Gönderen Konu: Domuz avında dürbün kullanımı hakkında.  (Okunma sayısı 5483 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mert PASTIRMACI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Domuz avında dürbün kullanımı hakkında.
« : 07 Mayıs 2014, 08:47:20 »
Tüm ustalarıma selamlar.

Gazlı yarı oto tüfeğime şerit namlu olmasından dolayı 70-100 metre menzile domuza/hedefe kesin atış yapabilmek için bershka nın 110 lira civarı olan yakınlaştırmalı bir dürbününü almayı düşünüyorum.Remington high velocity fişek ile beraber randımanı nasıl olur tecrübelerinize dayanarak yorumlarsanız çok sevinirim herkese saygılar.
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2014, 11:37:18 Gönderen: Mert PASTIRMACI »
1992-İstanbul Yenisahra E-5 Gedik Silah Av Ve Outdoor Mağazası

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
Ynt: Domuz avında dürbün kullanımı hakkında.
« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2014, 18:16:53 »
banta montajlanan gez arpacık sistemleri var. truglo, hıvız, deadringer gibi markaların. onlardan edinirsen daha faydalı olacağına inanıyorum.

dürbünü taktın domuza sen bana hep 100 metre uzakta kal diyemezsinki 10 metrede olunca nasıl dürbün hattına alacaksın.
dürbün en aşşa namludan 5cm yukarıda olacak kaç metreye sıfırlayacaksın? 10 metreye sıfırlarsan 70 metrede 2 karış üst atarsın. 70 metreye sıfırlarsan 10 metrede 4cm filan alt atarsın. ayrıca mak kararları yasalarla korunuyor yasalara aykırı davranmış olursun. tüfeğine el koyarlar ceza yazarlar. hakkında kamu davası bile açılabilir. o anda seni yakalıyanın insafına kalırsın. ayrıca 100 liralık dürbün ile her ateş ettiğinde sıfırlamanda kayma olabilir. 2. atışın alakasız yerlere gidebilir. zaten 100 metreye hassas atış yapan bir alet değil elindeki.

Sen abini dinle bant kalınlığına göre al gez arpacık takımı 40 metreye sıfırla sür keyfini.

1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

Çevrimdışı Serdar ÖZBAY

• *
« Yanıtla #2 : 04 Haziran 2014, 00:02:44 »
banta montajlanan gez arpacık sistemleri var. truglo, hıvız, deadringer gibi markaların. onlardan edinirsen daha faydalı olacağına inanıyorum.

dürbünü taktın domuza sen bana hep 100 metre uzakta kal diyemezsinki 10 metrede olunca nasıl dürbün hattına alacaksın.
dürbün en aşşa namludan 5cm yukarıda olacak kaç metreye sıfırlayacaksın? 10 metreye sıfırlarsan 70 metrede 2 karış üst atarsın. 70 metreye sıfırlarsan 10 metrede 4cm filan alt atarsın. ayrıca mak kararları yasalarla korunuyor yasalara aykırı davranmış olursun. tüfeğine el koyarlar ceza yazarlar. hakkında kamu davası bile açılabilir. o anda seni yakalıyanın insafına kalırsın. ayrıca 100 liralık dürbün ile her ateş ettiğinde sıfırlamanda kayma olabilir. 2. atışın alakasız yerlere gidebilir. zaten 100 metreye hassas atış yapan bir alet değil elindeki.

Sen abini dinle bant kalınlığına göre al gez arpacık takımı 40 metreye sıfırla sür keyfini.

MAK kararlarına göre av tüfeklerine dürbün takmak yasak mı ?
Serdar ÖZBAY
1960-Kocaeli

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #3 : 05 Haziran 2014, 18:16:46 »
Benim bildiğim kadarıyla yasak. görüntü büyültücü veya görüntü değiştiriciden oluşan düzenek kullanamazsın.
red dot kullanabilirsin ama dürbün yasak bildiğim kadarıyla.
1978 Bursa
Bir aptalın hatasını düzeltmeye kalkmayın, sizden nefret edecektir. Bir bilgenin hatasını düzeltin, size minnettar kalacaktır.

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 06 Haziran 2014, 02:39:57 »
Tüfeğime picatinny rail yaptıracağım o sorun değilde dürbün takmanın yasak olduğunu ilk defa duyuyorum.Yivli tüfek kullanıpta dürbünsüz kullanan yok bir yanlışınız olmasın.

Şerit namluyla gayet iyi atışlar yapıyorum alıştım artık.Gez arpacık takımı falan takmam tüfeğime.Slug lara alerjim var diyebilirim.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2014, 02:41:53 Gönderen: Mert PASTIRMACI »

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 06 Haziran 2014, 14:24:48 »
 :)
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2016, 19:47:22 Gönderen: Hüseyin ÜSTÜN »
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #6 : 06 Haziran 2014, 17:04:49 »
5-6 kurşun atışından sonra namlu temizliği isabet oranını arttırır daha güzel grupman sağlar.
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #7 : 06 Haziran 2014, 17:51:03 »
O zaman önce şu sorulara çözüm bulalım.
Her pazar bizim buraların bir köyünde mutlaka domuz avı olur. Yivli tüfekle bu ava iştirak edebilirmisin edemezmisin yasalmıdır değilmidir.
Yivli tüfekle yivsiz tüfekle avlandığın her yerde domuz,çakal avı yapılabilinirmi?

Ateşli silahlar kanunu mevzuatları ile cevre -orman kanunu mevzuatları farklı işler.

benim bildiğim kadarıyla yivli tüfek av turizmi dahilinde kullanılan bir tüfek. varsa mesafe ölçer bile kullan kimse bişey demez.
domuz, keçi, geyik... avlarında kullanılıyor. domuz avıda olsa her yerde kullanılamıyor.

bunları bir araştırın derim.

1978 Bursa

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #8 : 06 Haziran 2014, 17:52:59 »
bence vurduğun domuz bile olsa domuz başına para vermeden yivli tüfekle avlanamazsın.
1978 Bursa

Çevrimdışı Serkan ÇİMEN

• Müdavim Üyemiz
  • Bazıları sürat sever....
    • izmirchoketube
« Yanıtla #9 : 06 Haziran 2014, 18:27:52 »
avcılık belgenizin yıllık vizesi varsa ve avlanma pulu aldıysanız , yivli tüfek taşıma ruhsatınız varsa bulunduğunuz merada ava açık yer ve avlanma sezonu içerisinde avın serbest olduğu günse yivli tüfeğinizle limitler dahilinde domuz avı yapabilirsiniz.
rastgele
Sarsılmaz SAR-9 9x19
Sarsılmaz K2-45 45 Acp
Ata Turqua 308 win
Browning A500
Breton Çakır

Çevrimdışı Tunç GEÇGİL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • 1978 / BURSA
« Yanıtla #10 : 06 Haziran 2014, 20:24:54 »
o zaman sorun yok. kusura bakmayın arkadaşlar. ben hep yivliyi dağ keçisi avı ile filan özdeşleştirmişim. onun avlağı yeri parası filan ayrı olduğu için farklı düşünmüşüm.
bu konuda herhangi birinde yanlış yunluş bir durum oluşturduysam affola.

1978 Bursa

Çevrimdışı Kadir TOPÇU

• *
« Yanıtla #11 : 06 Haziran 2014, 22:03:28 »
selam öncelikle dürbün takmak yasak degil gece görüş dürbünü ile avlanmak yasak ki ülkemizde gece avı yasak oldugu için serbest olsada yasak :).

domuz avi ücrete tabi degildir.

gelelim dürbün olayına yivsiz tüfeklerde 100 m gibi civarı mesafeleri vurmak zor nedenı  kurşun düşme payından dolayıdır.
dürbün kullanmak kolay iş degil yanı ben sıfırladım artık her + nın ortasına gelen vurulur dıye bişe yok 25m de sıfırladıgın dürbünle 100 m ötedeki hayvanı vurmak için üst alacaksın ki domuz gibi koşan hayvanda bu işlem baya bir zordur. tüfegin üstüne aparat takacaksın dürün ayagı vs  dürbün baya bir yüksekte kalıyor cok rahatsız edici bir atış pozisyonu oluyor tüfek omuzunda ama yanagını dıpcıge yaslıyamazsın havada durman lazım. ayrıca dürbünde zoom olayı fılan sıkıntılı ve 110 tl lık durbun atışdaki sarsıntı ıle iç mercekte kaymaya fılan neden ola bılıyor. ben red dot kullandım o bile rahat atış pozisyon vermıyordu sıfırladıgın mesafeye göre domuzu bulmak sıkıntı vs en son söktum
Kadir TOPÇU
1984-ADANAlıyık

Çevrimdışı Süleyman MUSUL

• *
  • İncesuluyum , olmazoluyum . . .
« Yanıtla #12 : 06 Haziran 2014, 22:38:08 »
Ömrünün sonuna kadar bunu merak ederek yaşayamayacağına göre , al tak dene tavsiye değil tecrübe almış olursun , belki de sen dürbünlerde iyisin , dene ve gör kendini geliştir. Ama ! sen slug namlu dan nefret eden , dürbüncü olarakda ilginç bir hipotez oluşturuyorsun      :)  domuz vuracağım diyorsun , teknikten bahsediyorsun , dürbün olayına giriyorsun ama slug kullanmıyorsun. Yanlış hatırlamıyorsam bir konuda v gez e oturtana kadar düz atış daha mantık lı gibi bir cümle kurmuştun , şimdi geze oturtamıyorsan , dürbüne nasıl olacak ? :)

Ama dene aklında kalmasın sadece işi olması gerektiği gibi yapmakta fayda var kuru,pilav cacık gibi. Cacık , sütlaç , kola yapmamak lazım kardeşim benım.

Dürbüne gelince http://www.hilalav.com.tr/default.asp?git=9&urun=6087 al bunu dene , garantili ürün , bu işini görür.
« Son Düzenleme: 06 Haziran 2014, 22:40:27 Gönderen: Süleyman MUSUL »
"Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi...
bilmez ki sorsun, bilse sorardı."
Zor günler içinde öyle bir zorbey ol ki karanlıklara ışık tut . . .Türk oğlu !
İHRAÇ FAZLASI ÖZELHAREKAT POLİSİ !!!

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 07 Haziran 2014, 15:51:51 »
Ömrünün sonuna kadar bunu merak ederek yaşayamayacağına göre , al tak dene tavsiye değil tecrübe almış olursun , belki de sen dürbünlerde iyisin , dene ve gör kendini geliştir. Ama ! sen slug namlu dan nefret eden , dürbüncü olarakda ilginç bir hipotez oluşturuyorsun      :)  domuz vuracağım diyorsun , teknikten bahsediyorsun , dürbün olayına giriyorsun ama slug kullanmıyorsun. Yanlış hatırlamıyorsam bir konuda v gez e oturtana kadar düz atış daha mantık lı gibi bir cümle kurmuştun , şimdi geze oturtamıyorsan , dürbüne nasıl olacak ? :)

Ama dene aklında kalmasın sadece işi olması gerektiği gibi yapmakta fayda var kuru,pilav cacık gibi. Cacık , sütlaç , kola yapmamak lazım kardeşim benım.

Dürbüne gelince http://www.hilalav.com.tr/default.asp?git=9&urun=6087 al bunu dene , garantili ürün , bu işini görür.

Şerit namlunun slugdan daha seri olduğuna dair bir yorum yapmıştımda pek öyle değildi sanırım hatırlayamadım şimdi.Optiksiz atışta şerit namluyla daha iyi atış yapıyorum belkide şerite alıştığım içindir bilemem ama slug görsel olarak bana hitap etmiyor sevmiyorum.

O0

kardeş remington high velocity kurşunu bende kullanıyorum.....  kullanılan tüfegin namlu iç çapına ve namlu çıkış ölçülerine göre çok ama çok degişiklik gösteren bir fişektir   

2-3 ay önce çeşitli marka ve tiplerde farklı kurşunlardan 90 adet,,,,,,,, ve kendi dolumum olan yuvarlak misket kurşunlardan 40 adet aldım 35-50-70ve 100m pattern penetrasyon denemesi yapıyordum.... kullandıgım tüfeğin namlu çıkışı 18,58 MP BORE dedikleri oluyor galiba.... zuber marka misket kurşunla 70m mesafede 80*80 hedefe üst nişan alma ile 5 atışta 5 vuruş......  aynı mesafedeki hedefe remington high velocity kurşunu tam ortasına nişan alıp attıgımda üst gitti hedefe vurmadı..... atışı tekrarladım bu sefer en altına nişan aldım alakası olmayan yere gitti  sonra tahmini olarak 130m civarı mesafede 2m*2m ebatında büyük bir kaya vardı tam orta nişan aldım nereye gittiğini göremedim hedefi vurmadı.... namlu çıkış ucu 0,30 daha dar bir tüfekle attıgımda 70m mesafede tam isabet kaydetmeye başladı   

size tavsiyem namlunuzun begendiği bir kurşun bulmanız...  optik malzemede kullansanız namlu ile uyuşmayan kurşun herzaman rezillik çıkartıyor......  kolay gelsin....

Doğru diyorsunuz.Bırakın farklı markaları aynı markanın fişekleri bile %100 stabil değil birine sıfırlasan diğer farklı biryeri vuruyor.Bence burada başarı kriteri yivsizler için 100 metreden bir A4 kağıdına isabet yapabilmek.Eğer dürbünle olmuyorsa zaten o mesafelere dürbünsüz atmak şansımızı denemek gibi birşey olur ya tutarsa hesabı.