147

Çevrimdışı Ali ALKAN

• *
  • ahmetler köyünden tüm avcı dostlara selamlar
« Yanıtla #10 : 19 Ocak 2011, 17:51:05 »
selam arkadaşlar malesef bizim çanakkale ilimizde de kopaylara çoğu kişi para getiren bir eşya gözüyle bakılıyor yunanistan tan birkaç köpek tüccarı geliyor köpeklere yüksek fiyatla alıp yunanistana götürüyor malesef bölge avcılarıda bu adama köpeklerini satıyor yada köpekler av peşinde  koyboluyor birdaha çıkmıyor herkes bu işi ticarete dökmüş geçen hafata dişi kopayım koyboldu hale yok inşallah herkes bu konuda birbirine yardımcı olur bence lütfen iyi ırk köpeklerimiz  yurt dışına satmayalım
Ali ALKAN
1981 Çanakkale

Çevrimdışı Erhan GÜÇLÜ

• *
« Yanıtla #11 : 19 Ocak 2011, 22:15:19 »
Ülkemizdeki bize ait saf ırkları malesef tescilleyemediğimiz için yabancılar sahipleniyor.Sonrada kopayların ırkı bulgar deliormanlı oluyor, sırp kopayı oluyor.Bu ırkların hepsi anadoludan gitme.Biz ırkı koruyamamışız elin yabancısı sahiplenmiş.
Erhan GÜÇLÜ
1981 Akşehir/ KONYA

Çevrimdışı Hüseyin YUVANÇ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 20 Ocak 2011, 09:33:07 »
ARKADAŞLAR  GÜZEL  BİR  KONU  BEN  KIRK  SENEDİR  KOPAY  AVI   YAPİYORUM  BİZ  YERLİ  KOPAYIMIZIN  KİYMETİNİ  BİLELİM  BİR KAÇ  YABANCI  CİNS  KÖPEKLERDEN  NASİBİMİ ALDIM  BİR TEK DELİ  ORMAN  AVLADI  ŞU  ANDA   GÜZEL  AV  YAPİYOR   GERİSİ  BOŞ  YURA  SIKUÇİ   GASKON   HASAN  USTAYA  ÇALIŞMALARINDAN  DOLAYI  ŞAHSIM  ADINA  TEŞEKKÜR  EDERİM  SAYGILAR  SEVGİLER  BÜTÜN  KOPAYCI  CAMİASINA RASTGELE
Hüseyin YUVANÇ (ZAZA hüseyin)
1954 Buca İZMİR            0537 2567299

Çevrimdışı Atila KAĞNICI

• *
« Yanıtla #13 : 20 Ocak 2011, 11:19:39 »
Evet Bu konu hakkında çok duyarlı olmamız gerekiyor, ülkemizde kuş köpekleri bu kadar kıymetliyken onlardan daha yetenekli daha akıllı güzelim  kopoylarımıza gereken değer verilmiyor.
yurt dışından gelen kopoylara gelince, komşunun tavuğu komşuya horoz görünür hesabı elimizdekinin kıymetini bilmiyoruz.

Ayrıca Erhan bey 2. fotoğraftaki kopoyun ırkı nedir acaba bilgi verebilirmisiniz?
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2011, 11:25:57 Gönderen: Atila KAĞNICI »
Atila KAĞNICI
1981AFYONKARAHİSAR

Çevrimdışı Erhan GÜÇLÜ

• *
« Yanıtla #14 : 21 Ocak 2011, 11:37:07 »
atilla bey heralde siyah renkli kopayı kast ediyorsunuz resimleri nette buldum ırk bilgisi yoktu sanırım amerikan kopaylarından black and tan olmalı ama bu rekte farklı ırklarda var avusturalyalılarda da bu tür köpekleri var.
Erhan GÜÇLÜ
1981 Akşehir/ KONYA

Çevrimdışı Atila KAĞNICI

• *
« Yanıtla #15 : 21 Ocak 2011, 14:54:38 »
Teşekkür ederim Erhan bey.Köpeğin mahmuzları dikkatimi çekti Afyon da buna benzer mahmuzlu kopoylar görmüştüm onun için sordum tekrar teşekkür ederim.
Atila KAĞNICI
1981AFYONKARAHİSAR

Çevrimdışı Hasan CAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 21 Ocak 2011, 15:55:21 »
HÜSEYİN YUVANÇ BEY  BİR KOPAYCI OLARAK BU KONU İLE İLGİLENMENİZE ÇOK MEMLUN OLDUM BEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ELİMDEN GELDİĞİ KADAR BU IRKA  SAHİP ÇIKMAYA ÇALIŞIYORUM  YAKLAŞIK 30 YILDIR KOPAYA BAKIYORUM  İNŞALLAH BU GÜZEL IRKI KAYBETMEYİZ SİZLERİN GİBİ DEYERLİ BÜYÜKLERİMİZİN BİLGİ VE FİKİRLERİNDEN FAYDALANMAK İSTERİM TÜM KOPAYCI DOSLARA SAYGILAR SEVGİLER SUNARIM

Hasan CAN
1962 ANKARA

Çevrimdışı Zekayi İLHAN

• *
« Yanıtla #17 : 21 Ocak 2011, 17:14:35 »
bu konuda bende birşeyler paylaşmak istedim degerli kopaycı arkadaşlar. son zamanlarda hep şundan yakınırdım. eski köpekler yok yani eski kopaylar yok ve dogru  gercekden de eski av yaptıgımız kopaylar yok.ben bi o günki kopayların yaptıkları ava bakıyorum birde bu gün ki kopayların yaptıkları ava bakıyorum. ikisinin arasında karlıdaglar kadar fark var bunun nedeni ise benim kendi düşüncem katılırsınız katılmazsınız saygı duyarım bizim elimizdeki yerli köpeklerin ırkları öyle karışmış ki kimin ne oldugu belli degil bazı avcı arkadaşlar köpeklerini çifleştirip yavru alırken genellikle akraba köpeklerle çifleştirmişler sonuçda verimsiz köpekler çıkmış ortaya. biz kopaycılarda kuşcu köpek besleyen arkadaşlar gibi safkan köpek beslememiz gerektigini düşünüyorum .bunun için ırkı bozulmamış safkan köpek ırklarını bakmamız gerektigini düşünüyorum. ve ben bu neden le beagleye döndüm ve çok menmunum sizlerde kendinize göre begendiginiz bir ırk secerek onun üzerinde  çalışmalarınızı yapın derim hepinize saygılar.
Zekayi İLHAN
1969 tokat

Çevrimdışı Hasan CAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 21 Ocak 2011, 22:13:36 »
ZEKAİ BEY GÖRÜŞ VE FİKİRLERİNE KATILIYORUM UMARIM TÜM KOPAYCI  DOSLARIMIZ BU DÜŞÜNCE VE FİKİRLERİ DİKKATE ALIR TOKATA SAYGILAR SELAMLAR

Hasan CAN
1962 ANKARA

Çevrimdışı Ümit ÖZKANAL

• *
« Yanıtla #19 : 25 Mart 2011, 13:27:02 »
Kopoy ırklarına gereken önem verilmeye başlanıyor. İlk Kopoy derneği kurulmak üzere Çorlu'da Enver Bey tarafından. Sanırım Nisan ayı içerisinde KIF bünyesinde bir de kopoy derneği yer almış olacak.
Ümit ÖZKANAL
1970 ESKİŞEHİR

Çevrimdışı Erol ÖMEROĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 29 Mayıs 2011, 18:09:04 »
  Slm avcı arkadaşlar,Erhan beyin yüklediği resimler SEGUGİO İTALİANO'ya(seguco italiano) ait.
 Selamlar.
Erol ÖMEROĞLU
1963 Tekirdağ/Saray

Çevrimdışı Mustafa DEMİRTAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #21 : 29 Mayıs 2011, 22:30:57 »
Kopoy ırklarına gereken önem verilmeye başlanıyor. İlk Kopoy derneği kurulmak üzere Çorlu'da Enver Bey tarafından. Sanırım Nisan ayı içerisinde KIF bünyesinde bir de kopoy derneği yer almış olacak.
ilk adım atılmış devamı gelecektir....
1968/amasya-istanbul-sarıyer
Hâlıkın dururken mahlûka tapma,
Şeytana uyup da yolundan sapma.(Lâ Edri)

VEFAT ETMİŞTİR

Çevrimdışı Adem KARAGÖZ

• *
  • !!!!!!!COK vuran değil PAYLAŞMAYI BİLEN.!! AVCIDIR
« Yanıtla #22 : 13 Ocak 2012, 16:48:13 »
Hasanbey güzel bir konuya temas etmişsiniz soy ve kantakibi yapmak gerekiyo türkiyede yeni yeni oturmaya başladı inşallah dahada ilerlemesi dilegiyle .. Adamlar bos durmamş Özelikle FIRANSA  en bastaki renkleri degişik olsada kulaklarından ve fizik yapısından kendini beli eden GASGON ırkının degişik varyosyonlarıdır.. TÜRK iyede bu ırk fazla bilinmiyor olsada ses ve kokudaki üstünlükleriyle yakında herkezin tanıdıgı bir irk olucak Ben petit gasgon ırkını yetiştiriyorum elimden geldince tabi  saygılarımla. HERKEZE RASTGELE..
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2012, 14:44:31 Gönderen: Adem KARAGÖZ »

PETİT GASGONLA VALANMAK AYRICALIKTIR

Çevrimiçi Abdullah GÜLTEPE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 13 Ocak 2012, 18:23:49 »
eski kopaylarımız kadar iyi kopay pek kalmadı bizim bölgede avcı çok ama iyi av yapan köpek çok az bunun sebebide avcılarmızın yanlış çiftleştirmeler yapması dişinin av yapıp yapmadığına bile bakmakmaksızın iyi av yapan bir kopayla çiftleştirmesi ve bu yavruların hepsinin çok iyi avcı olmasını beklemesi ve bu yavrulardan avı iyi olmayanlarının bile damızlık olarak kullanılması sebebiyle ikopaylarımız git gide yozlaşıyor. iyi kopaylarımızın bazısı avda kayıp oluyor ,kurtlara yem oluyor, çalınıyor zaten şehir hayatındada kopay beslemek zor bir ırkı koruyabilmek için iyi av özelliği olan köpeklerden en az bir çift olması lazım hasan can abi gibi fazla köpek bakabilecek olan kesinlikle kendi istediği niteliklerde olan köpeğin çoğalmasını sağlamalıdır
« Son Düzenleme: 16 Ocak 2012, 21:45:47 Gönderen: Abdullah GÜLTEPE »
  • baikal mp 153 0tomatik
  • yıldız p71 otomatik
  • turkuaz sn12 otomatik
  • akdaş ah 212
Abdullah GÜLTEPE 1984 KARABÜK-İSKENDERUN/HATAY
 Tel: 05354083156

Çevrimdışı Hasan CAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #24 : 15 Ocak 2012, 11:50:58 »
abdullah bey bu kopay cılık çok  fedakarlık isteyen bir iş  biliyorsun ki bir kopay ne zahmetlerle verimli hale geliyor ırk konusuna gelince biz daha çok dere ve dağları aşmamız lazım kuş köpeklerinde bu aşıldı  bir çok arkadaşımız istediği köpeği yurtdışından gtirebiliyor onlar dağı taşı aştı şimdi düz ovada yürüyorlar bizde ise elinde iyi bir ırk kopay olan kendini birşey zannediyor ben kendimide  ayırmıyorum arkadaş bana diyorki abi benim kopayı çifleştirelim  kopayı normal  bizim yerli kopaydan olmaz diyorum yoksa kimseyi kırmakta istemem adam selamı sabahı kesiyor  birdaha ne arar nede sorar bitti  sizi herzaman arayan adam bu ülkde ırka sahip çıkılacaksa onu onunla bunu  bununla kırmayacağız aynı ırkı aynı ırla çifeştiremek gerekir sırp kopayları  bulgar kopayları hayranla adamların kopaylarına bakıyorum adamlar ırka sahip çıkıyor yoksa kırılır gider   ben yanlız kopaylarıma bakmak için ne zahmetler veriyorum en ucuz yem 40 liraya geliyor bende 14 köpek var maliyetini siz hesaplayın arkadaş iyi bir ırka sahip olmak için  bazı fedakarlıklar yapmak gerekir saygılarımla
image hosting png
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2012, 18:20:22 Gönderen: Hasan CAN »

Hasan CAN
1962 ANKARA