Gönderen Konu: Amik Ovası, Tekrar Göl Oldu  (Okunma sayısı 3205 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
Amik Ovası, Tekrar Göl Oldu
« : 08 Şubat 2012, 21:41:24 »
Amik Ovası, Tekrar Göl Oldu 

Hatay'ın Amik Ovası, şiddetli yağışlar ve Asi Nehri'nin taşması sonucu göle döndü, 7 köy tamamen sular alında kaldı. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Amik Ovası'nda 100 bin dekar arazinin sular altında kaldığını söyledi.

Amik Gölü'nün 1955'de başlanan ve 1980'da tamamlanan kurutulmasının ardından elde edilen araziler, topraksız köylülere 10'ar dönüm olarak dağıtılınca buralarda irili ufaklı köyler kuruldu. O yıllardan bu yana tarım arazisi olarak kullanılan bölgeden geçen Asi Nehri, Karasu ve Afrin Çayları, ocak ayında başlayan şiddetli sağanak yağışlar nedeniyle taşınca, Amik Ovası sular altında kaldı. Yer yer su seviyesi 2 metreye kadar yükseldi, ovadaki 7 köy de tamamen sular altında kaldı. Reyhanlı Kaymakamlığı, ulaşım sağlanamayan köylere gıda yardımı gönderirken ev ve ahırları sular altında kalan köylüler perişan oldu. Kurutulan Amik Gölü üzerine kurulan Karacannık Köyü'nde evlerini su basan köylüler, yaşadıkları manzara karşısında şaşkına döndü. Köyde su seviyesinin 1 metreyi bulduğunu belirten Ahmet Döner, Amik Gölü kurutulduğu yıllarda buraya gelip yerleştik, hiç bu kadar büyük bir sel felaketi yaşamamıştık. Evlerimizin ahırlarımızın içi su doldu. Amik Ovası tekrar Amik Gölü oldu dedi.

1980-Antalya

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Amik Ovası, Tekrar Göl Oldu
« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2012, 15:16:29 »
Hüseyin Bey, çevreyle ilgili güncel ve önemli bilgileri paylaşıyorsunuz, çok güzel.

Amik konusunda ne diyeceğim, ikiye bölündüm. Bir yanım bırak böyle kalsın, diğeri yazıktır köylere diyor. Son kararım şu :) Köyleri başka yere taşısınlar, Amik gölü yerinde kalsın. Orayı kurutup yerleşime dönüştürenlere de şu manzaralar kapak olsun.

Geçenlerde o gölün kurutulmasının orada yaşayanların bile hoşuna gitmediğini okuduydum. Ovanın bereketi azalmış diyorlardı. İklimi de olumsuz değişmiş. Keşke eski haline dönse diyecektim, meğer bir de havaalanı inşa etmişler. Sivrisinek mücadelesi diyerek oy kazanmak için mahvolmuş çevre ve onun intikamı.

Baskından zarar görenlere geçmiş olsun.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Özgür KAYA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 22 Nisan 2012, 20:33:16 »
Hüseyin Bey, çevreyle ilgili güncel ve önemli bilgileri paylaşıyorsunuz, çok güzel.

Amik konusunda ne diyeceğim, ikiye bölündüm. Bir yanım bırak böyle kalsın, diğeri yazıktır köylere diyor. Son kararım şu :) Köyleri başka yere taşısınlar, Amik gölü yerinde kalsın. Orayı kurutup yerleşime dönüştürenlere de şu manzaralar kapak olsun.

Geçenlerde o gölün kurutulmasının orada yaşayanların bile hoşuna gitmediğini okuduydum. Ovanın bereketi azalmış diyorlardı. İklimi de olumsuz değişmiş. Keşke eski haline dönse diyecektim, meğer bir de havaalanı inşa etmişler. Sivrisinek mücadelesi diyerek oy kazanmak için mahvolmuş çevre ve onun intikamı.

Baskından zarar görenlere geçmiş olsun.

aynen katılıyorum Volkan beye doğadan alınan elbet doğaya dönüyo...
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2012, 00:19:17 Gönderen: Özhan KELEŞ »
Özgür KAYA
1977-Memleket KAYSERİ-İkamet KARS

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #3 : 24 Nisan 2012, 22:23:55 »
Arkadaşlar hatırlıyorum 1980 li ve 90 lı yıllarda Eczacı Hasan KARACA  Amik gölünn kurutulmaması için çok uğraş vermişti. vu bugünlere gelinceğini doğanınbozulamaması gerektiğini o yılardaki av dergilerinde boy boy yazmıştı. Ama biliyorsunuzki tek başınıza yazıp çizsenizde büroksaiyi ve DSİ nin kurutma politakalarını önleyemyorsunuz.
Biliyorusunuz Özellikle bürokraside Türkiyeyi idare edenler idare ettikleri konulara hakim olmayıp  kendilerine verilen yetklieride rasgele kullanarak bir çok kunuyu amik gölüne benzettiler. Böyle yanlışlıkların tekrarlanmaması dileğiyle hepinize RASGELE
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2012, 08:45:27 Gönderen: Nuri ÖNEL »
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Ahmet ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 25 Nisan 2012, 01:08:10 »
Baskından zarar görenlere geçmiş olsun diliyorum. doğa verdiğini birşekilde geri alır..
  • Stoeger peregrine max 5
  • Ata Arms
Ahmet ÖZTÜRK
Lüleburgaz/KIRKLARELİ  1976

Çevrimdışı Hasan AKSU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 25 Nisan 2012, 08:53:55 »
Amik gölü baştan beri göl olarak kalmalıydı, zararını görenler çoktan anlamıştır, hepimize zararları oldu.
1981 / Samsun / Malatya