Gönderen Konu: Şarjör takozu hakkında  (Okunma sayısı 5921 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Şarjör takozu hakkında
« : 20 Şubat 2017, 20:03:44 »
Av bölgelerinde ve avda otomatik tüfeklerin 2+1 olma zorunluluğu var.
Peki araçta taşınırken veya av mevsimi dışında kampta güvenlik maksatlı bulundururken takozsuz olması Suç mudur?
Saygılar.
  • Beretta A303
  • Benelli Super Nova Slug
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul

Çevrimdışı İbrahim KARA 27

• *
Ynt: Şarjör takozu hakkında
« Yanıtla #1 : 22 Şubat 2017, 14:27:33 »
sürekli 2+1 şeklinde taşıyacaksın onun dışında yakalanırsan tüfek gider
  • özbay arms mod mx 15
1985 - Araban/Gaziantep

The following users thanked this post: Oğuz TUNA

Çevrimdışı Veysel ÖZTÜRK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2017, 14:52:04 »
mak kararları avda geçerlidir.
av sezonu dışında trap atarken şişe kırarken tüfeğin takozunu bakıp alamazlar ,
meskun mahalde atarsan takozlu takozsuz y.oto ,çifte veya  poze her türlü alırlar
  • franchi affinity 71
  • hatsan dynamic 66
  • dual pointer tina

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• *
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2017, 15:40:33 »
sürekli 2+1 şeklinde taşıyacaksın onun dışında yakalanırsan tüfek gider
böyle bir kural varsa emniyette tüfek tespiti yaparken şarjör borusuna neden bakmıyorlar, takoz var mı yok mu diye?
  • Beretta A303
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul

Çevrimdışı Oğuz ÇİLOĞLU

• *
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2017, 09:14:25 »
Polis olsun asker olsun sahada bir tek ruhsata bakıyor çünki çoğu bilmiyor tokoz nedir belkide hiç duymamışlardır duyanda bir gün arabanın takozunu sorarsa şaşırmayın o konuda ormancılara ve milli parkçılara yakalanmayın ormancı bir derece hadi ama milli parklara yakalanırsanız takozlu takozsuz resmen hapı yuttunuz
  • sarsılmaz concorde lx sarsılmaz force
1971 - İstanbul

Çevrimdışı Mehmet Alper YAZAR

• *
« Yanıtla #5 : 26 Şubat 2017, 23:27:27 »
Arkadaslar polisi jandarmayi bilmem fakat ormanci sizi kirsalda tenekeye vs herhangi bir seye sikarken takozsuz yakalanirsa tufeginiz gider.Yeni aldigim tufek pazartesi kargoyla elime ulasti.Hafta ici isten dolayi deneyemedim.Hafta sonu sikarken gelip tufegi musadere ettiler.Faturayi gosterdim boyle boyle yeni aldim denemesini yapiyorum diye.Yok anlatamadim.Ruhsata bile isletemeden gitti.Takozsuz sadece poligonda kullanabilirsiniz.Veya gelen vatandasin vicdanina kalmis artik.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2017, 23:29:23 Gönderen: Mehmet Alper YAZAR »
  • Winchester SXP Black Shadow
  • Armsan Paragon Grande S Combo
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan

The following users thanked this post: Oğuz TUNA, Oğuz ÇİLOĞLU

Çevrimdışı Oğuz TUNA

• *
« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2017, 11:15:26 »
Arkadaslar polisi jandarmayi bilmem fakat ormanci sizi kirsalda tenekeye vs herhangi bir seye sikarken takozsuz yakalanirsa tufeginiz gider.Yeni aldigim tufek pazartesi kargoyla elime ulasti.Hafta ici isten dolayi deneyemedim.Hafta sonu sikarken gelip tufegi musadere ettiler.Faturayi gosterdim boyle boyle yeni aldim denemesini yapiyorum diye.Yok anlatamadim.Ruhsata bile isletemeden gitti.Takozsuz sadece poligonda kullanabilirsiniz.Veya gelen vatandasin vicdanina kalmis artik.
geçmiş olsun.
  • Beretta A303
  • Beretta 92FS
  • Stoeger ST9-SC
1979 - İstanbul

The following users thanked this post: Oğuz ÇİLOĞLU

Çevrimdışı Oğuz ÇİLOĞLU

• *
« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2017, 12:16:19 »
Bende arada otamatik kullanıyorum ama genede avcının tüfeği poze yada çifte hem daha az fişek harcanıyor hemde hayvanada bir şanş tanınıyor tadında yapmak lazım bu işi
1971 - İstanbul

Çevrimdışı Volkan KÖYDEMİR

• Onursal Üyemiz
« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2017, 21:39:16 »
Bu konuya hukukçu gözüyle bakabilecek birisine danışabiliyorsanız danışın isterseniz. Bildiğim kadarıyla sadece takozsuz tüfekle "avlanmak" yasaktır. Siz av yapmıyordunuz, elinizde av yok, avlandığınızı gösteren bir şey yoksa (mesela ateş ederken aracınızın yakınındaysanız) ve tüfeğiniz daha ruhsata bile işlenmemiş olduğuna göre takozsuz avlanma suçu ispatlanamaz, bence. Kanunda cezası yazmayan bir bir şeye de ceza kesilemez. Bölgenizde poligon var mı, yakınlarda mı, poligon eğer varsa, takozsuz atış yapmaya müsade ediyor mu? Alınan bir y.oto tüfeğin hatası olup olmadığı hangi yolla anlaşılır?

Şimdi siz avcısınız ama bu tüfeklere sahip olmak için avcılık belgesi gerekli değil. Yani avcı olmayabilirdiniz ve poligonu olmayan bir yerde doldurup boşaltmak isteyebilirdiniz. Yahut poligon izin vermeyebilir. Hatta poligonsuz atış izni yoksa, poligonsuz kentlerde avcı olmayana tüfek bile satılmaması gerekir.

Kısacası bence burada size yapılana itiraz etmek için epey sebep var ama bunların hukuki dayanağı olup olmadığını bilmiyorum. Eğer tüfeğinizi geri almayı başarabilirseniz başkaları için de emsal dava sonucu olabilir. Geçmiş olsun.
1968
Dünya, kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.  Albert Einstein.

Çevrimdışı Oğuz ÇİLOĞLU

• *
« Yanıtla #9 : 28 Şubat 2017, 10:47:33 »
Bu konuya hukukçu gözüyle bakabilecek birisine danışabiliyorsanız danışın isterseniz. Bildiğim kadarıyla sadece takozsuz tüfekle "avlanmak" yasaktır. Siz av yapmıyordunuz, elinizde av yok, avlandığınızı gösteren bir şey yoksa (mesela ateş ederken aracınızın yakınındaysanız) ve tüfeğiniz daha ruhsata bile işlenmemiş olduğuna göre takozsuz avlanma suçu ispatlanamaz, bence. Kanunda cezası yazmayan bir bir şeye de ceza kesilemez. Bölgenizde poligon var mı, yakınlarda mı, poligon eğer varsa, takozsuz atış yapmaya müsade ediyor mu? Alınan bir y.oto tüfeğin hatası olup olmadığı hangi yolla anlaşılır?

Şimdi siz avcısınız ama bu tüfeklere sahip olmak için avcılık belgesi gerekli değil. Yani avcı olmayabilirdiniz ve poligonu olmayan bir yerde doldurup boşaltmak isteyebilirdiniz. Yahut poligon izin vermeyebilir. Hatta poligonsuz atış izni yoksa, poligonsuz kentlerde avcı olmayana tüfek bile satılmaması gerekir.

Kısacası bence burada size yapılana itiraz etmek için epey sebep var ama bunların hukuki dayanağı olup olmadığını bilmiyorum. Eğer tüfeğinizi geri almayı başarabilirseniz başkaları için de emsal dava sonucu olabilir. Geçmiş olsun.
Her hangi bir uygulamada dahi araç içindeki kontrol edildiğinde takoza bakıpta bulamazlarsa sıkıntı olaya sadece arazi olarak bakmayalım
1971 - İstanbul

• *
« Yanıtla #10 : 28 Şubat 2017, 11:56:11 »

Burada poligon yok sivil halk icin.Bir tane var asker polisler icin ona da bizi almiyolar.Zaten etrafi kontrol ettiler av vurmusmuyum diye bulamadilar dogal olarak  avla isim pek yok o anda sadece tufegi ilk heves deneyecektim.Arabanin 5 metre uzagindaydim.Birden pikapla yanastilar islem yaptilar.Ayrica zaten icinden 3 tane tek kursun cikardi kendi eliyle bunlqr sende kaliyor dedi.Yani toplamda 3 fisek.Takoz olsada 3 tane olacakti zaten.Bana da dediler ki tutanaga imza at yarin(pazartesi) 300 tl ceza odedikten sonra tufegini alacaksin tamam dedim ben de.Ertesi gunu sube muduruyle gorustum.800 lira ceza tufek de kamu malina gecmis.Dedim arkadaslar 300 tl ceza verdikten sonra tufegi alabilecegimi soyleyerek bana tutanaga imza attirdilar.Piskin piskin bana dedi ki onlar arazide kavga cikmasin diye bilerek oyle soyluyorlar dedi.Dedim pes kamu gorevini icra ettigi sirada vatandasa hile hurdayla imza attirip islerini iyice saglam kaziga bagliyorlar.Tamam benim hatam gerçekten de takoz yoktu ama yalan neden soyluyorlar.tabi ozamanlar takozsuz tufek bulundurmanin cezasi oldugunu biliyordum fakat tufegin kamu malina gecirildigini yasayarak ogrendim.Avcilik belgesini de bu olaydan sonra aldim avla cok isim yok.Benimki tenekeye sikip hafta sonu zaman gecirmek.Belgeyi aldiktan sonra genelde karga vurdum.Oyle dag bayir gezmeyi sevmiyorum fazla.Yoksa keklik kayniyor burasi.Millet arabanin icinden pencereyi acip vuruyor,yollara tasiyor.
Mahkemeye verdim fakat tutanaga imza attigim icin onlarin sozune inanip avukat pek ihtimal vermedi kazanacagima.Bekliyoruz bakalim.

Ayrica tutanagin diger kopyasini da vermediler emniyete haber vermeye gittim.Dedim boyle boyle
Ruhsata isletemeden gitti.Dediler tutanagi getir dedim tutanak vermediler bana onlar da sasirdi nasil vermezler diye.Sonra tekrar milli parklara gidip emniyet tutanagi istiyor dedikten sonra olaydan 4 gun gectikten sonra tutanagi bana verdiler.Kisacasi bende hata var tamam da bunlar da yaptigi isi pek bilmiyorlar ve sahtekar olanları bana denk geldi iste.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2017, 12:14:07 Gönderen: Mehmet Alper YAZAR »
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan

Çevrimdışı Mehmet USTATÜRK

• *
  • AVCILIK AVCI SAYFASI
« Yanıtla #11 : 28 Şubat 2017, 12:37:50 »
Geçmiş olsun Alper Bey, benzer bir olayın farklı versiyonunu bir arkadaştan dinledim. milli parklar ekibi arkadaşa ava yasak sahada avlanıyor diye para cezası kesiyor, parayıda elden alıp tutanak,makbuz hiçbirşey vermeden yoluna devam ediyorlar. Arkadaşta o an olayın anlık sıcaklığı ve ilk defa başına böyle birşey gelmesi nedeniyle kuşkulanmıyor,fakat bir kaç gün sonra kafasına dank ediyor ve şube müdürlüğüne gidip makbuzu istediğinde kimsenin böyle bir cezadan haberi olmadığını görüyor, onada tutanak ve makbuzu bir kaç gün sonra hazırlayıp veriyorlar. Maalesef yasalar açık, dağda taşta trap atsanız bile denk gelirse cezayı yiyebilirsiniz, bunun net bir ayrımı yok , sezon kapandı ara sıra trap atmaya giderim bundan sonra , ve denk gelirlersede 350 TL cezayı yerim.Böyle olaylarda mutlaka birşekilde yazılı belgeyi anında almak, gerekirsede ekiple birlikte ilgili şube müdürlüğüne gitmek gerekiyor sanırım.
  • Kral Tundra
1986 - Kocaeli

• *
« Yanıtla #12 : 28 Şubat 2017, 14:13:04 »
Geçmiş olsun Alper Bey, benzer bir olayın farklı versiyonunu bir arkadaştan dinledim. milli parklar ekibi arkadaşa ava yasak sahada avlanıyor diye para cezası kesiyor, parayıda elden alıp tutanak,makbuz hiçbirşey vermeden yoluna devam ediyorlar. Arkadaşta o an olayın anlık sıcaklığı ve ilk defa başına böyle birşey gelmesi nedeniyle kuşkulanmıyor,fakat bir kaç gün sonra kafasına dank ediyor ve şube müdürlüğüne gidip makbuzu istediğinde kimsenin böyle bir cezadan haberi olmadığını görüyor, onada tutanak ve makbuzu bir kaç gün sonra hazırlayıp veriyorlar. Maalesef yasalar açık, dağda taşta trap atsanız bile denk gelirse cezayı yiyebilirsiniz, bunun net bir ayrımı yok , sezon kapandı ara sıra trap atmaya giderim bundan sonra , ve denk gelirlersede 350 TL cezayı yerim.Böyle olaylarda mutlaka birşekilde yazılı belgeyi anında almak, gerekirsede ekiple birlikte ilgili şube müdürlüğüne gitmek gerekiyor sanırım.
Aynen benim bu konudaki acemiligime denk geldi fakat insiyatif kullanmadilar.Ben kendimden ornek vereyim.Kendim aile hekimiyim.70 yasinda zor bela yuruyen amcanin cocuklari onun biten ilaclarini yazdirmaya geliyor.Normalde benim hastayi gormeden ilac yazmamam lazim.Simdi zor bela yerinden kalkan adami zorla yanima mi getirteyim yaziyorum.Bu da ayni adama faturayi gosteiyorum.Arabayi cevreyi ariyor bisey bulamiyor av yok.yolun kenari zaten.Ama acimiyor iste.
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan

• *
« Yanıtla #13 : 28 Şubat 2017, 14:16:33 »
Bir de su an poligon harici her yerde sikmak yasak cunku av donemi kapali oldugu icin arazide tufek kilifinda degilse bile seni av yapiyormus gibi kabul ediyor.
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #14 : 28 Şubat 2017, 17:18:24 »
Normalde böyle bir yasak yok. (OHAL dönemini ve OHAL kapsamında illere göre farklı farklı alınabilen valilik kararlarını hariç tutuyorum.) Yani böyle bir yasak anlamına gelebilecek herhangi bir ifade, ne herhangi bir yasada/kanunda var, ne bu yasaların içeriğiyle ilgili açıklayıcı yönetmeliklerin herhangi birinde var, ne de bu yönetmeliklerin uygulanmasıyla ilgili açıklayıcı genelgelerin herhangi birinde var. Poligon harici silah atılması yasak değil. Silah atılmasıyla ilgili kısıtlama hakkında, mevzuat metninin ilgili kısmı şu şekilde geçiyor: "meskun bir mahalde veya civarında ya da umuma mahsus yol üzerinde veya bu yola doğru silah atılması...."

Eğer böyle bir yasak olsaydı, bu sitede de yüzlercesi paylaşılan tüfek denemelerini yapanlar suç işlemiş ve bu denemelerini sitemizde yayımlayarak da kendilerini ihbar etmiş olurlardı. (Bu denemelerin çok büyük çoğunluğu poligonda yapılmıyor.)

Bununla birlikte, yarı otomatik ve pompalı yivsiz tüfeklerdeki fişek yatağı kapasite sınırlandırması ve takoz uygulaması mecburiyeti, her ne kadar "avlanma" kapsamında da olsa, yani meskun mahal dışında yapılan sportif atışları, deneme atışlarını ve poligon atışlarını kapsamasa da,  mevzuatı uygulayanlar tarafından en kolay (tabiri caizse) suistimal edilebilecek uygulama. Ne olursa olsun, nerede olunursa olunsun, takozu tüfekten çıkarmamak en iyisi bence.

Bu arada, ek bir bilgi olarak şunu da belirteyim: Yarı otomatik ve pompalı yivsiz tüfeklerdeki 2+1 sınırlandırması sadece bizde yok, dünyanın bir çok ülkesinde bu sınırlandırma uygulanıyor. Ama en sağlamını İngiltere (aslında Birleşik Krallık, UK) ve Almanya uyguluyor. İngiltere ve Almanya'da, takoz uygulaması da yasak. Tüfek kendinden 2+1 olmak zorunda. Yani normal fişek kapasitesi 2+1 olmayan yivsiz tüfekleri ne kullandırıyorlar, ne de ülkelerine (ithalat yoluyla) bu tüfeklerin girişine izin veriyorlar. 

Bir de su an poligon harici her yerde sikmak yasak cunku av donemi kapali oldugu icin arazide tufek kilifinda degilse bile seni av yapiyormus gibi kabul ediyor.
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

Çevrimiçi İbrahim AYSU

• yönetici
« Yanıtla #15 : 28 Şubat 2017, 17:38:27 »
Şişe kırarken yakalarlarsa, tüfeğe el konulmasa da, Çevrenin Kasten ve Taksirle Kirletilmesi Suçu - TCK 181,182'den işlem uygulayabilirler :)

mak kararları avda geçerlidir.
av sezonu dışında trap atarken şişe kırarken tüfeğin takozunu bakıp alamazlar ,
meskun mahalde atarsan takozlu takozsuz y.oto ,çifte veya  poze her türlü alırlar
  • Merkel Custom Made Sidelock Ejector SxS
  • Blaser F3 Game Competition O/U
  • Pieper Bayard Belgium SxS
  • Browning Maxus Carbon Fiber SemiAuto
1978 - Istanbul

• *
« Yanıtla #16 : 28 Şubat 2017, 18:19:28 »
Normalde böyle bir yasak yok. (OHAL dönemini ve OHAL kapsamında illere göre farklı farklı alınabilen valilik kararlarını hariç tutuyorum.) Yani böyle bir yasak anlamına gelebilecek herhangi bir ifade, ne herhangi bir yasada/kanunda var, ne bu yasaların içeriğiyle ilgili açıklayıcı yönetmeliklerin herhangi birinde var, ne de bu yönetmeliklerin uygulanmasıyla ilgili açıklayıcı genelgelerin herhangi birinde var. Poligon harici silah atılması yasak değil. Silah atılmasıyla ilgili kısıtlama hakkında, mevzuat metninin ilgili kısmı şu şekilde geçiyor: "meskun bir mahalde veya civarında ya da umuma mahsus yol üzerinde veya bu yola doğru silah atılması...."

Eğer böyle bir yasak olsaydı, bu sitede de yüzlercesi paylaşılan tüfek denemelerini yapanlar suç işlemiş ve bu denemelerini sitemizde yayımlayarak da kendilerini ihbar etmiş olurlardı. (Bu denemelerin çok büyük çoğunluğu poligonda yapılmıyor.)

Bununla birlikte, yarı otomatik ve pompalı yivsiz tüfeklerdeki fişek yatağı kapasite sınırlandırması ve takoz uygulaması mecburiyeti, her ne kadar "avlanma" kapsamında da olsa, yani meskun mahal dışında yapılan sportif atışları, deneme atışlarını ve poligon atışlarını kapsamasa da,  mevzuatı uygulayanlar tarafından en kolay (tabiri caizse) suistimal edilebilecek uygulama. Ne olursa olsun, nerede olunursa olunsun, takozu tüfekten çıkarmamak en iyisi bence.

Bu arada, ek bir bilgi olarak şunu da belirteyim: Yarı otomatik ve pompalı yivsiz tüfeklerdeki 2+1 sınırlandırması sadece bizde yok, dünyanın bir çok ülkesinde bu sınırlandırma uygulanıyor. Ama en sağlamını İngiltere (aslında Birleşik Krallık, UK) ve Almanya uyguluyor. İngiltere ve Almanya'da, takoz uygulaması da yasak. Tüfek kendinden 2+1 olmak zorunda. Yani normal fişek kapasitesi 2+1 olmayan yivsiz tüfekleri ne kullandırıyorlar, ne de ülkelerine (ithalat yoluyla) bu tüfeklerin girişine izin veriyorlar.
Valla ben Erzincan'dayim suan buranin milli parklar sube muduruyle direk gorustum.Onun bana soyledigi avcilik belgen yoksa; var ya da o an kotan yok; veya av donemi degilse tufegi arazide kullanamazsin.Tufek kilifinda degilse biz o vatandasi yasalar geregi av yapiyor kabul ediyoruz diyor.Belki de bu Erzincan'a has bir durum bilemiyorum cunku burada meskun mahal disi her yer avlak sahasi olarak geciyor.Kisacasi buradaki ormancilarin anlayisina gore avcilik belgen yoksa ruhsatin olsa bile tufegi arazide kullanamazsin.Ha diyeceksiniz ne halta yariyor ozaman? Arabada tasimaya. Arazideyken sadece kilifinda ve bos bir sekilde tasiyabilirsin diyolar.Takoz meselesinde haklilar zaten o benim hatam.Fakat sizin de dediginiz gibi poligon haricinde tufek atisi olan bir cok video var hem forumda hem internette.O insanlar bu anlayisa gore en azindan bizim burdaki ormancilara gore suc isliyorlar.Ben su an av sezonu kapandi atis icin en ucra arazilere gidiyorum yine bi yerden basima peydah olmasinlar diye.Suc isliyorum bu anlayisa gore acik acik soyluyorum.Boyle sacma sapan niyet okuyan anlayis olmaz.Gecen grupman testi yapiyorum korkudan alelacele yaptim tufegi arabaya koydum.Anlatacak cok sey var.Kirsal alanda silah sesi duyup adamin arabasini arayip tufegi inceledikten sonra bu tufek barut kokuyor(yani sen attin) diye ceza yazmaya kalkistiklarini biliyorum.Ha sonradan hastanelik oldular orasi ayri.Bana da sadece takozdan ceza kesmediler zaten.Takozdan 260 tl +tufegin musadere edilmesi ve  avcilik belgem yok diye (av yapmiyorum ama onlarin anlayisina gore tufek kilifindan ciktiysa av baslamistir) de 500 kusur lira ceza yazdilar.Mudurun kendisi de soyledi bana hocam sende avci tipi yok zaten arkadaslar aramis av hayvani da bulamamis ama yasal olarak tufegi arazide avcilik belgen olmadan kullanamazsin dedi.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2017, 18:22:53 Gönderen: Mehmet Alper YAZAR »
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan

• *
« Yanıtla #17 : 28 Şubat 2017, 18:32:10 »
Ayrica ibrahim bey buradakiler okadar kalin kafali ki adam muhendis.Uluslar arasi kabul edilen takoz mevsusunda aynen kursta sunu soyledi.Bu yasayi hazirlayanlar tufekten ve avciliktan cok anlamadiklari icin hazneye 2 fisek kuralini getirmisler ama otomatikler veya pompalilarda namlunun agzina da bir tane verilebilecegini hesaba katmamislar.(yani toplamda 3 fisek atilabilecegini kanunu hazirlayan bakanlik gorevlileri idrak edememis)Yoksa otomatiklerin de toplamda 2 fisek atmasi gerekiyormus.Yani bir nevi yasadaki aciktan faydalaniyormus avcilar.Kanunda degisiklik oldugu zaman duzeltirler diye de ekliyor.Benim bildigim uluslararasi kabul edilen bir kural sizin de dediginiz gibi.
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan

• *
« Yanıtla #18 : 28 Şubat 2017, 18:43:47 »
Cok uzattim kusura bakmayin  ama soylemeden de edemeyecegim.Bundan cok degil 10 gun once burada bir ilcenin kaymakamina ceza yazmaya kalkıyorlar. Kaymakam ohal yetkisini de kullanarak bunlari jandarmaya paket ettiriyor.Bellerindeki silaha kadar el koyup o gun iceri attiriyor.Ertesi gun bu ormancilarin muduru valiye sikayete gidiyor kaymakami acikcasi ortalik baya karisiyor.Tabi ceza kesildi mi bilemiyorum ama pek de ihtimal vermiyorum.Burasi kucuk sehir olan bitenden herkesin haberi oluyor 2 3 gun icinde.Istanbulun kucuk bir semti kadar nufus var.Demek istedigim eger o kaymakama ceza yazilmadiysa bunlarin da boyle adaletin de Allah belasini versin.Borulari bize otuyor.
  • Cesa Favorit 1800
  • Özkanlar FX-19
1990 Erzincan