Gönderen Konu: Sakarmekede seçim ne olmalı ?  (Okunma sayısı 6731 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tolga ALDANMAZ

• *
  • Winter is Coming
Sakarmekede seçim ne olmalı ?
« : 15 Kasım 2015, 18:10:06 »
Merhaba abilerim benim bi sorum hatta sıkıntım var. Bugün Denizli çivril ışıklı gölüne Sakarmeke avına gittim. Elimdeki silah Akdaş Poze 412 L 66 cm. Yanıma aldığım fişekler ise :

RC 32 GR 5 NO
B&P 32 GR 5 NO
REMİNGTON 32 GR 5 NO
WİNCHESTER 32 GR 5 NO
MİRAGE 32 GR 5 NO

Benim sıkıntım ise istediğim gibi bi av geçmedi yani evet acemiyim ilk defa göl avı yaptım ancak karada misal bozlak üveyik saksağan bu avlarda nişanım iyidir ve tüfeğimden verim alıyorum hangi fişek kulanırsam kullanayım. ancak bugün o verimi alamadım yanımdaki bazı avcılar şöyle dedi. Silahının grupmanı iyi değil, 66 cm olmasından dolayı pek verim alamazsın göl avında,keşke otomatik silah alsaydın denildi. Fişeklere kaliteli iyi dediler. yani şuda tabi bi etken kanımca ilk defa göl avı yaptım tecrübesizim ve tekne sallanıyor karadaki gibi nişan almak kolay olmuyor ve göl soğuk olduğundan kalın giyiniyorum silah tam omzuma oturmuyor. ancak diğer avcılarda bu şartlar altında vurdular. benim kafama takılan ve acıkcası moralimi bozan tüfeğim hakkında böyle yorumlar yapılması yani cidden tüfekten kaynaklımıdır yoksa bendenmi yoksa fişektenmi ? Şunuda eklemek istiyorum meke kendini avcıya yaklaştırmıyor hep uzak mesafelerden attık kuşlara ve şunada şahit oldum kuşun üzerine doluca mermiler gidiyor vuruyor ancak düşürmüyor sağlam bi hayvan gibi duruyor. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim herkese kazasız belasız avlar dilerim RASTGELE...
Tolga Aldanmaz / Antalya-Konyaaltı / 1993 / 0 RH +/ AKDAŞ 412 L

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Sakarmekede seçim ne olmalı ?
« Yanıtla #1 : 15 Kasım 2015, 19:46:24 »
tolga bey oncelikle bende nehirde golde kayikla avlaniyorum genelde ilk zamanlar zorluk cektim dediginiz gibi kayik sallaniyor hatta hareket halinde kimi zaman bu vuramamaniza bir etken tabi ama buna ek olarak su kuslari avlarinda size tavsiyem kesinlikle 6 no sacmanin ustune cikmayin 4-5-6 iyidir hava soguk ve ruzgarli degilse 32 gr soguk yada ruzgar varsa 34-36 kullanin namlunuz 71 den kisa olmamali bana gore 76 namlu idealdir bu avlarda sok olarak 1 yada 2 no sok olmali...Benim edindigim tecrubeler bunlar ustalar ne dusunur bilemem ama deney olmasi acisindan yaklasik 30m uzaklikta sudaki bir cisme ates edin sacmalarin ne kadar etek biraktigini goreceksiniz tufeginiz mobil soklu ise alt namlu full ust namlu hindi soku takin yada ust namlu full alt namlu 2no sok deneyin ikisinde de randiman alacaginizi dusunuyorum ama onleme ve nisanda onemli bildircin avina benzemez refleks atmayin tek kursun atarmis gibi nisan alin...
1992 HATAY

The following users thanked this post: Gürkan ONAT

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #2 : 15 Kasım 2015, 21:20:32 »
Sakarmekelere çok atış yapmadım ama attıklarımdan, yolup temizlediklerimden anladığıma göre bu kuşlar ciddi sağlam kuşlar. Sanıyorum ördekten bile daha sağlam vuruş gerekiyor. Ördek düşürmek ondan daha kolay bana göre.

Tüfekten olacağını sanmam. Fişekler de iyi. Mesafeyi doğu tahmin edememiş olabilir misiniz? Yahut önlemeyi gerektiği gibi verememiş olmanız mümkün mü acaba?

Yine de saçmanın tesiri hakkında iddası olan varsa aynı hedefe aynı fişeklerle yanyana birer atın. Rastgele
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

The following users thanked this post: Gürkan ONAT

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #3 : 15 Kasım 2015, 22:52:37 »
tek kursun atarmis gibi nisan alin...

hocam kutlarım anlatım şekli çok yerinde  , tuttum bu ifadenizi.
hatta kendimede ders yaptım ;)

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

The following users thanked this post: Muhsin UYSAL

Çevrimdışı Emrah TUNCA 57

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
« Yanıtla #4 : 15 Kasım 2015, 23:06:03 »
Benim görüşüm attığın fişekler kaliteli fişekte sıkıntı yok. Senin kendininde dediği gibi acemilikten ve tüfeğinin namlusu kısa oluşundan dolayı başarısız olmuşsun...
  • Armsan A612W Yarı Otomatik
  • Setter-Paşa
1994/SİNOP

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #5 : 15 Kasım 2015, 23:15:48 »
Sakarmekelere çok atış yapmadım ama attıklarımdan, yolup temizlediklerimden anladığıma göre bu kuşlar ciddi sağlam kuşlar. Sanıyorum ördekten bile daha sağlam vuruş gerekiyor. Ördek düşürmek ondan daha kolay bana göre.
volkan bey sakarcalarin postu kalindir evet ama adi ustunde cok sakarlar kopek sazliga girip kaldirdiginda direkt ucmazlar once su ustunde kosup hiz kazanirlar sonra havalanir bu yonden vurulmalari basittir aslinda bide bildircin gibi huyu vardir sazlikta yanindan gecseniz ses etmez kalir.Ben sahsen aksama dogru ucustuklarinda fisek atarim bu kusa seri ucarlar ama yine ordek kadar degil..
1992 HATAY

Çevrimdışı Murat DİNGİZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #6 : 15 Kasım 2015, 23:21:52 »
bende merak ediyorum sakarmeke eti nasıl bizim burada derede bolca var ama nedense kimse vurmuyor
  • fabarm l4s
Murat DİNGİZ
1983 MALATYA/Darende

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #7 : 15 Kasım 2015, 23:34:39 »
bende merak ediyorum sakarmeke eti nasıl bizim burada derede bolca var ama nedense kimse vurmuyor
murat bey eti pek lezzetli degildir hatta direk temizleyip izgara yapsaniz hic hosunuza gitmez sanirim.Ben su sekilde lezzetini aliyorum oncelikle her vurdugum kusu keserim kan cekilsin diye sakarcayi bir iki gun buzlukta bekletirim sonra cikarir sirkeli suda bekletirim iyice yikayip suzdukten sonra biraz dover gogus  ve kalca etlerine bicak atarim salca sarimsak  yag su ve baharat karisimi olan sosu yedirdikten sonra mangalda guzel oluyor...
1992 HATAY

Çevrimdışı Emrah AKDENİZ

• Müdavim Üyemiz
  • Hürgeneral ⭐️⭐️⭐️⭐️
« Yanıtla #8 : 15 Kasım 2015, 23:45:02 »
Tolga kardeşim samsun bafrada yığınla sakarmeke var. öyle sürüler varki gölün üstü simsiyah oluyor suyu göremyosun o derece. ördek bulamayınca avcılar mekeye sarıyor mecbur. gördüğüm kadarıyla poze çifte otomatik farketmez 71 veya 76 namluyla 34-36 gram 3-4 numara fişeklerle sakarmekeleri havada soluksuz paketliyolar. ama mesafeye dikkat etmek lazım göl avında, mesafe yanıltabiliyor. yakın gibi görünen kuş uzak olabiliyor. Ben sakarmekeye pek atış yapmıyorum ama avını yapıp vuranlar çelik yelekle gezdiğini söylüyor :) yazdıklarım inşallah fikir vermiştir...
  • Akdaş Kuntor 312 SE
  • Huğlu 104A
  • Huğlu Renova
  • Huğlu 202B
  • Özkanlar FX12
Samsun / 1986

Çevrimdışı Berkay TOPUZ

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #9 : 16 Kasım 2015, 00:21:29 »
Bizim burada da bayağı oluyor kış aylarında tüfek atmıyoruz biz,bigün av dönüşü göl kenarında 70'li yaşlarda bir amca gördüm biraz lafladık 3 tane bu sakarmekelerden vurmuş sadece göğüs kısımlarını ve katısını alıyormuş soğan,karabiber,tuz tavada kızartıyorum gayet güzel oluyor diyor,denemeye niyetim var benimde :) baktım tüfeği 76 namlu bir cifte fişeklerine 2 numara 34 gram yaf marka fişek vardı anca denk geliyor dedi demekki sacma taşıyor bu hayvan.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2015, 00:27:28 Gönderen: Berkay TOPUZ »
KIRKLARELİ/Lüleburgaz
A Rh+
1991

Çevrimdışı Emrah DOĞAN

• *
« Yanıtla #10 : 16 Kasım 2015, 08:32:53 »
Yaf 7-6 no 30-32 at sen bakma 66 cm namlu oluşuna 2-3 şok halleder sakar mekenin canı ne sanki bizim buralarda ördek den ziyade sakar mekeyi daha çok tercih ederler hiç yoktan batak yemiyor derler tohumlarla falan besleniyor diyorlar vurdun mu dersen çok yedinmi dersen hiç yemedim göğüs taşlık ve butlarını alırlar çook çook lezzetli derler
  • Baikal mp 155 max5
  • Albatros alr 19
  • İmpala Plus max 5
  • Ata Neo 12 Ekstra Combo
  • Franchi First Class
Emrah DOGAN
1983 MANİSA/SOMA

• *
  • Winter is Coming
« Yanıtla #11 : 16 Kasım 2015, 11:14:03 »
Muhsin bey evet şu konuda haklısınız antalyanın serik ilçesinde derede var sakarmeke yanından geçsek anca kalkıyor çok yakın mesafeden ancak göllerde bu durum farklı. ben gittiğimde yaklaşık 200-300 metreden kalkıyor ses duyunca veya hissedince avcıya hiçbirtürlü yaklaşmıyor hayvan

Emrah bey aynen öyle hayvan sanki Kelvar yelek takmış korunmak için :D mekeye sıkıyoruz sıkıyoruz 2-3 fişekle anca ölüyor hayvan cidden hayretverici :)

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #12 : 17 Kasım 2015, 15:38:05 »
volkan bey sakarcalarin postu kalindir evet ama adi ustunde cok sakarlar kopek sazliga girip kaldirdiginda direkt ucmazlar once su ustunde kosup hiz kazanirlar sonra havalanir bu yonden vurulmalari basittir aslinda bide bildircin gibi huyu vardir sazlikta yanindan gecseniz ses etmez kalir.Ben sahsen aksama dogru ucustuklarinda fisek atarim bu kusa seri ucarlar ama yine ordek kadar degil..
Elbette. Öyle sazın içinde saklanıp son anda şapır şupur koşa uça giden kuşa isabet ettirmekte sorun yok :) Fakat öyleyken 2 fişek sıkmak zorunda kaldığım da olmuştu. Aynı fişeklerle keklik, sezon açılışı ördek de avlıyordum ama mekeye yetmedi.

Göl gibi mesafeler sözkonu olunca mesafe tahmini çok zor oluyor. Aynı şey gökyüzüne doğru ateş ederken de geçerli.

Bu arada bir arkadaşımın mekelerle ilgili bir tecrübesi var ki, inanılması çok zor. Gerçek ötesi desem anca öyle olur. Ölmeyen ölmüyor.

Sakar meke adını sakarlığından almamıştır :) Belki de onu kastetmemişinizdir. Sevgiler.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Murat YILMAZ 55

• *
  • Biz Avcıyız, Doğaya Muhtacız...
« Yanıtla #13 : 17 Kasım 2015, 16:21:58 »
meke papağan gibi yavaş gider ama siz önleyemeyi ihmal etmemelisiniz. örneğin 30-40 mt mesafede 2-3 karış önüne atın. birde çok yara götürür eğer yüksek geçiyorsa kalın saçma 4 numarada fayda var. tüfeğiniz ve fişekleriniz gayet güzel. göl adamı yanıltır. gölde mesafe adamı yanıltır. sizinkine göl acemiliği diyelim..
rastgelsin...
Murat YILMAZ
1985 SAMSUN ÇARŞAMBA- Ünye
iş ve meslek danışmanı

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #14 : 17 Kasım 2015, 16:35:31 »
Sakar meke adını sakarlığından almamıştır :) Belki de onu kastetmemişinizdir. Sevgiler.
valla volkan bey bizim buralarda civeyiç olarak tanıdım bu kuşu sonradan sakarcayı(ki sakarca kaz çeşidiymiş) öğrendim şimdi de sakarmeke yi.. bizim burdaki avcılar arasında sakarlığıyla ünlüdür o yuzden ordan almış olabilir diye düşündüm de netten baktim şimdi alnındaki beyazlıktanmış  ^-^ sayenizde öğrenmiş oldum saygılar  :)
1992 HATAY

Çevrimdışı Y.Bozkurt ÇINAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #15 : 17 Kasım 2015, 17:09:40 »
Mümkünse az vuralım, adet konusunda dikkat edelim. Limitlere dahi varmayalım, Bohçacılar zaten ördek vuramayınca bu kuşun üzerine yüklenirler hep. Göllerin süsüdür bu kuş. Eti de lezzetli değilir. Arkadaşların dediği gibi mutlaka önleme verilmesi lazım, su üzerinde dahi çok suratli ve hareketlidir.  Genelde çiftleşme mevsimi uçarlar Ocak 15* Mart başı arası. Diğer zamanlarda pek uçarken görünmezler.
1969 AFYON

Çevrimdışı Hakan KARAŞAHİN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #16 : 18 Kasım 2015, 10:58:32 »
Tolga kardeşim Denizli çivril ışıklı gölünde sürekli avlanırım sakar meke çok fazla yaklaştırmaz (istisnalar hariç muhakkak yaklaştıranı var) benim namlu boyum 71  namlu boyun 66 olsada sorun yok aslında önemli olan tekneyle avlanmaya alışmak birde sakarmeke önleme yap atış yaparken sorunun kalmaz.
Hakan Karaşahin
1982 MUĞLA

Çevrimdışı Muhsin UYSAL

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #17 : 18 Kasım 2015, 11:49:02 »
aklima takildi da ordek yok mu civrilde sakarmekeye dusmussunuz? :)
1992 HATAY

• *
  • Winter is Coming
« Yanıtla #18 : 18 Kasım 2015, 17:40:10 »
aklima takildi da ordek yok mu civrilde sakarmekeye dusmussunuz? :)

Hocam biz özellikle meke avına gittik. Tabikide ördek var ancak eber kadar yok. ördek avlanalarda vardı güme kurup ancak havalar daha tam soğumadığından ördek çok az gördük ve baya bi yukardan uçuyorlardı yani daha havaların soğuması gerek kanımca denizlide ışıklı gölünde ördek avlanmak için :)

The following users thanked this post: Muhsin UYSAL

Çevrimdışı Musa BALLI

• *
« Yanıtla #19 : 05 Ocak 2016, 23:33:50 »
Arkadaşım meke de çift kat tüy var sanki, büyük tüyün aydında ince sanki polar gibi bir tüy daha var, aynı zamanda saçmaya dayanıklı ve çok dikkatli bir kuş, onun için ördek avcılaraı meke mühresi kullanır
ete gelince, derisini yüz, taşlık ı da al, iri şekilde parçala bir tencereye koy biraz sirke dök karıştır bekle,5-6 saat kadar, sonra fazla sirkeyi dök, biraz zeytinyağı, biraz sarımsak ekle kısık ateşte yavaş yavaş suyunu salacak şekilde ateşe koy, kapalı tencerede, en küçük ocağa koy. iyice suyunu salınca normal bir ocağa al, yüksek ateşte kendi yağı ve suyunda kızart.
bir parçada benim için ye
Musa BALLI
1973-Antalya

The following users thanked this post: Yaşar KÖKÇEN, Tolga ALDANMAZ

Çevrimdışı Yiğit BAŞARAN

• Üyelik Sonlandırıldı
  • *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #20 : 06 Ocak 2016, 00:11:16 »
Sakarmeke de vurulur muymuş kardeşim be
  • Browning b25 gold