Gönderen Konu: Kalça kemiği çıkığı olabilir mi?  (Okunma sayısı 3556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı T.Uğur ÖZCAN

• *
Kalça kemiği çıkığı olabilir mi?
« : 19 Nisan 2010, 23:42:41 »
        Özgür Bey Selamlar!!! 7 Aylık pointerim var bir aydır bende koşarken ayaklarını biraz yana doğru atıyor düşüncesyle kalça kemiği çıkığı olabilir diyerek röntgen cektirdim. Bir tanesi olması gerektiği gibi fakat birinde tamda belli olmayan eklem düzleşmesi var ama belli belirsizmiş % 100 teşhis konmadı ama ben endişeleniyorum,köpeğimi çok seviyorum canvit ve fosfor takviyesi kullanıyoruz mamayıda değiştirdim royal canin selection yerine hills aldım daha kuvvetli bir mama olduğu için. acaba iyi beslenemediği için mi böyle bir sorun olmuştur, ve tamamen iyileşir mi bir buçuk ay sonra tekrar röntgen çekilecek sizin önerebileçeğiniz bir yöntem var mı ?ne yapmalıyım beni bilgilendirebilir ve bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim!!!

Tevfik Uğur ÖZCAN
1975-Eskişehir

Çevrimdışı Vet.Hekim Kaya GİRAY

• *
Ynt: Kalça kemiği çıkığı olabilir mi?
« Yanıtla #1 : 21 Nisan 2010, 00:49:37 »
uğur bey filimleri ve köpeğinizi görmeden bir şey söylemek zor ama sizin tarifinize göre olay genetik bir probleme benziyor orda olayı takip eden meslektaşlarımın tavsiye ettikleri tedaviye devam edin
Kaya GİRAY(Veteriner Hekim)
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

Çevrimdışı T.Uğur ÖZCAN

• *
« Yanıtla #2 : 21 Nisan 2010, 09:07:38 »
   Kaya bey!
   anne ve baba da böyle bir problem yok, ben de acaba diye araştırdım ama bir sorun yok.Kıf kayıtlı onlarda, duruşta da bir problem görünmüyor tabi benim anladığım kadarıyla biraz araştırdığım için kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan kemik eğriliği var mı diye de bakıyorum ama ayak basışları hareketsiz iken düzgün içe döğru eğrilik yok resimde atmaya calışayım...
resim eklemede bir sorun var galiba atamadım ama...
   Bir de genetik derken yana doğru basma şşekli mi genetik olabilir özür dilerim ama anlayamadım,,

Tevfik Uğur ÖZCAN
1975-Eskişehir

Çevrimdışı Berk KEMİK

• Free Üye
  • *
  • Tavşancı
« Yanıtla #3 : 21 Nisan 2010, 09:19:05 »
Köpeğinizi tel örgü içinde bakıyorsanız ve köpeğiniz 2 ayağının üstüne dikiliyorsa arka ayaklardaki açıklık ondan kaynaklı olabilir.En iyi yorumu hocamız yapacaktır . Saygılar ...
Berk KEMİK       
1990       BARTIN
0534 863 15 32

Çevrimdışı T.Uğur ÖZCAN

• *
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2010, 09:26:09 »
        Resimleri forumdan atamadığım için meil adresinize attım, incelerseniz sevinirim...

Tevfik Uğur ÖZCAN
1975-Eskişehir

Çevrimdışı T.Uğur ÖZCAN

• *
« Yanıtla #5 : 21 Nisan 2010, 09:31:02 »
  Berk bey ilginiz için teşekkür ederim,
  onu da araştırdım ama tele sürekli ardılmak dediğimiz tabir yüzünden arka ayaklarında aşırı gelişme sorunu yok tel kafes ama o alışkanlığı yok mesela benim üstüme de atlamasına hiç izin vermediğim için o alışkanlığı kazandırdım...

Tevfik Uğur ÖZCAN
1975-Eskişehir

• *
« Yanıtla #6 : 21 Nisan 2010, 09:50:50 »
 uğur bey öncelikle problemin genetik olması için anne veya babada olmasına gerek yok eğer çekinik genler tarafındn taşınan bişr kusursa anne ve babada  görülmeyebilir ve yavrularda çıkar ü
  kalsiyum konusuna gelirsek yavru köpeklerde kalsiyum ve vitamin-d eksikliğine bağlı olarak raşitizm şekillenir bu durumun tedavisi mümkün ve basittir
   bana resimlerini [email protected] dan yollarsanız bir bakıp değerlendirim . ama sizden ricam yinede bulunduğununz yerde bir veteriner hekime müracat edin çünkü hastayı tam muayene etmeden tedavi yapamayız 
    saygılar tekrar geçmiş olsun
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

Çevrimdışı T.Uğur ÖZCAN

• *
« Yanıtla #7 : 21 Nisan 2010, 10:07:17 »
   Canvit ve fosfor takviyesini veterinerim verdiği için kullanıyorum,yani onun önerdiği tedavi şeklini harfiyen yerine getiriyorum.
 sizden bilgi istememdeki sebeb pointer ırkı ve av köpekleri konusunda forumdaki sizler bilgili ve bu konularda daha teçrübelisiniz,
 veterinerime sizden alternatif bir yontem gelirse ve atladığımız bir şey varsa onu önermek içindi... resimleri o adrese attım...

Tevfik Uğur ÖZCAN
1975-Eskişehir

• *
« Yanıtla #8 : 21 Nisan 2010, 10:19:47 »
 uğur bey hekim arkadaşın canvit vermesi benim aklıma açıkçası kalça displazisini getirdi kitabi bilgi olarak evet setter ve pointerlerde bu probleme yatkın ancak pratikte benim başıma hiç gelmedi o sebeple sizden köpeğin resimlerini istedim
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

• *
« Yanıtla #9 : 21 Nisan 2010, 14:15:44 »
uğur bey fotğrafları inceledim belli olan pek bir şey yok meslektaşımın tavsiye ettiği tedaviye devam edin ve bu arada da köpeğinizin durumunu takip edin
  geçmiş olsun
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350

Çevrimdışı T.Uğur ÖZCAN

• *
« Yanıtla #10 : 21 Nisan 2010, 21:23:39 »
Tekrar teşekkür ederim,,
Size daha önce de bahsettiğim gibi duruşta ve yürüyüşünde bir farklılık yok normal, hareketini kısıtlayan ve aksayan bir durumda yok sabahtan akşama yorulmadan koşabilecek bir enerjisi de var,beni daha önce bu tür bir rahatsızlığı olan bir vaka görmemek ve bu rahatsızlığın boyutunu bilmemek endişelendirdi, hiç öğle bir video ve fotoğraf ta bulamadım epey araştırmama rağmen,köpeği insanın hayatının bir parçası oluyor çok kısa bir zaman da insan da ister istemez merak ve endişe de duyuyor. Ben yapılan tedavi sonrası bir problem kalmayacak diye düşünüyorum, ama söylemem gereken bir şey var ki tüm okuyanlara tavsiyem ilk 4 ay köpek gelişiminde çok önemli bu dönemde beslenmesine çok dikkat edilmeli kesinlikle de kuvvetli mama verilmeli, sonraki dönemlerde tedavi masrafları inanın mama üçretlerinin kat kat fazlası...
Vakit ayırdığınız için ne kadar teşekkür etsem azdır, kolaylıklar dilerim...  

Tevfik Uğur ÖZCAN
1975-Eskişehir

• *
« Yanıtla #11 : 21 Nisan 2010, 21:27:04 »
 rica ederim  uğur bey mama konusuna gelince kesinlikle köpeklerimiz hayatımızın bir parçası ve onlarda evin bireyleri kesinlikle onların boğazından kesmemeliyiz bunu bir hekim olarak değil bir hayvan sahibi ve avcı olarak söylüyorum ve size canı gönülden katılıyorum
1982 (İnegöl/BURSA)
05365548350