Gönderen Konu: Tek Kurşun Atış için Fişek Seçimi konusunda üstatlardan yardım  (Okunma sayısı 4776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akın BALCI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Merhaba Arkadaşlar
Yeni aldığım Huğlu GX 812S tüfeğimi denemek için nihayet bir fırsat buldum ve Yakacık Atış Poligonunun yolunu tuttum. Yanıma da 3 kutu JET 12 CAL Domuz Kurşunu (hedef atışı yapmak için) 1 Kutu da Özkursan Ses Fişeği aldım. 3 Kutu Domuz Kurşununu hedefe arka arkaya attım. Arkasından da 7+1 i dolduracak kadar Ses Fişeği tüfeğe sürüp sıralı saydırdım. Bu kadar deneme yeterli deyip evin yolunu tuttum.

Ertesi günü tüfeği temizlemek için söktüğüm de namlunun içi, gaz odasında çok fazla kurşun sıvaması diye tabir ettiğimiz artıkları gördüm. Resmen kaynak olmuştu. Gaz odasının parçasını sıcak suya sokup bulaşık teli ile fırçalayarak çıkarabilirdim. Namlı içini de tel harbi ile ancak temizleyebildim. Ama bu süreçte çok uğraştırdı beni.

Şimdilik idealimiz hedef atışı olduğu daha sık sık domuz kurşunu ile atış yapacağım. Fakat bu kadar namluda ve gaz odasında filan kaynaklanmış artıklar şahsen canımı sıktı.

JET harici diğer markalarda bu kadar kaynaklanmış kurşun bırakıyor mu? İşin özü hangi fişeği önerirsiniz?

1977-İSTANBUL

Çevrimdışı Sonay ŞEMEN

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Fiocchi trio palla özel atış kurşunudur, plastik tapa içinde ve sıvama yapmaz. 25 li paketi 58-60 tl civarıydı sanırım. Yerli hangisini atsan aynı sorun oluyor çünkü içinde kurşundan başka ne ararsan var, alüminyum, demir vs ...
  • IJ 58 MA SXS Baikal ( 73,5 cm )
  • Churchill Maxi-Mag 12/89 ( 61 cm - 71 cm ported)yarı otomatik
  • Ata CY ( 71 cm ) yarı otomatik
  • Kopay - Kurzhaar
1986 Tekirdağ

The following users thanked this post: Akın BALCI

Çevrimdışı Akın ARIMAN

• Müdavim Üyemiz
  • Hunter
Merhaba Akın bey (ADAŞ) :) piyasada LAMBRO PALLA marka bir kurşun var 2 yıl önce dizaynı elimden geçti çok güzel sonuçlar alabilirsin gerek uzak mesafe hedeflerinde gerek namlu sıvaması olarak çok memnun kalabileceğin bir fişektir ben her türlü kefiliyim kurşunun şuan internet sitelerinde 25 ile 30 TL arası fiyatlar var uygun gelirse sana alıp kullan 2 numara şokla bile atabilirsin ama benim sana tavsiyem 3 numara şokla veya 4 numara şokla at en güzel sonucuda 4 numara şokla alabilirsin diğerleriylede zorda kaldığında keklik avında ayı falan çıkarsa karşına 3 numara şoklada rahatlıkla atabilirsin.
Akın ARIMAN - 1981-RİZE

Çevrimdışı İbrahim ÇAKIR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Akın abi tüfek hayırlı uğurlu olsun. senin tüfektede var mı 50-60 cm sol 30-40 cm alt vurma ?

pistonu ve şarjör borusunu hafif yağlı bırakırsan atış sonrası temizlik daha kolay olacaktır.
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2015, 18:05:55 Gönderen: İbrahim ÇAKIR »
1994 BURSA-TAVŞANLI

Çevrimdışı Akın ARIMAN

• Müdavim Üyemiz
  • Hunter
Karışıklık olmaması sebebiyle yazışmalar ayrı başlıkta toplanmıştır.
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2015, 18:43:36 Gönderen: Akın ARIMAN »
Akın ARIMAN - 1981-RİZE

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tek kurşun hedef atışları icin bencede en uygun kurşun Fiocchi tıro a palla'dır.Bilgi kısmında ''avcılık eğitimi ve hedef atışları icin uygun bir kurşundur,Av icin kullanılmamalıdır'' gibi bir bilgi vermişler.Bu kurşun avda kullanılmaz mı tabiiki kullanılır ben domuz bile vurdum bu bahsettiğim fişekle,ama adamlar öyle yazmışlar madem vardır bir bildikleri elbet :) kurşun plastik tapa icinde bulunuyor,bu yüzden namlu ile temas etmiyor,tapanın icinde 16 kalibre kurşun var.Kurşun namludan cıktıktan birkaç metre sonra tapa kendini bırakıyor.Tepmesi düşük isabet oranı yüksek bir fişek.
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Akın ARIMAN

• Müdavim Üyemiz
  • Hunter
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2015, 18:42:26 Gönderen: Akın ARIMAN »
Akın ARIMAN - 1981-RİZE

The following users thanked this post: Mustafa EROĞLU 45

Çevrimdışı Akın ARIMAN

• Müdavim Üyemiz
  • Hunter
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2015, 18:42:09 Gönderen: Akın ARIMAN »
Akın ARIMAN - 1981-RİZE

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
Akın bey size naçizane tavsiyem tüfeğinizi seviyorsanız ve tek tüfek sahibiyseniz ses fişeği atmayın derim.Geçenlerde gözlerimle Şahit oldum,bir Atış organizasyonunda adamın bir tanesi dinamit atıyor sandım.Meğerse ses fişeği atıyorumuş.Yanına gittim baktım abartısız 1 mt ye yakın namludan alev kusuyor.Ben şahsen ses fişeklerini sağlıklı bulmadım.Zamanla tüfeğinizin mekanizmasına ve namluyada zarar verebilir düşüncesindeyim.
Kurşun sıvamasına gelince yerlilerin hepsi aşağı yukarı Sıvama yapar.Fiyat fayda oranında yerli fişek atıcsksanız size meca tavsiye ederim.Saygılar...
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Selim ARSLANOĞLU

• *
  • Ancak durgun su, yıldızları yansıtır.
fiocchi tiro a palla 28 gr. Al farki farket
Yürüyen bir aptal, oturan iki akıllıdan daha çok yol alır.

1980-Elazığ

Çevrimdışı Akın BALCI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Benim tüfeğin kılavuzunda tek kurşunu 5 numaralı şok ile atın diyor. Fakat yukarda belirttiğim atışları bu kılavuzu sonra okuduğum için 3 numara ile sorunsuz yaptım. Siz 3 yada 4 diyorsunuz. Fabrikanın verilen kılavuzda 5 yazarken yanlış şok kullanmanın ne sakıncası olabilir? Lambro Palla için ideal 4 numara şok mudur?

Merhaba Akın bey (ADAŞ) :) piyasada LAMBRO PALLA marka bir kurşun var 2 yıl önce dizaynı elimden geçti çok güzel sonuçlar alabilirsin gerek uzak mesafe hedeflerinde gerek namlu sıvaması olarak çok memnun kalabileceğin bir fişektir ben her türlü kefiliyim kurşunun şuan internet sitelerinde 25 ile 30 TL arası fiyatlar var uygun gelirse sana alıp kullan 2 numara şokla bile atabilirsin ama benim sana tavsiyem 3 numara şokla veya 4 numara şokla at en güzel sonucuda 4 numara şokla alabilirsin diğerleriylede zorda kaldığında keklik avında ayı falan çıkarsa karşına 3 numara şoklada rahatlıkla atabilirsin.
1977-İSTANBUL

Çevrimdışı Akın BALCI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
LAMBRO PALLA  harici Fiocchi trio palla da bir paket alıp deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Fiocchi trio palla özel atış kurşunudur, plastik tapa içinde ve sıvama yapmaz. 25 li paketi 58-60 tl civarıydı sanırım. Yerli hangisini atsan aynı sorun oluyor çünkü içinde kurşundan başka ne ararsan var, alüminyum, demir vs ...
1977-İSTANBUL

Çevrimdışı Akın BALCI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Sağolasın. Bu konuda henüz yorum yapamam. Ama ilerleyen günlerde daha hassas atışlar ile yorum yapabilirim.

Yağlama konusunda tavsiyene uyacağım. Teşekkürler.

Akın abi tüfek hayırlı uğurlu olsun. senin tüfektede var mı 50-60 cm sol 30-40 cm alt vurma ?

pistonu ve şarjör borusunu hafif yağlı bırakırsan atış sonrası temizlik daha kolay olacaktır.
1977-İSTANBUL

Çevrimdışı Akın BALCI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
LAMBRO PALLA  harici Fiocchi trio palla da bir paket alıp deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Tek kurşun hedef atışları icin bencede en uygun kurşun Fiocchi tıro a palla'dır.Bilgi kısmında ''avcılık eğitimi ve hedef atışları icin uygun bir kurşundur,Av icin kullanılmamalıdır'' gibi bir bilgi vermişler.Bu kurşun avda kullanılmaz mı tabiiki kullanılır ben domuz bile vurdum bu bahsettiğim fişekle,ama adamlar öyle yazmışlar madem vardır bir bildikleri elbet :) kurşun plastik tapa icinde bulunuyor,bu yüzden namlu ile temas etmiyor,tapanın icinde 16 kalibre kurşun var.Kurşun namludan cıktıktan birkaç metre sonra tapa kendini bırakıyor.Tepmesi düşük isabet oranı yüksek bir fişek.
1977-İSTANBUL

Çevrimdışı Akın BALCI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ses fişeği hakkındaki tavsiyenize uyacağım. Teşekkürler.

Akın bey size naçizane tavsiyem tüfeğinizi seviyorsanız ve tek tüfek sahibiyseniz ses fişeği atmayın derim.Geçenlerde gözlerimle Şahit oldum,bir Atış organizasyonunda adamın bir tanesi dinamit atıyor sandım.Meğerse ses fişeği atıyorumuş.Yanına gittim baktım abartısız 1 mt ye yakın namludan alev kusuyor.Ben şahsen ses fişeklerini sağlıklı bulmadım.Zamanla tüfeğinizin mekanizmasına ve namluyada zarar verebilir düşüncesindeyim.
Kurşun sıvamasına gelince yerlilerin hepsi aşağı yukarı Sıvama yapar.Fiyat fayda oranında yerli fişek atıcsksanız size meca tavsiye ederim.Saygılar...
1977-İSTANBUL

Çevrimdışı Akın BALCI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI

fiocchi tiro a palla 28 gr. Al farki farket
1977-İSTANBUL

Çevrimdışı Akın BALCI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Meca da deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Yerlilerin hepsi  sıvanma  yapar.Uygun fiyata  hedef atışı içim meca  kullanabilirsin.
1977-İSTANBUL

Çevrimdışı Ümit ÇAGLAR

• *
  • Herkese rastgele
Namluyu çizmez bulaşık teli ile her atışdan sonra silersen atışların daha düzgün olur.
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2015, 15:41:18 Gönderen: Ümit ÇAGLAR »
  • Fabarm xlr 5
Ümit ÇAGLAR
1977 KARS

Çevrimdışı Akın BALCI

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tavsiyenize uyacağım. Teşekkürler.

Namluyu çizmez bulaşık teli ile her atışdan sonra silersen atışların daha düzgün olur.
1977-İSTANBUL