Gönderen Konu: Süphan Neden Ava Yasak!?  (Okunma sayısı 1163 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aslan POLAT

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Süphan Neden Ava Yasak!?
« : 06 Mart 2017, 13:14:56 »
      Süphan Dağı yaklaşık 20 yıldır ava yasak. Çünkü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası. Burada korunan  yaban hayvanı da çengel boynuzlu yaban keçisi.. YHGS sınırları içinde bütün avcılık faaliyetleri yasak bildiğininiz gibi. Bunlar kağıt üzerinde olan şeyler tabii..
      Gerçekte ise burada her türlü avcılığın yapıldığı.. İşin en acıklı yanı da buranın YHGS statüsüne alınmasına sebep olan Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin artık bu dağda yaşamıyor olması!!! Öyle bir korumuşlar, öyle bir geliştirmişler ki; korudukları hayvanın soyu tükenmiş koca dağda..

Tebrik etmek lazım!!!
Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.

The following users thanked this post: Hüseyin BAŞARIR, Selim UYGUN

Çevrimdışı Aslan POLAT

• *
  • AVLAKFORUM.COM AVCI FORUMU
Ynt: Süphan Neden Ava Yasak!?
« Yanıtla #1 : 06 Mart 2017, 14:43:04 »
     İbrahim Bey konuyu buraya taşımış. Ben konuyu bölgesel bir konu gördüğüm için Bölge Avcıları kısmına açmıştım.

Bölge Avcıları kısmında sadece av resimleri ve av maceraları paylaşılıyorsa ona bir şey diyemem. Benim anladığım o bölgeyi ilgilendiren diğer konularda paylaşılmalı. Eğer bu şekildeyse konuyu geri yerine koymak lazım diye düşünüyorum. Çünkü burada bahsi geçen konu birinci olarak Doğu Anadolu Bölgesi avcılarını ilgilendiriyor. Sadece YHGS konusu geçmesi konuyu buraya dahil etmez kanaatindeyim.

Tabii bu konu sayın yöneticilerin tasarrufundadır. Ben fikrimi belirttim. Karar yönetimin
Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #2 : 09 Mart 2017, 11:03:05 »
      Süphan Dağı yaklaşık 20 yıldır ava yasak. Çünkü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası. Burada korunan  yaban hayvanı da çengel boynuzlu yaban keçisi.. YHGS sınırları içinde bütün avcılık faaliyetleri yasak bildiğininiz gibi. Bunlar kağıt üzerinde olan şeyler tabii..
      Gerçekte ise burada her türlü avcılığın yapıldığı.. İşin en acıklı yanı da buranın YHGS statüsüne alınmasına sebep olan Çengel Boynuzlu Dağ Keçisinin artık bu dağda yaşamıyor olması!!! Öyle bir korumuşlar, öyle bir geliştirmişler ki; korudukları hayvanın soyu tükenmiş koca dağda..

Tebrik etmek lazım!!!

Keşke bu durum sadece Süphan'da olsa, sadece çengel boynuz tükenmiş olsa... Doğunun bütün dağlarında yaşayan Doğu yaban koyunu da tükendi. Yaban keçiside çoğu yerde yok oldu. Kaplan, pars nesli tükendi.. Bitlis, Bingöl, Tunceli ormanlarında yaşayan geyikler nerde... Ovaları dolduran toy sürülerinden kaç fert kaldı..

'Tebrik etmek lazım' değil de başka bir etmek lazım!!!

1980-Antalya

Çevrimdışı Hüseyin BAŞARIR

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #3 : 22 Mart 2017, 12:15:37 »
     İbrahim Bey konuyu buraya taşımış. Ben konuyu bölgesel bir konu gördüğüm için Bölge Avcıları kısmına açmıştım.

Bölge Avcıları kısmında sadece av resimleri ve av maceraları paylaşılıyorsa ona bir şey diyemem. Benim anladığım o bölgeyi ilgilendiren diğer konularda paylaşılmalı. Eğer bu şekildeyse konuyu geri yerine koymak lazım diye düşünüyorum. Çünkü burada bahsi geçen konu birinci olarak Doğu Anadolu Bölgesi avcılarını ilgilendiriyor. Sadece YHGS konusu geçmesi konuyu buraya dahil etmez kanaatindeyim.

Tabii bu konu sayın yöneticilerin tasarrufundadır. Ben fikrimi belirttim. Karar yönetimin

Bence de konunun yeri 'Doğu Anadolu Bölgesi Avcıları'  bölümü olmalı. Ama dediğin gibi, karar yönetimin.
1980-Antalya