Gönderen Konu: Huğlu 601g tüfeğim canlı düşürüyor...  (Okunma sayısı 31989 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan KARAŞAHİN

• Müdavim Üyemiz
Ynt: Huğlu 601g tüfeğim canlı düşürüyor...
« Yanıtla #25 : 05 Kasım 2012, 19:57:36 »
kesinlikle öyle benim şahsı fikrim eski 401 b çok iyidi.Hayırlısı biraz daha değişik fişekler kullanarak deneyeceğim umarım çözüm olabilir bu arada yeni 401 kınetik uzak mesafelerden vuruşu çok iyi fakat canlı düşüyor dediğim gibi kullandığımız fişeklerden de kaynaklanıyor olabilir zamanla daha iyi anlıyacagız elimde bir tanede huğlu süper poze var(ikiside 71 namlu) aynı fişekleri ondada kullanıyorum onda canlı düşürme yok denecek kadar az bu beni düşündürüyor..
Hakan Karaşahin
1982 MUĞLA

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #26 : 05 Kasım 2012, 20:20:41 »
huğlu nun son dönem bir çok tüfeğinde böyle şeyler duyuyoruz..namlularında imalattan kaynaklanan şok veya namlu iç çap gibi sorunlar olabilir.canlı düşürme sorunu grupmandan ve de fişeğin deliciliğinden  kaynaklanır.bir çok fişek denediğinize göre olmuyorsa en güzeli tüfeği değiştirmektir.avda insan kahrolmak istemez..kullandığınız saçma numarasını  bir büyütüp gramajıda 34 ten aşağı denemeyin..bunun ile ilgili olarak başka marka tüfekte böyle sorun yaşayan bir avcı arkadaş sıkıntısını
bornaghi delüx 34  ve lambro blue 34  ve beretta 34 gram  kullanıp denedi ve sorununu  çözdü..yazın üveyikte bile 32 gram atıyor artık..bir çok fişek denemesinde ancak bu fişeklerde sıkıntı olmadığını söylemişti.diğer yerli üretim ve bir çok yabancı marka fişekte randıman alamamıştı.son bir kez denemenizi tavsiye ederim.
gayet mantıklı.ince saçma ve yüksek gramajlı fişeklerin doğru şoklarla atıldığında grupmanı güzel olur.34 gr  7 - 8 numara saçma 35 ile 50 mt aralığında 3 nolu şokile güzel bir dağılım yapacaktır.nişan hatalarını  daha fazla saçma atmakla bir nebze de olsa telafi edebilirsiniz.namlu iç çapınız kaç diye soracaktım ama malesef hiç bir huğlu tüfekte öyle bir rakam ibaresi yok.ya bilmiyorlar  yada gereksiz bulduklarından yazma zahmetinde  bulunmuyorlar.deneyecek vatandaş çok nasıl olsa...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #27 : 04 Ocak 2013, 18:52:47 »
selamlr , konuya epey dir yorum ypılmamışsada yapmayı uygun gördüm ....  kardeşimizin tüfeği , otomatik anladığım kadarıyla , ve domuz avında kurşun atıyorum diyede yazmış .... bu tür namlular ,  saçma için yappılmış olup , kurşun için yapılmamıştır ... kurşun , namludan geçerken ,  çok aşırı derecede sıkışaraktan namludan geçer .. çünkü , kurşunun yarıçapı , naamlunun yarıçapındaan geniştir ... ve bu geçiş esnasında , namluya aşırı derecede zarar verir .. adete namlunun içini yırtar ... buda namlunun özelliğiinin kaybolmasına ,  namlunun bir çeşit harakiri yapmasına sebep olur ... namlu içi , parlaktır , ve bu parlaklık , saçmaların namludan çıkarken ısınmasına yardımcı olur , ve havadaki sürtünmeyle bu sıcaklık derecesi artar ... namlu içi ne kadar zarar görmüşse ve yıpranmışsa , bu özelliğini kaybeder ... sizin başınıza gelende bu ,,, maalesefki  namlunuz bu özelliğini kaybetmiş ...  202 b modeli yeni bir çifte aldım 1 ay önce ... ve kesinlikle tek kurşun atmayı düşünmüyorum ...  sadece domuz kurşunu atmak için , 61 slug namlu bir otomatik almayı düşünüyorum ....  tavsiyem , saçma numarasını yükseltmeniz ... 1 , 2 , 3 4          , 5 gibi , saygılar  O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 04 Ocak 2013, 22:19:07 »
selamlr , konuya epey dir yorum ypılmamışsada yapmayı uygun gördüm ....  kardeşimizin tüfeği , otomatik anladığım kadarıyla , ve domuz avında kurşun atıyorum diyede yazmış .... bu tür namlular ,  saçma için yappılmış olup , kurşun için yapılmamıştır ... kurşun , namludan geçerken ,  çok aşırı derecede sıkışaraktan namludan geçer .. çünkü , kurşunun yarıçapı , naamlunun yarıçapındaan geniştir ... ve bu geçiş esnasında , namluya aşırı derecede zarar verir .. adete namlunun içini yırtar ... buda namlunun özelliğiinin kaybolmasına ,  namlunun bir çeşit harakiri yapmasına sebep olur ... namlu içi , parlaktır , ve bu parlaklık , saçmaların namludan çıkarken ısınmasına yardımcı olur , ve havadaki sürtünmeyle bu sıcaklık derecesi artar ... namlu içi ne kadar zarar görmüşse ve yıpranmışsa , bu özelliğini kaybeder ... sizin başınıza gelende bu ,,, maalesefki  namlunuz bu özelliğini kaybetmiş ...  202 b modeli yeni bir çifte aldım 1 ay önce ... ve kesinlikle tek kurşun atmayı düşünmüyorum ...  sadece domuz kurşunu atmak için , 61 slug namlu bir otomatik almayı düşünüyorum ....  tavsiyem , saçma numarasını yükseltmeniz ... 1 , 2 , 3 4          , 5 gibi , saygılar  O0 O0 O0

Yusuf Bey;
Tam olarak anlayamadım özür dilerim. Saçmalar namlu içinde yol alırken ısınıyor ve ardından hava ile sürtündüğünde bu ısı artıyor  doğru mu anladım acaba?
Sürtünme sırasında artan ısı ne kadardır?
Saçmaların formunu bozacak kadar ısıya ulaşıyorsa, plastik tapa neden sağlam şekilde bulunmaktadır? Yanması gerekmez mi?
Power tapalarda saçmaların namluya sürtünmesi mümkün olmadığına göre açığa çıkan ısının 300 derecenin üzerinde eriyen kurşunu ısıtması için kaç dereceye ulaşması gerekir?
Yine kafama takılan bir nokta; Kurşun atılarak kromu yıpranmış bir tüfekte daha fazla ısınma olması gerekmez mi? Daha fazla sürtünme olacağı için. Krom daha pürüzsüz olduğu için sürtünmeyi azaltacak hali ile açığa çıkan ısı da azalacak öyle değil mi?
Lütfen fiziksel olaylar hakkında fikirlerimizi mutlak doğrular olarak yazmayalım. Düşünceniz bu olabilir saygı duyarım.

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #29 : 04 Ocak 2013, 22:47:13 »
Yusuf Bey;
Tam olarak anlayamadım özür dilerim. Saçmalar namlu içinde yol alırken ısınıyor ve ardından hava ile sürtündüğünde bu ısı artıyor  doğru mu anladım acaba?
Sürtünme sırasında artan ısı ne kadardır?
Saçmaların formunu bozacak kadar ısıya ulaşıyorsa, plastik tapa neden sağlam şekilde bulunmaktadır? Yanması gerekmez mi?
Power tapalarda saçmaların namluya sürtünmesi mümkün olmadığına göre açığa çıkan ısının 300 derecenin üzerinde eriyen kurşunu ısıtması için kaç dereceye ulaşması gerekir?
Yine kafama takılan bir nokta; Kurşun atılarak kromu yıpranmış bir tüfekte daha fazla ısınma olması gerekmez mi? Daha fazla sürtünme olacağı için. Krom daha pürüzsüz olduğu için sürtünmeyi azaltacak hali ile açığa çıkan ısı da azalacak öyle değil mi?
Lütfen fiziksel olaylar hakkında fikirlerimizi mutlak doğrular olarak yazmayalım. Düşünceniz bu olabilir saygı duyarım.

tolga bey gerçekten güzel yorum yapmışsınız sadece şunu ilave edeceğim.özellikle birkac defa başıma geldi.power tapaların namlu içerisine sürtünmeden dolayı yapıştığına çok şahit olmuşumdur.belki tapanın çapından belki standart dışı olmasından olabilir.tapa kısmen de olsa namluya sürtünüyor bizzat şahit olmuşumdur.iyi geceler  selamlar....

BİGA/1979

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : 04 Ocak 2013, 23:10:38 »
tolga bey gerçekten güzel yorum yapmışsınız sadece şunu ilave edeceğim.özellikle birkac defa başıma geldi.power tapaların namlu içerisine sürtünmeden dolayı yapıştığına çok şahit olmuşumdur.belki tapanın çapından belki standart dışı olmasından olabilir.tapa kısmen de olsa namluya sürtünüyor bizzat şahit olmuşumdur.iyi geceler  selamlar....
Suat Bey;
Yorumunuz için teşekkür ederim. Tapa namluya sürtünüyor hatta temizlenmesi zor bir tabaka da bırakıyor. Sürtünme sonucu elbet ısı açığa çıkacak bu kaçınılmaz.Ama ısının kurşuna etkisi ne kadar olur açıkçası çok büyütülecek bir olay olamaz diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #31 : 04 Ocak 2013, 23:44:33 »
Eyvah....eyvah...!!!!!!!!!!!!
yine..... ısıtmaya,, yakmaya,,kavurmaya,, elektrıklemeye,, baslamısız ...

« Son Düzenleme: 05 Ocak 2013, 12:25:05 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #32 : 05 Ocak 2013, 00:01:50 »
Altı ustu sacmalı fısekler atılan ve yapacakları sınırlı olan yıvsız av tufeklerınden bahsedıyoruz..
dunyada en uzaga grup yapan fıseğın bıle menzılı 60 yard,, sacmalı fıseklerın genel menzılının 40 yard olduğu dusunuldugunde
yapılacaklar bellı,,
1- uygun fısek sok kombınızasyonunu yakalamak ıcın grupman testı
2- tufeğın namlu duzlugu ve dıpcık olculerı kontrolu
gerısı farazı yoruımlar olur
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2013, 12:26:28 Gönderen: Hakan AKMAN »
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #33 : 05 Ocak 2013, 09:13:24 »
 O0 O0100 dereceye kadar yükselir , bu süre yani sürtünme süresi ne kadar uzatılırsa saçmalarda erime bile başlayabilir ,pilastik tapada da ... dairesel bir borunun içinde , saçmalar tüfekten çıkış hızı ile belli bir müddet döndürülürse ,ama aynıı hızda , erimenin olduğunu göreceksiniz .... sürtünmeden sıcaklık ortaya çıkar , bu bir fizik kuralıdır . üşüdüğünüzde ellerinizi birbirine sürterekten ısınmaya çalışırsınız yanlış hatırlamıyorsam ... sürtünmeden  dolayı ısı nın ortaya çıktığını bilmiyormusunuz yoksa , saçmaların tüfekten atılımı esnasında , statik enerji , yani durağan enerji , kinetik enerjiye dönüşür , yani hareketli enerji ... ve bu , sabit olan enerjinin  açığa çıkması anlamına gelir ..... yıldız kayması tabir edilen olayda budur .. uzayda başı boş gezen göktaşları , 20 bin km hızla seyretmesine rağmen , herhangi bir deformasyona uğramaz ... çünkü sürtünme birim miktarı sıfırdır ... ama atmosfere girip , atmosfer tabakalarında az da olsa  bulunan , oksijenle ve , bir miktar hava ile karşılaşınca , sürtünmeden dolayı  yanmaya başlar .. düşünün ki , atmosfer tabakasında sıcaklık 0 derecedir , ve oksijen değeri çok düşüktür , nefes alamazsınız ... ve kocaman kaya kütleleri  , yeryüzüne düşmeden  mikron büyüklüğündeki parçalara  bölünürler .  yeryüzüne düşmezler .... NEDEN ? ? SORDUM SİZE  .... POWER TAPANIN SAÇMALARIN NAMLUYA SÜRTMESİNİ engellediğini belirtmişsiniz ... ha birde , sürtünmeden dolayı elektriklenme meydanada çıkar ... buda fizik kuralıdır .. burda bahsettiğimiz olay ŞUDUR ISINMA KONUSUNDA .... İLLADA 100 200 DERECEYE OLAŞACAK OLMASI DEĞİLDİR ... NAMLUNUN , SAÇMALARA ETKİ EDEBİLMESİDİR  ELEKTRİKLENME VE SÜRTÜNME YOLUYLA ...... MADEM İLLADA İNANMIYORSUNUZ DEDİKLERİME ,,,, NEDEN 41 40 ÇELİK TERCİH EDİLİYOR KALİTELİ BİR NAMLU İÇİN .... SİZİN MANTIĞINIZA GÖRE SU BORUSUNDAN DA NAMLU OLUR  , HER HAnGİ BİR METALDEN DE ....  illada söylediklerime inanın demiyorum iddiada etmiyorum .... fiziğe inanmazsanız , bu yazdıklarımada inanmak zorunda değilsinizdir .. ben demiyorum sürtünmeden dolağı sıcaklığın ve elektriklenmenin meydana geldiğini ..... saygılar . ..... O0 O0 O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #34 : 05 Ocak 2013, 09:48:10 »
üzerime vazife olmadığı halde , affınıza sığınaraktan sizlere bir kaç sorum olacak düşünmeniz için ... 1-- tüfek namlularu neden 4140 çeliktir ... başka çelikler veya metaller neden tercih edilmez ? .....  2 -- neden namluların içi aynalıdır  ,,,,, neden  parlaklık verilmiştir ayna gibi ; neden teflon kaplama veya başka bir kaplama şekli tercih edilmemiştir . aynamı güneş ışığını daha iyi yansıtır , yoksa sıradan bir cisimmi ?   3 --- fişeklerin vazgeçilmez metali neden sürekli kurşunlardır .. silah icat olduğundan beri neden kurşun tercih edilmiştir .. alüminyum , bakır , demir veya çelik DEĞİLDE  , neden kurşun ?  .... saçmalar neden hep kurşundandır ...  4 -- demirin ,  çeliğin  ve kurşunun , erime ısısı aynımıdır ? hangi metal daha az sıcaklıkta erir .. mesela 100 santigrat derece .. ?  5 -- özkütle ağırlığı miktarları birbirlerine yakın olmasına rağmen , hangisi diğerinden yumuşak bir metaldir ? .. a kurşun -  b demir -  c çelik - d  crom  .. ?  6  HAVADA SÜRTÜNMEDEN DOLAYI , ISI MEYDANA GELİRMİ ? GELMEZMİ ?    VE BU ISI MADDELERİ VE METALLERİ ERİTEBİLİRMİ , ERİTEMEZMİ ?   .... bu soruları artırmak çok ça mümkün ...   , CEVAPLARI YAZARSANIZ SEVİNİRİM  SAYGILARRRR       ........... O0 O0
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter

resim gönder

tolgaozhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : 05 Ocak 2013, 10:07:43 »
Yusuf Bey;
Öncelikle fiziği paramparça etmişsin lütfen biraz daha sakin birbirimizi anlayarak ve yazmadan önce araştırarak yorumlarımızı aktaralım ki tüm arkadaşlarımıza faydalı bilgiler sunabilelim. Namlu içi aynalı değil beyaz kromdur. Sürtünme sırasında ısı açığa çıkar ama sizin bahsettiğiniz miktarda ısı açığa çıkarsa tüfeği tutamazsınız. Sürtünmeden  ısı açığa çıkar Yusuf Bey bence siz benim mesajıma çok kızmışsınız.
Hani Nurettin Bey ile yazışırken sizinde çok beğendiğiniz yabancı tüfeklerin yapım aşamalarını dikkatle izlerseniz sizin elektrik kuramlarınızın orada olmadığını göreceksiniz. Adamlar her şeyi açık ve net anlatmışlar. Bakar ve size linki kopyalarım.
Kurşun özgül ağırlık bakımından platin, altın, uranyum ve tantal gibi çok değerli madenlerden hemen sonra gelir ve onlar gibi pahalı değildir. Yusuf Bey. Eğer altın kurşundan ucuz olsaydı saçmalarımız altın da olabilirdi. Bunun yakma ve ısınma ile ilgisi yok kardeşim. Onlarca makale yazdı bu işin okulunu ve yükseğini yapmış birebir avcı dostlarımız.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Çevrimdışı İsmail VAROĞLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #36 : 05 Ocak 2013, 10:14:02 »
huğlu 601 G 3no şok ile daha bu cumartesi yağmurdan sonra  afyon da sabah RC1 33 gr 7 no öğlende ise  fiocchi 32gr. 6no keklikleri dehşet öldürdü talaş ediyor.  deneyin diyorum.. rasgele
aynı sılah bende var.bu fıseklere ılaveten 30-35 mt mesafede bp 34 gr 5-6 numara.ordekte sureklı kullanıyorum sıkıntı yok..tabıkı bazı avlarda canlı dusuyor..bu atısınıza mesafeye grupmana gore degısıklık gosterebılırcok aman aman bır sıkayetım olmadı
İsmail  VAROĞLU
1972 SAKARYA
ÇAĞIRAMAZSAN..VURAMAZSIN..!

Çevrimdışı M.Emre TORUN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #37 : 05 Ocak 2013, 10:40:25 »
Yusuf abi doğru söylüyosun tek kurşun namluya çok zarar veriyo ama ben tek kursun atmaya başlamadan öncede canlı düşürüyodu :(
MEHMET EMRE TORUN
 BURDUR\BUCAK

Çevrimdışı M.Can KARADAYI

• Free Üye
  • *
  • CAN AV BAYİİ- 5399436700
« Yanıtla #38 : 05 Ocak 2013, 10:54:41 »
canlı düşen kuşlar yawru av köpeklerinizin eğitimi için iyi olacak :) agır gramajlar av hayvanlarını delip geçtiği için sıcagıyla hemen öldürmüyor. gramaj olarak 28-30 gr fişek denerseniz daha iyi sonuçlar alıcagınız kesin...
Mehmet Can KARADAYI
1986 KDZ EREĞLİ
539 943 67 00

Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #39 : 05 Ocak 2013, 11:36:50 »
selamlar .. bir yerde yazdım , herkes kendi bilgileriyle ve doğrularıyla yaşar , herkesin hayat bilgisi , felsefesi , kendi doğruları  hayat tecrübesi ekseni etrafında şekillenir , gelişir .. benim doğrularım , başkalarına yanlış gelebilir ... ama illada , bu doğrudur diyede ve doğrularımızı başkalarına empoze etmek gibi ne bir düşüncemiz var , nede  uygulamamız ... burda bahse konu , fikirlerimizi  ve görüşlerimizi , beyan ederekten , başkalarına yardımcı olabilmek .... herkes kendine göre , doğru bulur veya bulmaz ... demek istediğim şudur ; illada 100 dereceye çıkacak değil ... ama saçmaların imal edildiği kurşun , diğer elementlere göre daha çabuk ısınır ve erir ... BUNDANDIR Kİ , ANNELERİMİZ  ninelerimiz , KURŞUN DÖKMEK adı altında , batıl  ,, veya değil  , bir eylem gerçekşeltirmişelErdir .... neden ; demir veya çelik değilde KURŞUN .. ÇÜNKÜ kurşun ,, diğer maddelere göre daha çabuk ısınabileN  bir maddedir ...  ORDA YAZDIĞIM 100  dereceye kadar yükselir kelamı ,  ;D birazda ironik olarak yazılmıştır ...maalesef dereceyle ölçme şansım olmadı nalmudan çıkan saçmaların  sıcaklığını ölçmek  ;D ;D .... siz öyle düşünün , ben böyle .... hayatta en zor şey , tabuları yıkabilmektir ....  saygılar .....
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter

resim gönder

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #40 : 05 Ocak 2013, 12:29:55 »
O0 O0100 dereceye kadar yükselir , bu süre yani sürtünme süresi ne kadar uzatılırsa saçmalarda erime bile başlayabilir ,pilastik tapada da ... dairesel bir borunun içinde , saçmalar tüfekten çıkış hızı ile belli bir müddet döndürülürse ,ama aynıı hızda , erimenin olduğunu göreceksiniz .... sürtünmeden sıcaklık ortaya çıkar , bu bir fizik kuralıdır . üşüdüğünüzde ellerinizi birbirine sürterekten ısınmaya çalışırsınız yanlış hatırlamıyorsam ... sürtünmeden  dolayı ısı nın ortaya çıktığını bilmiyormusunuz yoksa , saçmaların tüfekten atılımı esnasında , statik enerji , yani durağan enerji , kinetik enerjiye dönüşür , yani hareketli enerji ... ve bu , sabit olan enerjinin  açığa çıkması anlamına gelir ..... yıldız kayması tabir edilen olayda budur .. uzayda başı boş gezen göktaşları , 20 bin km hızla seyretmesine rağmen , herhangi bir deformasyona uğramaz ... çünkü sürtünme birim miktarı sıfırdır ... ama atmosfere girip , atmosfer tabakalarında az da olsa  bulunan , oksijenle ve , bir miktar hava ile karşılaşınca , sürtünmeden dolayı  yanmaya başlar .. düşünün ki , atmosfer tabakasında sıcaklık 0 derecedir , ve oksijen değeri çok düşüktür , nefes alamazsınız ... ve kocaman kaya kütleleri  , yeryüzüne düşmeden  mikron büyüklüğündeki parçalara  bölünürler .  yeryüzüne düşmezler .... NEDEN ? ? SORDUM SİZE  .... POWER TAPANIN SAÇMALARIN NAMLUYA SÜRTMESİNİ engellediğini belirtmişsiniz ... ha birde , sürtünmeden dolayı elektriklenme meydanada çıkar ... buda fizik kuralıdır .. burda bahsettiğimiz olay ŞUDUR ISINMA KONUSUNDA .... İLLADA 100 200 DERECEYE OLAŞACAK OLMASI DEĞİLDİR ... NAMLUNUN , SAÇMALARA ETKİ EDEBİLMESİDİR  ELEKTRİKLENME VE SÜRTÜNME YOLUYLA ...... MADEM İLLADA İNANMIYORSUNUZ DEDİKLERİME ,,,, NEDEN 41 40 ÇELİK TERCİH EDİLİYOR KALİTELİ BİR NAMLU İÇİN .... SİZİN MANTIĞINIZA GÖRE SU BORUSUNDAN DA NAMLU OLUR  , HER HAnGİ BİR METALDEN DE ....  illada söylediklerime inanın demiyorum iddiada etmiyorum .... fiziğe inanmazsanız , bu yazdıklarımada inanmak zorunda değilsinizdir .. ben demiyorum sürtünmeden dolağı sıcaklığın ve elektriklenmenin meydana geldiğini ..... saygılar . ..... O0 O0 O0 O0
EYVAHHHHHH...Kİİİİİİİ NE EYVAHHHHHHHH......
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #41 : 05 Ocak 2013, 12:30:37 »
selamlar .. bir yerde yazdım , herkes kendi bilgileriyle ve doğrularıyla yaşar , herkesin hayat bilgisi , felsefesi , kendi doğruları  hayat tecrübesi ekseni etrafında şekillenir , gelişir .. benim doğrularım , başkalarına yanlış gelebilir ... ama illada , bu doğrudur diyede ve doğrularımızı başkalarına empoze etmek gibi ne bir düşüncemiz var , nede  uygulamamız ... burda bahse konu , fikirlerimizi  ve görüşlerimizi , beyan ederekten , başkalarına yardımcı olabilmek .... herkes kendine göre , doğru bulur veya bulmaz ... demek istediğim şudur ; illada 100 dereceye çıkacak değil ... ama saçmaların imal edildiği kurşun , diğer elementlere göre daha çabuk ısınır ve erir ... BUNDANDIR Kİ , ANNELERİMİZ  ninelerimiz , KURŞUN DÖKMEK adı altında , batıl  ,, veya değil  , bir eylem gerçekşeltirmişelErdir .... neden ; demir veya çelik değilde KURŞUN .. ÇÜNKÜ kurşun ,, diğer maddelere göre daha çabuk ısınabileN  bir maddedir ...  ORDA YAZDIĞIM 100  dereceye kadar yükselir kelamı ,  ;D birazda ironik olarak yazılmıştır ...maalesef dereceyle ölçme şansım olmadı nalmudan çıkan saçmaların  sıcaklığını ölçmek  ;D ;D .... siz öyle düşünün , ben böyle .... hayatta en zor şey , tabuları yıkabilmektir ....  saygılar .....
AMANINNNNNNN...... AMANINNNNNNNN..... EYVAHHHHHHHHHH..... biz halen daha buralardayız.....
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #42 : 05 Ocak 2013, 12:35:28 »
YUSUF BEY bilimsel gerçekler birde sizin gibi düşünenlerin tabularını yıkabilmiş olsa idi
tüm bu yazdıklarınıza hiç gerek olmayacaktı .. ne diyelim siz tabularınızla yaşamaya devam edin...
Hakan AKMAN

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #43 : 05 Ocak 2013, 13:25:56 »
hakan bey ,, sürtünmeden dolayı , ısınma olur mu , olmazmı ? ?  sadece bunu cevaplamanız yeterli .... saygılar ..
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter

resim gönder

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #44 : 05 Ocak 2013, 13:29:12 »
YUSUF BEY bilimsel gerçekler birde sizin gibi düşünenlerin tabularını yıkabilmiş olsa idi
tüm bu yazdıklarınıza hiç gerek olmayacaktı .. ne diyelim siz tabularınızla yaşamaya devam edin... ....  bu sizin bilime olan yaklaşımınız , bilimsel olarak   sürtünmeden dolayı , sıcaklık ve elektriklenme ortaya çıkarmı ? çıkmazmı ? sedece bunu cevaplamanız yeterli ......  saygılar ....
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter

resim gönder

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #45 : 05 Ocak 2013, 13:34:48 »
hiç yusuf bey gibi düşünmemiştim.söyledikleri çok mantıklı.biraz düşününce bütün tabularım  yıkıldı. gerek silah bilimi gerek fizik bilimi ışığında söyledikleri çok mantıklı.yusuf bey devam devam durmak yok.

BİGA/1979

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #46 : 05 Ocak 2013, 13:39:58 »
32 gr 6 numara keçe tapa fişekleri bütün şoklarla dene eğer hala sorun çıkıyorsa başka sorunlar aramak gerekir
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Hakan SEÇKİN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #47 : 05 Ocak 2013, 13:48:08 »
tüm bu yazdıklarınıza hiç gerek olmayacaktı .. ne diyelim siz tabularınızla yaşamaya devam edin... ....  bu sizin bilime olan yaklaşımınız , bilimsel olarak   sürtünmeden dolayı , sıcaklık ve elektriklenme ortaya çıkarmı ? çıkmazmı ? sedece bunu cevaplamanız yeterli ......  saygılar ....

yusuf beyin fikirleriyle alakalı değil sadece sorduğunuz soruya dayanarak ama merak ettim yazınızı okuyunca. siz sormuşsunuz ama sizce sürtünmeyle ısınma olmaz mı? konu yusuf beyin konusuyla alakalı değil sadece bu cümlenize istinaden sormak istedim.  ;D yanlış anlaşılmasın konuyla alakam yok yorum yapmışlığımda yok meraktan sordum  :D
Hakan SEÇKİN
1975 ANTALYA
BEN HAYATIMDA 2 MUSTAFA İSMİNİ ÇOK SEVDİM 1.CİSİ EY MÜMİNLERİM DİYEN SAV MUHAMMED MUSTAFA 2.Sİ EY YÜCE MİLLETİM DİYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK. BİR YILDIZ VAR KANINDAN YADİGAR, BİR DE HİLAL UNUTTUN MU ÇOCUK? SADECE BİR CADDE ADI DEĞİLDİR İSTİKLAL.

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #48 : 05 Ocak 2013, 14:00:51 »
Saçma hızı ve Grupmanı.... bu ikisi olması gerektiği gibi değilse istediğiniz kadar pişirin,,kavurun,,ısıtın sonuç değişmez..(tüfekte kundak veya nişan hattıyla ilgili bir sorun yoksa)

Eğer saçmanın av kalitesi ısıyla alakalı olsaydı imalatçılar mutlaka o işin bir çaresini bulurlardı..Bilinen fişek markalarını inceleyin hepsi de grupmanı düzgün olsun uzak mesafelere hızını kaybetmeden gidebilsin diye uğraşıyorlar,,saçmanın dışına nikel kaplıyorlar,,özkütlesini ağırlaştırıyorlar vs....

Ben de huğlu kullanıyorum,,bütün avlarımı imperial keçe tapa ile yapıyorum..tavsiye ederim
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #49 : 05 Ocak 2013, 15:10:04 »
ustalardan özür dileyerek bende bir iki kelam edeyim.şayet tüfekte teknik bir sorun yoksa ki çok az bir ihtimal bence ilk  ve en basit sorun mesafe tahmini.mesafe uzak olunca  saçmada yeterli enerjiyi taşıyamaz.35 mt mesafeye atılan 375 m\s hızı olan bir fişeğin hızı 216 m\s  ye düşer.bu hızın 200 m\s nin altına düşmesi sonucu saçmalar enerjisini kaybedecek ve av vurulsada ele geçmeyecektir.ikincisi şok ve fişek seçimi bunu anlatmaya gerek yok sanırım.üçüncü ve en önemlisi bence iyi bir önleme hesabı yapabilmek.serpinti saçmalarla değil  ana grupmanı yapacak  saçma grupmanıyla avı vurabilmek.bu söyladiklerimi iyi uygulayan bir avcı avı net olarak ölü ele geçirir.ama malesef bizim avcılarda çok uzaktan vurma dürtüsü var.şu kadar uzaktan bu kadar mt den vurdum denilen avların çoğu 45  50 mt bile yoktur.ama sorarsanız yıldızdan der.benmi yanlış biliyorum yoksa yıldızlar benim sandığımdan  daha mı yakın.birde şu saçmanın ısınması olayı nasıl oluyor.kaç dereceye çıkıyor yada çıkmalı ? Yusuf bey  fişek içerisindeki patlama basıncının etkisiyle saçmalar  belirli bir hızda  yol  almaya başlarlar.ilerleyen saçmalar rüzgara temas ettiçe sürtünmeden  dolayı hız kaybederler ve etkisizleşirler. Saçmada yanma ısınma işlemi olur ancak oda ancak saçma imal edilirken olur.ateş edildiğinde değil.sağlıcakla kalın......
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2013, 16:09:24 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979