Gönderen Konu: Huğlu 601g tüfeğim canlı düşürüyor...  (Okunma sayısı 31959 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Huğlu 601g tüfeğim canlı düşürüyor...
« Yanıtla #50 : 05 Ocak 2013, 19:52:34 »
üzerime vazife olmadığı halde , affınıza sığınaraktan sizlere bir kaç sorum olacak düşünmeniz için ... 1-- tüfek namlularu neden 4140 çeliktir ... başka çelikler veya metaller neden tercih edilmez ? .....  2 -- neden namluların içi aynalıdır  ,,,,, neden  parlaklık verilmiştir ayna gibi ; neden teflon kaplama veya başka bir kaplama şekli tercih edilmemiştir . aynamı güneş ışığını daha iyi yansıtır , yoksa sıradan bir cisimmi ?   3 --- fişeklerin vazgeçilmez metali neden sürekli kurşunlardır .. silah icat olduğundan beri neden kurşun tercih edilmiştir .. alüminyum , bakır , demir veya çelik DEĞİLDE  , neden kurşun ?  .... saçmalar neden hep kurşundandır ...  4 -- demirin ,  çeliğin  ve kurşunun , erime ısısı aynımıdır ? hangi metal daha az sıcaklıkta erir .. mesela 100 santigrat derece .. ?  5 -- özkütle ağırlığı miktarları birbirlerine yakın olmasına rağmen , hangisi diğerinden yumuşak bir metaldir ? .. a kurşun -  b demir -  c çelik - d  crom  .. ?  6  HAVADA SÜRTÜNMEDEN DOLAYI , ISI MEYDANA GELİRMİ ? GELMEZMİ ?    VE BU ISI MADDELERİ VE METALLERİ ERİTEBİLİRMİ , ERİTEMEZMİ ?   .... bu soruları artırmak çok ça mümkün ...   , CEVAPLARI YAZARSANIZ SEVİNİRİM  SAYGILARRRR       ........... O0 O0
  değerli avcı kardeşlerim .... burda demek istediğimiz , saçmaların hayvanı yakması veya pişirmesi değil ...  namlunun , saçmaya azda olsa bir etki katmasını anlatabilmektir . illada şu sıcaklığa gelecek diyede bir iddiamızda yok .... daha ortaokul yıllarımda , az koşmadım yaralı karatavuklrın peşinden .. 16 no üzümlü tek kırmaydı tüfeğim .. aynı mesafelere aynı tekniklerle ve aynı fişeklerle atış yapmamıza rağmen , diğer tüfekler sorun çıkarmadan avı öldürüyordu .... kimi arkadaşlar inanmıyor namlunun kalitesinin saçmaya etkisi olduğuna .. onlara göre mantık şu  ; namlu delikli demirdir  , sadece saçmayı uzağa fırlatır ...... gerisi fişeğin kalitesine kalmıştır .... peki yüzlerce tüfek üreticisi , namlu kalitesine bu kadar önem verirler , neden namlunun içlerini ayna  gibi   parlatırlar ,  ? namlu içindeki karıncalanmalar ve paslanmalar , tüfeğin fiyatını düşürür .... samimiyetine inanın , 5 sene namluyu temizlemeden av yapın , namluda herhangi bir  tıkanıklık meydana gelmez , atarda atar ... ne gerek var o zaman namlu temizlemeye ,  parlatmaya ... değilmi ..... NEDEN NAMLUYU TEMİZLEMEK İÇİN HARBİ ÇEKİYORUZ , BU OLAYI YÜZLERCE KEZ TEKRARLIYORUZ , DEĞİL Mİ ? başka bir forumda  ,  biri kafasına göre makale yazarak  olayı aklısıra aydınlatmaya çalışmış  ... ibrahim ismi ... ve referans aldığı bilimsel  hiçbir şey yok .. tek referansı , farklı gramajlarda ne no larda  da yapılan fişeklerle atış denemeleri ... ve bu makaleyi okuyan şakşakçılarda , bu zatı muhteremi alkışlamışlar , bizleri aydınlattığın için demişler  ... bilmem anlatabildi mmi ... ve peşlerinden eklemişler ;  BU OLAY DAHA ÇOK SU GÖTÜRÜR DİYE ..  biriside çıkmış sormuş ; SAÇMALAR HAVADA SÜRTÜNMEDEN DOLAYI ISINIRMI DİYE ? ... ISINIR DEMİŞ  makaleyi yayınlayan moderatör , ama ava bir tesiri olmaz ..... burda bahsetmek istediğimiz olay , namlunun , saçma üzerinde bir tesiri vardır , namlu sadece deliği olan bir demir değildir ....  tüfek  ne kadar kaliteli olursa , avda o kadar randımanlı olur .. yoksa  ; YOK AVI BİŞİRDİ , KAVURDU gibi  MECAZİ LAFLAR DEĞİL .... BİR TÜFEĞİN KALİTESİ , namlu kalitesine bağlıdır , namlu ne kadar kaliteli olursa tüfekte o kadar kalitelidir ..... burda satılık ilanı veren bir çok satıcı , namlu içi temizliğini göstermek için , namlu içinin fotolarını koymuş .... neden koymuş ki namlu delikli demirse ,,, bilmem anlatabildi mmi ?  şimdi ki avcılar için bu dediklerim  anlamsız gelsede , yılların vermiş olduğu bilgi ve birikimlerdir ... ve eski tip avcılar , bu konuda çok  ısrarcıdırlar , ben de öyleyim , bende öyleysem bende eski model bir avcıyım ..  ve yukarıda sorduğum sorular üzerinde biraz düşünürseniz olayı daha iyi anlarsınız ..... iddiada etmiyorum benim söylediklerim 100 de 100 doğrudur diye ..  saygılar
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #51 : 05 Ocak 2013, 20:51:40 »
dünyada üst düzey tüfek üreten firmalar öyle pırıl pırıl krom kaplı tüfek üretmiyor  yusuf bey.ayrıca şu ibrahim isimli vatandaşın  soyadını da yazıverirsen  kimmiş merak ettim.ayrıca siz hangi referans a göre yorum yapıyosunuz kaynağınız ne merak ettim.anladığım kadarıyla siz çok araştırmacı birisiniz.çok fazla  bişeyler okumuşsunuz.fakat kafanız baya bir karışık.sapla saman iç içe girmiş.bence bilinsel ve teknik konulardan uzak durun yoksa komik duruma düşeceksiniz.bu arada aynı konu içinde başka başka  konulara atlıyorsunuz.sizi anlamakta ve takip etmekte zorlanıyorum....
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #52 : 05 Ocak 2013, 20:59:03 »
Yusuf Kardeşim biraz sakin ol lütfen. Bilimsel olmadığını söylediğin ve makalesini eleştirdiğin İbrahim AYSU; onlarca yabancı silah üreticisi yayınlarını dilimize çeviren ve bu konuda yıllarını harcamış biridir. Yazdıkları tamamen bilimseldir.
İbrahim AYSU; bildiğim kadarı ile Elektronik Mühendisidir. İngilizce ve İspanyolca biliyor. Ve dikkatini çekerim ki İngiliz ve Amerikan üniversitelerinin ateşli silahlarla ilgili mekanik-makine mühendisliğinde okutulan akademik ders kitapları ve yayınları hakkında, ateşli silahlar ve balistik hakkında araştırmalar yapan değerli bir insandır. Hem avcıdır hem de lisanslı atıcıdır. Lütfen önce araştır ve yabana atma. Bunu senin için söylüyorum.
Gelelim senin savına;
Evet namlu delikli demirdir ve zamanında su borusundan tüfek yapıp da kullanan ve avları nesilden nesile aktarılan avcılar vardır. Namlu içi beyaz krom atılır bir de kromsuz namlular vardır. Yapılışı itibari ile kromlu namlulardan çok daha zor ve maliyetli aşamalardan geçer. Hala daha bazı yabancı çok pahalı firmaların kromsuz namlu yaptığını biliyorum. Namlu içi kromu (senin tabirinle parlaklığı) aşınmayı ve sürtünmeyi azaltmak için atılır güzel kardeşim. Eğer bunun tersi makbul olsaydı namlu içi eğe gibi tırtıklı yapılırdı ki saçmalar daha çok sürtünsün ve YAKICI olsun !!!
Ülkemizde 250 TL lik tüfekler satılıyor dayandığı yere kadar da av yapılıyor. Ve inan bahsettiğimiz tüfeklerle kıyaslanamazlar bile.

Sen nasıl kabul ediyorsan öyle olsun. Ama doğru olan, bilimsel olan, tüfek yakmaz kardeşim. Tüfeğin kundak ayarı atıcı/avcı ile uyumlu ise ve fişek doğru zamanda doğru şekilde hazırlanarak kullanılan bir fişekse mesele kalmamış demektir.

Sana tavsiyem Sayın İbrahim AYSU'nun yazılarını bir oku. Nasıl bilimsel gerçeklere dayandığını bir de sen irdele. Ama ne olur tanımadığı insanları rencide edecek yorumlar yapma kardeşim. Zira buna biz de üzülüyoruz. Ayrıca biz bilimi alkışlarız ama "şak şakçı" dediğin yakıştırma hiç uygun olmamış. Bu kadar insan bilimsel bir makaleyi tebrik ettiği için "şak şakçı" oluyorsa senin nazarında; sen kendi doğrularınla yaşa güzel kardeşim. Belli ki eski avcılarımızın anonim olarak ortaya attığı  "yakıcılık" olayı, senin için bilimsel makalelerden daha önemli.
Bu durumda bize de söylenecek söz kalmıyor.
Sana sağlık ve neşe dolu avlar dilerim.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #53 : 05 Ocak 2013, 21:52:49 »
evet tahmin etmiştim İbrahim AYSU olduğunu.bu konularda gerçekten güzel yazı ve makaleleri olan  ender kişilerden.biz eleştirmeyi severiz millet olarak.keşke biraz kim olduğunu araştırıp öyle yorum yazsaydı arkadaş.tolga bey den önce ben ikaz etmiştim .komik duruma düşeceksiniz diye.tam eleştirilecek adamlardan  birini eleştirmiş.gerçekten tebrikler.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #54 : 05 Ocak 2013, 22:42:46 »
avı yakma fitilleme zehirli saçma gibi söylemler elbette tartışılır ancak hiç bir zaman ikna edici bir şekilde orta bir noktada buluşamayız.Dünya tüfel üreticileri avcıları fişek üreticileri bunu aşmışlar bir standart getirmişler  bizler hala 375 tl lik tüfekler den başka şeylerden konuşuyoruz.namlu kalitesi gerçekten çok önemlidir.her şey avcı tüfek fişek üçlüsünün uyumundan ibarettir.her ne kadar denildiği gibi süper bir namlu yada tam tersi en iyi bir fişek iyi bir atıcı olmayan biri elinde olursa gereken sonucu veremez.bu bir kombinasyondur.herkes kendine uygun silahı fişeği seçer bulur avını yapar.bu yıllardır böyledir.bana uyan sana uymaz sana uyan bana uymayabilir.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #55 : 05 Ocak 2013, 22:50:46 »
konu biraz sapmış sanki :D emre bey siz değişik fişek ve şok kombinasyonlarıyla deneme yapın doğru sonuca ulaşmaya çalışın. sert fişekten dolayı avı delip geçiyorda olabilir.
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

selçukkaygısız

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : 05 Ocak 2013, 23:00:20 »
ben de 30 yıllık huğlu tek kırma var kromsuz şimdiki tüfeklerin vuramayacağı avları rahat alıyor,canlı gitme olayı yok genelde,düşünüyorumda küresel ısınma şimdiki çelikleride mi etkiledi,yoksa bu tek kırma fizik kurallarına karşı mı :)

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #57 : 05 Ocak 2013, 23:17:38 »
avı yakma fitilleme zehirli saçma gibi söylemler elbette tartışılır ancak hiç bir zaman ikna edici bir şekilde orta bir noktada buluşamayız.Dünya tüfel üreticileri avcıları fişek üreticileri bunu aşmışlar bir standart getirmişler  bizler hala 375 tl lik tüfekler den başka şeylerden konuşuyoruz.namlu kalitesi gerçekten çok önemlidir.her şey avcı tüfek fişek üçlüsünün uyumundan ibarettir.her ne kadar denildiği gibi süper bir namlu yada tam tersi en iyi bir fişek iyi bir atıcı olmayan biri elinde olursa gereken sonucu veremez.bu bir kombinasyondur.herkes kendine uygun silahı fişeği seçer bulur avını yapar.bu yıllardır böyledir.bana uyan sana uymaz sana uyan bana uymayabilir.
.. yaklaşımınız için teşekkürler ... olay bu kadar basit aslında  ... yorumlarımı okuma zahmetine katlanıp , yorum yapmaya değer bulan  kıymetli  arkadaşlarada diyorum ki ; kasıt haddi aştıysa affola ... kastetmek istediğim olay , belliki kastı aşmış ,,, . kimseyi kırmak , üzmek , rencide etmek veya aşağılamak değil amacımız ... makaleyi okudum , orda bahsi geçen olay , karışık çap  , gramaj ve ebatlardaki  fişeklerin , avın üstündeki etkileri  ve  dağılımı hakkındaydı ... bilimi  ve ilimi asla reddedemeyiz , küçümseyemeyiz .. tabikide  3 5 ağaç , kendi kendine yontulup bir arayaa gelip , kayık olamaz ...   isteyen istediği gibi düşünsün , herkes düşüncelerinde özgürdür , başkalarına zarar vermediği sürece ...  bahse mevzuu kişiyide tanımıyorum , ama yazdıklarınıza göre değerli bir insan olduğu kesin ...  aslında mevzuuu dahada uzar , basit örneklerle  konu dahada uzayabilir amma velakin  , gerek yok  bu mevzuyu uzatmaya  ...  bir çeşit  uzaklık          yarışına döndü bu  konu ...   sürçülisan etmişsek affola .....  saygılar  O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Polat OLUR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #58 : 06 Ocak 2013, 10:56:10 »
hiçbirimiz kesin bilgilere sahip olamayız...bu mümkün değil..hepimiz amatörüz bu konuda..derleme araştırma sonucu ve tecrübe ile bilgilerimizi paylaşıyoruz. ancak aklın yolu bir..deneyip başarıya ulaşanlardan yardım alıp yada aynı onun gibi malzeme kullanarark sorun çözüme kavuşur..telnik bilgilerle kafa karışıklığına yol açmaya gerek yok.. imalatın namluda kalitenin çok önemli olduğu ve en önemlisininde uygun namlu iç çapı ve choke boyutu ve çapı olduğudur.iyi bir namlu fişekten maksimum neticeyi almamızı sağlar.

bende mke 71 namlu 1-3 şoklu tüfekle miroku 71 namlu 1-3 şoklu tüfek var ama aynı fişekler le her iki tüfekte sonuç almak imkansız.
  • Browning Maxus
  • B.C.Miroku 800 SW Grade 4
  • B.C.Miroku 600
Polat OLUR
1976 İzmir/Bergama

Çevrimdışı M.Emre TORUN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #59 : 06 Ocak 2013, 11:31:44 »
konu biraz sapmış sanki :D emre bey siz değişik fişek ve şok kombinasyonlarıyla deneme yapın doğru sonuca ulaşmaya çalışın. sert fişekten dolayı avı delip geçiyorda olabilir.
Doğru söylüyosun Hakan abi konu biraz farklı yöne gitti ,arkadaşlarımın tüfeklerinin şoklarını takıp deneyecem sonuç yine aynı olursa tüfeği değiştircem artık...rastgele
MEHMET EMRE TORUN
 BURDUR\BUCAK

Çevrimdışı Şükrü SUNAR

• *
  • ÖRDEK AVCISI
« Yanıtla #60 : 06 Ocak 2013, 13:24:54 »
sayın  M.Emre TORUN sizin başınıza gelenler benim başıma huğlu eagle poze ile geliyor  birkaç istina dışnda bir sürü çeşit 32 gr- 31-30 gr fişek attım vurulanların yüzde 95 i canlı düşüyor arkadışımdada aynı poze var oda aynı sorunu yaşıyor elbet bir çözüm bulacağız bulamassak tüfeği değiştirecem

bende de huglu eagle var ama ben gayet memnunum keklık avında rc s4 kullabnıyorum bıldırcın ve uveykte ıse yaf kullanıyorum hıcbır sorun yasamadım mehmet emre kardesım bu konuda yardımcı olamıcam sana ama tekrar soyledıgım gıbı yenı tufek alacak olursan armsan şiddetle onerırım selamlar kardesım
Şükrü SUNAR 1989
                         (SALİHLİ/MANİSA-ISPARTA)
        Sultaniye köklü Bağ Fidanı yetıstırıcısı
                         P-A-Ş-A [email protected]

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #61 : 06 Ocak 2013, 13:52:25 »
Doğru söylüyosun Hakan abi konu biraz farklı yöne gitti ,arkadaşlarımın tüfeklerinin şoklarını takıp deneyecem sonuç yine aynı olursa tüfeği değiştircem artık...rastgele
dediğim gibi 32 gr 6 no keçe tapa fişekle bir dene özellilke 3 no şok ve 1ve 2 nolu şoklarla dene. mutlaka sonuç alacağını düşünüyorum. eğer tüfekte ciddi bir problem yoksa
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Ahmet ARI

• *
« Yanıtla #62 : 06 Ocak 2013, 14:53:05 »
Bence tamamen namlu boyu fisek ve sacmanin nereye isabet ettigi ile alakali 40 adimdan yarali giden tavsanida gordum 80 adimda adim atamayan tavsanida  cunku oldurucu bolgeye isabet etmesi onemli bende 4. Yildir 601 g kullaniyorum bu sikinti gormedim bundan daha onemlisi nasip isi nasipse gelir yemenden
Ahmet ARI
1983 antalya

Çevrimiçi Özgür ATAŞ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #63 : 06 Ocak 2013, 16:05:40 »
bende de huglu eagle var ama ben gayet memnunum keklık avında rc s4 kullabnıyorum bıldırcın ve uveykte ıse yaf kullanıyorum hıcbır sorun yasamadım mehmet emre kardesım bu konuda yardımcı olamıcam sana ama tekrar soyledıgım gıbı yenı tufek alacak olursan armsan şiddetle onerırım selamlar kardesım
şükrü bey ben sorunu çözdüm tüfeği değiştirdim benim düşüncem s4 eagle için biraz ağır gelir
Özgür ATAŞ
1976 MANİSA  Retay masaı mara 66 namlu   , Retay Antalya ss 71-66 ve 61 namlu ,   huğlu ventus çulluk , Browning maxus armsan phenoma argentum, akkar churcıll 812, doxcarms sp, doxcarms mx2 , tuka çifte

Çevrimdışı M.Emre TORUN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #64 : 06 Ocak 2013, 16:25:28 »
mehmet emre kardesım bu konuda yardımcı olamıcam sana ama tekrar soyledıgım gıbı yenı tufek alacak olursan armsan şiddetle onerırım selamlar kardesım
Aklımdaki ilk model armsan zaten kardeşim hakan abinin de söylediği gibi farklı şok ve fişekleride denicem baktım olmuyo armsan alıcam
MEHMET EMRE TORUN
 BURDUR\BUCAK

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #65 : 07 Ocak 2013, 14:26:45 »
hiçbirimiz kesin bilgilere sahip olamayız...bu mümkün değil..hepimiz amatörüz bu konuda..derleme araştırma sonucu ve tecrübe ile bilgilerimizi paylaşıyoruz. ancak aklın yolu bir..deneyip başarıya ulaşanlardan yardım alıp yada aynı onun gibi malzeme kullanarark sorun çözüme kavuşur..telnik bilgilerle kafa karışıklığına yol açmaya gerek yok.. imalatın namluda kalitenin çok önemli olduğu ve en önemlisininde uygun namlu iç çapı ve choke boyutu ve çapı olduğudur.iyi bir namlu fişekten maksimum neticeyi almamızı sağlar.

bende mke 71 namlu 1-3 şoklu tüfekle miroku 71 namlu 1-3 şoklu tüfek var ama aynı fişekler le her iki tüfekte sonuç almak imkansız.
konu baya bir dağılmıştı ancak POLAT BEY,in bu yorumu
konunun aslının ve özünün toparlayıcısı olmuş aynen katılıyorum...
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg