Gönderen Konu: FABARM-BENELLİ (YURDIŞI VE ÜLKEMİZDEKİ TÜFEK FİYATLARI ARASINDA FARK)  (Okunma sayısı 4722 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpay ARICI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Herkese Merhabalar

İthal tüfeklerde özellikle Benelli,Beretta,Browning gibi markalarda yurtdışı fiyatları ile Türkiye'de ki fiyatlar arasında çok fark olmasına  rağmen Fabarm,Rizzini ,Caesar Guerini gibi tüfekler aynı fiyat hatta ülkemizde daha ucuz fiyata satılmakta,gunsinternational sitesinden örnek vermek gerekirse Benelli Legacy 1.600-1.800  USD iken ülkemizde 7.500-8.000 lira arasında,yukarıdaki yazdığım markalar arasında üç aşağı beş yukarı fiyatlar bu şekilde fakat Fabarm,Rizzini gibi tüfeklerde bu fark yok örnek vermek gerekirse Fabarm Elos B bizde 4.500 civarı iken aynı sitede 2.000-2.400 USD ,Rizzini ve Caesar Guerini de bu şekilde

Merak ettiğim konu şu bu kadar fark olmasının sebebi bizdeki marka bağımlılığı mıdır,yoksa bizdeki fiyat ile yurtdışı fiyat farkının olmadığı tüfeklerde yurtdışına iyi bize kötü tüfeklerin gelmesi midir.Bu konuda bu işin ticaretini yapan,bu tüfekleri kullanan ve tecrübeli avcı arkadaşların yorumlarını merak ediyorum

Karşılaştırma yapacaklar için site

http://www.gunsinternational.com/

Herkese iyi günler
1978 İSTANBUL

The following users thanked this post: Adem KARACAN

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
Ben Fabarm, Rizzini gibi tüfekler nasıl yurt dışı fiyatlarına denk olarak ülkemizde satılıyorsa aynı şekilde Baretta, Benelli, Browning
gibi silahların da yurt dışı emsal bedellerle ülkemizde satılması icap eder kanısındayım. Ancak bizim millet olarak heves ettiğimiz markalarda talebe bağlı olarak fiyatlar abartılı ve ithalat düzeninde yeterli rekabet yok. Adeta tekelleşmiş. Bu düzen devam ederse   uygun fiyatlı ithal tüfek bulmak da zor olmaya devam edecek. Zaten yüksek vergiler ithal malın belini büküyor. Üstelik ithal edilen marka ve modeller de sınırlı. Sonuç, sıfıra paralel olarak pahalı ikinci el piyasası. 
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• *
Her yabancı sitede farklı fiyatlar olabiliyor yani ülkeden ülkeye çok değişiyor ama tabi ki arz talep meselesi bizde 3B'lerin çok tutulduğunu distribütörler de biliyor bu yüzden fiyatlar şişirilmiş durumda.Benelli super vinci benellinin kendi sitesinde 1600$ bizde aynı tüfek 7500-8000 civarı.Tabi diğer italyan markaları bu rekabete ortak olabilmek için markalarının tanınmadığı ülkelerde biraz daha cazip şartlar sunuyorlar ki ben de fabarm xlr5 kullanıcısıyım sırf bu yüzden.
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Orkun ÜNLER

• Müdavim Üyemiz
Şunu da eklemek lazım ki; ithal malların da kanımca pek bir cazibesi kalmadı.
Bunun fiyat yüksekliği haricinde iki ana nedeni var.
Birincisi yerli silah sanayimizin tatmin edici seviyeye ulaşması ve makul sayılacak fiyatlara istenilen kalitede tüfek alınabilmesi.(Tavsiye ediyorum kendi mallarımızın iyilerini kullanalım, imalatçıları kaliteli ve çeşitli imalata zorlayalım)
 İkincisi ise ithal edilen büyük markaların ya fason üretim yaptırmaları ya da el işçiliğini minimuma indirerek en azından sanat yönüyle eski kalitede imalat yapmamalarıdır. Örneğin, artık sürme boyanın yapılmaması, 10.000TL gibi rakamlara aldığın silahın asit aşındırma sözde gravür sahibi olması vs.
Ortada bir ticari pazarlama taktiği hüküm sürmekte, aslında hepsi birbirinin aynı olan modeller (örneğin hepsi yarım çakmak, ejektörlü ve tek tetik) çok basit farklarla (gravür yerine meneviş, ceviz kalitesinin bir derece arttırılması, el kundağının farklı taranması, kuş sembolü vb) ayrı imişler gibi yüksek paralara satılmaktadır. İstenilen kaliteyi talep ettiğinde ise bir ev parasına varan paralar istenmektedir. Her ne kadar sanatın bedeli yoksada imalatın bedeli vardır ve ortalığın bir takım tezgahları ve malzeme cenneti olduğu çağımızda 100 yıllık oturmuş bir teknolojiye dayanan av tüfeği imalatının bu kadar abartılmasının hiç bir anlamı yoktur. Bu imalat el tezgahlarında bodrumlarda dahi yapılır yapılabilir.
Keşke avcı dernekleri, üyelerinden toplu sipariş alarak merkel gibi, (ki almanlar yaptıkları işte namuslu insanlardır) prestijli markaları makul fiyatlara ithal edebilseler. Avcılarımız da bundan istifade etseler.
  • Simson Suhl SXS ejektör 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g 222 SXS 12 Cal.
  • Fusil Robust Brevete s.g.d.g. 222 SXS 16 Cal.
  • Akus OB O/U 12 Cal.
  • Huğlu 103 d O/U 12 Cal.
  • Yıldız SPZ-ME O/U 20 Cal.
Orkun ÜNLER
1972 KONYA

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• *
  • Herkese rastgele
Avrupa tüfekler bizim yerli tüfeklere göre iyiler ama Türkiyede bazı gariplikler var. Mesala şu ithalat izni veya sadece tek satıcının olması biraz garip değil mi? Güya bunla amaç yerli sanayiyi güçlendirmekmiş. Düşünün 350 tl otomatik satılıyo 350 nin tamamı kar olsa ne olur..
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

Çevrimdışı Mehmet AKKUŞ

• Müdavim Üyemiz
Ben Fabarm, Rizzini gibi tüfekler nasıl yurt dışı fiyatlarına denk olarak ülkemizde satılıyorsa aynı şekilde Baretta, Benelli, Browning
gibi silahların da yurt dışı emsal bedellerle ülkemizde satılması icap eder kanısındayım. Ancak bizim millet olarak heves ettiğimiz markalarda talebe bağlı olarak fiyatlar abartılı ve ithalat düzeninde yeterli rekabet yok. Adeta tekelleşmiş. Bu düzen devam ederse   uygun fiyatlı ithal tüfek bulmak da zor olmaya devam edecek. Zaten yüksek vergiler ithal malın belini büküyor. Üstelik ithal edilen marka ve modeller de sınırlı. Sonuç, sıfıra paralel olarak pahalı ikinci el piyasası. 
+1
kesinlikle katılıyorum özellikle  biz fabarm kullanıcılarını sükunete davet ediyorum şakayla karışık yoksa fiyatlar uçuşa geçebilir
  • Webley Scott (AKUS) SxS 20/66
  • Akus SxS 12/66
  • Özkanlar FX017 12/66
Mehmet AKKUŞ
1973 Kemaliye-ERZİNCAN

Çevrimdışı Alpay ARICI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
:) konu zamansız açıldı galiba,zorla siz uygun satanlar,siz de diğerleri gibi pahalı satın der gibi oldu

Sorgulanması gereken Fabarm-Rizzini nin neden ucuz olduğu değil,diğerlerinin uluslararası fiyatlardan niye daha pahalı olması,vergi aynı vergi,yedek malzeme hepsinde sıkıntı,ilginç

1978 İSTANBUL

Çevrimdışı Resul YASAK

• *
+1
kesinlikle katılıyorum özellikle  biz fabarm kullanıcılarını sükunete davet ediyorum şakayla karışık yoksa fiyatlar uçuşa geçebilir

+bir milyon
Resul YASAK
1977 HATAY

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Yabancı tüfek alanlara yada almak isteyenlere bukadar vergi reva mı ? vergi alınacak başka yer kalmadı mı ?
Fotoğraftaki tüfek benelli duca montefeltro. yurt içi fiyatı 6650 tl o da indirimli fiyat ha ! indirim olmasa kaç tl olacak acaba ? dış piyasasına baktım şuan 935 euro yani 3000 tl. şimdi, tüfeğin ederi 3000 tl ise bizim avcımız neden 6650 tl ödemek zorunda kalıyor? tüfeğin ederinin 2 katından fazla.. yazık değil mi ?
tahminim 3 no ceviz kundak, mat krom yerine özel cam boya. biraz daha özenli parça - el işçiliği ve benelli ismi ile fiyat 3000 tl pardon indirimli 6650 tl !
Firmalarımız da görüntüde bunları taklit ediyolar. mesela benim gt1 ve ata neo modern gold tüfeği görünüşte duca nın aynısı
Ata neo gold bu tüfekten daha güzel bence. ahşabından boyasına işlemesine kadar herşey tamam ve 1800 tl fiyatı var.
Benim gt1 fiyatı daha makul tutmuş belkide avcıların ekonomik durumunu düşünerek.
Ben desemki fabrikaya, 1350 tl değilde 3 bin tl lik gt1 istiyorum, ahşabından görünümüne parçasına işçiliğine daha üst seviye olsun, benelli duca dan daha güzelini yapacaklarına şüphem yok..
Ama avcımız 3000 tl vermez tüfeğe veremez. bayide çoğu kez şahit oldum 1000 tl nin en fazla 1500 tl nin üstü pahalı geliyor millete.  çoğuda zaten kıyrıtık ucuz tüfek peşinde..müşterinin ekonomik durumu kalite bilinci isteği daha artarsa belki ozaman firmalarda ona göre tüfek yapar yada yapmak zorunda kalır. 3 kuruşa 5 köfte olmuyo..
konuyu görünce düşüncelerimi yazmak istedim hatam varsa affola.

« Son Düzenleme: 19 Mart 2016, 16:50:49 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Yusuf SAĞLAM

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
neden dünya genelinde , markalaşmış bir üretimimiz yok ?
kendimize , bu soruyu sormalıyız aslında  . . . neden yok ?
neden hep ithal ettiğimiz ürünleri meth ederken överken , yerli üretimler tü kaka muamelesi görüyor ?

nedeni aslında çok basit .

aşamadığımız , devlet ve millet olarak üstünden gelemediğimiz politikalar .

yerli bir otomobilimiz yok . gelişmiş ve ağır sanayi ( aslında ağır sanayi olayını hiç tasvip etmiyorum , kapitalizm , dünyanın sonunu kendi elleriyle hazırlıyor çünkü ) ülkelerinin , bir değil birden çok markası var . bu bir devlet politikasıdır .

biz , üretmek yerine , ithal ediyoruz . biz derken devlet . . . devlet , üretmek yerine , ithal ediyor .

almanyada üretilen x marka bir otomobil , almanyada , 60 bin tl ye alman vatandaşına satılırken ,  türkiyede ,  türk vatandaşa , 125 bin tl gibi rakama iteleniyor . . e parası çok olana 125 bin bişey diil tabii , 125 bin de verir 225 binde . . çok ta  trink yani  :D , 250 bin versin . .  her neyse . . .

devlet , 60 bin tl fiyatı olan bir aracı , kendi vatandaşına , çeşitli tür ve esvafta vergiler ekleyerek , vatandaşına 125 bin tl ye satıyor . . . yani 65 bin tl vergi . . üretmeden , sadece ithal ederek , 65 bin tl kazanıyor  :D . siz olsanız , hiç üretmeden 65 bin tl kazanmak varken , neden üreterek 60 bin tl ye satasınız ki  :D

hep aklımızda soru işareti ve kanayan yaramız . . yerli otomobil . . . sadece hayal . ithalatçılar , ihracatçılar izin vermez zaten kendi tekerlekleri bozulur diye  , vermediler zaten  . .

gelgelelim tüfek işine . . tüfek işide aynı bunun gibi . . ithal edilen her bir ürün , gümrükten girmeden vergilendiriliyor .  sözde , yerli üreticilerimiz ve sanayicimiz zarar görmesin , vatandaş pahalı olan ithal ürünü almasın , daha ucuz olan yerli ürün alsın . verginin vergisi alınıyor bildiğim kadarıyla  . vs vs . .

dünya , kapitalizmin acımasız çarkında ezilirken sistem böyle işliyor . . uçağı gemisi olana mazot benzin bir buçuk tl , traktörü olana üç buçuk t l . olaya siyasi yönden yaklaşmıyorum , yanlış anlaşılma olmasın . ama bunlar var , işin aslı bu  . .

Yabancı tüfek alanlara yada almak isteyenlere bukadar vergi reva mı ? vergi alınacak başka yer kalmadı mı ?
Fotoğraftaki tüfek benelli duca montefeltro. yurt içi fiyatı 6650 tl o da indirimli fiyat ha ! indirim olmasa kaç tl olacak acaba ? dış piyasasına baktım şuan 935 euro yani 3000 tl. şimdi, tüfeğin ederi 3000 tl ise bizim avcımız neden 6650 tl ödemek zorunda kalıyor? tüfeğin ederinin 2 katından fazla.. yazık değil mi ?
tahminim 3 no ceviz kundak, mat krom yerine özel cam boya. biraz daha özenli parça - el işçiliği ve benelli ismi ile fiyat 3000 tl pardon indirimli 6650 tl !
Firmalarımız da görüntüde bunları taklit ediyolar. mesela benim gt1 ve ata neo modern gold tüfeği görünüşte duca nın aynısı
Ata neo gold bu tüfekten daha güzel bence. ahşabından boyasına işlemesine kadar herşey tamam ve 1800 tl fiyatı var.
Benim gt1 fiyatı daha makul tutmuş belkide avcıların ekonomik durumunu düşünerek.
Ben desemki fabrikaya, 1350 tl değilde 3 bin tl lik gt1 istiyorum, ahşabından görünümüne parçasına işçiliğine daha üst seviye olsun, benelli duca dan daha güzelini yapacaklarına şüphem yok..
Ama avcımız 3000 tl vermez tüfeğe veremez. bayide çoğu kez şahit oldum 1000 tl nin en fazla 1500 tl nin üstü pahalı geliyor millete.  çoğuda zaten kıyrıtık ucuz tüfek peşinde..müşterinin ekonomik durumu kalite bilinci isteği daha artarsa belki ozaman firmalarda ona göre tüfek yapar yada yapmak zorunda kalır. 3 kuruşa 5 köfte olmuyo..
konuyu görünce düşüncelerimi yazmak istedim hatam varsa affola.

emrah ;
vatandaşın cebinde parası varmıydı da almadı  5 - 6 bine tüfek . . olsa alacak , neden alsın ki kıytırık tüfek . . ne kaaa ekmek o kaaa köfte .    :D . . elin avrupalısı rusu , tatile memleketin en güzel yerine tatile gelir 1 ay , biz pazar günleri miliçe gideriz sadece . paramız varda , bizmi gitmiyoruz  maldivlere , venediklere . . japonlarda , mecburi zorunlu izin kullanmak , birde yurt dışı illa . hepsinin elinde fotoğraf makinesi , ajan gibi her yerin resmini çekiyorlar . biz kendi memleketimizde yabancıyız yani  :(. .

mevzu derin , daha derin . ben dilimin döndüğünce bir kaç kelam ettim . ama dipsiz kuyudan daha berbat bu olay . anafor , girdap gibi bir olay . . işin içinden çıkılmıyor , sonuda hiç hoş değil . devlet meselesi gibi birşey . . .
  • SKB 3000
  • Gardone bignotti çifte
  • büyük huğlu conkuest
  • irlanda setter
1974 samsun . .  104 a 71 o/u . . kral 76 O/U . . Android magnum 76  yarı otomatik  . .

resim gönder

The following users thanked this post: Emrah AKDENİZ

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
Yusuf abi ben anlatmak istediğimi tam toparlayamadım aslında ama sen çok güzel ifade edip cevaplamışsın..
Demek istediğim avrupa tüfek almak isteyen bukadar vergi ödemek zorunda kalmasın. Devlet bukadar vergi kaptıracağına dediğin gibi yerli üretimi desteklese, merdiven altı çöp üretimleri temizlese firmalar için kalite denetimini artırsa belki daha farklı olur.
Ama avcıların çoğunluğunun durumu ortada böylede bi gerçek var. sen 3 bin tl ye kaliteli tüfek yaptın diyelim kaç kişi alabilecek ? raftaki tüm yerli tüfekler üst kalitede 3 bin tl üzeri olsa adam gelecek yine  bin tl lik tüfek soracak. firmalarda fiyat-kalite dengesini uygun seviyeye çekmek zorunda kalıyo işte. ben onu anlatmaya çalışmıştım aslında. tüfeğe verecek 3-4 bin tl param olsa istediğim özellikleri sayar yerlide özel yaptırırım. avrupa almak isteyen yine alsın ama bukadar vergi vermek zorundada kalmasın. ederinin 2 katı fiyatı ödetmek insafsızlık gibi geliyo bana..
« Son Düzenleme: 19 Mart 2016, 18:27:54 Gönderen: Emrah AKDENİZ »
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

The following users thanked this post: Yusuf SAĞLAM