Gönderen Konu: avcılık dediğin eşşiz bir sevda tarifsiz bir tutku..  (Okunma sayısı 3606 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet DİKTABAN

• *
slm değerli avlak dostlarım.   
avcılık dediğim gibi başlı başına tarifsiz bir sevda böyle büyük bir sevda yaşanırkende engellerle karşılaşmamak mümkün değil sanırım...
değerli dostlarım bir düşünün..
avlanabilmek için ne tür fedakarlıklar yaptığımızı av sezonu geldiğinde bazen ailemizden daha çok vakit ayırdığımız uğraşımızdır bizim avcılığımız...
dün memleketim balıkesirden çorluya dönüş yaptım 15 gün de olsa memleket hasretimi dindirdim.
fakat orada karşılaştığım manzara ile şok oldum bir çok arkadaşımın belgelerini iptal ettirdiklerini öğrendim
avlanma belgelerinin iptali nin devam edeceği aşikar bende bu konu da karar verme aşamasındayım...
beldemiz sarıköy de sulak alanlarda avlanan arkadaşlarımın avlanma bedellerini yatırdıkları halde avlanamamaları sanaırım böyle bir kararı almakta etkili olmuştur.
beldemizin tek ördek avı yapılabilen bölgesi tahirova dır bu bölgede avcılığa yasaklanmıştır
bu bölgenin haricinde uçar avı yapa bilecekleri başka bir av sahası yoktur benim bildiğim 3 yıldır bu bölge yasak sanırım artık kolay kolay da serbest olmıycak..
beldemiz avcılık kulübü 400 üyeden oluşan nacizane bir kulüp maalesefki yönetimde buna çare bulamadı.
bu durum da avlanamadığı halde bu parayı yatırmak sanırım mantık dışı
şimdi yetki mercii arkadaşlar şöyle bir düşünsün bu durumda kim ne kaybetti.
belgeli avcılar gitti geliyor bohçacılar bumu yani vallahi helal olsun büyük bir başarı emeği geçen leri tebrik ederim.... saygılarımla....
Mehmet DİKTABAN
1973-Balıkesir

Çevrimdışı Yakup ŞENTÜRK

• Müdavim Üyemiz
  • Zaman bir olma zamanı bizim için...
Ynt: avcılık dediğin eşşiz bir sevda tarifsiz bir tutku..
« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2009, 20:03:31 »
Saltanat kurmuş adamlar, astığım astık kestiğim kestik mantığındalar. Belge iptali de yapsak, mahkemelere de taşınsak pek değişen bir şey olmuyor maalesef. Adalat sisteminin yoğunluğu, kendimizi tam ve doğru ifade edemeyişimiz, kanun ve yönetmeliklerin avcılığı yeteri kadar düzenleyememesi Türk Avcılık Sistemi'ni olumsuz etkilemektedir.

Bir de bu sayılan sebeplere iş bilmez yöneticileri de koyunca avcılık türlü yemeğine dönüşüyor. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın çevre ve ormanla ilgili yaptıkları ne kadar yeterlidir tartışılır, hele çevre ile ilgili yönetmelikler göz önüne alındığında ne kadar uzak kaldıkları aşikardır.

Bir an evvel avlaklarınızı doya doya kullanmanız temennisiyle.
Yakup ŞENTÜRK
A Rh + 1977 ANKARA
Ankara Gölbaşı

Çevrimdışı Ümit TUNÇ

• *
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2009, 04:14:22 »
Başkanım bu mevzuatların nasıl olması gerektiğini anlamak çok zor. Yasak koymak bir, denetlememek iki, diğer tarafta avcı haklı nerede avlanacak, ee avlanmak isteriz ama 400 avcı bir av gününde 400 tavşan yada 800 keklik yada 4000 bıldırcın avlamak ister (nizami av yapacağız dersek). EE avcılıkta sürekli popülaritesi artan bi spor (bizim için tutku). Gelecek için ne düşünüyorsunuz, bu işin sürekliliği için ne düşünüyorsunuz? doğa bu talebi daha ne kadar karşılar? (BU genel Anlamda bir sorudur, yasak bölgeyi kapsam dışı düşündüm)

teşekkürler.
Ümit TUNÇ
1977 TEKİRDAĞ

Çevrimdışı Arif KAŞLIOĞLU

• *
  • (0532 452 78 44) 0Rh+ ORTAKENT/BODRUM
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2009, 06:47:17 »
bizim için tutku...anlatılmaz bir sevk...doğa sporu ...köpeklerinle gecirdiğin gün ...

BİR LAFA BAKARIM LAF MI DİYE,BİRDE SÖYLEYENE BAKARIM "ADAM MI DİYE"

Çevrimdışı Sebahattin ÖZTÜRK

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #4 : 31 Aralık 2009, 08:22:10 »
bizim için tutku...anlatılmaz bir sevk...doğa sporu ...köpeklerinle gecirdiğin gün ...
Arif kardaş iki cümleyle net açıklamış,KATILIYORUM
Sebahattin ÖZTÜRK
1955  ANKARA

Çevrimdışı Fazlı BOZ

• Müdavim Üyemiz
« Yanıtla #5 : 31 Aralık 2009, 09:27:29 »
Sevgili Dostlar bilinçli avcılık başka,bilinçsiz avcılıkta daha bir bambaşka.
Evet doğa kendiliğindende olsa dengeyi sağlıyor ama.Doğanın kontrollü dengeyi sağlamasında da en etken olan biz avcılar.
Bilerek bilinçli yapılan avlar sonucunda avın biteceğine kani deyilim.
Ancak bilinçsiz olarak yapılan,daha çok ticarete döüştürülmeye uğraşılan avlamalar sonucunda elbette av hayvanlarımızda belli bir ölçüde azalma olacağı gibi,devam etmesi,kontrolerin sağlanamaması sonucundada nesillerinin tükenmesi sözkonusu.
Kuşların yazın yumurtalarının toplanması,yumurtadan yeni çıkan civcivlerin toplanıp satılması,tavşanlarda göçenlerin bile açımasızca katledilmesi,toplanıp satılması gibi.
Bu gibi durumlara devletimizin önlem alması gerektiği gibi,Biz avcılarında büyük sorumlulukları vardır ve yerinede getirmeliyiz sanırım.
Ava çok avcının çıkması demek avın yok edilmesi anlamına gelmemeli.Düşünün haftanın her günü av yapıldığı zamanları.Doğa ne katbetmiştiki.

Önemli olan bilinçlenmek,bilerek av yapmak,av yaparkende doğada gözlemlemeyi gözden kaçırmamak.

Sevgili Dostlar yine çare biz avcılarda.

Elbette kanun uygulayıcılarında zaman zanmanda olsa yanlışlıklar olabiliyor.Görevliler görevleriniz gereği gibi yapmayabiliyorlar.İkna ve ikaz biz avcılara düşüyor.BIKMADAN,USANMADAN DOĞRULARI ANŞLATMAYA ÇALIŞALIM.KANUNİ YOLLARDAN HAKKIMIZI ARAMAYI SONUNA KADAR SÜRDÜRELİM.PES EDERSEK DAHA ÇOK SIZLANIR ŞİKAYETLERDE BULUNURUZ.
ÖNCE BİR VE BERABER OLAYI BAŞARABİLMEK,ONDAN SONRA HAKLARIMIZI ARAMAYA,DOĞAMIZI KORUMAYA DEVAM.
AVINA AVCISINA VE DE DOĞASINA SAHİP ÇIKAN DOSTLARA SELAM OLSUN.
Fazlı BOZ
1949 Eynesil GİRESUN