Gönderen Konu: Hatsan Yardım  (Okunma sayısı 7244 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer CANAR

• *
Hatsan Yardım
« : 11 Ağustos 2014, 20:04:36 »
Merhaba herkese, ben yeni Hatsan Mpa yarı otomatik tüfek aldım. ilk aldığımda Yaf Speedy Gualan ile çok güzel atışlar yapabildim fakat normal deneme atışı olarak Yaf 24 Gr 7,5 Super Trap fişek aldım fakat her attığım fişeğin boşunu dışarı atamadı tüfek. elimdede baya var almıştım rahatlıkla deneme atışları yaparım diye bunun sebebi ne olabilir bu trap fişeğinden kullanan ve aynı sorunu yaşayan var mı acaba ?
Bergama

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
Ynt: Hatsan Yardım
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2014, 22:15:14 »
Speedy slug bahsettiğiniz diğer fişeklerden daha süratli ve daha ağır gramajlıdır. Bu iki özellik birarada yeterliyse doldur-boşalt mümkün olur. O fişekleri en fazla 100-150 atıştan sonra rahat boşaltacaktır. Boşaltmazsa da çözümü zor değil. Dursun o fişekler. Hareketli parçaların birbirine sürten yüzeylerine biraz yağ sürün ve mesela 32 g fişeklerden bir-iki kutu falan atın. Arada sırada o 24 g fişekleri tekrar deneyin derim.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Caner COŞAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 11 Ağustos 2014, 22:29:38 »
yaf 24 gr tramp fişeği benim kral eskorttada çalışmıyor ama meca 24 gram fişekte takır takır çalısıyor
1985
BURSA

Çevrimdışı Ömer CANAR

• *
« Yanıtla #3 : 11 Ağustos 2014, 22:35:43 »
Speedy slug bahsettiğiniz diğer fişeklerden daha süratli ve daha ağır gramajlıdır. Bu iki özellik birarada yeterliyse doldur-boşalt mümkün olur. O fişekleri en fazla 100-150 atıştan sonra rahat boşaltacaktır. Boşaltmazsa da çözümü zor değil. Dursun o fişekler. Hareketli parçaların birbirine sürten yüzeylerine biraz yağ sürün ve mesela 32 g fişeklerden bir-iki kutu falan atın. Arada sırada o 24 g fişekleri tekrar deneyin derim.

deniyeceğim dediğiniz gibi umarım olur canımı sıktı atmaması. bakalım artık umarım düzelir alışır tüfek
Bergama

Çevrimdışı Engin MAKAS

• *
« Yanıtla #4 : 11 Ağustos 2014, 23:18:48 »
Çalışması lazım.
Fabrikayla bir görüşün, kesinlikle çok iyi destek alırsınız.
Torungil
İzmir / Kemalpaşa. 1979
arh +
KALİTE KONTROL AUDATÖR
Bazı tüfekler fişek seçmez. Bazı avcılar tüfek seçmez.

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 12 Ağustos 2014, 11:39:00 »
Merhaba herkese, ben yeni Hatsan Mpa yarı otomatik tüfek aldım. ilk aldığımda Yaf Speedy Gualan ile çok güzel atışlar yapabildim fakat normal deneme atışı olarak Yaf 24 Gr 7,5 Super Trap fişek aldım fakat her attığım fişeğin boşunu dışarı atamadı tüfek. elimdede baya var almıştım rahatlıkla deneme atışları yaparım diye bunun sebebi ne olabilir bu trap fişeğinden kullanan ve aynı sorunu yaşayan var mı acaba ?

MPA yarı otomotik tüfek için,,,, 24gr 7,5 no saçma....... alakasız bir fişek...... çalışmasada sıkıntı yok.....  o tüfegin hakkı taktik savunma..... yüksek basınçlı tek kurşun ve  yüksek gramaj şevrotin içindir...... MPA yı savunma amaçlı olarak düşünmüşseniz çok dogru bir tercih yapmışsınız......  kazasız belasız kullanmak nasip olsun....
  • Mertmak MX5 Combo 61cm Slug 71cm mobil şoklu
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Kenan ÖZKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #6 : 12 Ağustos 2014, 18:54:14 »
Hüseyin Üstün abimizin dediğine katılıyorum o tüfek bir trap tüfeği değil savunma amaçlı alınmış bir tüfek 24 gr la pek verim lamasın namlu kısa olduğu için ama namlu uzatması alırsanız al ver yapar fişeği sıkıntı olmaz 51 namluda böle şikayet olur barut yeterince pistona gitmediğinden namluyu barut erken terk etiğinden piston haraket ettirmiyor ama namlu uzatması taktığınızda aldığı yol uzun  olduğu için barut namlu içinde basınç oluşturacak pistona doğru gidecektir ve al ver yapacaktır bende hatsan ps guard almayı düşünüyordum bazı isteklerimin olmaması nedeni ile almaktan vazgeçtiğim modeldir tüfeğin yeni olmasıda mekanizma sertliğinden dolayıda al ver yapmıyabilir biliyorsunuzdur yeni araç alınca bile aracın alışama zamanı var ve yüksek yakıt tüketir sonrasında yakıttı düşer bunuda böle düşünmeliyiz bazen ilk aldığınızda tüfek düşük gramaj atmaz alıştırmak için yüksek gramaj fişek atılır sonrasında düşük gramajda atabilir ama uzatma şokla kesin atarsınız elinizdeki fişeği saygılar
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2014, 18:58:05 Gönderen: Kenan ÖZKAN »
_____SiVeR öLüMüNe SeVeR____ KeNaN ÖzKaN 1989 B Rh+ istanbul  SİVASLI YİĞİDO

Çevrimdışı Mustafa GÜRHAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 12 Ağustos 2014, 19:11:35 »

MPA yarı otomotik tüfek için,,,, 24gr 7,5 no saçma....... alakasız bir fişek...... çalışmasada sıkıntı yok.....  o tüfegin hakkı taktik savunma..... yüksek basınçlı tek kurşun ve  yüksek gramaj şevrotin içindir...... MPA yı savunma amaçlı olarak düşünmüşseniz çok dogru bir tercih yapmışsınız......  kazasız belasız kullanmak nasip olsun....

İlave olarak mpa serilerinde namlu çapları biraz geniş oluyor. Yerlide züber yada sterlig ile çalışma ihtimali yüksektir. Yaf yumuşak fişektir ve tapaları 18.30 oluğundan fazla basınç üretmez.
Mustafa GÜRHAN
1980 istanbul / ataşehir

Çevrimdışı Ömer CANAR

• *
« Yanıtla #8 : 12 Ağustos 2014, 20:36:30 »
cevaplarınız için teşekkürler, yeni olduğu için yayının sertliği ve namlu boyu nedeni ile ihtimaller var dediğiniz gibi fabrikayı aradım gönderin inceleyelim falan dediler ama bugün gittim bir sürü farklı marka trap fişeği aldım birde onları deneyeceğim durumuda bildiririm burada.
Bergama

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #9 : 12 Ağustos 2014, 22:36:29 »
Taktik tüfek dendiğinde sadece kapı kilidi kırma vazifesini düşünmeyin. Bu tüfeği ev içerisinde kullanma mecburiyeti de olabilir (uzak olsun ama...). Ev içerisinde kullanılacak fişeklerin bazısı düşük şarjlı, domuz avında lazım olandan daha güçsüz olmalıdır ve bunlar da taktik mühimmattır. Saldırı amaçlı taktik kullanımlar haricinde ve bilhassa kendi evimiz dahilinde bilakis biraz zayıf fişekler kullanmak isteyebiliriz. Nitekim böyle isteyenler olduğundan, ona göre de fişekler de var. Sonuç olarak, taktik bir silahta zayıf -hatta belki trap fişeğinden de zayıf- fişeklerle çalışmasını beklemeliyiz. Bende bu amaçla silah yok ama alsam, özellikle biraz zayıf fişeklerle çalışabilenlerden seçerdim sanıyorum.
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2014, 22:41:16 Gönderen: Volkan KÖYDEMİR »
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 13 Ağustos 2014, 09:27:42 »
Taktik tüfek dendiğinde sadece kapı kilidi kırma vazifesini düşünmeyin. Bu tüfeği ev içerisinde kullanma mecburiyeti de olabilir (uzak olsun ama...). Ev içerisinde kullanılacak fişeklerin bazısı düşük şarjlı, domuz avında lazım olandan daha güçsüz olmalıdır ve bunlar da taktik mühimmattır. Saldırı amaçlı taktik kullanımlar haricinde ve bilhassa kendi evimiz dahilinde bilakis biraz zayıf fişekler kullanmak isteyebiliriz. Nitekim böyle isteyenler olduğundan, ona göre de fişekler de var. Sonuç olarak, taktik bir silahta zayıf -hatta belki trap fişeğinden de zayıf- fişeklerle çalışmasını beklemeliyiz. Bende bu amaçla silah yok ama alsam, özellikle biraz zayıf fişeklerle çalışabilenlerden seçerdim sanıyorum.

volkan abi,,,,,,,  ev içerisinde canına kast edene dahi kullansan başın acayip agrıyor.....  bunun için kauçuk tan yapılma 9 lu şevrotinler var.....  hırsız fişegi diye satanlarda var.....

kendi adıma........ böyle bir tüfekle REMİNGTON 00BK 15 PELLET  ve türevleri şevrotin......  adana kebap +şalgam olur ^-^
OSMANİYE / 1980

Çevrimdışı Yavuz YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 13 Ağustos 2014, 09:46:17 »
evde savunma için kurusıkı tabanca olmazmı namlu içine bilye konulsa
yavuz yıldız 1978 sivas.İkamet: istanbul

Çevrimdışı Ömer CANAR

• *
« Yanıtla #12 : 13 Ağustos 2014, 16:49:49 »
bugün gittim farklı trap fişekleri aldım 24 gr 7.5 no olarak. Fiocchi Trap, Zuber Trap, RC3 Trap ve Farklı yerden yine Yaf super trap aldım fakat yaklaşık 25 30 atış yapmama rağmen yine 1 tane bile boş fişeği dışarı atmadı şimdi yüksek gramlı normal fişeklerden alıp öyle deneyeceğim bir süre tüfek alışması için onlarda olmazsa fabrikaya gönderirim.
Bergama

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #13 : 13 Ağustos 2014, 20:32:26 »
evde savunma için kurusıkı tabanca olmazmı namlu içine bilye konulsa

böyle bir tabancayı yakalatırsan hem ruhsatsız tabancadan hemde üretim yapmaktan yargılanırsın...... ASLA TASVİP ETMİYORUM ama  ruhsatsız gerçek tabanca yakalatsan ondan daha iyidir..... 
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

Çevrimdışı Hüseyin ÜSTÜN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 13 Ağustos 2014, 20:43:52 »
bugün gittim farklı trap fişekleri aldım 24 gr 7.5 no olarak. Fiocchi Trap, Zuber Trap, RC3 Trap ve Farklı yerden yine Yaf super trap aldım fakat yaklaşık 25 30 atış yapmama rağmen yine 1 tane bile boş fişeği dışarı atmadı şimdi yüksek gramlı normal fişeklerden alıp öyle deneyeceğim bir süre tüfek alışması için onlarda olmazsa fabrikaya gönderirim.

ömer bey

2010 model hatsan pompalı namlu çıkışı 18,33....... 2012 model hatsan pompalı namlu çıkışı 18,58.....  2012 sonrası üretim olan 3-4 arkadaşın hatsan pompalısının namlu çıkışıda 18,58.....  büyük ihtimal sizin namluda aynı şekildir namlu iç çapı ve çıkışı geniş.....  şevrotin için iyi...... ama bazı tekkurşunlarda  berbat sonuç veriyor.... PS GUARD VEYA MPA benimde aklımdan geçiyor,,, ama evde 2 tüfek olsun istemiyorum.... pompalıyı satarsam ilk işim bu olacak.....

tüfeginizi 32 ve 34 gr fişeklerle deneyin....  eger çalışmazsa tüfek mutlaka fabrikaya gitsin.....
OSMANİYE / 1980

The following users thanked this post: Selim UYGUN

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #15 : 13 Ağustos 2014, 22:55:54 »
volkan abi,,,,,,,  ev içerisinde canına kast edene dahi kullansan başın acayip agrıyor.....  bunun için kauçuk tan yapılma 9 lu şevrotinler var.....  hırsız fişegi diye satanlarda var.....

kendi adıma........ böyle bir tüfekle REMİNGTON 00BK 15 PELLET  ve türevleri şevrotin......  adana kebap +şalgam olur ^-^
Hak veriyorum :) Bazıları evimde can derdine düşersem diye düşünüyor ama kurşun duvarları delip geçsin istemiyorlar. Ona göre, senin deyişinle "kebap fişekler" bulunduruyor veya kendileri dolduruyorlar. Aman uzak olsun. Tatsız işler. Bir taş kadayıfı veya sigara böreği gibi şerbetli tatlı var ya, of of of! :) Bunu konuşalım :D
1968

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #16 : 13 Ağustos 2014, 23:01:20 »
Ömer Bey şayet fabrikaya gönderirseniz bence rica edin, mümkünse sadece daha yumuşak bir icra yayı taksınlar. Başka bir yolu gaz deliklerini genişletemktir ama geri dönüşü olmaz. İsterseniz gönderirken telefon açın sorun, bilgilenin.
1968

Çevrimdışı Ömer CANAR

• *
« Yanıtla #17 : 14 Ağustos 2014, 09:17:24 »
Ömer Bey şayet fabrikaya gönderirseniz bence rica edin, mümkünse sadece daha yumuşak bir icra yayı taksınlar. Başka bir yolu gaz deliklerini genişletemktir ama geri dönüşü olmaz. İsterseniz gönderirken telefon açın sorun, bilgilenin.

evet 2 gün önce aradım ve bana teknik servis ya tırnaktan yada gazdan kaynaklanabileceğini söyledi gönderin ilgilenelim dediler iyi davrandılar açıkcası ama 10 gün sonra falan döneceği için biraz daha deneme yapıp öyle göndermek istiyorum acaba tüfek yeni olduğu için diye düşünüyorum bakalım artık. Hatsan Mpa yakışıklı ve benim hoşuma giden bir makina düzelirse zaten çok iyi olacaktır.
Bergama

Çevrimdışı Hakan AKMAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 14 Ağustos 2014, 10:18:31 »
Hüseyin Üstün abimizin dediğine katılıyorum o tüfek bir trap tüfeği değil savunma amaçlı alınmış bir tüfek 24 gr la pek verim lamasın namlu kısa olduğu için ama namlu uzatması alırsanız al ver yapar fişeği sıkıntı olmaz 51 namluda böle şikayet olur barut yeterince pistona gitmediğinden namluyu barut erken terk etiğinden piston haraket ettirmiyor ama namlu uzatması taktığınızda aldığı yol uzun  olduğu için barut namlu içinde basınç oluşturacak pistona doğru gidecektir ve al ver yapacaktır bende hatsan ps guard almayı düşünüyordum bazı isteklerimin olmaması nedeni ile almaktan vazgeçtiğim modeldir tüfeğin yeni olmasıda mekanizma sertliğinden dolayıda al ver yapmıyabilir biliyorsunuzdur yeni araç alınca bile aracın alışama zamanı var ve yüksek yakıt tüketir sonrasında yakıttı düşer bunuda böle düşünmeliyiz bazen ilk aldığınızda tüfek düşük gramaj atmaz alıştırmak için yüksek gramaj fişek atılır sonrasında düşük gramajda atabilir ama uzatma şokla kesin atarsınız elinizdeki fişeği saygılar
sn.özkan
gaz port delikleri namlu ister 50 isterse 80 cm olsun aynı mesafede bulunuyor.. dolayısı ile savunduğunuz tez bunda çok etken değildir..
Hakan AKMAN
1970 ANKARA / AFYONKARAHİSARC:\Users\2012\Pictures\photog254iw0.jpg

Çevrimdışı Kenan ÖZKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #19 : 14 Ağustos 2014, 11:31:52 »
sn.özkan
gaz port delikleri namlu ister 50 isterse 80 cm olsun aynı mesafede bulunuyor.. dolayısı ile savunduğunuz tez bunda çok etken değildir..

ben mesafe konusunda bir şey yazmadım ayrıca bu konuda denenmiş bir tezden bahsediyorum ben sadece ilave şokla tüfeğin düşük gramajda çalıştığını bizzat biliyorum hakan abi o yüzden bu yorumu yazıyorum ben ilave şokları tipsiz bulduğumdan takma kulanma taraftarı değilim ama düşük gramajları atar eğer tüfekte sorun yoksa saygılar
_____SiVeR öLüMüNe SeVeR____ KeNaN ÖzKaN 1989 B Rh+ istanbul  SİVASLI YİĞİDO

Çevrimdışı Ömer CANAR

• *
« Yanıtla #20 : 24 Ağustos 2014, 15:10:43 »
Bilgilendirmek amaçlı yazıyorum, sorun çözüldü tüfek yeni olduğu için atmıyordu artık 24 gram dan tutun bütün fişekleri takılmadan rahatlık ile atabiliyor. Yorum yapanlara teşekkürler.
Bergama