Gönderen Konu: köpekteki kene için yardım  (Okunma sayısı 28850 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali DAL

• Müdavim Üyemiz
köpekteki kene için yardım
« : 28 Mayıs 2012, 00:41:37 »
köpeğimde kene var  bolfo/anasit/ nevugon /gibi tozlardan kullanmama
 rağmen bir türlü başa cıkamadım bazı arkadaşlar ivomec diye bir iğne
yap diyorlar bazılarıda zararlı olduğunu söylüyorlar kesin cözüm için
siz saygı değer abi ve arkadaşlarımın yorumlarını ve kulandıkları ilaçların isimlerini
ihtiyacım var şimdiden teşekürler saygılar
Ali DAL    1976
Serinhisar / DENİZLİ
05373669437

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
Ynt: köpekteki kene için yardım
« Yanıtla #1 : 28 Mayıs 2012, 00:48:21 »
Alttaki linkte pire için geçerli bilgiler keneler içinde geçerli bakabilirsiniz,

http://www.avlakforum.com/forum/index.php/topic,77801.0.html
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

Çevrimdışı Oğuz BABAÇOĞLU

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 28 Mayıs 2012, 01:15:31 »
Sevgili Ali kardeşim, Kenenin ve pirenin patladığı bir dönemdeyiz gerçekten. Ancak geçen sene de dayım aynı olaydan, bolfonun etkisiz kaldığından söz ediyordu.İlaçlamayı yanlış yapıyorsun da ondan,  ben yapayım da etkili oluyor muymuş, olmuyor muymuş gör dedim. İlaçlamayı ben yaptım aynı ilaçlamayı 1 hafta sonra tekrar yapacaksın dedim. Bir tanesi kalmadı...

Öncelikle köpeği başka bir yere bağlayıp köpekten önce onun yattığı yeri yuvayı, kafesi, etrafını, yerleri...  vb. güzelce ilaçlıyoruz. Sonra bir su spreyiyle, (Eski camsil spreyi olabilir).İçine su doldurup köpeğin her tarafını bir güzel  nemlendiriyoruz. Sonra da Bolfoyla köpeği beyaza boyuyoruz ve derhal yerine bağlıyoruz veya kafese koyuyoruz.

İlaçlama yaparken köpeği farklı bir yere bağlayıp ilaçlamak pireyi kurtarmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Sadece köpeği ilaçlarsanız yer temiz olursa pire veya kene atlayıp kendini kurtarıyor.Tehlike geçince sonra tekrar geri geliyor. Ama önce yerini ilaçlayıp sonra köpeği ilaçlayıp yerine bağlarsanız, kene veya pire önce ilacı köpekten alıyor. Sonra yere atlayıp kurtulacağını sanarken bir de yerden ilaç alıyor ve kesinlikle ölüyor. Köpeği nemlendirmeden ilaç atarsanız köpek silkelendiği zaman ilacın % 60- 70'ini üstünden atıyor. Ama nemlendirirseniz ilacın % 80-90'ı köpeğin üstünde kalıyor ve daha etkili oluyor. Sağda solda kalan pireler de bir hafta sonraki temizlikte kesinlikle ölüyor...

Bana kafayı yedirten bu olaydan deneye deneye böyle kurtuldum. Tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2012, 13:39:28 Gönderen: Oğuz BABAÇOĞLU »

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #3 : 28 Mayıs 2012, 08:09:45 »
SEBACİL veya BYTİCOL kullan kesin sonuç alırsın kardeşim.
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı Nuri ÖNEL

• Müdavim Üyemiz
    • www.ekomakkazan.com.tr
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2012, 08:27:01 »
Arkadaşlar ismi geçen ilaçların çoğu bu konuda yeterli ama doğru ve planlı yaparsanız sıkıntı olmaz. Oğuz kardeşim zaten anlatmış.
Sadece köpekle bitmiyor iş yaşadığı  mekan ve çevrenin de ilaçlanması gerekirki hem yeniden üremesin hemde yaşayacak alan bulamasın. Birde insanlara yakın olan mekanlarda kene insanlar için de tehlikelidir. bununla ilgili yukarıda adı geçen ilaçlamalardan ayrı K-Otril diye br ilaç var halk sağlığı içinde kullanılıyor. Ben her sene bunu tüm duvar kenarlarına ve evin etrafına dış mekanlara bolca atıyorum hiç tehlikedsi yok. Kene kesinlikle bulunmuyor. Kullanmanızda fayda var.
Herkese RASGELE
Nuri ÖNEL
1957 NAZİLLİ

Çevrimdışı Burak KALLEM

• *
« Yanıtla #5 : 31 Mayıs 2012, 09:23:36 »
SEBACİL veya BYTİCOL kullan kesin sonuç alırsın kardeşim.
Özhan bey BAYTİCOL ün prospektüsüne baktığınızda köpeklerde demodex uyuzunda kullanılacağı yazar...bu ilacın köpeklerde kullanımı sizce ne kadar doğrudur...ben bir çok köpekte uygulama alanında irritasyonlar, zehirlenmeler hatta körlüğe varan durumlar gördüm... sizin yazınızdan görüpte  kullanan bir arkadaşın başına böyle bişi gelse vebalini nasıl ödersiniz....
Vet.Hek.Burak KALLEM
Muğla/Merkez

Çevrimdışı Özhan KELEŞ

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 31 Mayıs 2012, 09:30:29 »
BYTICOL'u uzun zamandır kullanıyorum hiç bir yan etkisine tanık olmadım,ensesine ve kuyruk üstüne 1-2 damlatıyorum 2-3 ay sıkıntı yaşamıyorum.
Tabiki siz bir vet hekim olarak bizlerden daha iyisini biliyorsunuz sakıncalarını bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.
Özhan KELEŞ
28/05/1962-İstanbul

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #7 : 31 Mayıs 2012, 09:43:33 »
Ben ALLTOKS dan şaşmam  yeterki dozajında kullanalım. 100 ml plastik şişelerde enseye sırta ve kuyruk sokumunun biraz üstüne dökülüyor.
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Burak KALLEM

• *
« Yanıtla #8 : 31 Mayıs 2012, 09:48:59 »
özhan bey  siz kullanıyor olabilirsiniz, sizin köpeğinizde bir etki oluşturmamış olabilir... ama sizi uzun süredir takip ediyorum, lütfen ilaç tavsiyesinde bulunmayın... bu iş çocuk oyuncağı değil... bu kadar kolay olsa idi,  senelerce okul okumamızın bir anlamı yoktu...
her ilaç allerjik reaksiyon oluşturabilir, insanlara yardım edeyim derken zarar veriyor olabilirsiniz... bizler bile bu kadar kolay ilaç isimleri zikredemezken sizin birçok sitede ve birçok konuda veterinercilik oynamanız çok yanlış... siz çocuğunuz hasta olduğunda filanca kişi bı ilacı kullan dediğinde gidip kullandınızmı yada kullaıyomusunuz...
Arkadaşar her ilaç 2 yüzü keskin bıçağa benzer. bir tarafı istediğiniz yeri keser tamir ederken diğer yüzü diğer birçok organa zarar verebilmektedir...LÜTFEN BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANMAYALIM..
Lütfen herkes kendi işini etsin....
Vet.Hek.Burak KALLEM
Muğla/Merkez

Çevrimdışı Burak KALLEM

• *
« Yanıtla #9 : 31 Mayıs 2012, 09:50:39 »
Ben ALLTOKS dan şaşmam  yeterki dozajında kullanalım. 100 ml plastik şişelerde enseye sırta ve kuyruk sokumunun biraz üstüne dökülüyor.
yıldız hanım bu alanda köpekler için özel olarak hazırlanmış formülasyonlar varken niçin sığır ilacı ...
o dediğiniz ilaçların prospektüslerinde köpeklerde kullanılabilirliği için birşey yazmazken kullanımı tartışmalı...
Vet.Hek.Burak KALLEM
Muğla/Merkez

Çevrimdışı Mehmet MEHMETOĞLU

• *
« Yanıtla #10 : 31 Mayıs 2012, 10:32:09 »
ADI GEÇEN ÜRÜN GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI TARAFINDAN RUHSATLANDIRILMIŞ BİR İLAÇ OLMADIĞINDAN, İLERİDE SİTEMİZE BİR SORUMLULUK DOĞMAMASI İÇİN SİLİNMİŞTİR.
http://www.gkgm.gov.tr/vtu/FYabanci.aspx

Ben bu damladan kullanıyorum çok memnunum pire ve keneye birebir
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2012, 11:01:46 Gönderen: Alkan YOKSUL »
Mehmet MEHMETOĞLU
1973 istanbul

Çevrimdışı Ender GİRGİÇ

• *
« Yanıtla #11 : 31 Mayıs 2012, 10:43:39 »
iğne falan yaptırma hiç etkili değil en iyi çözüm FRONTLİNE tüp olandan al kafadan kuyrağa kadar damlat başkası yalan ben iğne yaptırdım en iyi marka gene geliyor damla tek çözüm
Ender GİRGİÇ
1971-İSTANBUL
0543 457 92 99

ŞAMPİYON PARİS

enis kıran

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 31 Mayıs 2012, 11:06:08 »
Bende köpeğimde chrysamed kullanıyorum olduğu yerlere birazda köpeğime sürdüm geçen senden bu yana bir tane pire görmedim ama geçenlerde nisan ayında biraz gezmeye çıkardım kene istilası yaşadık sanki :) ama hemen çözüm chrysamed olarak çözüldü.pek zararı olduğunuda sanmıyorum prespektüsünü okuduğum kadarıyladada.

Çevrimdışı Gürkan GÜRSÜL

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK TEDAVİSİ OLMAYAN BİR HASTALIKTIR...
« Yanıtla #13 : 31 Mayıs 2012, 12:12:30 »
Ali bey öncelikle ilk yapacağınız şey bana göre ivomec yada avromec vurdurmanız ...Köpeğe zararı var ama gerektiğinde vurulması gereken bir durumsa vurulmalı avromec ve ivomec köpeklerde oluşan Kalp kurdu gibi zararlı maddelere faydası var... Kalp Kurdu'nun köpekde olup olmadığını anlayamayız belirtileri çok zor olan bir hastalık ani bayılma ve ani yorulmalar en belirgin özellikleridir, ancak köpekde olup olmadığını anlamak biraz zordur. Normal şartlarda İVOMEC kullanmak zararlı ancak gerektiğinde yapılmadı bence şuan size gerektiriyor...
Daha sonra veteriner hekiminizde köpekler için ense kene damlaları var onlardan alın ve köpeğinizin ensesine kullanın sorun bu şekilde ortadan kalkacaktır ...
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2012, 12:19:31 Gönderen: Gürkan GÜRSÜL »
Gürkan GÜRSÜL
1986 Kastamonu/Merkez
5447803700

....BENEK....                        O GERÇEK BİR FENOMEN

Çevrimdışı Kadir GONAYDIN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 31 Mayıs 2012, 12:48:00 »
Köpeğinizin şu anki durumuyla ilgili arındırma yöntemi yukarıda yeterince açıklanmış.
Ben iğne veya kullanımı sakıncalı olabilecek diğer ilaçları kullanmaktansa havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte koruyucu tasma takıyorum ve köpeğin yuvası toprak zeminli olmasına rağmen haşere ihtimalini 6 ay süreyle kafamdan atıyorum.
Kadir GONAYDIN-1978 İstanbul - Beylikdüzü

Yedi yaşında ki bir çocuk kalbimizdekileri bilse dağların arkasına kaçarız. Mevla (c.c.) her şeyi biliyor, hiç utanmıyoruz.

Çevrimdışı Mustafa GÖKKAYA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 31 Mayıs 2012, 13:32:32 »
Köpeklerde en önemle dikkat edilmesi gereken hususlardan biri şüphesiz parazit mücadelesidir.Tüm yorumları okudum,Burak bey in söylediği Bayticol isimli ilacı çok iyi biliyorum ,zaten kendim de 8 senedir veteriner kliniğinde çalışıyorum.söylediği gibi bu ilacı yanlış kullanırsanız zehirlenme olabilir,uygulama bölgesinde derin lezyonlar yapabilir,yaralar oluşabilir.fakat bu durum diğer bütün insektisit-akarisit ilaçlar için de geçerlidir.Bütün ilaçların fazlası zararlıdır,mutlaka toksik etkisi vardır.%1 oranında Flumethrin ihtiva eden bayticol adındaki ürünü,kaç  senedir hem kendi köpeklerime ,hem de müşterileriminkilere kene mücadelesinde kullandım,gayet iyi sonuçlar aldım.canlı 10 kg 1 cc enseden kuyruk sokumuna kadar damlatıldığında kurak havalarda yaklaşık bir ay kadar etkisini sürdürür.Yine aynı ilaç köpeklerde demodex uyuzu için de kullanılır.

Özhan abiye de zaten bu ilacı uzun süre önce ben tavsiye etmiştim.Fakat dediğim gibi doz aşımı yapılmamalı,bu nedenle piyasada hazır satılan (Fibroline,Fibrovet,Biyoline ) gibi ense damlalrı daha güvenlidir bu doğru,çünkü doz ayarlanmış hazır ilaçlardır,köpeğin kilosuna göre de ayrı paketlerde satıldığından daha güvenlidir.Fipronil ve Methoprene etken maddeli bu ilaçlar pireye de etkilidir.Fakat pahalı olduğu da bir gerçektir.

« Son Düzenleme: 01 Haziran 2012, 09:22:21 Gönderen: Mustafa GÖKKAYA »
www.facebook.com/setterbartin
Setter mi? Tabi ki Setter..!
İyinin düşmanı ,ondan daha iyisidir..!
 MUSTAFA GÖKKAYA-1985/BARTIN-Kozcağız [email protected]

Çevrimdışı Berk KEMİK

• Free Üye
  • *
  • Tavşancı
« Yanıtla #16 : 31 Mayıs 2012, 14:34:25 »
Bayticoldan şaşmayın. Hiçbir yan etkisini görmedim. Bu zamana kadar büyük en az 50 köpeğimde kulanmışımdır . Hatta 25 günlük 8 eniğe 2 sene önce aşırı pire basmıştı hiçbir ilaç la arındıramamıştım pireleri en son bu ilaç çare oldu   ...
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32

« Yanıtla #17 : 31 Mayıs 2012, 14:41:31 »
köpekteki kenelerden kurtulmanın en ıyı yolu ense damlası kullanmaktır.kenelerı oldurmekle beraber bazı fırmaların urettıgı damlalar 3 4 ay gıbı kenelerıde uzak tutmaktadır.verecegım damla ısmı sızın ısınızı fazlası ıle gorur
.frontlıne kesın çözum
VETERİNER HEKIM DERYA DİNÇEL
05062778024

Çevrimdışı Mustafa GÖKKAYA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 31 Mayıs 2012, 15:08:19 »
Bayticoldan şaşmayın. Hiçbir yan etkisini görmedim. Bu zamana kadar büyük en az 50 köpeğimde kulanmışımdır . Hatta 25 günlük 8 eniğe 2 sene önce aşırı pire basmıştı hiçbir ilaç la arındıramamıştım pireleri en son bu ilaç çare oldu   ...

Berk ,senin ilaçları en geç yarın göndericem kardeşim,işler yoğun fırsat olmadı:)
www.facebook.com/setterbartin
Setter mi? Tabi ki Setter..!
İyinin düşmanı ,ondan daha iyisidir..!
 MUSTAFA GÖKKAYA-1985/BARTIN-Kozcağız [email protected]

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #19 : 31 Mayıs 2012, 15:22:56 »
Burak bey, altoks size göre sığır ilacı.  Kutusunun üzerinde bile açıklaması var koyunlara sığırlara ve köpeklere Ayrıcaprospektüsündede hayvan resimlerini vermiş sığır koyun köpek olarakne kadar dozajda sürüleceği konusunda. Benim köpeğim 5 yaşında ilk yıl frontline  gibi 2-3 gramlık damlaları aldım fiat hem pahalı hem de yaptığı tesir aynı iken niye altoks kullanmayayım ki tam 4 yıldır köpeğime kullanıyorum3 ayrı veterinerin tavsiyesi ile bunu başka veterinerarkadaşlarada sorduktan sonra yaptım. Diğerleri BANA  GÖRE ÇOK PAHALI . Ben sırtına ve Omuz aralığı ense tüy arasında tüylerini ayırarak direk tenine sürüyorum. 2 ay kesinlikle kene pire olayı olmuyor 100 mllik olduğu içinde bolca 2 yıl yetiyor. Çevremdede bir çokarkadaşımkullanıyor herkeste çok memnunşimdiye kadar bir problem olmadı.

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #20 : 31 Mayıs 2012, 15:29:46 »
Berk kardeşim Byticol özellikle pirede çok etkin ancak yeterli değil ama altoks hem kene hem de pire ve diğer parazitlere kesin çözüm. Tbii herkes kullandığını bilir. Benimçevremde ki veterinerlerde hepsi kendi dallarında çok tecrübeli ve işi bilen kişiler onlar byticol ve altoks tavsiye ediyorlar sakıncası olsa etmezler ben byticol dekullandım.hatta kulakları çınlasın ilk bayticolü bu siteden 4 yıl evvel birarkadaşım hediye olarak göndermişti ondan allah razı olsun.

Çevrimdışı Burak KALLEM

• *
« Yanıtla #21 : 31 Mayıs 2012, 15:35:12 »
ADI GEÇEN ÜRÜN GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI TARAFINDAN RUHSATLANDIRILMIŞ BİR İLAÇ OLMADIĞINDAN, İLERİDE SİTEMİZE BİR SORUMLULUK DOĞMAMASI İÇİN SİLİNMİŞTİR.
http://www.gkgm.gov.tr/vtu/FYabanci.aspx

Ben bu damladan kullanıyorum çok memnunum pire ve keneye birebir
[/quote]
mehmet bey bu resimlerini koyduğunuz ilaç tr de satımına izin verilmeyen ruhsatsız ve bakanlıkça toplatma kararı olan bir ürün..  :)
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2012, 11:02:37 Gönderen: Alkan YOKSUL »
Vet.Hek.Burak KALLEM
Muğla/Merkez

Çevrimdışı Burak KALLEM

• *
« Yanıtla #22 : 31 Mayıs 2012, 15:40:00 »
bu ilacın prospektüsünde carnivor( kedi köpek) larda pit pire ve kenede kullanımı uygundur yazsısını bana bir bul Berk bey...niçin sadece uyuz için köpeklerde kullanımı yazılmışta dış parazitlerde ( kene bit pire) yazılmamış... bu ilacın üzerinde köpek resmi var yok değil...
Vet.Hek.Burak KALLEM
Muğla/Merkez

Çevrimdışı Burak KALLEM

• *
« Yanıtla #23 : 31 Mayıs 2012, 15:46:59 »
Burak bey, altoks size göre sığır ilacı.  Kutusunun üzerinde bile açıklaması var koyunlara sığırlara ve köpeklere Ayrıcaprospektüsündede hayvan resimlerini vermiş sığır koyun köpek olarakne kadar dozajda sürüleceği konusunda. Benim köpeğim 5 yaşında ilk yıl frontline  gibi 2-3 gramlık damlaları aldım fiat hem pahalı hem de yaptığı tesir aynı iken niye altoks kullanmayayım ki tam 4 yıldır köpeğime kullanıyorum3 ayrı veterinerin tavsiyesi ile bunu başka veterinerarkadaşlarada sorduktan sonra yaptım. Diğerleri BANA  GÖRE ÇOK PAHALI . Ben sırtına ve Omuz aralığı ense tüy arasında tüylerini ayırarak direk tenine sürüyorum. 2 ay kesinlikle kene pire olayı olmuyor 100 mllik olduğu içinde bolca 2 yıl yetiyor. Çevremdede bir çokarkadaşımkullanıyor herkeste çok memnunşimdiye kadar bir problem olmadı.
http://www.provet.com.tr/prospektus/87.pdf  yıldız hanım bu sizin önerdiğiniz ilacın prospektüsü... bana rica etsem köpeklerde kullanımı ve dozlaması ile ilgili bölümü gösterebilirmisiniz.... bunu öneren bizler biliyozda bu ilacı üretenler bir araştırılmışlığı olsa buraya yazmayı mı beceremiolar...
Vet.Hek.Burak KALLEM
Muğla/Merkez

Çevrimdışı Burak KALLEM

• *
« Yanıtla #24 : 31 Mayıs 2012, 15:51:25 »
BU BÖLÜMÜN ADI VETERİNER HEKİME DANIŞALIM...Berk bey  bu şekilde bayticolden şaşmayalım gb  çıkışlarla ne amaçlıorsun...
tabi 50 köpekte kullanırsın, bizler senin kadar köpek tüccarlığına henüz ulaşamadık...
besleyin köpeği o ilacı kullanın 1 aylıktan 5-6  yaşına kadar da 6-7 den sonra o yan etkileri gayet iii gözlemlersiniz....
Vet.Hek.Burak KALLEM
Muğla/Merkez