Gönderen Konu: Tüfek dürbünü ayarlama yardım..  (Okunma sayısı 5730 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Furkan AVCU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Tüfek dürbünü ayarlama yardım..
« : 20 Ekim 2015, 17:43:40 »
  O0 Cümleten selamunaleyküm değerli abi ve kardeşlerim. Malatya da sürekli mücadele için domuz avına çıkıyorum busene kendime bir dürbün almayı düşünüyorum ama nasıl 0 larim tüfeğime onu bilmiyorum. Değerli cevaplarını için şimdiden teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2015, 17:45:15 Gönderen: Furkan AVCU »
1993-Malatya

Çevrimdışı Atagan YILDIZ

• Müdavim Üyemiz
  • AV DOĞA YAŞAM..
Ynt: Tüfek dürbünü ayarlama yardım..
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2015, 19:34:47 »
Tüfeğiniz nedir?
  • -Česka Zbrojovka CZ 550 Lüx .308 Win
  • -Smıth&Wesson 5906 9x19 Parabellum
  • -Fabrıque Nationale Herstal Belgıque Browning HP 9x19 Parabellum
  • -Baikal NK 43 E S&S
  • -Churchıll 206 Silver O&U
  • -Winchester 1300 Defender Pump Action

***Kastamonu Avcılar Ve Atıcılar Spor Klubü***

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2015, 19:40:23 »
hocam öncelikle yivsiz av tüfeğiyle dürbün değilde reddot öneririm , çünkü kullanan arkadaşlarım var ve çok kullanışlı ve pratik görünüyor nişana hızlı gelebilmesi açısından.

sıfırlamaya gelelim hocam ;

bunun için önerebileceğim iki yöntem var

1 incisinde size sağlam ayaklı, oynamayan bir mengene lazım.

2 cisindede size bir lazer borsıght lazım
 1-tüfeği bir mengene ile güzelce sabitle sonra 25-30 metre mesafeye bir (+) işaretli kağıt koy tam ortasına nişanını al bu pozisyonda tüfeği ve kağıdı hiç oynatmadan dürbünü yada reddotu monte et.
sonra yine hiç tüfeği oynatmadan ayar vidaları ile dürbün yada reddotun (+) artıkılını hedef kağıdındaki (+) artıkıl ile çakıştır.
bu işlem ile sıfırlamanın kabasını almış olursun daha sonra istikrarından emin olduğun 10 adet fişekle ince sıfırlama atışlarını yap ve gerekiyorsa yine ayar vidaları ile küçük düzeltmeler vererek sıfıra getir.

2-bu daha kolay fişek yatağına lazer borsıgt ı yerleştirip lazer ışığı ile dürbün artıkılını 25-30 metre mesafede sıfırlarsınız.

bor sıght linki
http://tr.aliexpress.com/item/12-Gauge-Cartridge-Laser-Bore-Sighter-Boresight-12GA-Red-Laser-New-Free-Shipping/906997788.html

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

The following users thanked this post: Furkan AVCU

Çevrimdışı Furkan AVCU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 23 Ekim 2015, 23:18:02 »
Tüfeğiniz nedir?
Abi kral a12 kullanıyorum
1993-Malatya

Çevrimdışı Furkan AVCU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #4 : 23 Ekim 2015, 23:21:43 »
hocam öncelikle yivsiz av tüfeğiyle dürbün değilde reddot öneririm , çünkü kullanan arkadaşlarım var ve çok kullanışlı ve pratik görünüyor nişana hızlı gelebilmesi açısından.

sıfırlamaya gelelim hocam ;

bunun için önerebileceğim iki yöntem var

1 incisinde size sağlam ayaklı, oynamayan bir mengene lazım.

2 cisindede size bir lazer borsıght lazım
 1-tüfeği bir mengene ile güzelce sabitle sonra 25-30 metre mesafeye bir (+) işaretli kağıt koy tam ortasına nişanını al bu pozisyonda tüfeği ve kağıdı hiç oynatmadan dürbünü yada reddotu monte et.
sonra yine hiç tüfeği oynatmadan ayar vidaları ile dürbün yada reddotun (+) artıkılını hedef kağıdındaki (+) artıkıl ile çakıştır.
bu işlem ile sıfırlamanın kabasını almış olursun daha sonra istikrarından emin olduğun 10 adet fişekle ince sıfırlama atışlarını yap ve gerekiyorsa yine ayar vidaları ile küçük düzeltmeler vererek sıfıra getir.

2-bu daha kolay fişek yatağına lazer borsıgt ı yerleştirip lazer ışığı ile dürbün artıkılını 25-30 metre mesafede sıfırlarsınız.

bor sıght linki
http://tr.aliexpress.com/item/12-Gauge-Cartridge-Laser-Bore-Sighter-Boresight-12GA-Red-Laser-New-Free-Shipping/906997788.html
Gürkan abi önce zahmet edip bukadar yazdığın için çok tesekkur ederim. Bu reddot dediğin aksesuarı daha önce görmüştüm fakat küçükte olsa bi yakınlaştırması varmıdır.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2015, 23:28:56 Gönderen: Furkan AVCU »
1993-Malatya

Çevrimdışı Cüneyt ESMER

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
« Yanıtla #5 : 24 Ekim 2015, 01:46:46 »
En basit ve en hızlı yöntem;
    -Tüfeğe reddot yada dürbünü monte ettikten sonra 25-30m mesafede 50cmx50cm boyutlarında bir hedefin ortasına 5x5cm boyunda bir yuvarlak çizin. Dürbün yada reddot takılı tüfekle destekli olarak bu hedefe atış yapın.
     -Atıştan sonra aynı noktaya tekrar nişan alın ve nişan pozisyonunu bozmadan dürbün veya reddotu ayarlayarak kurşunun vurduğu yerin üzerine getirin.

Açmak gerekirse, sıfırlama yapılmayan bir tüfekte reddot veya dürbün hedefe bakarken namlu kurşunun vurduğu yere bakar. İlk önce reddot veya dürbünle  hedefe nişan alınıp dikkatli bir şekilde atış yapılır. Atış yapılan hedefe tekrar nişan alınır ve kurşunun nereye vurduğu görülür (hedef ile kurşunun vurduğu yer arasındaki fark görülür). Nişan bozulmadan reddot veya dürbün ayar yapılarak hedefin üzerinden kurşunun vurduğu yerin üzerine çekilir.
    Tüfekle nişan alınırken tüfeği sabit tutacak bir nesne yoksa sıfırlama işlemi sırasında her bir hizalama için bir atış yapmak gerekir. İlk atıştan sonra dikey  hizalama yapılır. Tekrar aynı noktaya atış yapılır dikey hizalama doğru yapıldıysa yatay hizalama yapılır.
  • Yan-yana Patlar
  • Alt-üst Patlar
  • Sıralı Patlar

Çevrimdışı Furkan AVCU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2015, 13:42:55 »
En basit ve en hızlı yöntem;
    -Tüfeğe reddot yada dürbünü monte ettikten sonra 25-30m mesafede 50cmx50cm boyutlarında bir hedefin ortasına 5x5cm boyunda bir yuvarlak çizin. Dürbün yada reddot takılı tüfekle destekli olarak bu hedefe atış yapın.
     -Atıştan sonra aynı noktaya tekrar nişan alın ve nişan pozisyonunu bozmadan dürbün veya reddotu ayarlayarak kurşunun vurduğu yerin üzerine getirin.

Açmak gerekirse, sıfırlama yapılmayan bir tüfekte reddot veya dürbün hedefe bakarken namlu kurşunun vurduğu yere bakar. İlk önce reddot veya dürbünle  hedefe nişan alınıp dikkatli bir şekilde atış yapılır. Atış yapılan hedefe tekrar nişan alınır ve kurşunun nereye vurduğu görülür (hedef ile kurşunun vurduğu yer arasındaki fark görülür). Nişan bozulmadan reddot veya dürbün ayar yapılarak hedefin üzerinden kurşunun vurduğu yerin üzerine çekilir.
    Tüfekle nişan alınırken tüfeği sabit tutacak bir nesne yoksa sıfırlama işlemi sırasında her bir hizalama için bir atış yapmak gerekir. İlk atıştan sonra dikey  hizalama yapılır. Tekrar aynı noktaya atış yapılır dikey hizalama doğru yapıldıysa yatay hizalama yapılır.
Değerli cevabın için teşekkür ederim Cüneyt abi.
1993-Malatya

Çevrimdışı Tirdad SETAYESHI

• *
« Yanıtla #7 : 24 Ekim 2015, 14:08:01 »
Benim yivsiz tüfeklerde pek tecrübem yok. Yivli ve havalı (PCP ve yaylı) tüfekelrde daha çok deneyimim var. Ancak domuz avında tecrübe ile sabit Reddot veya 1x büyütmeye sahip türkiyede orman dürbünü olarak tabir edilen genelde 1-4x24 tarzı değerlere sahip dürbünler daha çok işe yarıyorlar. Dürbünden ziyade ben reddotu tercih ediyorum (Aimpoint H-1 Micro kullanıyorum). Ancak yivsiz tüfeklerde öncelikle tavsiyem Cantilever namlu daha iyi sonuç verecektir. neden diye sorarsanız zaten otomatik tüfekler take-down özelliği dediğimiz kolay parçalara ayrılma özelliğini taşıdıklarından receiver ve namlunun birbirine bağlantısı çok oynak o yüzden de sıfırınız devamlı bozulacaktır. Ancak Cantilever namlular bu olayı çözmüşler. Dürbün rayı doğrudan namluya bağlantılı olduğundan istediğiniz gibi namluyu çıkarıp takabilirsiniz. Hoş yivsiz tüfekten grupman beklentimiz olmadığı için sıfırın biraz oynaması çok da birşey değiştirmeyecektir.
dürbünün raya montajı tamamlandıktan sonra (yivsizlere genelde çok pahalı şeyler kullanılmadıklarından Weaver veya Picatinny rayı ile montaj yapılırsa daha iyi verim alacaksınız. Zaten Cantilever'lar genelde Weaver olarak yapılıyorlar. Ama Dove Tail olanları da mevcut) eğer namlu cantilever ise sabit bir yere koyun namluyu (örn. havluya sararak hafifçe mengeneye bağlayabilirsiniz)sonra namlunun içinden bakarak ileride oda mesafesinde bir kağıda bir nokta çizerek namlu içinden görülen yeri o nokta olarak ayarlayıp daha sonra dürbün/reddotun vida/turret'lerinden artıkıl/kırmızı noktanızı oraya ayarlayabilirsiniz. Eğer namlunuz cantilever değilse bu sefer ya bore-sighter kullanmanız gerekir veya birkaç atış ile işi çözmeniz gerekir. Bunun için ihtiyacınız olanlar: 1- büyük hedef 2- Keçeli kalem 3- Cetvel (MOA üzerinden yapacaksak inch ölçüm birimine sahip olması lazım)  4- Tüfek sabitleme aparatı 5-
-seçtiğiniz mesafede (şu şekilde eğer dürbün/Reddot üzerindeki ayar MOA ise yarda örn. 30 yrd yapabilirsiniz yok eğer MIL/MRAD yazıyorsa ki uygun fiyatlılarda nadirdir o zaman metre) büyük hedefi koyun. Tüfek sabitleme aparatı kullanırsanız çok daha rahat işi yapacaksınız veya ince kum yastıkları yaparak da tüfeği takribi sabitleyebilirsiniz. tüfeği iyice sabitledikten sonra iki el ateş edin (tabiki ilki hedefe isabet etmesihalinde ikinciyi atın) referans noktamız ikinci atış olacak.
-hedef üzerine gidip isabet noktasını çiziyoruz. cetvel ile dikey ve yatay olarak (X ve Y çizgileri) nişan alınan noktadan uzaklığını çiziyoruz. Dikkat edilmesi gereken şey dürbün MOA ise inch olarak MIL/MRAD ise cm olarak ölçmeniz gerekir.

=>1MIL/MRAD = 100m'de 10cm
=>1MOA = 100 yardada 1.07 inch (siz 1 inch hesaplayın ama)
dürbün veya reddot üzerinde şu değerler yazacaktır: 1/3 veya 1/4 veya 1/8 MOA (çoğunlukla 1/4 MOA) veya eğer MIL/MRAD ise 0.1 MIL yani kısacası bir tık çevirdiğinizde 1/4 MOA oynuyor yani 100 yardada 1/4x1 inch (1.07 aslında) =1/4 inch. siz mesafeyi 25 yarda olarak tuttuysanız 25/100x1/4 inch = 1/16 inch her tıkınız. Sizin isabet noktanız mesela dikey olarak 2 inch alt vurduysanız 2 inch/1/16 inch =32 tık yatay olarak da 3 inch mesafeniz varsa hedef noktasıyla 3 inch / 1/16inch = 48 tık yapar. dikey ve yatay tıkları çevirdikten sonra üçüncü atışınızı yaparsınız eğer doğru hesaplandıysa isabetinizin doğru olması lazım. doğru değilse tekrar hesaplarınızı yeni isabet noktasına göre yaparsınız ve dördüncü atışınızı yaparsınız... ve bu şekilde nihayi olarak üst üste iki atışta vurduysanız hedefi tamam diyebilirsiniz...

Başarılar

• Blaser R8 Professional .30-06 Springfield
  • Blaser F3
  • Browning Maxus
  • Chesapeake Bay Retreiver
Çalışmadan,yorulmadan,öğrenmeden,rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar. ATATÜRK
[img width=180 height=180]https://i.ibb.co/GpHQ3tL/photo-2019-01-16-09-

Cömert ÖZEN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 24 Ekim 2015, 14:27:13 »
Furkan bey.

İnternet resimlerinden görebildiğim kadarıyla tüfeğinizin piccatiny kanalları olmadığı gibi cantilever özellikli bir namlusuda yok. Bu duırumda bu tüfeğe dürbün bağlamayı istemek masumane bir talep gibi görünürken , iş bağlamaya gelince ortaya bambaşka sorunlar çıkacak. Nasıl sıfırlayacağınız sorunu bunca sorun arasında devede kulak bile sayılmayacaktır.

Öncelikle bütçe ve malzeme tedariki ile uğraşacaksınız. Kalkı ki güzel ülkemizde internette her gördüğünüz  malzemeyi bulmanız mümkün olmadığı gibi dürbün gibi optik cihazların bireysel ithalatını yapabilmek özel izinlere tabii olduğundan ebay gibi bir ortamdan alacağınız dürbün büyük ihtimalle gümrüğe takılacaktır.

Aynı şeyleri yeniden yazmak istemediğimden aşağıdaki linkte yazılanları dikkatice okuyunuz. Okuduktan sonra halen dürbün takmak gibi bir niyetiniz varsa , sıfırlama için pratik bir çözüm önerim olabilir. Yazılanlarda anlayamadığınız yerler olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla izah etmeye çalışırım.

http://avlakforum.com/forum/yivli-yivsiz-av-ve-atis-tufekleri-genel-konular/yivsiz-av-tufeklerinde-durbun-kullanimi-178083/

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #9 : 19 Kasım 2015, 22:24:48 »
Vermişolduğunuz aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN

Çevrimdışı Furkan AVCU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #10 : 16 Mart 2016, 23:53:58 »
Herkese teşekkür ediyorum.
1993-Malatya