Gönderen Konu: Evcil ördeği kullanarak yaban ördeği avlarken yakalandı  (Okunma sayısı 19338 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
Yamula Barajı çevresinde yaban ördeği avlayan kaçak avcıların olduğu yönünde ihbar alan Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri, avcıların nasıl avlandığını önce önce kayıt altına aldı, ardından da evcil ördeği kullanarak yaban ördeklerini av tüfeği mesafesine çektikleri belirlenen kaçak avcılar, suçüstü yakalandı. Avladıkları yaban ördekleri ile birlikte yakalanan 3 avcıya 2 bin 900 lira idari para cezası verildi.

Kayseri'de Çevre ve Orman İl Müdürü Ali Rıza Baykal ve müdürlüğe bağlı ekipler, Yamula Barajı çevresinde yaptıkları kontrolde, mühre adı verilen ve suda yüzen plastik ördekleri kullanarak ördek avlayan Ö.A., H.D. ve F.D.'yi suçüstü yakaladı. Ne olduğunu bile anlamadan avlarına devam eden 3 avcı, çevre müdürlüğü ekiplerini görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Yamula Barajı'nda kaçak yaban ördeği avlanması yapıldığı yönünde ihbar aldıklarını aktaran Baykal, bunun üzerine harekete geçtiklerini söyledi. Avcıların plastik ördeklerin yanı sıra yaban ördeklerini av tüfeğinin atış mesafesine çekebilmek için evcil ördekleri kullandıklarını söyledi. Avcıların, ekipler olay yerine gelene kadar avladıkları yaban ördekleri ve koruma altında olan angut kuşu ile birlikte yakalandı. Baykal, avcıların Niğde'den geldiğini tespit ettiklerini belirterek, kaçak avlanmaya, ruhsatsız avlanmaya müsaade etmeyeceklerini söyledi. Kaçak avlanan şahıslara idari para cezası olarak 2 bin 900 lira uygulanırken, şahısların bu para cezası dışında da ceza alacaklarına dikkat çekti.

1980-Antalya

Çevrimdışı Kadir ALP

• *
Ynt: Evcil ördeği kullanarak yaban ördeği avlarken yakalandı
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2011, 09:12:53 »
Devletin her yere bir görevli dikme imkanı yok. O yüzden avcı avına ve avlağına sahip çıkmalı. Olaydada duyarlı bir vatandaşın müracatı üzerine caniler yakalanmış. Av suçu işeyenleri ihbar edenlere, ihbar neticesi kesilen cezanın bir kısmı ödül olarak verilmeli.

Bunu bildirendende cezayı kesendende allah razı olsun.

Kadir ALP
1970-Adana

Çevrimdışı Hakan ÖZEK

• *
« Yanıtla #2 : 27 Ocak 2011, 09:36:27 »
Devlet bukadar korumacılık ruhunu birazda göl ve barajlara zehirli atık sularını bırakan ve avcıdan binlerce daha fazla zarar verenlere niye bukadar korumacı OLMUYOR Düşünüyorum acaba  onların adı fabrika bizim adımız AVCI diyemi aciz kalıyor -ve üc beş ördek yakaladılarmı kuyrugunada başka avcılarda teneke baglı yorlar yapmayın ayıptır birbirinizi yemeden devletin dahada kötülerine göz yumdugunu unutmayalım tüm avcılara saygılar
Hakan ÖZEK
1972 - İstanbul SEFAKÖY Duhul- LÜLEBURGAZ Sakızköy

Çevrimdışı Zafer SOYGÜR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 27 Ocak 2011, 10:30:55 »
nerden buluyon böyle haberleri bilmiyomki 
Zafer SOYGÜR
1977 Alaşehir MANİSA 0 532 545 61 43
---ALAŞEHİRLİ ZAFER ---
ZAFER'LER GETİREN ATLARIN NALLARI ALTINDANDIR

Çevrimdışı Kadir ALP

• *
« Yanıtla #4 : 27 Ocak 2011, 21:04:51 »
Devlet bukadar korumacılık ruhunu birazda göl ve barajlara zehirli atık sularını bırakan ve avcıdan binlerce daha fazla zarar verenlere niye bukadar korumacı OLMUYOR Düşünüyorum acaba  onların adı fabrika bizim adımız AVCI diyemi aciz kalıyor -ve üc beş ördek yakaladılarmı kuyrugunada başka avcılarda teneke baglı yorlar yapmayın ayıptır birbirinizi yemeden devletin dahada kötülerine göz yumdugunu unutmayalım tüm avcılara saygılar

Yaklaşık 20 yıldır avcılık yaparım bu süre içinde devlet kontrolüyle bir defa karşılaştım. Hangi korumacılık ruhu. Olaydada bir vatandaşın talebine istinaden denetim yapılmış zaten. bu başlıktada suçun failide atık sular demiyor. Bunlarla ilgili bir başlık açarsınız o konuda orda tartışılır.
Suçluyu mazur göstermenin anlamı yok.

Aslında hırsızın, katilin, tecavüzcünün şakşakçılarının olduğu memleketimizde av suçu işleyenlerin şakşakçılarının olmasınıda yadırgamamak lazım.

Kadir ALP
1970-Adana

Çevrimdışı Barış KAVUNCU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 30 Ocak 2011, 13:49:54 »
 Adam cabelasda gerçeğinden güzel mühre yapmış, düdük ,teyp desen gırla gidiyor. Havada kanat çırpan mühre bile var ki canlısından bile etkili. Onun için fazla abartmaya gerek yok bence. Bu işi yapan için dağda köpekle avlanmak neyse ovada ördekle avlanmak aynıdır. Eski ördek avcıların çoğu canlı mühreyle avlanmış ve bazı yörelerde bu bir av kültürü haline gelmiştir.
Barış KAVUNCU 1977-İzmir - İkamet Bodrum 538 5909925

Çevrimdışı Yusuf KERİMOĞLU

• *
« Yanıtla #6 : 01 Şubat 2011, 00:07:32 »
Sanırım Türkiye'nin heryerinde gümecilik ve canlı mühre kullanımı olduğunu korkarak söylüyoruz...Bu kültür var ve olacak..Kötümü?... tartışılır..Senede 2 ay ülkemizde ördeği ağız tadıyla görüyoruz..Uçar avında vurulandan daha az ördek vururlar gümeciler..Ayrıca uçar avındaki gibi vurulan ördeği bulamadan gitmez gümeciler...zamanında yaptık...Bu gün olsa yine yaparım ama yasalara da saygılıyız tabi...yasak dedilerse yapmıyoruz..Karda buzda her akşam gümecilik yapılamaz... kimse yapmaz..10 günde 15 günde bir gümeye gidiliyor...3-4 ördek anca vuruluyor..Ben bu yakalanan arkadaşlara üzüldüm gerçekten...Uçar avından daha zor ve meşakkatli bir avcılıktır..Senede 1 veya 2 kez doğru düzgün et verir ördek gümeciye...yarı karanlıkta kanat sesine tüfek atıp vurduğunu bulamayan, tilkileri ve şahinleri besleyen birçok avcı var...gümeciye zaten ördek düşmez arkadaşlar..gümecilik yapanlarda malesef yasanın en ağır cezasını 2 ördek yüzünden öderler..Ve eminim ki birçok avcımız bu işi ya yapmıştır yada hâlâ yapmaktadır...Ama herkes birbirinin kulağına fısıldar..
Yusuf KERİMOĞLU
1976 Balıkesir

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #7 : 01 Şubat 2011, 00:22:48 »
Gümecilik kültür müdür derseniz ünlü avcılar vardır, ama ünlü gümeci avcılar diye tanınmış avcılarda tanımadım.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimdışı Yusuf KERİMOĞLU

• *
« Yanıtla #8 : 01 Şubat 2011, 00:46:46 »
Ünlü avcıların bir kısmının gümeye gittiğini biliyorum..Ama dediğim gibi sadece kulaklara fısıldandığı için herkesin bildiği bir durum olmuyor bu..Tabi ki buda onların ünlü avcı olması durumunu değiştirmiyor..Ünlü avcı bir taraftan ünlenip bir taraftan güme avlarını anlatmıyor tabi ki..Ünlü avcılardan birinin bizim bölgemizde her yıl bıldırcına teyp kurup av bitiminde arkadaşlarıyla çeşme başında rakı keyfi yaptığına şahit olduk...Keşke yaban tv de gördüğümüz şekliyle legal olsa herşey...Ama değil malesef...
Gümeciliğin kültür olduğunu biliyorum..gümecilik yapıldığı yıllarda  nesli tükenmedi bu hayvanın..Gümeciliği yasakladıkları zamanda ördeğin neslinin devamı garantiye alınmış olmuyor..Yanlış anlaşılmasın bu gümecilik ve canlı mühre kullanımının savunucusu değilim...Ama bunu inkâr etmek, bu avcılığı şu an türkiyede çok az insanın yaptığını düşünmek, insanın kendini kandırmasıdır..Ben kendi şehrimden çıkıp trakyaya gittiğimde bile asfalttan arabayla giderken yüzlerce güme görüyorum...Bu tür avcılık var...Bohçacı dersiniz veya bu avcılığı avcılıktan saymazsınız o başka bir boyut...Ama kültür olduğunu o kadar iyi biliyorum ki..Yaptım çünkü...bana bohçacı diyebilirsiniz..Şu an yapmasam bile eskiden kalma bir gelenek bu..Evet canlı mührede çakılıyor gümeye...Ördeğin iyi ötmesi gerektiği için mühre seçiminden tutunda çakım şekline kadar bir çok ayrıntı vardır güme avcılığında..Bir ördeği yanlış çakarsınız tek tüfek atmadan dönersiniz..Ördeğiniz bozuktur tek tüfek atamazsınız..Sözün kısası eski bir gelenek ve avcılık şekli bu güme avcılığı ama yapmayalım isterim bende..Ama serbest olsa ilk güme yapanlardan biri ben olurum sanırım...Buda benim avcılığımı tartışmaya şu andan itibaren tartışmaya açar..Ama yaptım bu avcılığı ve bohçacı diyenlerden de rahatsız olmam..Çünkü denemedim, çok ayıp diyenler bile yapıyor bunu malesef..
Yusuf KERİMOĞLU
1976 Balıkesir

Çevrimdışı Kadir ALP

• *
« Yanıtla #9 : 01 Şubat 2011, 16:36:45 »
Arkadaşlar.

Yazıyı okuyorum birtakım şahıslar yasaklanan yöntemlerle av yapıyorlar. Avladıkları kuşlar avına izin verilen kuşlar olsa sizin bu şahıslara karşı hoşgörünüzü anlayacağım.

Bakıyorum bu kişilerin soyu tükenmek üzere olduğu için avı yasaklanan angut ördeğini avladıklarını görüyorum. 12 bin küsür üyesi olan sitemizde kaç kişi bu kuşu gördü soruyorum. Gören varsa şanslılardan saysın kendini. Bu kuşun pek çok bölgede etinide yemezler zaten. Eti pek makbul olan bir kuş değildir. Avının avcılıklada bir alakası yoktur. Vuran sadece caniliğini tatmin etmek için vurmuştur.

Bu işin güme kültürüyle avcılıkla ne alakası var. Lütfen böyle şahıslara pirim vermeyelim arkadaşlar.

Ekliyorum. Soyunun tükenmesi sadece avcıların suçumu diye biri yine çıkabilir. Ona da tavsiyem her camianın kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğidir.

Kadir ALP
1970-Adana

Çevrimdışı Sıtkı ÖZBAŞLI

• *
« Yanıtla #10 : 05 Şubat 2011, 18:14:47 »
arkadaşlar kapalı güme avı genelde balıkkesirden yukarı trakya bölgelerinde yapılır ama sert havalardan dolayı  insanlarımız avcılık heyecanını arkadaşlarıyla sobası yanan sıcak bir ortamda sohbet le  birlikte rahat  bir ördek avı yaparlar  kaç ördek vururlar bilmiyorum ama  meşekatli bir iştir   ama kapalı ortamda mazgallardan kontrol ve atış yaparlar  çok atış pozisyonu vermeyebilir her zaman . canlı mürelerini v şeklinde dizerler  ve beklerler gelen ördege konarı atarlar 3  5 ördek vururlar .  bu merak oldugu için  insanlar sert iklim olan yerlerde sabaha kadar açıkta av yapamazlar o nedenle de barınmak için kapalı gümeler yaparlar bence de olsun derim bu merak  hepimizde var  hoş görün derim.  bize gelince egede iklim daha yumuşak oldugu için  bizler sazdan sadece gizlenmek için dogal ve üstü açık  güme yaparız ve biz sadece uçarı av yaparız akşam avları ve aylı havalarda ördek avı çok güzelolur birde gündüz ördegin yaylım yerinibulur plastik mügreyle avlanırız ve bu da yasak degildir çok da güzel ördek vururuz bizim bir av gurubumuz var 4  5 kişiyiz ekip  olarak  ovaya dagılır ördegin yerini bulur sonrada takip ederiz birkaç gün havanında uygun oldugu gün ava çıkarız . yani hadi bu akşam ava gidelim diye ava gitmeyiz yok sa boşa kürek çekmiş oluruz.  avlarımızı görmek isterseniz lütfen . ege bölgesi avcılar sayfasından {   ördek avcısıyız vesselam] ve { ördek avını seviyorum ] yazılarımdan  bakabilirsiniz.
Sıtkı ÖZBAŞLI
1965 Aydın/SÖKEC:\Users\cs\Desktop\karina uçuş domuz\P1150975.JPG

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 18 Ağustos 2011, 07:14:00 »
güme avcılığı yasak derler gecelik 250tl verirler gelirler trakyaya bir kamyon ördek vururlar.herkes yasak der ama kimse kurallara uymaz.jiplerle römorklarla gelirler tam pansiyon otel konforunda avlanırlar giderkende güme sahibine bir adet tüfek  hediye ederler ama korumacılığı kimseye bırakmazlar.ördekte güme bıldırcında teyp siz avlanan kaç tane avcı var.arkadaşın biri yazmış ergene nehrini pisliğe çeviren fabrikaların kaç tanesine ceza yazılmış.geçenlerde bu sitede türkiyenin en ünlü kaçak avlanan avcıları vardı onları gördükten sonra  gümeciliği tartışmaya bile gerek yok.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Canan GÖRÜR

• Müdavim Üyemiz
  • ADANA BELÇIKA HATTINDA GARİP BİR AVCI
« Yanıtla #12 : 19 Ağustos 2011, 01:28:21 »
arkadaslar kurallara uymak sart ancak dogaya en fazla zararida fabrika atiklari ve ciftcileri kullanmis olduklari kimyasal zehirler
veriyor adamlar tarlayi nadasa bile birakmiyorlar arka arkaya  mahsul ekiyor buda demektirki hem ava acik zamanda hemde ava kapali donemlerde zehir ustune zehir atiyorlar tarlalarina pekala dogaya yuzde bin zarar veren bu sahislara kim ceza kesiyor kim denetliyor birde ucaktan havadan zehir atarlar ustune ustluk anizlari yakar ciftci gelir evinde oturur asil avin tum canlilarin dusmani ciftciler orman bakanligida dsi kanallarini kurutur imara kapali alanlari imara acip ormanlari kesenlere ne demeli yaz yaz bitmez avciyi denetliyorsun tamam ama ciftcileride denetle ceza keste gorelim adalet istiyorum ben bireysel hakkim saygilar
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2011, 01:31:23 Gönderen: Canan GÖRÜR »
Canan GÖRÜR
1967 ADANA & BELÇİKA

Çevrimdışı Kadir TATAR

• *
« Yanıtla #13 : 17 Ekim 2011, 06:19:18 »
bizim köyün yakınında bir baraj gölü var köyden biri evcil ördeklerini alır ayaklarından bağlayıp salar suya, başlar beklemeye. benim arkadaşlardan iki kişi de o gün göle ördeğe gitmiştir. bakarlarki gölün kenarında 10-15 tane ördek var. sürüne sürüne yaklaşırlar. ikisi ördeklere yakın bir çalının arkasına gelir, ördeklerin sahibi de bir yerlere gizlendiğinden onu da görmezler. ve ateşlerler tüfeklerini.3-4 ördek kalır su üzerinde. bakarlarki ördekler kaçmıyo tüfekleri bi daha doldururular. tam bi daha ateş edecekler kayaların arasından zinkaflı küfürler ederek birinin kendilerine doğru koştuğunu görürler. baya makara konusu olmuşlardı köyde.
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2011, 06:20:45 Gönderen: Kadir TATAR »
Kadir TATAR
1982 kastamonu

Çevrimdışı Ahmet AKGÜL

• *
« Yanıtla #14 : 20 Ekim 2011, 23:33:32 »
canlı mühreyle ördek avı bizde çok eski bir gelenektir yapmayın abiler o zaman köpeklede avlanmayalım sonra abd liyi ağzımız açık izleyelim ama onlara her şey serbest
Ahmet AKGÜL
1980 Edirne\ Uzunköprü

Çevrimdışı Rıdvan KOCATAŞ

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #15 : 21 Ekim 2011, 08:32:34 »
Canlı ördeklerle çocukluğumuzdan beri avlandık. Bunu ayıplayamam. Daha yeni belkide 1-2 senedir yasaklanan kurallardır. Serbest olsa eminim bütün avcılar canlı mührelere geçerler. Çünkü yaal olarak cansız mühreler, gümeler yada kanatlı mühreler daha yeni yeni yasaklanıyor. Bu sitedeki hemen hemen bütün avcılarda kanatlı mühreler vardır. 3-4 sene onlarda buralardan kınama yazıları yayınlarlar artık.

Ama bir gerçek var avlanması yasak olan ördekler avlanıyorsa gerekenin yapılması iyi olmuş. Görevlileri tebrik ederim.

Rıdvan KOCATAŞ - 0545 464 4805
1980 Antalya - İkamet  ISPARTA