Gönderen Konu: Forum üyelerini ne sanıyorsunuz ?  (Okunma sayısı 18711 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gürkan ONAT

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
Ynt: Forum üyelerini ne sanıyorsunuz ?
« Yanıtla #50 : 04 Haziran 2016, 23:08:07 »
Benimde forumda miladım ve hic unutamadigim bir ilan vardı (polemik cikmamasi adina isim vermeyecegim) ; bir kisinin bir kutu federal fisege 250 tl istiyor olmasi.
yani tanesi 10 tl hemde bu fisek siradan 28-30 gr kus sacmasiyla doluydu. Oyle ahim sahim ozel bir tarafi yoktu yani en azindan 250 tl edecek bi tarafi yoktu.

Bende ayni seyleri dusunmustum ilk gordugumde.

resİm yÜkleme
Gürkan ONAT
1982  SAMSUN / ANKARA
STOEGER MODEL 2000 DELUXE 71

Çevrimdışı Yasin TORAN

• Müdavim Üyemiz
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #51 : 04 Haziran 2016, 23:19:54 »
Evet bende hatırladım gürkan bey hatta 250 tl ye satilmisti hemen bende şaşırdım demek alan alıyor  :D
  • Franchi affinity 12 / 66
  • Sarsılmaz super champion 12 / 71
  • Atüs tek kırma 36 / 71
  • Huglu tek kırma (stetienne namlu ) 12 / 71
Antalya- Konyaaltı 1992

Çevrimdışı Bülent ERDEM

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #52 : 05 Haziran 2016, 08:42:33 »
Değerli forum üyeleri.
Konu tüfek ilanlarındaki yüksek fiyat mevzusundan buraya nasıl geldi görüyoruz. Yazılan her şeyin bir muhatabı bulunduğu için cevap hakkı doğan sohbet ortamında, birbirimizi zan altında bırakacak söylemler hiçbirimize fayda sağlamaz. Konunun muhatabı olan yönetim, daha önceden yazılan forum kurallarını hatırlatmış. Alınganlığa gerek yok diye düşünüyorum. Bir aile ortamı olarak gördüğüm bu forumda aslolan birbirimize ve yorumlarımıza suçlayıcı veya aşağılayıcı düzeyde olmadıkça tahammül etmektir. Ancak eski-yeni yönetim ayrımı/mukayesesinin hiçbir menfaat beklemeden emek veren forum yönetimini rahatsız edeceği de aşikardır.
İlanlara yazılan rakamlar satıcının belirlediği ve istediği rakamlardır. Bu konuda yönetim ve expert üyelerden özel mesaj yolu ile görüş sorulabilir. Fiyat ile ilgili olarak üyeler yorumda bulunuyor zaten. Ancak yöneticilerden birinin fiyat ile ilgili yorum yapması ilan sahibini daha fazla rahatsız edip ilanın polemik konusu olmasına neden olmaktadır. Emin olunuz ki forum yönetimini en çok meşgul eden konular satılık ilanlarıdır. Forum üyelerinin işinin görülmesi için de forum kuralları çerçevesinde hassasiyetle takip edilmektedir.
Birbirimizi kırmadan, yeri geldiğinde birbirimizi idare ederek, saygı sevgi çerçevesinde güzel muhabbetler olmasını temenni ediyorum. Saygılar, selamlar....

değerli gönül dostları , güzel bir uyku çekip sabah vakti sakin  kafa ile bir kaç kelam etme gerekliliği his ettim. . emin olun bu güzide Forum'da tartışma yaratmak veya tartışmanın bir tarafı olmak en son isteyeceğim şey . kabul edersiniz insan her gün her an doğru veya mantıklı düşünemiyor . foruma iş yerimde otururken giriyorum , birazda bunun etkisi oldu sanırım(alanya'lıyım-turizim sektöründe çalışıyorum) işlerimizin kesatlığı.

tabiki bu bahane'nin arkasına sığınmıyorum . her ne olursa olsun forumun düzenine işleyişine ve ahengine herkes gibi dikkat etmem gerekiyor . öyle ilk okul çocuğu gibi "bir daha katılmam" sözüme inanın şu an kendimde gülüyorum .

bu bağlamda , sebebi ne olursa olsun tartışmanın bir ayağı olarak sizleri üzüp ve kırdıysam önce yönetim kadrosundan sonrada bütün forum sakinlerinden özür dilerim . hiç birinizin şahsımı kavgacı agrasif alıngan birisi olarak hatırlamasını istemem . konuya katılan görüşlerini belirten arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Alanya'dan saygı ve sevgilerim'le .
Bülent ERDEM
1977 Alanya

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Erol ÖZTÜRK, Orhan AKSOY, Fatih S.M.YAPAR, Mustafa KARAGÖZ

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #53 : 05 Haziran 2016, 09:52:15 »
Sn ERDEM

Takdir edersiniz ki  bu forum 20 Bin üyesi olan büyük bir aile.

Bütün arkadaşların fikir görüş ve önerilerine açığız.Zaman zaman fikirler ve düşünceler tartışma ortamına sebeb olmaktadır.Olmalıdır da zaten bu çok normal.
Bütün insanları bir kalıba sokamayız.Yapabileceğimiz hararetli tartışma ortamlarına müdahale etmek tartışmalarda birbirimizi en az hasarla kırmadan dökmeden idare edebilmek.
Daha önceden  forumda en hararetli tartışmalara girenlerden biride benimdir herhalde.Ancak tartışma ortamlarında hiç bir zaman deneyip tecrübe etmediğim iddialarımı desteklemeyen kuru inatçı bir hal sergilemedim.
Fakat forum yönetimine girdikten sonra  yönetim ayağının çok daha fazla sorumluk ilgi ve fedakarlık istediğini gördüm.

Hepimiz yoğun tempoda çalışan insanlarız.Bazen bizimde gözümüzden kaçan olaylar olabiliyor.

Bu tarz durumlarda yada tartışmalarda üyelerimiz birbirlerine olan tutumu ve anlayışı işleri dahada kolaylaştıracaktır.

İnanın bir üyemizi bile kaybetmemek için çok mücadele ediyoruz.
Ancak bazen işin topuzunu çok kaçıranlar var. Bu gibi forumun ahengini bozan üyelerde takip ediliyor.

Uyarıyoruz.Uyarılar dikkate alınmazsa  malesef ihraç etmek zorunda  kalıyoruz.

Biz siz değerli üye arkadaşlarımızın her birinin paylaşımlarını bekliyoruz.

Sevgi ve selamlarımla....

« Son Düzenleme: 05 Haziran 2016, 10:04:35 Gönderen: Suat ÇALIŞKAN »
  • HANİÇ ÇİFTE SXS 67.5 cm Mobil şoklu
  • WİNCHESTER SX3 RED PERFORMANCE
  • AKKAR ALTAY COMMANDO 20ga 66cm
İtibar paradan kıymetlidir, değerini bilene

BİGA/1979

The following users thanked this post: Bülent ERDEM, Erol ÖZTÜRK, Fatih S.M.YAPAR, Mustafa KARAGÖZ

Çevrimdışı Osman KÜÇÜKMUMCULAR

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #54 : 05 Haziran 2016, 10:43:34 »
Merhaba arkadaşlar.
Forumdan alışveriş yapacak arkadaşlarımız,alacakları şeyin üç aşağı,beş yukarı fiatını,gerekirse forumdan yardım isteyerek öğrenmeliler.
Böylece fahiş fiat ile yapılmak istenen satışların önü alınmış olur diye düşünüyorum.
  • Yıldız spz sm 28 cal.71 Namlu.
  • Huğlu 202 B Çifte 12 cal.71 Namlu.
  • Dağdelen Magnum y.otm.12 cal. 62 Namlu.
  • Kırıcı s.poze 16 cal.71 Namlu.
1961 KONYA

The following users thanked this post: Bülent ERDEM

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #55 : 05 Haziran 2016, 12:04:04 »
Arkadaşlar Merhaba
Bu vede benzer konular defalarca tartışıldı bizler yönetim olarak hep günah keçisi olduk aslinda yazacak o kadar cok şey var fakat ben kisa kesicem önerim şudur
Eğer imkan varsa verilen ilanlarda basit bir anket açılsın örnek
a Uygun      Fiat
b Normal      "
c Yüksek       "
d Astronomik   "

Gibi alıcıda burdan fikir sahibi olur en azından Selamlar
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France

Çevrimdışı Bülent ERDEM

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #56 : 05 Haziran 2016, 12:09:12 »
eğer moderatör arkadaşımıza exstra bir yük getirmiyecekse bu ilanların altına benzeri bir anket fikri bana'da çok mantıklı geldi .
Bülent ERDEM
1977 Alanya

The following users thanked this post: Emin VURAL

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #57 : 05 Haziran 2016, 12:30:17 »
Arkadaşlar , Emin Bey'in paylaştığı fikir çok güzel. Düşünüp uygulayabiliriz belki.

Ancak, bu işin yani ikinci el tüfeklerin tüm dünyada standardı şudur:

Öncelikle ikinci el tüfek kondüsyonları, yüzdelik dilimle 4'lü, 5'li ya da 6'lı bir skalada standard olarak tasnif edilir. Yani, örneğin,

%70 kondüsyonda,
%80 kondüsyonda,
%90 kondüsyonda,
%95 kondüsyonda,
%98 kondüsyonda,
Sıfır Hiç Atılmamış Kutusunda

gibi...

Buna göre de, tüm dünyada yayımlanmış her bir markanın ve her bir modelinin ikinci el değerlerini, bu kondüsyon skalasında tablo haline getirilmiş, her yıl yeni tüfeklerin eklenmesiyle geliştirilen çalışmaları var... Bu çalışmalar, 10binlerce farklı model tüfeği kapsayan devasa çalışmalar ve derlemeler. Bu fiyatlar tüm dünyanın ve otoritelerin kabul ettiği referans çalışmalar.

Benim de kafamda ne zamandır böyle bir çalışmayı, Türkiye'de en çok ikinci eli satılan 200-250 tüfek modeli için yapmak vardı bir süredir ama erteliyordum.

Yapmayı düşündüğüm çalışmada, bu uluslararası yapılan çalışmaları referans alarak, Türkiye'deki satış fiyatlarına ve ikinci el taleplerine uyarlayabilmek için uygun bir katsayı ile uygun bir tablo şablonu hazırlayarak derleyeceğim bir tablo olacaktı.

Günün sonunda, bu bir referans tablosu olacak ve kimseye kimsenin malına, bu fiyata satmak zorundasın gibi bir yaptırımı da olamaz. İsteyen istediği malını istediği fiyattan satışa koyar... Buna kimse karışamaz. Belki tüfeğin sahibi için özel bir değeri vardır, ayrılmak istemiyordur tüfeğinden vs vs... Buna karışamayız. Ancak herkes referans tabloya bakar, üç aşağı beş yukarı ne olduğuyla ilgili bir kanaate varabilir.

Buraya kadar herşey yapılabilir. İşin biraz daha zor kısmı, bu kondüsyon puanlarına nasıl karar verilecek ? Kondüsyon puanlarına sitedeki yönetim ve expert üyelerimizden de fikir alınarak ya da tartışılarak yaklaşık bir kondüsyon puanına karar verilebilir. Yaklaşık olur çünkü mekanik aletler bunlar, gerçekten incelemeden gerçek kondüsyonu anlaşılmaz.

Elimizde, tüfeğin tetik yayından, iğne vuruş gücünden, ejektör ve tüm mekanik durumundan, namlunun et kalınlığına, namlu içi ölçülerinden, eksen yamukluğuna kadar herşeyini ölçebilecek değerlendirebilecek ekipman da var, hemen hemen tüm üreticilerin geçmiş yıllardaki seri no/model/üretim yılı/özellik kapsamında tüfek arşivleri de ve her türlü referans kaynak da var. Gerektiğinde ya da talep edildiğinde böyle bir değerlendirmeyi de gerçek kondüsyonunu belirleyebilmek adına yapma imkanımız da var yani. Ancak yerimiz İstanbul, dolayısıyla her tüfekte bunu yapamayız elbette...

Şimdilik bunlar düşünceler ve olabilecek şeyler... Bakalım, çalışmak lazım üzerinde...
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimdışı Emre HİKMETOĞLU

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #58 : 05 Haziran 2016, 13:08:20 »
Arkadaşlar , Emin Bey'in paylaştığı fikir çok güzel. Düşünüp uygulayabiliriz belki.

Öncelikle ikinci el tüfek kondüsyonları, yüzdelik dilimle 4'lü, 5'li ya da 6'lı bir skalada standard olarak tasnif edilir. Yani, örneğin,

%70 kondüsyonda,
%80 kondüsyonda,
%90 kondüsyonda,
%95 kondüsyonda,
%98 kondüsyonda,

gibi...

Buna göre de, tüm dünyada yayımlanmış her bir markanın ve her bir modelinin ikinci el değerlerini, bu kondüsyon skalasında tablo haline getirilmiş, her yıl yeni tüfeklerin eklenmesiyle geliştirilen çalışmaları var... Bu çalışmalar, 10binlerce farklı model tüfeği kapsayan devasa çalışmalar ve derlemeler. Bu fiyatlar tüm dünyanın ve otoritelerin kabul ettiği referans çalışmalar.

Benim de kafamda ne zamandır böyle bir çalışmayı, Türkiye'de en çok ikinci eli satılan 200-250 tüfek modeli için yapmak vardı bir süredir ama erteliyordum.

Yapmayı düşündüğüm çalışmada, bu uluslararası yapılan çalışmaları referans alarak, Türkiye'deki satış fiyatlarına ve ikinci el taleplerine uyarlayabilmek için uygun bir katsayı ile uygun bir tablo şablonu hazırlayarak derleyeceğim bir tablo olacaktı.

Günün sonunda, bu bir referans tablosu olacak ve kimseye kimsenin malına, bu fiyata satmak zorundasın gibi bir yaptırımı da olamaz. İsteyen istediği malını istediği fiyattan satışa koyar... Buna kimse karışamaz. Belki tüfeğin sahibi için özel bir değeri vardır, ayrılmak istemiyordur tüfeğinden vs vs... Buna karışamayız. Ancak herkes referans tabloya bakar, üç aşağı beş yukarı ne olduğuyla ilgili bir kanaate varabilir.

Buraya kadar herşey yapılabilir. İşin biraz daha zor kısmı, bu kondüsyon puanlarına nasıl karar verilecek ? Kondüsyon puanlarına sitedeki yönetim ve expert üyelerimizden de fikir alınarak ya da tartışılarak yaklaşık bir kondüsyon puanına karar verilebilir. Yaklaşık olur çünkü mekanik aletler bunlar, gerçekten incelemeden gerçek kondüsyonu anlaşılmaz.

Elimizde, tüfeğin tetik yayından, iğne vuruş gücünden, ejektör ve tüm mekanik durumundan, namlunun et kalınlığına, namlu içi ölçülerinden, eksen yamukluğuna kadar herşeyini ölçebilecek değerlendirebilecek ekipman da var, hemen hemen tüm üreticilerin geçmiş yıllardaki seri no/model/üretim yılı/özellik kapsamında tüfek arşivleri de ve her türlü referans kaynak da var. Gerektiğinde ya da talep edildiğinde böyle bir değerlendirmeyi de gerçek kondüsyonunu belirleyebilmek adına yapma imkanımız da var yani. Ancak yerimiz İstanbul, dolayısıyla her tüfekte bunu yapamayız elbette...

Şimdilik bunlar düşünceler ve olabilecek şeyler... Bakalım, çalışmak lazım üzerinde...

Çok şık bir fikir.
Belli otoritelerin görüş bildirmesi, hem alıcı hem satıcı açısından faydalı olacaktır.
Alışveriş daha anlamlı hale gelecek, 'kazık yemek' ve 'kazık atmak' gibi durumlar ortadan kalkacaktır.
Sonuna kadar destekliyorum.
Fikrin sahibine teşekkürler.
1983-İZMİR - AYDIN

The following users thanked this post: Emin VURAL, Bülent ERDEM, İbrahim AYSU

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #59 : 05 Haziran 2016, 13:41:36 »

%70 kondüsyonda,
%80 kondüsyonda,
%90 kondüsyonda,
%95 kondüsyonda,
%98 kondüsyonda,

gibi...

Alman tüfekleri bu fiyat ve kondüsyon aralığında hep en tepede olacaklardır.

Özellikle Beretta grubu tüfeklerde yarı yarıya indirim olacak gibi.

😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀

BİGA/1979

The following users thanked this post: İbrahim AYSU, Mustafa KARAGÖZ

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #60 : 05 Haziran 2016, 13:48:17 »
Hayır , uluslarası piyasadaki ikinci el çalışmaları referans olacak ve Türkiye'ye uygun , ikinci el piyasasına uygun bir katsayıyla yeni bir Türkiye tablosu hazırlanmış olacak.

Alman tüfekleri bu fiyat ve kondüsyon aralığında hep en tepede olacaklardır.

Özellikle Beretta grubu tüfeklerde yarı yarıya indirim olacak gibi.

😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Bülent ERDEM, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #61 : 05 Haziran 2016, 14:43:01 »
İşin şakası epey zaman emek ve özveri isteyen işler.
Kolay değil ancak bir yerlerden başlanmalı.Ve  hayata geçerse Türkiye de bir ilk olur.

Böylelikle her alıcı alacağı ürünün bir nebze de olsa durumu ve fiyatı hakkında fikir sahibi olabilir.

BİGA/1979

The following users thanked this post: Bülent ERDEM, İbrahim AYSU

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
  • osman döşler. 1968-istanbul
« Yanıtla #62 : 05 Haziran 2016, 15:57:06 »
Alman tüfeklerinin fiyatlandırmasını ben yaparım. Sen rahat Ol Suat :)

Gayet uygun fiyat veririm. :)
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

The following users thanked this post: Alkan YOKSUL, Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Suat ÇALIŞKAN

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #63 : 05 Haziran 2016, 16:34:39 »
Alman tüfeklerinin fiyatlandırmasını ben yaparım. Sen rahat Ol Suat :)

Gayet uygun fiyat veririm. :)
Uygun fiyat verirsen bir tane alırız Osman abi.

Bu iş şimdiden faydalı olacak gibi.

Baksana İtalyanlardan indirim beklerken Almanlar da ikram yapacak gibi.
😀😀

BİGA/1979

The following users thanked this post: Osman DÖŞLER, İbrahim AYSU

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
« Yanıtla #64 : 05 Haziran 2016, 17:00:58 »
Benden fiyat bilgisi isterseniz baştan söyliyeyim ;

Ya yarısı, ya da 3/1 i.

Başkalarına söyleyince bozuluyorlar sonra.

Tüfeğine göre ederi var. :)
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #65 : 05 Haziran 2016, 17:04:47 »
:D

Tabi tabi :D

Referans tabloda tüfeklerin fiyatları arasındaki fark oransal olarak dünyada neyse burada da aynısı olacak. Yani belirli bir kondüsyondaki A tüfeği, yine belirli bir kondüsyondaki B tüfeğinden % 50 daha pahalıysa tüm dünyada, burada da aynı şartlardaki A tüfeğinin fiyatı, aynı şartlardaki B tüfeğinden %50 fazla fiyata sahip olacak. Sadece Türkiye şartlarına göre uyarlanmış fiyatlar yazacak. :D

Yani, I'm sorry :D her tüfeğin ederi yazacak tabloda, maniplasyon imkansız :D Yoruma açık olan tek şey tüfeğin kondüsyon puanı olabilir. O da çok ihtilafta kalınması durumunda fiziki kontrol ve ölçümleri yapılarak belirlenebilecek bir şey sonuçta.

Ayrıca bu bir referans tablo olacak, mecburi satış tarifesi değil. İsteyen istediği fiyatı yazmakta serbest kendi tüfeğine. Ancak yine de belli bir süre sonra piyasada uçuk rakamları daha az görmeye başlarız diye tahmin ediyorum.

Uygun fiyat verirsen bir tane alırız Osman abi.

Bu iş şimdiden faydalı olacak gibi.

Baksana İtalyanlardan indirim beklerken Almanlar da ikram yapacak gibi.
😀😀
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2016, 17:08:34 Gönderen: İbrahim AYSU »
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
« Yanıtla #66 : 05 Haziran 2016, 17:26:19 »
İşin bir de başka tarafı var. Dünyanın A ülkesinde Beretta 150,000 tane var.  B ülkesinde 50,000 tane var.

Dolaşımı fazla olan tüfeğin fiyatı uygun az olan tüfeğin fiyatı da yüksek olur mecburen onu da gözardı etmek lazım.
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

The following users thanked this post: Suat ÇALIŞKAN

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #67 : 05 Haziran 2016, 17:37:48 »
Osman Abi, dediğin gibi gözardı edilecek zaten, dolaşım miktarlarına girilirse işin içinden çıkılamaz. Öyle ya da böyle Avrupa ve Amerika'da bütün bunlar standardize edilmiş gun digest book'larda derlenmiş. Biz de tüm bu çalışmaların en güncel versiyonlarını önümüze koyacağız, hepsinden faydalanarak Türkiye şartlarına göre bir katsayı hesaplayıp, Türkiye tablosunu oluşturacağız. Örneğin  tüm dünyadaki ederinden hesaplanarak Türkiye şartlarına göre 1.000 usd ederi olan bir Marocchi tüfek , Türkiye'de Marocchi çok yok diye 5.000 usd'ye satılabiliyor olması doğru değil bana göre.

İşin bir de başka tarafı var. Dünyanın A ülkesinde Beretta 150,000 tane var.  B ülkesinde 50,000 tane var.

Dolaşımı fazla olan tüfeğin fiyatı uygun az olan tüfeğin fiyatı da yüksek olur mecburen onu da gözardı etmek lazım.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Osman DÖŞLER, Fatih S.M.YAPAR

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #68 : 05 Haziran 2016, 17:49:54 »
Bir de şu var, tüm dünyada Beretta, Browning, Benelli, Perazzi vs 'nin yani daha çok tercih edilen popüler markaların tüfekleri üç aşağı beş yukarı bizim ikinci el piyasasının da ağırlığını oluşturuyor. Dolayısıyla en çok kullanılan markalarda ikinci el yoğunluğu çok farklılık göstermiyor.

Ancak pahalı tüfekler, örneğin Krieghoff daha az olduğundan , ikinci elde sahibi daha fazla fiyat isteyebilir. İstesin. Sorun değil. Biz referans tablomuza ederini yazalım da, pahalı fiyata , tüfeğin fazla alternatifi olmadığından fazla paraya almaya razı olan adam yine fazla para vererek alsın ama gerçekte ederini bilerek versin o parayı, tüfeğin örneğin ikinci bir alternatifi olmadığından o paraya satıldığını herkes bilir, alıcı da satıcı da ilanı görenler de... Böylelikle karaborsacılar da ortaya çıkmış olur :D

Son cümlem şakaydı tabii ama böyle bir şeye ihtiyaç var bence.
1978 - Istanbul

The following users thanked this post: Osman DÖŞLER

Çevrimdışı Osman DÖŞLER

• Expert Üye
« Yanıtla #69 : 05 Haziran 2016, 17:50:00 »
Lütfen 3B, İngiliz,Belçika harici soru sormayın değerli arkadaşlar.

Marocchi :)
Osman DÖŞLER
1968 İSTANBUL

The following users thanked this post: Emin VURAL, İbrahim AYSU

Çevrimdışı Emin VURAL

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #70 : 06 Haziran 2016, 09:28:22 »
Lütfen 3B, İngiliz,Belçika harici soru sormayın değerli arkadaşlar.

Marocchi :)

😁
  • Le Fusil Darne Saint-Etienne V 19 Paris France