Gönderen Konu: Süperpozelerde güvenli kullanımla ilgili..  (Okunma sayısı 10846 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kamil ÜNLÜTÜRK

• Expert Üye
Süperpozelerde güvenli kullanımla ilgili..
« : 15 Kasım 2012, 14:25:03 »
Dün yine av tüfekleriyle ilgili okuyacak materyal ararken değişik patentlere ulaştım.

Bunlardan birinde kullanıcıları çok ilgilendirebilecek bir durumun buluşuyla nasıl kontrol altına alındığından bahsediyordu buluş sahibi,tabi istenirse buluşun detaylarını verebilirim ve hali hazırda modern av tüfekleri bu buluşla teçhiz edilmişlerdir ama yerli tüfekler de(en azından bildiklerimde bu teknolojiyi görmediğimden)hatırlatmayı önemli gördüm.

Olay şu;bilindiği üzere kırma tüfeklerin horozları namlu tam kırıldığında geriye yatarak ilgili çentiklerine oturur ve silah kurulmuş olur,bunun için namlular aşağı gidebilecekleri son noktaya kadar kırılmış olmalıdır.Çiftelerde aksi mümkün değil zira fişeği de koyamazsınız namluya tam kırık değilse namlu.

Ama şimdi dikkat!!!
Süperpoze silahlarda sadece üst namluyu ateşlediğimizi ve avın heyacanı içinde namluyu tam kırmadan sadece üst namluya fişeği koyabileceğimiz kadar kırıp,fişeği koyup kapattığımızı düşünelim.Bu durumda horoz geriye gitmiş ama çentiğne takılmamış yani kurulmamıştır fakat kapsülü ateşlemeye fazlasıyla yetecek kadar da enerji depolamıştır.Silah aniden kapatıldığında horoz hızla fişeğin üstüne düşecek ve tüfek büyük olasılıkla ateş alacaktır.

Dediğim gibi yabancı ve modern tüfeklerde bunu engelleyen bir veya daha fazla sistem vardır fakat yerli tüfekler ve bazı yabancı markalarda bu sistem yok biliyorum.

Çözüm mutlaka,sadece üst göze de fişek konacak olsa namluların en aşağı noktasına kadar tam kırılıp horozların kurulma sesleri duyulup fişeklerin ondan sonra konup tüfeğin kapatılmasıdır!!
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2012, 18:03:24 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Serkan ERTENLİCE

• *
Ynt: Süperpozelerde güvenli kullanımla ilgili..
« Yanıtla #1 : 15 Kasım 2012, 15:59:28 »
Kamil Bey çok faydalı bilgi çok sevdiğim bir abim avda bu şekilde yapılan bir dikkatsizlik eseri yaralandı kolu sakat kaldı.
Serkan ERTENLİCE
1977 GAZİANTEP
KARDEŞ MECBURİ ARKADAŞTIR,ARKADAŞ SEÇİLMİŞ KARDEŞTİR

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 15 Kasım 2012, 16:58:28 »
çok çok önemli bir bilgi
herkesin okumasını temenni ederim
teşekkürler....
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

• Expert Üye
« Yanıtla #3 : 15 Kasım 2012, 18:01:33 »
Kamil Bey çok faydalı bilgi çok sevdiğim bir abim avda bu şekilde yapılan bir dikkatsizlik eseri yaralandı kolu sakat kaldı.
çok çok önemli bir bilgi
herkesin okumasını temenni ederim
teşekkürler....
Rica ederim,ben de çok önemli bulduğumdan ve de bilhassa yerli tüfekler eleştirilirken okuduğum/işittiğim"abi kapatırken patlıyor"cümlesi aklıma gelip olayın belki de bu sebepten vuku bulduğunu düşündüğümden bu bilgiyi aktarma lüzumu hissettim.

Bu sistem benim bildiğim örneğin beretta s55-56 serilerinde yok ama 680 serilerinde var,dt10 larda mekanizma fotolarından gördüğüm kadarıyla yok,gene browning in bildiğim bütün serilerinde var(cynergy i bilmiyorum),rizzini de gene mekanik fotolarından gördüğüm kadarıyla yok,gene "tetik iç emniyeti olan"(olmayanları da var zira ve akus tam çakmaklarında bu emniyet var) tam çakmak silahlarda bu olay olmaz sanırım zira tetik çekilmeden horozun düşmesi imkansızdır bu silahlarda.

Bu arada Serkan bey arkadaşınıza çok geçmiş olsun.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Fatih ÇAYIR

• *
« Yanıtla #4 : 15 Kasım 2012, 18:12:02 »
kamil bey elinize sağlık güzel bilgiler vermişsiniz
birde acaba bu olaya meydan vermemek adına mı acaba alt göz daha geniştir(sabit şoklu tüfeklerde) ilk ateşlendiği zaman bu durum avcı tarafından hiç farkında olmasa da ortadan kalkar
tabi ilk alt namluyu ateşliyorsa
Fatih ÇAYIR
1983 sakarya

Çevrimdışı Osman ÇALIŞÖREN

• *
« Yanıtla #5 : 15 Kasım 2012, 18:16:25 »
kamil abi eger horoz tırnga takılmamış ise tufegi kaptırken sert bir düşüş yapmsının imkanı varmıdır? itici aşık tufegi kptırken yavaş bir şekilde iniyor da o yüzden sordum horozda aynı şekilde yavas iniyor. ama bir ihtiml tırnk tam oturmzsa dediginiz gibi allah korusun bi sıkıntı olabilir.
Osman ÇALISÖREN
1984 KONYA....

Çevrimiçi Bülent GÖÇER

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 15 Kasım 2012, 18:17:43 »
Bülent GÖÇER
1968 AKÇAY
10390

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #7 : 15 Kasım 2012, 18:33:21 »
Teşekkürler Kamil bey elinize sağlık.
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

• Expert Üye
« Yanıtla #8 : 15 Kasım 2012, 18:36:35 »
birde acaba bu olaya meydan vermemek adına mı acaba alt göz daha geniştir(sabit şoklu tüfeklerde) ilk ateşlendiği zaman bu durum avcı tarafından hiç farkında olmasa da ortadan kalkar
tabi ilk alt namluyu ateşliyorsa
Dediğiniz tamamen yakın kalkan ava açık şoku ilk atmakla ilgili o yüzden konuyla ilgisi yok.Eğer uzaktan geçen ava atılıyorsa üst namluyu ateşlemek mantıklı ki zaman zaman oluyor,bu durumlarda olabilecek birşey özellikle.
kamil abi eger horoz tırnga takılmamış ise tufegi kaptırken sert bir düşüş yapmsının imkanı varmıdır? itici aşık tufegi kptırken yavaş bir şekilde iniyor da o yüzden sordum horozda aynı şekilde yavas iniyor. ama bir ihtiml tırnk tam oturmzsa dediginiz gibi allah korusun bi sıkıntı olabilir.
Dediğinizi ben de düşündüm.Zaten durumun olabileceğinden bahseden patenti alan kişinin ki Beretta dan birisine ait patent,tanımladığı bir durum bu,yani patentin içinde geçiyor ve icadın bu durumu önlemek için tasarlandığı anlatılıyor,gündelik kullanımda tecrübe eden var mı bilemiyorum.

Eğer namlu horoz düşme hızına yakın veya daha hızlı kapatılırsa ve de özellikle de iğneler geri sekmeli(horozlar düşük konumda üzerine biniyorsa,başka bir deyişle iğne uçları yataktan çıkıyorsa) değilse her seferinde olmasa da olabilecek bir durum gibi geliyor bana.Bunu sadece kapsülü olan fişeklerle denemek lazım.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Tolga GÜVENDİK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 15 Kasım 2012, 19:18:57 »
Kamil bey çok teşekkürler bu değerli bilgi için.,,  bi sorum olacaktı ejektörlü çiftelerde ejektörün fırlamasıyla tetiğin kurulması aynı anda mı gerçekleşiyor ??? Yani ejektör fırlattıysa sizin bahsettiğiniz durumun hâla ihtimali var mı??
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2012, 19:26:10 Gönderen: Tolga GÜVENDİK »
Tolga GÜVENDİK
1990 / MANİSA
ImgLand.net image

• Expert Üye
« Yanıtla #10 : 15 Kasım 2012, 19:44:01 »
Kamil bey çok teşekkürler bu değerli bilgi için.,,  bi sorum olacaktı ejektörlü çiftelerde ejektörün fırlamasıyla tetiğin kurulması aynı anda mı gerçekleşiyor ??? Yani ejektör fırlattıysa sizin bahsettiğiniz durumun hâla ihtimali var mı??
Malum düzgün çalışan bir ejektörün fişeği kubuza çarptırmaması esastır yani namlu tam kırılmalı ki fırlatma gerçekleşsin,bu durumda horoz ejektörün fırlatmasından daha önce bile kuruluyor olabilir ve mesela benim tüfeğim olan beretta silver pigeonda öyle.Yani ejektör fırlattıysa(iki fişeği de tabiki, yani üst ejektörde altla aynı anda fırlatıyorsa başka bir deyişle ki normali bu zaten) bu durum olmaz diyebiliriz,
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2012, 19:45:33 Gönderen: Kamil ÜNLÜTÜRK »
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Kubilay ACAR

• *
« Yanıtla #11 : 15 Kasım 2012, 20:01:05 »
kamil bey ellerinize sağlık fakat şunu gözden kaçırıyor olabilir misiniz acaba diye merak ediyorum fişek koymak için tüfeği açtığımızda namlu ağırlığı ile aşağı iniyor ve o ağırlık tüfeğin tam kurulmasını sağlıyor. hani benim tüfeğim öyle demiyorum benim sarsılmaz s.poze tüfeğim var dayımın 2 adet avsan s.poze tüfeği var hepsi aynı atış yaptıktan sonra mandalı açar açmaz aşağı namlu ağırlığıyla iniyor ve o iniş tüfeğin kurulmasını sağlamaya yetiyor. lütfen yanlışsam düzeltin.
Kubilay ACAR
1980-Zonguldak

• Expert Üye
« Yanıtla #12 : 15 Kasım 2012, 20:10:51 »
kamil bey ellerinize sağlık fakat şunu gözden kaçırıyor olabilir misiniz acaba diye merak ediyorum fişek koymak için tüfeği açtığımızda namlu ağırlığı ile aşağı iniyor ve o ağırlık tüfeğin tam kurulmasını sağlıyor. hani benim tüfeğim öyle demiyorum benim sarsılmaz s.poze tüfeğim var dayımın 2 adet avsan s.poze tüfeği var hepsi aynı atış yaptıktan sonra mandalı açar açmaz aşağı namlu ağırlığıyla iniyor ve o iniş tüfeğin kurulmasını sağlamaya yetiyor. lütfen yanlışsam düzeltin.
Namlu ağırlığı normalde horozları kurmaya yetmez sanıyorum, en azından benim bugüne kadar gördüğüm silahlarda öyle,muhtemelen horoz yayları çok zayıflamışsa olabilir,o zamanda fişeği patlatmaması bile büyük ihtimal olur.Veya bir şekilde önceden tüfeği kırıp horozlar kurulu bekliyorsa,fişek koymak için tekrar kırdığınızda horozlar zaten kurulu olduğu için namlu kendiliğinden düşer gayet tabi,evvelce kırıp kurduğunuzu unutmuş olabilirmisiniz acaba?

Bir de çok pahalı çiftelerde kendiliğinden namluyu açıp horozları kuran sistemler vardır ama sarsılmaz da öyle bir sistem olacağını sanmam yine bazı tüfekler açma mandalıyla horozu kurar,öyle bir tüfekse dediğiniz olabilir.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Tuncay KANDEMiR

• Tuncay Kandemir
  • Hocamız
    • Avcı Sayfası avlak
« Yanıtla #13 : 15 Kasım 2012, 20:25:33 »
Çözüm mutlaka,sadece üst göze de fişek konacak olsa namluların en aşağı noktasına kadar tam kırılıp horozların kurulma sesleri duyulup fişeklerin ondan sonra konup tüfeğin kapatılmasıdır!!

önemli bilgi için tekrar teşekkür ederiz, yerli yabacı v.s fark etmeden eminyete, kırma ve kurma işlerine her zaman aynı hassasiyeti gösterip, tüfeğe güvenmeden gerekli dikkati göstermeyi alışkanlık haline getirmeliyiz ki heyecanlı anlarda bile refleks olarak doğrusunu yapıp hata yapmayalım...
Tuncay KANDEMİR 1971
Samsun Ankara

• Expert Üye
« Yanıtla #14 : 15 Kasım 2012, 20:32:16 »
Rica ederim Tuncay bey.Sizin de belirttiğiniz gibi bu güzel hobimizin baş aktörlerinden olan tüfeklerimiz kullanımında yeterli dikkat özen ve bakım gösterilmezse maalesef tehlikeli olabiliyor.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 15 Kasım 2012, 21:11:46 »
özellikle avrupa tüfeklerdeki otomatik emniyet bu sorunu çözüyor.ama malesef yerli çifteler hala böyle bir pratik çözüm bulamadı.pek bulmayada niyetleri yok gibi...
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

• Expert Üye
« Yanıtla #16 : 15 Kasım 2012, 22:25:36 »
özellikle avrupa tüfeklerdeki otomatik emniyet bu sorunu çözüyor.ama malesef yerli çifteler hala böyle bir pratik çözüm bulamadı.pek bulmayada niyetleri yok gibi...
Suat bey emniyet horozu değil tetiği kilitlediğinden bu duruma çözüm değil.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #17 : 16 Kasım 2012, 10:37:52 »
Kamil bey çok önemli vede faydalı bir noktaya değinmişsiniz teşekkürler.

• Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #18 : 16 Kasım 2012, 10:43:20 »

Ben maşa yaylı bir tüfekte bunu bizzat yaşadım

Ancak normal yaylı tüfekte olacağını sanmıyorum çünki tam açılmadığı için horozu kurmaz

Kurulmadığı içinde ani düşüş olmaz ancak yinede dikkatli olunması lazım.
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

• Expert Üye
« Yanıtla #19 : 16 Kasım 2012, 13:46:01 »

Ben maşa yaylı bir tüfekte bunu bizzat yaşadım

Ancak normal yaylı tüfekte olacağını sanmıyorum çünki tam açılmadığı için horozu kurmaz

Kurulmadığı içinde ani düşüş olmaz ancak yinede dikkatli olunması lazım.

Emin bey rica ederim.

Yay tipinin maşa ya da helezon olması durumu çok etkilemez düşüncesindeyim,evet maşa yay daha hızlı düşer nispeten ama onun dışında namlunun yarım açılma durumunda maşa yay da helezon yay da kurulmaz sanıyorum veya kurulmadığı ama fişek koyacak kadar namlunun kırılabildiği bir açı vardır ve bu açıdan hızla yapılacak bir kapatma saniyenin onda biri bir zamanda gerçekleşebilir ki en azından bu hızda namlunun düşüşünü takip eden yani 1/10 sn de düşen bir horoz iğnelerde horoz düşük vaziyette kubuzdan çıkık duruyorsa kapsülü ateşlemeye yeter sanıyorum.Yani burda bahsedilen çentiğinden kurtulan bir horoz değil henüz çentiğine takılmadan hızla geri inen bir horoz bu duruma sebebiyet verebilir deniyor.

Sizde ki s55 tam bu tip bir silah,kapsüllü boş bir fişekle denemesini yapıp bizle paylaşabilirsiniz isterseniz.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı N.Yıldız SÜKAN

• Bayan Üye
  • **
« Yanıtla #20 : 16 Kasım 2012, 15:36:36 »

önemli bilgi için tekrar teşekkür ederiz, yerli yabacı v.s fark etmeden eminyete, kırma ve kurma işlerine her zaman aynı hassasiyeti gösterip, tüfeğe güvenmeden gerekli dikkati göstermeyi alışkanlık haline getirmeliyiz ki heyecanlı anlarda bile refleks olarak doğrusunu yapıp hata yapmayalım...

Yazılanlara aynen katılıyorum. Çok doğru ve önemli bir paylaşım teşekkürler!
Evli-1968-Çankırı (ikamet çanakkale)

Çevrimdışı Mustafa SUNAR

• *
« Yanıtla #21 : 16 Kasım 2012, 16:07:28 »
Kamil bey sadece horozlu tüfekler hariç diğer tüfeklerde sistem çok basittir gördünüz mü bilmiyorum eğer imkanınız varsa söküp tüfeğin nasıl kurduğuna bakın ve ne kadar basit olduğunu görürsünüz bazı avcılar emniyet açık gezer avda aslında çok tehlikeli çok küçük bir damak tutuyor en küçük bir darbede patlamaması içten bile değil Allah korusun ama avrupa lar hakkında bilgim yok.
Mustafa SUNAR-1981
0543 716 7018 Gölhisar/BURDUR

• Expert Üye
« Yanıtla #22 : 16 Kasım 2012, 16:27:25 »
Kamil bey sadece horozlu tüfekler hariç diğer tüfeklerde sistem çok basittir gördünüz mü bilmiyorum eğer imkanınız varsa söküp tüfeğin nasıl kurduğuna bakın ve ne kadar basit olduğunu görürsünüz bazı avcılar emniyet açık gezer avda aslında çok tehlikeli çok küçük bir damak tutuyor en küçük bir darbede patlamaması içten bile değil Allah korusun ama avrupa lar hakkında bilgim yok.
Mustafa bey yukarda "gerçekte alıntıladığım" yazı tüfeğin kurulması durumunda değil daha henüz kurulmadan fişek konup kapatılmasının tehlikesine işaret ediyor.Sizin dediğiniz ayrı bir durum, tabi o şekilde de istenmeyen durumlar oluşabilir.
  • P.Beretta 687 SP5 67cm
  • P.Beretta ES100 71cm
Kamil ÜNLÜTÜRK
1965 - Bartın

Çevrimdışı Seçkin BİLTEKİN

• *
« Yanıtla #23 : 16 Kasım 2012, 16:46:59 »
Kamil Bey,Fatih kardeşim esasen önemli bir noktaya temas etmiş.Tek tetikli pozelerde tüfek sabit şoklu  ve selektör yok  ise önce alt göz ateşleniyor.Selektör olsa dahi aniden yapılacak bir atışta selektörü kullanmak çok zor.Bir çok avcının tüfek mobil şoklu olsa dahi önce üst gözü ateşleyecek şekilde tüfeklerini kullandıklarını gördüm.Böyle bir durumda üst göze geniş olan şoku takmış dahi olsalar bunun mahsurlu tarafı tüfeklerin imal edilirken önce alt göz ateşleneceği senaryosuna göre namlu açılarının ayarlanmış olması idi.Vermiş olduğunuz bu bilgi ile de kazayla patlama riski ilave bir mahsur olarak doğmuş oldu.
Çift tetikli tüfek kullanıpta alışkanlık olarak önce arka tetiği daha sonra ön tetiği çeken arkadaşlar için de aynı mahsurlar geçerli.
Çift tetikli bir tüfek kullananların uzak kalkan bir ava arka tetikle yani üst namlu ile atış yaptıktan sonra dikkatli olarak tüfeklerini tam olarak kırmaları bu sorunu bertaraf edecektir diye düşünüyorum...
Seçkin M. BİLTEKİN
1966 Aliağa/İZMİR

Çevrimdışı Mustafa OCAK

• *
« Yanıtla #24 : 16 Kasım 2012, 16:47:08 »
Kamil bey anlattığınız olay ejektörlü tüfeklerde olmaz sanırsam.Ayrıca bilgilendirme içinde teşekürler.
Mustafa OCAK
1976 KAHRAMANMARAŞ/ELBİSTAN