Gönderen Konu: fabarm ile basit bir test ...  (Okunma sayısı 21313 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kurtuluş KARATAY

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
fabarm ile basit bir test ...
« : 27 Şubat 2015, 17:48:21 »
    bugün havayı güzel görünce evdeki fişeklerle bir test yapayım dedim, hava 12 derece, mesafe 36 m, karton ebatları 58*50....kullanılan şok 4 çentikli orjinal şok, görüşlerinizi bekliyorum

resim

resim yükle

resim yülke

resim yülke

çoklu resim upload
1969 Urla/İZMİR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: fabarm ile basit bir test ...
« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2015, 17:50:24 »
atışlar ayakta desteksiz olarak yapılmıştır
1969 Urla/İZMİR

Çevrimiçi Erol ÖZTÜRK

• Avlak Yönetici
« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2015, 17:56:04 »
Mesafe 36 metre 4 no şok böyle ise,1 nolu şoku merak ettim doğrusu  :) o mesafeden 4 nolu şoka göre çok iyi,burdan av kaçarsa avcı kusuru kendinde aramalı  :)
  • AKKAR ALTAY SİLVER YARIOTOMATİK
  • HUĞLU 104A
Erol ÖZTÜRK
1969 İSTANBUL / KÜÇÜKÇEKMECE  AB(RH-) Meslek:ESNAF /KIRTASİYE

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2015, 18:05:27 »
Haklısınız erol bey, nerdeyse silindir şokla mı ava gitsem diyeceğim...muhtara şikayete giden keklikler için mazeret yok artık
1969 Urla/İZMİR

Çevrimdışı Gökhan KAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2015, 18:24:25 »
36 mt den 4 şok ile denemek yanlış olmuş 3 şok ve 1 le deneseydiniz daha iyi performans olurdu. elinize saglık.
  • REMİNGTON 1187 SPECİAL PURPOSE.(71CM) 51CM FULLY RİFLED.
  • VURSAN 92-A (71-61CM)
  • AVSAN.S.POZE.(76-61) TRAP VE SKEET.
  • İNG.SETTER.
Gökhan KAN
1978-Sakarya-AKYAZI
DEL FABIOMASSIMO.
--------CİNA-----------

Çevrimdışı Mücahit ÖZEL

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2015, 18:45:41 »
Kurtuluş bey hepside güzel gurupmanların paylaşım için sagolun..fabarm hangi model? namlu boyu kaç?
Mücahit ÖZEL
1979 izmir

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2015, 19:25:44 »
Mücahit bey hatırlatma için teşekkür, silah 66 cm. XLR5 oiled
,....testi standart şartlardan çok keklik avında kullanmayı düşündüğüm şokla yaptım, avda optimum olan geniş şokla avlanmayı tercih ediyorum
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2015, 19:26:49 Gönderen: Kurtuluş KARATAY »
1969 Urla/İZMİR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2015, 20:00:12 »
...bu arada objektif olmak adına bugünkü kusur sayılabilecek konuyu da yazayım...yerli 28 gr.atışlarda boş kovanı atmadı, ilginç olan ise yabancı  (BP) 24 gr  fişekte bu sorunun yaşanmamasıydı
1969 Urla/İZMİR

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2015, 20:12:19 »
Elinize emeğinize sağlık...4 no şok ideal orta mesafede Benimde en sevdiğim şok Fabarmda..Tavsiyem XLR5 de yerli fişek kullanmayın RC de şaşmayın ;) 
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2015, 20:51:22 »
Bu mesafeler için ideal sok grupman, bu mesafede 1 şok  kullanılırsa vuruş  yüzdesi duser
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 27 Şubat 2015, 20:53:18 »
Hasan bey, yerli fişekleri bıldırcında kullanırım diye denedim, hepsi de iş yapar ancak boş kovan atmadı...24 gr Bp 9,5 nu.ise en iyi grupmanda Rc competition 28 gr 9,5 numara ile birlikte birinciliği paylaştı ve her ikisinde de boş kovan atmama olayı yok...yerlide meca 30 gr bior 9numara da fena değildi...hem bıldırcın hem de çullukta kullanılabilir diye düşünüyorum (bu arada tavsiyelerinşzden çok faydalandım,tekrar teşekkür ederim)
1969 Urla/İZMİR

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #11 : 27 Şubat 2015, 21:03:22 »
Bu mesafeler için ideal sok grupman, bu mesafede 1 şok  kullanılırsa vuruş  yüzdesi duser
1 nolu şok kaç mt de kullanılmalı ? bence 35 mt ve üzerinin şokları 1 ve 2 nolu olmalı diye düşünüyorum.
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: M.Ali TÜRER, A.Ali İBİLİ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #12 : 27 Şubat 2015, 21:09:40 »
bu arada ben bu mesafelerde 4 nolu şoku mecbur kalmazsam kullanmam ama yinede fabarm ın hakkını yememek lazım.çok güzel grupman yapmış.elinize sağlık.güle güle kullanin.
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2015, 21:11:41 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »

BİGA/1979

The following users thanked this post: M.Ali TÜRER

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #13 : 27 Şubat 2015, 21:10:53 »
Çok beğendim. Hepsi harika. Tüfeğinize sahip çıkın :)
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #14 : 27 Şubat 2015, 22:22:13 »
...bu arada objektif olmak adına bugünkü kusur sayılabilecek konuyu da yazayım...yerli 28 gr.atışlarda boş kovanı atmadı, ilginç olan ise yabancı  (BP) 24 gr  fişekte bu sorunun yaşanmamasıydı
Bu soruyu bildiğim en iyi Fabarmcı Sn. Hasan BAŞKARA abime sormak isterim abi yeni Fabarm otomatiklerde bu kronik bir sorunmu yoksa, geçen gün bir Fabarm XLR5 elime geçti detaylı test yapamadım öğlesine bir atış yaptım benim attığımda 28 grmı dışarı atmadı abi sahibi ise bana iki piston verdiler biri yüksek gramaj içinmiş o takılı ondan filan dedi oda hiç silahtan anlamıyor bildiği birşey yok öğle dedi sen nedersin ?
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

Çevrimdışı Çağrı ECE

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #15 : 27 Şubat 2015, 22:37:23 »
bu arada ben bu mesafelerde 4 nolu şoku mecbur kalmazsam kullanmam ama yinede fabarm ın hakkını yememek lazım.çok güzel grupman yapmış.elinize sağlık.güle güle kullanin.

Bunun standardı yok bir tüfeğin 3 sokla yaptığı grupman başka bir tüfek 5 şokta  yapabiliyor. Bu tüfek 4 şok bu mesafe için güzel grupman yapmış daha dar şok kullanmak hayvana gereksiz saçma  sokar ve vuruş  yüzdesi azaltır bu mesafede.
Bide bu test 6 no saçma ile yapılmış 7 no keklige yeterli 7 no ile yapılsa dahada sık grupman çıkacaktı
Standart grupman yani %50 60 grupman yapan 3 4 no şok 35 40 metrede avı  öldürmeye yeterli
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2015, 22:54:49 Gönderen: Çağrı ECE »
  • Franchi Affinity
SMMM Ç.Çağrı ECE 1988 İZMİR

Çevrimdışı Hasan BAŞKARA

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 27 Şubat 2015, 23:04:06 »
Bu soruyu bildiğim en iyi Fabarmcı Sn. Hasan BAŞKARA abime sormak isterim abi yeni Fabarm otomatiklerde bu kronik bir sorunmu yoksa, geçen gün bir Fabarm XLR5 elime geçti detaylı test yapamadım öğlesine bir atış yaptım benim attığımda 28 grmı dışarı atmadı abi sahibi ise bana iki piston verdiler biri yüksek gramaj içinmiş o takılı ondan filan dedi oda hiç silahtan anlamıyor bildiği birşey yok öğle dedi sen nedersin ?
  Piston olayı doğrudur.2014 sonbaharında gelen XLR5 lerin pistonları ağır dolu için çıkmış 28 gr fişek sıkıştırma problemi yaşanmış.Bu ağırdolu piston tüfek  sahiplerine hafif dolu pistonu talep edenlere verildi bildiğim kadarı ile.Ağır dolu Polimer pistonlar daha yumuşak  şişip mekanizmaya fren yaptırarak geri tepmeyi azaltıyor,aynı pistonla 28 gr atınca gaz basıncının bir kısmı frenlemeye gidince  mekanizmayı kuracak enerji kalmıyor.
  • Fabarm AXIS 71cm ,Remington 1187 Premier
  • 12ga Beretta urika 2, 20ga Beratta urika 2

Çevrimdışı Raha BOLAT

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #17 : 27 Şubat 2015, 23:08:42 »
Elinize sağlık,bu tüfek 1 nolu şokla ne yapmayı düşünüyor acaba:)
Raha BOLAT
1977 kırıkkale

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #18 : 27 Şubat 2015, 23:40:34 »

Bunun standardı yok bir tüfeğin 3 sokla yaptığı grupman başka bir tüfek 5 şokta  yapabiliyor. Bu tüfek 4 şok bu mesafe için güzel grupman yapmış daha dar şok kullanmak hayvana gereksiz saçma  sokar ve vuruş  yüzdesi azaltır bu mesafede.
Bide bu test 6 no saçma ile yapılmış 7 no keklige yeterli 7 no ile yapılsa dahada sık grupman çıkacaktı
Standart grupman yani %50 60 grupman yapan 3 4 no şok 35 40 metrede avı  öldürmeye yeterli
aşağıda  grupman testi yapılmış bir fabarm xlr5 var.armsan barettave fabarm karşılaştırılmış.36.5  mt de fabarm full ve imp mod şokla % 60 grupman yaparken 3 nolu şokla %50 4 nolu şokla % 36 grupman yapmış.her tüfek farklı grupman yapacaktır ama buda xlr5  buyrun.http://www.bilalarabaci.com/av-tufeklerinde-sacma-dagilimi

BİGA/1979

Çevrimdışı Gökay KARADUMAN

• *
« Yanıtla #19 : 28 Şubat 2015, 00:32:56 »
Ben xlr5'imle 28 ve 24 gr attım gayet iyi çalışıyor ama yerli fişek takmıyorum tüfeğime onlarda yapar mı bilmem
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Beretta A400 Xplor Unico
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimdışı Özgür UYAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #20 : 28 Şubat 2015, 01:43:36 »
aşağıda  grupman testi yapılmış bir fabarm xlr5 var.armsan barettave fabarm karşılaştırılmış.36.5  mt de fabarm full ve imp mod şokla % 60 grupman yaparken 3 nolu şokla %50 4 nolu şokla % 36 grupman yapmış.her tüfek farklı grupman yapacaktır ama buda xlr5  buyrun.http://www.bilalarabaci.com/av-tufeklerinde-sacma-dagilimi
Aynen abi silahlar farklılık gösterebilir ama genel olarak daha açık bir grupmana sahip Fabarmlar galiba üstelik Sn. Tuncay KAHRAMAN abimizinde bi yazısında okudum kendiside bir Fabarm atış testi yapmış urica veya franchi ile kıyaslama yapmış ve fabarmın çok geride kaldığını söyledi yanılmıyorsam ama önemli değil bence önemli olan av üzerindeki etkisi genel olarakta fabarmla yapılan avlarda daha çok memnuniyet var her fabarm kullanan bunu ifade ediyor bu sebepten ne olursa olsun ben bu fabarmı alıcam abi :)
Özgür UYAR
1984-Çanakkale/Ezine
Del Zagnis Setter (NEO)

• *
« Yanıtla #21 : 28 Şubat 2015, 09:11:31 »
http://www.shotgunpattern.net/shotgun/search-patterns

Bu site grupman testi yapan bağımsız bir site biraz ingilizce bilen arkadaşlar varsa kendi tüfeklerinin grupmanına bakabilir.fabarmın grupman testi de var ve çok az marka buna yaklaşabilmiş bir iki tanesi ise geçmiş.Her markanın model ve fişeğe göre tüfek patterni değişiyor.Ben de akdaş ile buna benzer amatör testler yapmıştım ama çocuğun oyuncağı ile oynaması gibi bizimkisi 😃 grupman testi profesyonel bir test ve gerçek sonuç için her değişken(fişek,rüzgar,sıcaklık) oldukça önemli.Dolayısıyla özgür bey almak istediğiniz fabarmın grupmanı kötü falan değil.
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

Çevrimiçi Fatih S.M.YAPAR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #22 : 28 Şubat 2015, 09:24:38 »
arkadaşlar biz saçmayı kağıtta çok görünce süper diyoruz bu doğru değil,o mesafede 4 şokla toplu atmış bu silah 3 no veya 2 no şokla o grupmanı yapmalıydı.
uygun mesafede uygun saçma dağılımı doğru olan,eğer her mesafede toplu atmasıysa beklenti her ava ful şokla gidelim ozaman ;)
yanlış anlaşılmasın bende fabarmı çok beğeniyorum,hatta şeytanda bazen dürtmüyor değil :)
  • Benelli Bellmonte 1 12 çap 71 cm namlu
  • Mossberg 500A pompalı 12 çap 71 namlu
  • Kral Cara Cara süperpoze 12 çap 71 cm namlu
  • Özhuğlu Alesta çifte 36 çap 71 namlu
  • İngiliz Seter; Şanslı
Tarsus Avcılar Kulübü
Fatih S.M.YAPAR
1976 Tarsus/Mersin

• *
« Yanıtla #23 : 28 Şubat 2015, 09:25:24 »
Bu site bana şunu gösterdi fişek çok şeyi değiştiriyor.Her avcı tüfeğinin en iyi fişeğini bulmalı benelliler fişek seçmemesiyle meşhur fakat grupman testleri bunun böyle olmadığını benellinin belirli minimum standartı her fişekle yakaladığını fakat maximum pattern için fişeğin benellilerde de önemli olduğunu gösteriyor.

Geçen hafta sezon kapanmadan karadenize ördeğe gitmiştik tabi ördek olmayınca şişe dikip tüfekleri test etmece başladı.80 adıma 1L lik pet şişe diktik arkadaşım benelli premium plusıyla ard arda 3 atış yaptı pet şişe oynamadı bile. Ben fabarmla tek atışla şişeye aynı çentik şokla takla attırdım.Başta çok şaşırdık fakat benim attığım fişek RC 34 gr no 5 onun attığı 34 gr no 5 zuberdi.Sonra aynı fişekten arkadaşa verdim yine aynı mesafeden rc ile attı ve sonuç benimkiyle aynı idi.Velhasıl fişek en az tüfek kadar önemli bence.Elbette bu yaptığımız testler fikir vermesi için yoksa gerçek sonuçlar ciddi ortamlarda profesyonel yapılanlar
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2015, 09:26:33 Gönderen: Gökay KARADUMAN »
  • Akdaş 312 SE
  • Benelli Premium Plus
  • Ata Neo
  • Fabarm XLR 5
  • Akdaş AK-212
1987
SAKARYA

The following users thanked this post: Ömer YAVUZ 34

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #24 : 28 Şubat 2015, 09:39:51 »
...Tuncay beyin bir yazısında belirttiği gibi her silahın bir karakteri var, silahın hangi havada/rakımda hangi fişeği hangi şokla sevdiğini bilmek elimizdeki tüfekle avda randıman almanın en önemli yolu.....ben eğer bu testleri yapmasaydım rc sıpe fişek ve 3 numaralı şok ile keklik açılışına gider ve muhtemelen verimsiz bir av geçirirdim...şimdiyse açılışta 4 nu.lı şok ve ilk fişeğin kaliteli bir keçe/bior tapa olması gerektiğini düşünüyorum
1969 Urla/İZMİR