Gönderen Konu: bölgelere ve hava durumuna göre fişekler kaç bar olmalı?  (Okunma sayısı 3488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fatin ÇATIKKAŞ

• *
      arkadaşlar bu konuda bir bilgim olmadığı için soruyorum ve bilgisi olan arkadaşlardan da yardım bekliyorum.avımızın yaralı gitmemesi için bence çok önemli. (benim bu aralar biraz fazla çelgin gitti)
      şimdi hava şartlarına göre fişeğin basıncının bildiğim kadarı ile buna BAR deniyor hangi hava koşullarında ve hangi avda kaç bar fişek kullanırsak daha iyi olur yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürle.
Fatin ÇATIKKAŞ
1977 MANİSA

musa karakuşçu

• Ziyaretçi
Ynt: bölgelere ve hava durumuna göre fişekler kaç bar olmalı?
« Yanıtla #1 : 31 Ekim 2012, 19:23:26 »
bar konusundan ziyade fişekdeki saçma kalitesi.tapanın yapısı grmaj ve saçma numarası ve şok seçimi avı elde etmede önemli olandır...avın yaralı gitmesnin bir çoknedeni olabilir.. tüfek kaynaklı. fişek kaynaklı sebepler ve atış kaynaklı ve avcıdan kaynaklanan sebepler olarak 3 ana başlıkda ele alabilirz konuyu...

tolgaozhan

• Ziyaretçi
Ynt: bölgelere ve hava durumuna göre fişekler kaç bar olmalı?
« Yanıtla #2 : 31 Ekim 2012, 23:09:00 »
Sayın Fatin Bey;
Fişeklerin basıncından ziyade hava basıncına göre fişek kullanmak daha mantıklı bir yol olur. Eğer fizik eğitimi almış ve karşılaştırmaları iyi biliyorsak bir şey diyemem. Yüksek rakımlarda basınç düşer, deniz seviyesinde yükselir. Yükseklik ile ters orantılıdır. Ayrıca sıcaklık ile de ters orantılıdır. Sıcaklık azaldığında basınç artar.
Hava basıncının arttığı durumlarda ince saçma ve 32 gr ile 34gr  ağırlık, basıncın düştüğü yerlerde ise daha iri saçma ve hafif  gramajlar kullanılabilir. Ülkemizin içinde bulunduğu basınç alanları düşünüldüğünde uçar avları ile tavşan avlarında 7 numara saçma ve 24gr ile 32 gr arası fişeklerin uygunluğu tartışılmaz bir gerçektir. Yükseklik arttığında basınç azaldığı için gramajın azalmasında pek bir sıkıntı yok.
Gramaj genellikle soğuk havalarda (basınç yüksek olur) av hayvanı daha yağlı olacağı için ele geçmesi açısından fazla saçmaya ihtiyaç duyar. Ya da iri saçmaya !!!
Uzun lafın kısası basınç değerleri (basıncı etkileyen hava şartları ve fiziki şartlar beraber değerlendirildiğinde) ülkemiz için, deniz kıyında da yüksek rakımda da genelde 28,30,32gr fişekler ile 7 numara saçmayı deneyiniz derim.
Artı bir ilave;
Sterling kullanıyorum 2 av gününde de birer kekliğim var . Sterling 28gr ve 30gr geçer not almıştır benden. :) :) :)
Rast Gele