Gönderen Konu: AV SUÇU İŞLEYEN RUHSAT ALABİLİRMİ ?  (Okunma sayısı 9483 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil KARADENİZ

• Free Üye
  • *
AV SUÇU İŞLEYEN RUHSAT ALABİLİRMİ ?
« : 11 Nisan 2012, 21:41:36 »
ARKADAŞLAR AV TÜFEĞİ İLE AV SUÇU İŞLEYEN BİRİSİNİN YİVSİZ TÜFEK RUHSATNAMESİ İPTAL OLURMU YOKSA PARA CEZASIMI KESİLİR BU KONUDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR VARMI
Halil KARADENİZ 1982-ORDU

resim

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: AV SUÇU İŞLEYEN RUHSAT ALABİLİRMİ ?
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2012, 12:17:43 »
AV SUÇU DEĞİLDE ,, AV SİLAHI İLE SİLAHLI BAŞKA BİR SUÇ İŞLEYENİN YANİ TÜRK CEZA KANUNLARINA GÖRE SİLAH RUHSATI İPTAL EDİLİYOR DİYE BİLİYORUM....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 12 Nisan 2012, 14:15:35 »
başka arkadaşımız varmı bu konuda bilgisi olan görüşlerini yazabilir bu işin içinde bir karışıklık var herkes yorumunu yapsın ben sonra açıklayacam

resim

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 12 Nisan 2012, 18:19:53 »
4915 sayılı kanunda hangi durumda nasıl ceza verileceği yazılmış. Av suçunun çeşidine göre değişiyor. Hangi av suçundan bahsediyoruz?

Bir de şu başlığı hatırlatayım: http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,122208.0.html
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 12 Nisan 2012, 19:38:02 »
4915 sayılı kanunda hangi durumda nasıl ceza verileceği yazılmış. Av suçunun çeşidine göre değişiyor. Hangi av suçundan bahsediyoruz?

Bir de şu başlığı hatırlatayım: http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,122208.0.html
KONU silaha el konulması değil VOLKAN BEY av suçu işlenilmesi neticesinde av silahı ruhsatnamesinin iptal edilmesi yani ruhsatın kanuni geçerliliğinin ortadan kalkması kişininde birdaha ruhsat alamaz duruma gelmesi benim anladığım durum buydu  oyüzden bu yönde bir paylaşımda bulunmuştum...SELAMLAR....
Hakan AKMAN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 12 Nisan 2012, 21:00:31 »
KONU silaha el konulması değil VOLKAN BEY av suçu işlenilmesi neticesinde av silahı ruhsatnamesinin iptal edilmesi yani ruhsatın kanuni geçerliliğinin ortadan kalkması kişininde birdaha ruhsat alamaz duruma gelmesi benim anladığım durum buydu  oyüzden bu yönde bir paylaşımda bulunmuştum...SELAMLAR....
AYNEN av suçu işlenilmesi neticesinde yivsiz tüfek sahiplik belgesi iptal olur burada bir mevzuat boşluğu var 2521 sayılı kanuna göre av suçunda tüfeğini yakalatan kişinin ruhsatnamesi iptal olur diyor milli parklar görevlileri idari para cezası yazıp ön ödemeli şuçlara sokuyor bu cezayı ve ceza ile alakalı emliyet veya jandarmaya yazı yazmıyor bu arada mevzuat boşluğundan yararlanıyorlar

resim

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Nisan 2012, 21:03:47 »

Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasını Engelleyen ve Verilen İzinlerin İptalini Gerektiren Haller:
Madde 14-(Değişik:R.G. 11.06.1998- 23369) Aşağıda belirtilen hallerden birine giren kimselere hiçbir şekilde avda ve sporda kullanılan tüfek, nişan tabancası ve av bıçağı yapımı alımı, satımı, taşınması ve bulundurulması izni ve belgesi verilmez.

a) Ateşli silahla işlenen cürümlerden hükümlü bulunanlar,
b) Av suçları da dahil ruhsatlı silahı ile suç işleyenler veya silahın muhafazasındaki ihmal ve/veya kusuru neticesi başkaları tarafından suç işlenmesine veya intihar yada intihara teşebbüs edilmesine neden olmaktan mahkum olanlar.
c) Haklarında Türk Ceza Kanunun 119 uncu maddesinin uygulanması nedeniyle kamu davası açılmamış olsa bile zorunlu olmadığı halde meskun mahalde veya civarında yada umuma mahsus yol üzerinde veya bu yola doğru silah atanlar ile bu suçların birinden mahkum olanlar,
d) Ateşli silahla işlenenler ile taksirli suçlar hariç değişik zamanlarda işlediği aynı veya farklı türden ikinden fazla suçtan dolayı hapis veya ağır hapis ve / veya ağır para cezasına mahkum olanlar,
e) Ateşli silahla işlenenler ile taksirli suçlar hariç iki yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar ile  devlet sırlarını açığa vurma, ideolojik, anarşik, terör ve benzeri amaçlarla yaygın şiddet eylemlerine katılma ve bu gibi fiilleri tahrik ve teşvik etme suçlarından birinden hüküm giymiş olanlar,
f) 2521 Sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun Hükümlerine aykırı fiillerden dolayı hapis veya ağır hapis ve/veya ağır para cezasına mahkum olanlar,
g) 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12,13,14 ve 15 inci maddelerinde belirtilen suçlardan dolayı 6 aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanlar ile aynı Kanunun 4 üncü maddesinde yazılı yasak aletlerden birini kullanmak suretiyle suç işleyen ve bu suçtan dolayı hapis ve/veya ağır para cezasına mahkum olanlar,
h) Uyuşturucu ve psikotrop maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç etme ya da bu fiillere teşebbüs etme, satma, satışa arz etme, satın alma, bulundurma, herhangi bir şekilde başkasına devretme veya devralma, sevk veya nakletme alınıp satılmasına veya devrine ya da her ne suretle olursa olsun tedarikine vasıta olma suçlarından biriyle mahkum olanlar,
ı) Kısıtlı olanlar ile Kamu hizmetinden yasaklılar,
i) Akıl hastası veya psikolojik ve nörolojik rahatsızlıkları olanlar,
j) 18 yaşını bitirmemiş olanlar,
Yukarıdaki fıkranın (a), (b), (c), (d), (e), (f), (g) ve (h) bentleri kapsamına girenler, affa uğramış olsalar veya mahkumiyetleri bütün neticeleriyle birlikte ortadan kalksa yada mahkemelerce verilen karar üzerine adli sicilden silinmiş olsa bile, kendilerine hiçbir suretle bu Yönetmelik kapsamına giren belge ve izinler verilmez. Bu fıkra hükmü Türk Ceza Kanununun 2 inci maddesi hükümlerine göre suç olmaktan çıkan bir fiil nedeniyle hüküm giymiş olanlara uygulanmaz.
Bu madde de belirtilen mahkumiyet, kesinleşmiş mahkumiyettir.
Bu madde hükümlerinin uygulanmasında, mahkemelerce verilen hürriyeti bağlayıcı cezalar, paraya çevrilmiş olsa dahi, hürriyeti bağlayıcı ceza esas alınır.

resim

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #7 : 12 Nisan 2012, 21:33:56 »
Halil bu işin içinden net bir şekilde çıkmak için hukukçu olmak lazım son çıkan bazı kanunlarla pek çok şey kabahat kapsamına alındı :)

KARA AVCILIĞI KANUNU    Kanun No: 4915

İDARÎ PARA CEZASINI GEREKTİREN FİİLLERİN TEKRARI

Madde 29- (Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./514.mad)

21 inci maddenin birinci fıkrasında yazılı cezaya konu fiillerin tekrarı hâlinde ayrıca faillerin avcılık belgeleri iptal edilir ve kendilerine bir daha avcılık belgesi verilmez.

22 nci maddede yazılı cezaya konu fiillerin tekrarı hâlinde ayrıca avlak kuruluş izni iptal edilir.

23 üncü maddede yazılı cezalara konu fiillerin tekrarı hâlinde, ayrıca faillerin avcılık belgeleri iptal edilir ve kendilerine bir daha avcılık belgesi verilmez.

24 üncü maddenin birinci fıkrasında yazılı cezaya konu; 6 ncı maddenin ikinci fıkrasındaki fiillerin tekrarı hâlinde faillerin avcılık belgeleri iptal edilir ve kendilerine bir daha avcılık belgesi verilmez.

24 üncü maddenin birinci fıkrasında yazılı cezaya konu; 6 ncı maddenin üçüncü fıkrasındaki fiillerin tekrarı hâlinde faillerin avcılık belgesi yoksa, idarî para cezası yanında kendilerine iki yıl süreyle avcılık belgesi verilmez, avcılık belgesi olanlar ise ayrıca iki yıl süreyle avcılıktan men edilir.

26 ncı maddenin birinci fıkrasında yazılı cezaya konu fiillerin tekrarı hâlinde ilgililerin ayrıca, 18 inci maddenin birinci ve ikinci fıkrasındaki faaliyetlerden iki yıl süreyle men'ine ve 19 uncu maddedeki iznin iptaline karar verilir.

İDARÎ PARA CEZALARINA KARAR VERME YETKİSİ

Madde 30 - Bu Kanuna göre verilecek idari para cezaları 4856 sayılı Kanunda yer alan İl Çevre ve Orman Müdürü veya yetki verdiği elemanlar ile 31/10/1985 tarihli ve 3234 sayılı Orman Genel Müdürlüğünün Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda yer alan orman işletme şefi tarafından verilir.
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Nisan 2012, 22:08:44 »
Tuncay hocam bu işin içinden hukukçularında çıkacağını sanmıyorum bahsi geçen konu avcılık belgesi ile alakalı değil yivsiz tüfek ruhsatnamesi ile alakalı ve ve son çıkan kabahatlar kanunu ile alakalı böyle birşey bulamadım 2521 sayılı kanun açıkca söylemiş av suçu dahil ruhsatlar iptal edilir diye bu yasanın aksini iddaa eden bir yasa yazı bulamadım mevzuatlarda selamlar iyi akşamlar...

resim

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 12 Nisan 2012, 23:37:46 »
Avcılar arasında hukukçu yok mu, deyip duruyorum kimse çıkmıyor :( Avukatlar ve hakimler branşlaştıktan sonra ilgi alanlarına girmeyen kısımlardan kaçınıyor olabilirler ama hiç değilse çok yanlışımız varsa ikaz veya yönlendirme yapabilirlerdi. Keşke yapsalar. Hala bekliyorum.

Hukuktan zerre anlamam. Okuduklarımı yorumlarım. Aklıma 3 şey geldi şimdilik,

1. Ateşli silahlarla ilgili yukarıda alıntı yapılan kısımda RUHSAT İPTALİ yazmıyor. Fakat satış ve alım da yapamaz diye anlaşılıyor.

2. Ateşli silahlarda ruhsat verilmemesi için (a) bendinde (bendi mi deniyor?) yazdığına göre, "Ateşli silahla işlenen cürümlerden hükümlü bulunanlar," demiş. Bu "hüküm giymek" hapis cezası almak anlamına geliyorsa, hüküm giyilmediğinde ruhsat ve alım satım sorunu olmamalı. Av belgesi olmadan avlanmış, pulu almamış vb para cezası ile geçirilen kabahatlerde geçerli olmaz belki. "Hüküm giymek" adli yönden nasıl tanımlanıyor bilmiyorum.

3. 4915'e göre av kabahatlerinde silah ve sair şeylerin alınması, yani mülkiyetini yitirme durumu da var ama federasyonun çabasıyla takozu olmayan silahlar da iade edilmeye başlanmış. Ya da dilekçe verince iade ediliyor. Bunu anlamadım. Nasıl bir gerekçe ile çözdüklerini bilsek konu hakkındaki meseleye yardımı olabilirdi belki.

Kısacası, benim anladığım, avda bir kabahat işleyip hapis cezası verilmişse -paraya dönüştürülse dahi- bir daha ruhsat vermezler. Yok eğer hapis cezası yoksa ruhsatın iptali veya tekrar alınamaması diye bir hüküm yok görünüyor.

Açıkcası av kabahati derken ne kastetttiğinizi bilmiyoruz. Ateşli silah için ruhsat alımına engel daha bir çok madde sıralanmış ama  ben bir avcı olarak işlenebilecek en muhtemel kabahate göre(a bendi) tahminen yazdım.

Not: Hukukçu avcı arıyoruz arkadaşlar. Bir el verin lütfen.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• *
« Yanıtla #10 : 13 Nisan 2012, 01:33:15 »
benım bildigim av sucu işleyenın avcılık belgesi iptal edilir tüfek ruhsatını kolluk kuvveti verdigi için kolluk kuvvetlerını ilgilendıren bir suc işlersen ruhsat ıptal olur dıye bılıyorum ( meskun mahalde ateş adam yaralama vsvs  gıbı adlı suclar işlenirse)
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 13 Nisan 2012, 08:00:49 »
gecense takazsuz otomatk kullandğım için cezaladım(kanunu bilmiyordum)
 ve tüfeğimei alkonuldu...ruhsatımı hemen iade ettiler  jandarmaya durumu izah ettim alabilrsin dediler.. el konulan tüfeğimi ruhsattan düşmeyecekmisinizdedim ilerde sorun labilir dedim... ryhsat yenilerken düşeriz dediler...ruhsatın iptal edilmiyor,,,idari paracezası alıyorsun...aynı sucu 3 kere işlersen avdan men ediliyorsun...av sucuolarak biline kanun lardaki availişkincezalar artık kabahatli olarak geçiyor...bu nedenle takozsuz tüfekleri bile iade ettiler...yasa 2009 nisna ayında değişti... ruhsatalabilrsin.. ama av kabakatin varsa...avde kullandığın tüfekle başka bir suç işlediysen ozman alamiyorusn..
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2012, 08:05:40 Gönderen: Musa KARAKUŞÇU »

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 13 Nisan 2012, 09:25:54 »
gecense takazsuz otomatk kullandğım için cezaladım(kanunu bilmiyordum)
 ve tüfeğimei alkonuldu...ruhsatımı hemen iade ettiler  jandarmaya durumu izah ettim alabilrsin dediler.. el konulan tüfeğimi ruhsattan düşmeyecekmisinizdedim ilerde sorun labilir dedim... ryhsat yenilerken düşeriz dediler...ruhsatın iptal edilmiyor,,,idari paracezası alıyorsun...aynı sucu 3 kere işlersen avdan men ediliyorsun...av sucuolarak biline kanun lardaki availişkincezalar artık kabahatli olarak geçiyor...bu nedenle takozsuz tüfekleri bile iade ettiler...yasa 2009 nisna ayında değişti... ruhsatalabilrsin.. ama av kabakatin varsa...avde kullandığın tüfekle başka bir suç işlediysen ozman alamiyorusn..

Takozsuz tüfeklere sadece el koyuyorlar diğerlerine bişey olmuyor beninde tanıdığım çok kişi var tüfeğini kaptıran ruhsat yenilerken milliparklar tarafından müsadere edildiğine ilişkin yazıyı götürüyor ve tüfeğin düşümü yapılıp yeni ruhsatını alıyor 2521 sayılı yasa av suçu işlediysen alamazsın diyor yasa hala geçerli bir yasa 4915 sayılı kanunda bunla ilgili bir yazı bulamadım araştırıp bulan olursa iyi olur bu iki yasa arasında bir karmaşıklık var bunu çözmeye çalışıyorum

resim

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #13 : 13 Nisan 2012, 11:52:20 »
Halil bu işin içinden net bir şekilde çıkmak için hukukçu olmak lazım son çıkan bazı kanunlarla pek çok şey kabahat kapsamına alındı :)

KARA AVCILIĞI KANUNU    Kanun No: 4915

İDARÎ PARA CEZASINI GEREKTİREN FİİLLERİN TEKRARI

Madde 29- (Değişik madde: 23/01/2008-5728 S.K./514.mad)

21 inci maddenin birinci fıkrasında yazılı cezaya konu fiillerin tekrarı hâlinde ayrıca faillerin avcılık belgeleri iptal edilir ve kendilerine bir daha avcılık belgesi verilmez.

22 nci maddede yazılı cezaya konu fiillerin tekrarı hâlinde ayrıca avlak kuruluş izni iptal edilir.

23 üncü maddede yazılı cezalara konu fiillerin tekrarı hâlinde, ayrıca faillerin avcılık belgeleri iptal edilir ve kendilerine bir daha avcılık belgesi verilmez.

24 üncü maddenin birinci fıkrasında yazılı cezaya konu; 6 ncı maddenin ikinci fıkrasındaki fiillerin tekrarı hâlinde faillerin avcılık belgeleri iptal edilir ve kendilerine bir daha avcılık belgesi verilmez.

24 üncü maddenin birinci fıkrasında yazılı cezaya konu; 6 ncı maddenin üçüncü fıkrasındaki fiillerin tekrarı hâlinde faillerin avcılık belgesi yoksa, idarî para cezası yanında kendilerine iki yıl süreyle avcılık belgesi verilmez, avcılık belgesi olanlar ise ayrıca iki yıl süreyle avcılıktan men edilir.

26 ncı maddenin birinci fıkrasında yazılı cezaya konu fiillerin tekrarı hâlinde ilgililerin ayrıca, 18 inci maddenin birinci ve ikinci fıkrasındaki faaliyetlerden iki yıl süreyle men'ine ve 19 uncu maddedeki iznin iptaline karar verilir.

İDARÎ PARA CEZALARINA KARAR VERME YETKİSİ

Madde 30 - Bu Kanuna göre verilecek idari para cezaları 4856 sayılı Kanunda yer alan İl Çevre ve Orman Müdürü veya yetki verdiği elemanlar ile 31/10/1985 tarihli ve 3234 sayılı Orman Genel Müdürlüğünün Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda yer alan orman işletme şefi tarafından verilir.
Alıntı yapılan: Volkan KÖYDEMİR link=topic=150805.msg10429

2. Ateşli silahlarda ruhsat verilmemesi için (a) bendinde
Ateşli silahla işlenen cürümlerden hükümlü bulunanlar," demiş. Bu "hüküm giymek" hapis cezası almak anlamına geliyorsa, hüküm giyilmediğinde ruhsat ve alım satım sorunu olmamalı.

Kısacası, benim anladığım, avda bir kabahat işleyip hapis cezası verilmişse -paraya dönüştürülse dahi- bir daha ruhsat vermezler. Yok eğer hapis cezası yoksa ruhsatın iptali veya tekrar alınamaması diye bir hüküm yok görünüyor
KONUNUN ASLI VE ÖZÜ BUNDAN İBARET bununla birlikte SN.tuncay hocamda 2008 YILINDA DEĞİŞEN YASANIN BİZİMLE İLGİLİ KISMINI AKTARMIŞ BURAYA ZATEN HERŞEY AÇIK VE NET AVCI HAKLARINI BİLDİKTEN SONRA YANLIŞ BİR UYGULAMA İLE KARŞILAŞIRSA İLGİLİ KANUN MADDELERİNİ GEREKÇE GÖSTEREREK DAVA AÇIP HAKLARINA KAVUŞABİLİR....
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2012, 11:54:49 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

• Free Üye
  • *
« Yanıtla #14 : 13 Nisan 2012, 23:15:06 »
ARKADAŞLAR BU KONU NEREYE ÇEKERSEN ORAYA GİDER VE POLEMİK ARTAR GİDER BİR KARMAŞIKLIK VAR BU İŞTE EN KISA SÜREDE BU İŞLERLE UĞRAŞAN GÖREVLİLERDEN BU KONU İLE ALAKALI BİLGİ ALACAM 2521 VE 4915 SAYILI KANUN HAKKINDA BAKALIM YASAL BOŞLUKMU DESEK NE DESEK NASIL BİR YORUM ÇIKIYOR BEKLEYELİM GÖRELİM

resim

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 14 Nisan 2012, 11:10:53 »
ARKADAŞLAR BU KONU NEREYE ÇEKERSEN ORAYA GİDER VE POLEMİK ARTAR GİDER BİR KARMAŞIKLIK VAR BU İŞTE EN KISA SÜREDE BU İŞLERLE UĞRAŞAN GÖREVLİLERDEN BU KONU İLE ALAKALI BİLGİ ALACAM 2521 VE 4915 SAYILI KANUN HAKKINDA BAKALIM YASAL BOŞLUKMU DESEK NE DESEK NASIL BİR YORUM ÇIKIYOR BEKLEYELİM GÖRELİM
HALİL BEY 2521 sayılı kanun açık ve net diyorki hürriyeti bağlayıcı hüküm giymiş olma durumunda  ruhsat iptal edilir veya alamaz diyor,,bununla birlikte 4915 sayılı kanunlada bazı av suçları kabahat kapsamına alınıyor yani hapis cezası kaldırılıyor ancak suçların tekrarı durumunda avcılık belgesinin iptaline gidilebilecek hallerin ilgili madde adı zikredilerek netür yaptırımlar uygulanacağını belirtiyor ,, ruhsat iptali gerektirecek veya ruhsat alımını engelleyecek haller senin yayınlamış olduğun 2521 sayılı kanunda açık ve net ,,av suçları ruhsat iptalini değil avcılık belgesinin iptaline neden oluyor...bunun anlaşılmayacak veya nereye çekersen oraya gidecek bir durumu yok....
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2012, 11:14:38 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #16 : 14 Nisan 2012, 11:44:16 »
Olayın hukuki boyutunu hukukçulara bırakıyorum.

Yaşanan olaylar var.
Çam dikim sahasında ve limit aşımında yakalanan avcılar var.
Para cezalarını yatırdıar, belgelerine el koyma yapılmadı.
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 14 Nisan 2012, 11:54:05 »
Olayın hukuki boyutunu hukukçulara bırakıyorum.

Yaşanan olaylar var.
Çam dikim sahasında ve limit aşımında yakalanan avcılar var.
Para cezalarını yatırdıar, belgelerine el koyma yapılmadı.
RAMAZAN BEY ilgili fiillerin tekrarı halinde diyor yani bir suçu işlemeye devam etme durumunda bu tür bir avcılık belgesi iptali söz konusu ,,yani birinci alkollü araç kullanmada 3 ay,,ikinci alkollü araç kullanmada 6 ay,,üçüncüsünde bir yıl ve daha sonrasında ehliyet iptal durumu gibi bir hadise bu olay ,,nasılki trafik suçu işleyenlerin araç ruhsatı iptal edilmiyorsa av suçu işleyenlerinde silah ruhsatı değil avcılık belgesi iptali söz konusu ,,silah ruhsatı iptalini gerektirecek haller başka durumlar.... av suçuyla ilgili,, hürriyeti bağlayıcı bir hüküm giyilirse eğer,, yani hapis cezası alma durumu söz konusu olursa,, ancak öyle olur,, yoksa av suçu nedeniyle ruhsat iptali söz konusu değil kimseyi yanlış bilgilendirmemek lazım.... SELAMLAR....
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2012, 11:56:34 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Ramazan KİLLİ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #18 : 14 Nisan 2012, 13:29:19 »
Teşekkür ederim Hakan Bey.
İnşallah bu konularda uzman olmamızı gerektirecek bir olay başımıza gelmez :)
1970 Antalya (İkamet Eşme/UŞAK) 

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 14 Nisan 2012, 17:45:46 »
Teşekkür ederim Hakan Bey.
İnşallah bu konularda uzman olmamızı gerektirecek bir olay başımıza gelmez :)
uzmanlıkla bir alakası yok RAMAZAN BEY bazan denetimlerde öyle cahil ve bilgisiz görevlilerle karşılaşıyoruzki durumu izah edip haklılığımızı ispat etmek için avcılk kanununun bu tür durumlarıyla ilgili bölümlerini ve buna benzer başka sıkça karşılaştığımız durumları her sezon başı aldığımız mak kitapçığına markör kalemlerle işaretleyip yetkililere tane tane okutturup anlatmışlığım birkaç kez oldu ,, yinede laf anlatamadığımız asker yetkililere tutacakları tutanağa benmde beyan edeceğim şeylerin yazılması gerektiğini beraber karakola gidip gerekli işlemleri yapabileceğimizi söylediğimde kıvırtıp caydıkları vazgeçtikleri durumlarda olmuştur.. sonunda suç işlemedikten sonra kimsenin karşısında eğilip bükülmeye gerek yok ,,suç işlemişsemde cezam neyse razıyım ancak yetki ellerinde olduğu için ALİ KIRAN BAŞ KESEN misali canının istediğini yapabileceğini sanan görevlilerede pabuç bırakmam.....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Ali EDİZ

• *
« Yanıtla #20 : 14 Nisan 2012, 19:57:50 »
AV suçu işlenmiş ve idari para cezası kesilmişse hiç bişey olmaz ruhsatta iptal olmaz fakat olay yargıya intikal ettirilirse milli parklar dava açıp mahkemeye sevk eder ve kararda ceza alırsanız bu adli sicil kaydınıza işlenir ve birdaha ruhsat alamazsınız.
Ali EDİZ
1977
 ANKARA

Çevrimdışı Ali EDİZ

• *
« Yanıtla #21 : 14 Nisan 2012, 20:15:50 »
ha şöle bir durum var ehliyetsiz ve alkollü araç kulanmaktan bi kaç kez yakalandım mahkumiyet çıktığı oldu ve ben 1 ay sonra ehliyet aldım . fakat ruhsatsız silah kulanmaktan yakalanan şahıs birdaha ruhsat alamaz bi yakınım sadece bulundurma ruhsatlı silahının emniyeti arzalanmıştı ve tamir için götürürken aracında silahın çantasının içinde taşıdığı için ruhsatı iptal oldu emniyetten izin alması gerekiyomuştu ve hiçbir şekilde ruhsat alması imkansız hale geldi .
işin açığı size tavsiyem ruhsatın verilen sarı kağıdın arkasındaki yazılı maddelerden birinden ceza almanız halinde ömür boyu hiç bir şekilde ruhsat alamazsınız en basiti kılıfsız meskun mahelde silahı açık taşımak veya meskun mahal olarak nitelenen fakat çoğu avcının uymadığı ağıl kenarı tarlada çalışma yapan insanların yakınında silahla ateş etmek bunlar yargıya intikal ettiğinde alacağınız bir mahkumiyet sizin ömür boyu ruhsat alamamanıza neden olacaktır o yüzden bazı durumlarda avcı arkadaşlarımızın esnek davranıp olayı yargıya intikal ettirecek boyuta taşımasını tavsiye etmem davacı siz olsanız dahi hakim sizi haksız bulup sizin hakkınızda karar çıkara bilir.
Ali EDİZ
1977
 ANKARA

Çevrimdışı Mehmet GÜNEL

• *
« Yanıtla #22 : 16 Nisan 2012, 15:28:03 »
benim bildiğim kadarıyla avlanma belgesi iptali ve silaha ,araca elkoyma işlemi bitti.
ruhsatsız tüfek haricinde elkoyma yada belge iptali gibi bişey söz konusu deyil.hatta eskiden belgesi ve ruhsatı iptal olanlar tekrar edine biliyor.

Mehmet GÜNEL
1984 Balıkesir GÖNEN
Havran
Dursunbey

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #23 : 17 Nisan 2012, 13:44:46 »
5) Silah ruhsatı talebinde bulunan kişinin, belirli bir cezaya mahkumiyete baglı hak yoksunlugunun bulunmaması şarttır. Yasaklanmış hakların geri verilmesine ilişkin hükümler saklıdır. Ancak;
a) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 79, 80, 81, 82, 102, 103, 141, 142, 148, 149, 157, 158, 161, , 188, 190, 191, 197, 199, 202, 204, , ve 223 üncü maddelerinde, 226 ncı maddesinin üçüncü, dördüncü ve beşinci fıkralarında, 227, 228, 229, 235, 236, 247, 250, 252, 282 ve 326 ila 339 uncu maddelerinde belirtilen suçlardan,
b) 5237 sayılı Kanunun 174 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında, 213 ve 220 nci maddelerinde belirtilen suçlardan,
c) 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 359 uncu maddesinde belirtilen suçlardan,
7
ç) Bu Kanunun 16 ve 17 nci maddelerinde yer alan suçlardan dolayı bir yıldan fazla süreyle hapis cezasına,
d) 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına,
e) Ateşli silah kullanmak suretiyle işledigi kasıtlı suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına,
mahkum olanlara, örgüt mensubu suçlulara, itiyadi suçlulara, suçu meslek edinen kişilere ve mükerrirlere hiçbir zaman silah ruhsatı verilmez.

değerli arkadaşlar yeni silah kanunu tasarısındada ruhsat alamama durumu yukarıdaki suçlar kapsamında olmakta imiş....
Hakan AKMAN