Gönderen Konu: KENELERE KARŞI DİKKATLİ OLUN...  (Okunma sayısı 3718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ERSİN KARA

• Ziyaretçi
KENELERE KARŞI DİKKATLİ OLUN...
« : 26 Haziran 2013, 14:45:58 »
TÜM AVCI DOSTLARA MERHABA...

ÖZELLİKLE YAZ AYLARIN DA DAHA SIK KARŞILAŞTIĞIMIZ KENELERE KARŞI SİZ AVCI ARKADAŞLARIMI BİR KEZ DAHA UYARMAK İSTEDİM.

23.06.2013 GEÇEN PAZAR SABAH 05:00 TA KALKTIM VE KÖPEĞİM ARON 'u DA ALARAK MERAYA ÇIKTIM.GÜZEL BİR SÜRPRİZ, 2 TAVŞAN GÖRDÜK.BİR KAÇ

TANEDE BILDIRCIN UÇURDUK.İKİ ÜÇ SAATLİK GEZİNTİNİN ARDINDAN EVE DÖNDÜK.YOLDA MARKETE GİRDİM ve CEBİMDEN BOZUK PARA ÇIKARTTIM,ELİME

BİR KENE GELDİ.DAHA SONRA EVE GİTTİĞİMDE KÖPEĞİ DE KONTROL ETTİM ve KÖPEĞİMİN ÜZERİNDE DE AŞIRI DERECEDE KENE OLDUĞUNU GÖRDÜM.

SANIRIM BU SENE MERALARDA ve OTLUK ALANLAR DA ÇOK KENE OLDUĞU KANISINDAYIM.LÜTFEN DİKKATLİ OLUN ARKADAŞLAR. HERKESE SAĞLIKLI

GÜNLER DİLERİM.

Çevrimdışı Mustafa ÖZKOL

• Müdavim Üyemiz
  • Mustafa ÖZKOL 07.07.1977 KAYSERİ 532 776 89 56
Ynt: KENELERE KARŞI DİKKATLİ OLUN...
« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2013, 15:23:44 »
Ersin bey kene bizim buralarda nisan mayıs haziran döneminde patlama yapıyor...sanırım üreme dönemi bu aylar...birde koyun sürüsü olan yerler kene

için tam bir cennet...ben bu sene çözümü köpeğimi KENAZ  ile yıkayıp banyo suyunuda pompa ile yuvayı ilaçlıyarak buldum....hiç bir ilaç fayda etmemişti

geçmiş yıllarda...işin kötü yanı ise KENAZ ın imalatının yasaklanması....
  • Akus 20 ga çifte
  • Beretta 686 silver pigeon 12 ga
  • Benelli s90 12 ga
  • Radentis Queen Setter 6 yaşında

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2013, 22:31:18 »
Bir ay kadar önce hedefe atış için gittiğim yerden dönerken ben de botumda bir kene buldum. Ömrümde belki ilk kez paçalarımı çoraba soktuğum gün bu keneyle karşılaştım. Gittiğim yerde dömuz falan da dolandığı için ne tip olacağı bilinmez. Peki biz veya dağa giden herhangi bir insan, ne yapacağız? Önemli gerçekten.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Süleyman TOYDEMİR

• *
« Yanıtla #3 : 27 Haziran 2013, 00:46:03 »
yaşayan biri olarak uyarmak isterim hiç de şakası olmayan bir hayvan.8 nisan da kene bacağımdan ısırdı  çıkardık yerinden, daha sonrasında ilerleyen günlerde halsizlik , baş ağrısı , iştahsızlık ,yüksek ateş , ayakta duramama   ve kusma başladı.hastaneye gittiğimizde enfeksiyon değerleri normalin 5-6 çıktığını ve tedaviye acilen başlanılması gerektiği söylendi.alınan kan örnekleri ankaraya gönderildi ve üç gün sonra sonuç KKKA POZİTİF.derken tedavi başladı ALLAHA çok şükür 11 gün tedavi sonrasında atlattık.dikkat edilmesi gereken bir durum özellikle avcıların .kene ısırması sonrasında seyreden günlerde takibinin yapılması ve derhal hastaneye başvurulması unutulmamalı.bu arada kenelerin hepsi virüslü olacak diye bir kaide yok fakat kontrol ve takibinin yapılması şart.hafife alınmaması gereken bir canlı , insanı 3 gün içerisinde yataklara düşürebiliyor.ısırma sonucu kene virüslü ise çıkan belirtiler soğuk alğınlığı ve nezle ile benzerlik göstersede hafife alınmaması gerekli.burdan tedavimizde bulunan ELAZIĞ ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA HASTANESİ ENFEKSİYON BÖLÜMÜNDE  görevlilerin hepsine teşekkürlemi sunuyorum.
Süleyman
1983 A RH(+) KONYA-TUNCELİ

Çevrimdışı İlhan BULUT

• *
« Yanıtla #4 : 27 Haziran 2013, 09:40:50 »
yaşayan biri olarak uyarmak isterim hiç de şakası olmayan bir hayvan.8 nisan da kene bacağımdan ısırdı  çıkardık yerinden, daha sonrasında ilerleyen günlerde halsizlik , baş ağrısı , iştahsızlık ,yüksek ateş , ayakta duramama   ve kusma başladı.hastaneye gittiğimizde enfeksiyon değerleri normalin 5-6 çıktığını ve tedaviye acilen başlanılması gerektiği söylendi.alınan kan örnekleri ankaraya gönderildi ve üç gün sonra sonuç KKKA POZİTİF.derken tedavi başladı ALLAHA çok şükür 11 gün tedavi sonrasında atlattık.dikkat edilmesi gereken bir durum özellikle avcıların .kene ısırması sonrasında seyreden günlerde takibinin yapılması ve derhal hastaneye başvurulması unutulmamalı.bu arada kenelerin hepsi virüslü olacak diye bir kaide yok fakat kontrol ve takibinin yapılması şart.hafife alınmaması gereken bir canlı , insanı 3 gün içerisinde yataklara düşürebiliyor.ısırma sonucu kene virüslü ise çıkan belirtiler soğuk alğınlığı ve nezle ile benzerlik göstersede hafife alınmaması gerekli.burdan tedavimizde bulunan ELAZIĞ ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA HASTANESİ ENFEKSİYON BÖLÜMÜNDE  görevlilerin hepsine teşekkürlemi sunuyorum.
Büyük geçmiş olsun. Gerçekten ilerleyen yıllarda da çok can yakacak bir canlı. En azından tozluk kullanalım.
  • Akus SuperPoze
  • Huğlu Renova
İlhan BULUT
1972 KOCAELİ

Çevrimdışı Ahmet ŞAKİROĞLU

• Onursal Üyemiz
  • ZEHİR AVCI
« Yanıtla #5 : 27 Haziran 2013, 10:15:50 »
Kenenin en azılı olduğu zamanlar 6.7.8.9 aylar bizim bıldırcın sezonumuza denk geliyor...Keneyi görmenin ve üzerine etine yapışmadan almanın en etkili formülü açık renkli pantolon giymek,paçayı çorabın içine sokmak  ve kenex sprey ile ilaçlanmak...Ağaç altı sulu nemli otluk yeşillik yerine buğday samanı sapta yemek yiyip dinlenmek...Sen görmesen bile sırtında yada üstünede yürürken arkadasın görür  ;) ;)
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2013, 10:17:46 Gönderen: Ahmet ŞAKİROĞLU »
Ahmet ŞAKİROĞLU(AB R+)
1982/KAYSERİ
Kayseri Merkez Avcılar ve Atıcılık Kulubü
''AV MÜBAH,ODA KAHKAH''
www.anadoluaksesuar.com

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #6 : 27 Haziran 2013, 21:35:13 »
Kenenin en azılı olduğu zamanlar 6.7.8.9 aylar bizim bıldırcın sezonumuza denk geliyor...Keneyi görmenin ve üzerine etine yapışmadan almanın en etkili formülü açık renkli pantolon giymek,paçayı çorabın içine sokmak  ve kenex sprey ile ilaçlanmak...Ağaç altı sulu nemli otluk yeşillik yerine buğday samanı sapta yemek yiyip dinlenmek...Sen görmesen bile sırtında yada üstünede yürürken arkadasın görür  ;) ;)
En doğrusu.. Bir de bu spreyi vücuda kullanmayın diyorlar. Ben bir denerim Allah'ın izniyle.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.